Zien we perspektief? Het is deze zomer geen bonenweer geweest Bieten leveren tot na de kerst? Over kwaliteit gesproken Wetenschapper op bedrijfsbezoek VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 Het centrum van WEST ZUID- BEVELAND fungeerde als middel punt voor de viering van 150 jaar ZLM. Mede door de aanwezigheid van H.M. de Koningin was er veel belangstelling in de Grote Kerk. Ook bij de taptoe hebben velen zich ver maakt. Er was behoorlijke belang stelling, niet-ZLM-ers waren in groten getale aanwezig! Als betrokkenen van de ZLM zijn we aan de ene kant trots op het compli ment dat minister Bukman uitsprak tijdens zijn toespraak aan de ZLM, aan de andere kant zijn we zeer te leurgesteld in zijn uitspraken. Kort om afgelopen weken zijn vele donkere wolken verschenen, zowel in letterlijke als figuurlijke zin. Op het land zijn tussen de buien door toch wat werkzaamheden gedaan. In deze periode zijn veel extra ar beidskrachten nodig voor handmati ge werkzaamheden, voor het ruiteren van bonen wat hier en daar gebeurt en bij de fruittelers. De fruit telers hebben het momenteel erg druk met het plukken en afvoeren van hun overvloedige oogst. Ook zij voelen de nadelen van overpro- duktia Om ons heen komt het oogsten van zaaiuien in volle gang. Om de kwali teit en de kleur goed te houden is een korte veldperiode gewenst. We hopen dat bovengenoemde inspan ning een positief resultaat geeft op de financiële opbrengst na de be waarperiode. Men spreekt over top- opbrengsten per ha. Momenteel is de prijs voor direkte levering mini maal. Toch besteden we in deze tijd weer aandacht aan het verzorgen en bemesten van de akkers. We pro beren onze percelen in optimale conditie te brengen voor het volgen de seizoen. We maken gebruik van diverse soorten mest waaronder GFT compost. Het is financieel aan trekkelijk, maar het risico dat we daarbij soms op de koop toe nemen, is niet in te schatten. Het wordt ver oorzaakt door het feit dat bij afleve ring soms blijkt dat de compost is samengesteld uit GFT èn industriële afvalstoffen. Ondanks donkere wol ken, risico's en veel regels, richten we ons op het afwerken van de oogst en treffen we voorbereidingen voor het volgende seizoen!! De meeste uien zijn op dit moment wei gerooid en ingeschuurd. De prijs af tand is niet best, maar dat kan door de goed lopende export alleen maar beter worden (Foto Peter Mastenbroek). Op THOLEN en ST. PHILIPSLAND is men deze week gestart met het •rooien van consumptie-aardappelen die in de cel bewaard moeten wor den. Dat is heel vroeg, maar heel veel percelen Bintje zijn al helemaal afgestorven, zodat sommige blok ken zelfs gerooid kunnen worden zonder ze dood te spuiten, mits men overigens geen onkruid heeft. Wij verwachten een goede op brengst zonder meer. Dat betekent dat de Bintjes heus wel goed zijn, maar daar houdt het dan ook mee op. Beslist geen superopbrengst, zo als sommigen hebben voorspeld. De veronderstelling dat de verlaging van het consumptie-aardappelareaal gecompenseerd zou worden door een aanzienlijke hogere kg- opbrengst is zeker niet juist. Ook buiten ons eigen gebied hebben we geconstateerd dat vooral de Bintjes de laatste weken erg snel afsterven. Dit in tegenstelling tot een aantal AM-rassen. Wij kunnen ons toch zo langzamerhand niet meer aan de in druk onttrekken dat het Bintje ver-, drongen gaat worden door andere nieuwe rassen die vrijwel altijd AM- resistent zullen zijn wat ook voor het milieu doorgaans beter uit zal komen. Wat de phytophthora-gevoeligheid betreft, is in veel gevallen nog niet zo veel gewonnen want voor de meeste nieuwe rassen geldt toch een strak spuitschema. Overigens denken wij dat een beter op het weer afgesteld spuitpatroon van aardappels best nog wel eens te overwegen zou zijn. Als we goed op onze tellen passen kan best met een paar bespuitingen minder worden volstaan. Volgende week start de bietencam pagne. CSM bijt het spits af op 9 september en SU volgt op 16 sep tember a.s. Er wordt een overvloedi ge oogst verwacht en de fabrieken zullen dan ook een lange campagne moeten draaien. CSM denkt zelf aan 9 perioden van veertien dagen dus 18 weken. Volgens de planning zullen er dus nog bieten geleverd moeten worden na de Kerst en na Nieuwjaar. SU denkt aan 14 week- termijnen en zij kunnen dan mis schien nog voor 1994 klaar komen. De meeste bietenleveranciers zijn niet zo blij met de kans om bieten te moeten leveren rond of na de Kerst dagen en velen vragen zich dan ook af waarom SU ook niet start op 9 september. Velen hebben bij de ver wachte goede oogst toch geen pro bleem om hun quotum vol te leveren, dus de druk om vroeg te le veren is ontstellend groot. De inde lers voor de bietenrooicombinaties hebben het er moeilijk mee. Mis schien kan de industrie best eens overwegen om de vroegleve- ringspremies wat lager te stellen, dan wordt de druk om nog te leve ren misschien wat kleiner. De prijsontwikkeling van de agrari sche produkten is desastreus, alleen de melkveehouderij doet het nog goed. Het ziet er naar uit dat we het tweede slechte jaar ingaan en dat zal meer slachtoffers vragen dan vo rig jaar. Bukman wil nog niet spre ken van een landbouwcrisis, zegt hij tegen het Landbouwschap