klaar voor belastingambtenaren Groot verschil tussen stromarkt en strontmarkt De koffie staat Zonder tranen geen televisiebeelden! Schouderklopje is boerenbedrog Het begint weer zachtjes aan najaar te worden in WEST ZEEUWS VLAANDEREN. De avond valt vroe ger en na 5 uur is het weer al frisjes, ook op de spaarzame zonnige da gen. Ook in de polder is het goed te zien. De witte oogst is binnen, al was het een heel gemodder om het zover te krijgen. Afgezien van de graszaadperiode is dat toch nog re delijk gelukt, hoewel er wel wat droogkosten betaald moeten wor den. De zaadoogst is over het alge meen goed geweest, jammer dat in veel gevallen dit meevallertje reeds was teniet gedaan door sterke prijs dalingen. Een goede uitzondering is blauw- maanzaad, daar kan de teler nog iets van laten zien dit jaar. De stro- markt bewijst het grote verschil tus sen een overvoerde en een tekortmarkt, de laatste halm werd direkt achter de kombine geperst, goed of niet goed en zelfs nu komt er nog af en toe een onbekende Belg om "stroot" vragen. Heel anders is het gesteld met de strontmarkt, al probeert men tekor ten te voorspellen. Sommige delen van ons gebied staan bijna letterlijk stijf van de stank omdat al die prut bovengronds wordt uitgereden. Dit doet het imago geen goed. Vooral de gewone burger die nog best be grip heeft voor de situatie wordt erg op de proef gesteld. Het kan natuur lijk heel anders, de injekteurs zijn er en als de markt drukt, wordt die ook wel betaald. Gratis mineralen zijn natuurlijk welkom in deze moeilijke tijd, maar een imago van vuilnisvat kunnen we missen en van de gigan tische omzet in veevoer hebben we ook nog niet veel mogen profiteren dankzij het bekende gat. Bij de vrije produkten is het drama vrijwel kompleet. Zowel aardappels als uien hebben een prachtig groei seizoen achter de rug, de produkten zien er goed uit. Als er echter op el ke kilo een dubbeltje bij moet, zal zelfs de grootste optimist zich afvra gen: waar zijn we mee bezig? De super-kwaliteit van Bukman hebben we al, dat blijkt, de laatste aardap pel gaat weg. Maar wie gaat met de winst strijken? Die moet er zijn want handel of verwerkers kunnen zich geen verliezen veroorloven. Daar wordt de grondstofleverancier dus mee opgescheept. Zo simpel ligt het misschien niet, maar de overeen komst met bijvoorbeeld de koffie planters begint wel erg duidelijk te worden. Jammer dat de nieuwe tijd van zogenaamd marktgericht pro duceren zich nu al zo duidelijk mani festeert. De organisaties zijn nog volop bezig zich te hergroeperen en herstruktureren om opgewassen te zijn tegen de nieuwe uitdagingen. Tot op heden is er slechts een her haling van zetten te horen en vooral flink verdeeldheid natuurlijk. De bietenrace begint volgende week ook weer. De formulieren voor de eerste leveranties zijn al terug. Het zou wenselijk zijn dat men nog eens een nieuw systeem voor de vroeglevering bedenkt. Het heeft toch weinig zin eerst iedereen te la ten aanmelden en vervolgens overal te korten en achteruit te schuiven. Het verlies van de fabrieksaktiviteit in Sas blijft toch een verlies voor de streek. Een onlangs verschenen rapport van de Grontmij maakt melding van de wenselijkheid tot het stichten van verwerkende industrie in de Ka- naalzona Het genoemde rapport is de zoveelste poging de perspectie ven voor de landbouw op een rij te zetten. Deze poging van een parti culier bedrijf heeft wel heel erg veel weg van een voortzet om de buit te verdelen. Als dan de toeristische ambassadrice van ons gebied de boeren ook nog meent te moeten verwijten dat ze te weinig onderne men, blijkt maar weer eens dat heel veel beleid is gebaseerd op napraten door slecht geïnformeerde bui tenstaanders. Helaas ziet het er naar uit dat ons verhaal niet wordt gehoord en dat het kalf dus eerst weer moet verdrinken. Na de paar rustige weken na de graanoogst in onze NOORD WESTHOEK staan we nu voor de drukte vanwege de rooiwerkzaam- heden. De vroegst doodgespoten aardappelen zijn nu wel geschikt om te rooien vanwege de huidvast heid. Ook het bietenrooiseizoen staat voor de deur en over een week moeten de eerste bieten al gerooid zijn voor de vroege levering. Veel bieten hebben het zo aan de blad- kleur te zien de laatste tijd laten zit ten. Ze zijn natuurlijk ook erg vroeg gezaaid, dus de groeiperiode is ook langer dan normaal, aldus oudere collega's. Wat de graanoogst betreft lagen de vroegste en de laatste oogst nogal wat uit elkaar. Maar ondanks wat droogkosten hier en daar, is toch al les goed verlopen met ongekende opbrengsten. Zelfs het stro, dat de laatste jaren weinig of niks op bracht, heeft het goed gedaan. Vooral op 't laatst was er een tekort met goede prijzen. Het stoppelland ligt er ook overal prima bij, op vele plaatsen voorzien van de niet voor iedereen lekkere luchtjes. Het injec teren komt daarin veel tegemoet, maar gezien de grote massa's gaat Mede door het goede weer van begin deze week is de aardappel oogst op gang gekomen. De kg- opbrengsten zijn redelijk tot goed, de kwaliteit is ook uitste kend. Geen reden tot klagen dus, ware het niet dat de prijs het tot nu toe volledig laat afweten NOORD-BEVELAND, week 35, de week van het 150-jarig bestaan van de ZLM, een herdenking, een tap toe. Een positief beeld van de land bouw en zijn organisaties, een feest voor boeren en boerinnen als de or ganisatie waar je lid van bent na 150 jaar nog springlevend blijkt te zijn. De Koningin en minister Buk man vonden het de moeite waard om de herdenking van de ZLM mee te vieren, evenals vele boeren en boerinnen. De tv-ploegen lieten echter verstek gaan. Men was eventueel geïnteres seerd, maar dan moest er ook een boer geleverd worden die zijn ellen de van lage prijzen en de liquidatie van zijn bedrijf, het liefst met veel emoties en tranen, maar even voor de camera wilde vertellen. Noord- Beveland wilde en kon deze boer niet leveren. Waarom wil de tv te genwoordig alleen aktie en ellende tonen, zijn de beelden van Bosnië ook zo vertekend? Is de ellende daar ook opgezocht? Van der Maas hield een bijzonder krachtige rede, waarin de crisis dui delijk werd genoemd, zonder te kla gen tegenover de Koningin. Minister Bukman had echter in het geheel geen antwoord op de rede van onze voorzitter, het kwaliteitsverhaal werd weer in geuren en kleuren uit de doeken gedaan. Is het een won der dat boeren niet meer in politiek geloven? Als je op dit moment kwa liteitsaardappelen of uien hebt, kan je er nog geen dubbeltje voor krij gen. De opbrengsten zijn goed, maar niet overmatig. Een areaalin krimping van ongeveer tien procent in Europa van aardappelen en een zelfde hectare-opbrengst moet toch aanmerkelijk betere prijzen kunnen geven? Mijn persoonlijke indruk is dan ook dat de aardappelprijzen be slist niet op dit niveau blijven hangen. De Nederlandse Akkerbouw Vak bond heeft het idee dat we allemaal maar even 20% van onze aardappe len in de grond moeten laten zitten om zodoende de prijs op te krikken. Het is een aardige gedachte, maar hoe krijg je binnen veertien dagen alle Europese boeren op één lijn? Met de akties van afgelopen jaren hebben we het steeds weer ge merkt: in Nederland zijn de ge westen en de boeren het nog niet met elkaar eens. Afgelopen winter trok het zuidwesten richting Den Haag, de boeren uit het Noorden kwamen niet. Nu hoor ik dat de NLTO aktie wil gaan voeren. Het gaat namelijk slecht in vele takken van de landbouw, vooral de var kenshouderij, zegt de voorzitter, de heer Lanting, afgelopen zaterdag in het agrarisch dagblad. Zo probeert een ieder zijn eigen straatje schoon te vegen. We zullen dus eenheid moeten zien te krijgen, laat de oproep van onze ZLM dan gehoord worden en laat er eens werkelijk breed CLO-overleg komen. De Fran se boeren willen Parijs lamleggen, vele bonden sluiten zich bij de boe ren aan, waaronder de ver pleegsters. Dan heb je zo langzamerhand toch een breed draagvlak, denk ik. Laten we hopen op een mooi, droog en zonnig najaar, zodat we onze aardappelen en uien en bieten ge makkelijk van het veld kunnen krij gen en de wintertarwe wat vroeger kunnen zaaien dan afgelopen jaar. We zijn, ondanks alle regels en marktverschijnselen, toch nog steeds voor een heel groot deel af hankelijk van het weer. Als alle pro dukten weer netjes en kwalitatief goed in de schuur zitten, geeft dat weer een plezierig gevoel. Aan de prijzen en het weer kun je niets ver anderen. Om de rooibare dagen goed te gebruiken is een stuk on dernemerschap wat niemand je af kan nemen. dat niet overal, daar alle materiaal nog niet aangepast is. Ook droge kuiken- en kippenmest wordt veel gebruikt, al is dat aanmerkelijk duur der. Maar ook veel beter, aldus de praktijk. De meeste uien zijn gerooid en al in- geschuurd. Ook hier hoge kg- opbrengsten per hectare en als ge volg daarvan natuurlijk een neer waartse prijs. Over de prijzen op langere termijn valt nog niet veel te zeggen. En dan de aardappelmisère, die ve len vrezen. De prognoses voor de kg-opbrengsten zijn eerst ongekend hoog en worden dan weer bijgesteld naar beneden. Omploegen zegt de één, uit de markt nemen en teelt gaan beperken, zegt de ander. Maatregelen nemen dus, maar zou het iets oplossen? We leven in een vergroot EEG- gebeuren (hoe lang nog?) met open grenzen. Aardappelen worden op contract geteeld te beginnen in de landen rond de Middellandse Zee, maar ook noordelijker in Frankrijk bijvoorbeeld, veelal via aanlevering van pootgoed met teruglevering. Dat komt allemaal maar binnen. Maatregelen nemen, onderploegen, men zou in het buitenland niets lie ver wensen om nog meer aan ons land te kunnen leveren, waarmee men al volop bezig is. Conclusie: 't lost helemaal niks op. We zitten nu eenmaal dit jaar met recordopbrengsten in allerlei vorm. Ook de tuinbouw en de fruitteelt weten daarvan mee te praten en ook de varkenshouderij is danig van de partij. We zullen er doorheen moeten en als het zo doorgaat zul len er slachtoffers vallen. Op SCHOUWEN-DUIVELAND heb ben we augustus inmiddels verruild voor september. Dit is echter één van de weinige veranderingen die plaats gevonden hebben. Het weer, de prijzen en daaruit voortvloeiend zeer lage tot negatieve saldi zijn on veranderd. U, geachte lezer, klaagt en denkt waarschijnlijk dat u het slechtst af bent in deze maatschap pij. U kunt zich echter troosten, er is nog één bevolkingsgroep die het nog slechter heeft. Helaas behoor ik daar zelf bij. Het is de categorie boeren die praktijkstukjes schrijven voor het ZLM-blad. Het valt heden ten dage niet mee om iets positiefs uit de pen te laten vloeien. De laatste ZLM-bladen doorbladerend krijg je het idee om maar één van deze praktijkstukjes te kopieëren. Er is eigenlijk niets veran derd. Vervolgens denk je dat we niet meer aan het combinen zijn en dat we de jubileumviering van 3 sep tember ook al achter de rug hebben, dus moet er toch een nieuw stukje komen. Als we beginnen met het burenge beuren kunnen we constateren dat ook hier op Schouwen-Duiveland al vele percelen aardappelen zijn dood gespoten. De meeste van deze per celen waren volledig uitgegroeid en de bespuiting is dan ook alleen noodzakelijk voor de pleksgewijs voorkomende groene plekken. In verrassend contrast hiermee staan de percelen die nog totaal groen staan. Ook deze percelen kom je nog veelvuldig tegen. Je vraagt je dan af: zijn dat andere rassen of zijn er andere oorzaken, of groeien ze gewoon door totdat het aantal kilo's borg staat voor een positief saldo? Het laatste geldt in ieder geval niet voor telers van een bepaald licentie ras. Tussentijds is door de kwe ker/handelaar bepaald dat het voorkomen van een zogenaamd "haarnetje" op de aardappelen als kwaliteitsgebrek wordt gezien. Snel doodspuiten en rooien was het ad vies, en dan maar hopen dat de aantasting en als gevolg daarvan de korting mee zal vallen. De oogst van de uien is ook in volle gang. Ondanks het kwakkelweer van de laatste weken komen de uien Op de regering hoeven we niet te re kenen. Maar die heeft nog nooit veel in de situatie veranderd. Eer de maatregelen genomen worden, zijn ze al lang weer achterhaald. Wat wel verbetering kan brengen, is het totale bestel veranderen. Een kans geven aan andere inzichten, die de oude sleur doorbreken. Geen lange verhalen en uiteenzettingen meer, die niets oplossen. Dat is een virus waar nog geen medicijn voor bestaat, laat staan een specialist. Zou de politiek meewerken dan zou den veel landbouwprodukten in de nonfoodsektor verwerkt kunnen worden en de teelten van onze pro dukten weer rendabeler kunnen worden. Maar men wil daar nog steeds niet aan meewerken, dus loopt de zaak vast. Ook in andere EEG-landen werkt de politiek daar aan nog steeds weinig of niet mea Andere belangen prevaleren ook daar. Hopelijk slaat de wijzer zover door dat de andere zijde van de klok zichtbaar wordt, de lichtgevende kant. Afgelopen week stond er in ons re gionaal dagblad dat de inspectie van de belastingen bij de landbouw zo bij tijd en wijle eens op de koffie zou komen. Leuk zoiets te lezen, want belangstelling is natuurlijk al tijd goed. Het ging om een preven tief bezoek stond erbij. Zouden we de minnen op de verkeerde plaats gezet hebben, want plussen zijn er niet veel meer? Of zouden we het verkeerd gelezen hebben? Moeten we creativiteit wat opvoeren? We zullen maar afwachten en een bord je laten maken: "de koffie staat klaar". We zien met belangstelling het bezoek tegemoet. zo op het eerste gezicht kwalitatief goed binnen. Het is alleen te hopen dat ze allemaal binnen kunnen. De opbrengsten zijn ook hier ontzet tend goed. De prijs af land dus niet. Toch denk ik dat de prijs zich op ter mijn wel zal herstellen, o.a. omdat de export toch goed doorloopt. Op de vollegrondsgroentebedrijven loopt de oogst van de boontjes op zijn eind. De prijzen hiervan waren gemiddeld genomen redelijk, zeker in vergelijking met vorig jaar. De eer ste spruiten zijn ook alweer geplukt, de kwaliteit lijkt goed, maar de prijs is weer niet daverend, zodat menig een nog even wacht met oogsten. Degenen onder ons die de afgelo pen tijd geen oogstwerkzaamheden hadden, hebben zich zo te zien en te ruiken verdienstelijk gemaakt met respectievelijk het zaaien van een groenbemester en het uitrijden van mest. Was tot vorig jaar kippemest de meest aangekochte mest, dit jaar wordt - uiteraard door de lage prijs - enorm veel varkensmest ge bruikt. Ook de heren bestuurders kunnen zich na de jubileumviering van 3 september j.l. weer concentreren op hun normale taken. Omdat ik geen uitnodiging had ontvangen en ook niet tot het Koninklijk Huis behoor, heb ik de herdenking alleen via de krant het ZLM-blad kunnen volgen. Uit wat ik daarin heb gelezen kan ik opmaken dat de heer Van der Maas de situatie en de wensen in de ak kerbouw bijzonder duidelijk naar vo ren heeft gebracht. Helaas, zo blijkt echter uit de berichten, zijn deze wensen voor wat betreft de minister aan dovemansoren gericht. Wat heb ik aan eensgezindheid en boeren die de rijen sluiten als niemand luistert en problemen worden gebagatelli seerd en aan een minister die de huidige situatie nog geen crisis wil noemen? Wat heb ik aan "super- kwaliteitsprodukten" als deze de kostprijs niet halen? Nee, wat dat betreft kan ik (en met mij vele collega') de schouderklop jes van de minister en de "waarde ring voor de ontzaglijke prestatie die de landbouw heeft verricht" alleen maar karakteriseren als boeren bedrog.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9