en in Goes tijdens de stijlvolle herdenking van het 150-jarig bestaan van de ZLM heeft hij dat nog eens her haald. De oud-Landbouwschaps voorzitter heeft zelfs geen poging gedaan om ons een hart onder de riem te steken. Wat moeten wij met zo'n minister van landbouw? Zijn oproep om als verschillende land bouworganisaties de gelederen te sluiten en meer eensgezind op te treden, sneed overigens hout. Land- bouwvoormannen let op uw zaak!! We zitten momenteel 6 weken na St. Margriet en volgens de oude weerspreuk zou dan het boerenver driet, d.w.z. het onstandvastige weer, voorbij moeten zijn. Op WAL CHEREN is daar momenteel weinig van te merken. Niet dat het nu echt nat is, maar door de te lage tempe raturen, de koude noordenwind en nu en dan een buitje is het geen weer voor begin september. Andere jaren kon de temperatuur nog tot zomerse waarden oplopen. Afgelopen weekend, van vrijdag op zaterdag, viel er een flinke bui met plaatselijk 10 mm neerslag, zodat er zaterdag weinig werk kon gebeuren. Een vrije zaterdag in ons gebied, als die al ooit is geweest, is vandaag de dag, zeker in de zomer al lang verle den tijd. De zaterdag is voor veel part-time boeren en hun gezinsle den, die een andere werkkring heb ben, juist een dag waarop veel werk op het bedrijf moet gebeuren. Ook een teken van de veranderende om standigheden. Behalve van het weer valt er ook vanuit de praktijk weinig opwek kends te melden, zij het dat de graan oogst gelukkig aan de kant is. Dit in tegenstelling tot het noorden en midden van het land. Wat dit betreft zitten we in een bevoorrechte posi tie. Door de goede tot zeer goede graanopbrengsten zou de optelsom van kg maal prijs hectaretoeslag het saldo van vorig jaar wel eens kunnen evenaren of zelfs over treffen. De aardappelprijs bevindt zich nog steeds op een veel te laag niveau. Toch zullen gemiddeld niet die op brengsten worden gehaald waarvan in de prognoses melding werd ge maakt. Veel percelen zijn vroeg ver sleten en hebben er in augustus weinig kilo's bij gekregen. De grote vraag is wat de opbrengsten in de ons omringende landen zullen zijn. Uien geven hoge tot zeer hoge op brengsten. Toch blijkt er minder are aal in Europa te zijn en loopt de export goed. Wellicht dat de zelfbe- waarders daarom in de loop van het verkoopseizoen voor hun zelfopslag worden beloond. De prijs af land is momenteel om te huilen. De indruk bestaat dat dit mede wordt veroor zaakt doordat de uienhandel goed op één lijn zit. Het areaal bruine bo nen is weer afgenomen, mede door de prijs van de laatste jaren. Bij veel telers worden of zijn ze nu geschof feld of gemaaid en aan de ruiter ge zet. De opbrengst blijkt matig te worden. De bonen zijn te klein van stuk. Het is ook geen bonenweer geweest deze zomer. Nog even en Van kwaliteit moeten we het heb ben, aldus Bukman. Ben ik volledig met hem eens, het kan nog veel be ter, maar het is ook al jaren onze sterke kant. Kwaliteit maar ook kwantiteit voor een toch wel lage prijs. Maar waarom kunnen we on ze kost ook in de kring Hulst dan niet meer verdienen? Ligt dit niet voor een groot deel aan de kwaliteit van onze volksvertegenwoordigers en ook aan de kwaliteit van het EEG-beleid. Ligt het niet aan de kwaliteit van lobby en onder handelen? Bukman ging naar Zuid-Afrika met een hoop kwaliteit aan Nederlandse boerenkennis en kwam met een o zo kleine order terug. Als hij ons moet vertegenwoordigen in Brussel weet hij van toeten noch blazen. Zou dit niet aan de kwaliteit van on ze landbouwminister liggen? En hoe staat het verder gesteld met onze regeerders? Een gezond boeren verstand zou zeggen: "Je moet eens aan de kostenkant kijken? Maar nee, hun koetje is blijkbaar nog niet op gedroogd. Ons landelijk tekort is in tussen wel opgelopen tot 300 miljard. Bij volgende verkiezingen zullen we toch meer op de kwaliteit moeten letten. de bietenoogst gaat weer van start. Ook hier goede oogstverwachtin- gen, maar de som van tonnen maal prijs zal ook hier het uiteindelijke fi nanciële resultaat bepalen. Afgelopen week hebben veel ZLM- ers de herdenking van het 150-jarig bestaan van de ZLM bijgewoond. De aanwezigheid van H.M. de Ko ningin gaf deze herdenking een ex tra feestelijk karakter. Minder feestelijk was de rede van de minis ter van Landbouw. Naast de vrien delijke woorden tot de jubilerende ZLM gericht, was de boodschap de ze: "De land- en tuinbouw moet zelf uit de impasse komen". Hij sprak niet van een crisis want dan ben je als overheid verplicht er extra geld in te steken, "maar als jullie als land- en tuinbouw nu maar intensi veren en nog betere kwaliteit leve ren dan redden jullie het wel". Een slecht verhaal. Van de praktiserende aanwezige ZLM-leden waren er weinig die deze boodschap geloven en andere aan wezigen die verder van de praktijk afstaan worden hierdoor op het ver keerde been gezet. Juist die secto ren waar de laatste jaren wel en veel geïntensiveerd en geïnvesteerd is, vaak met vreemd vermogen, zitten nu het meest in de knel. Het goede nieuws dat de minister meebracht was de wel verdiende hoge ko ninklijke onderscheiding voor onze algemeen voorzitter. Terecht typeer de Bukman hem als een bestuurder die soms emotioneel, soms ratio neel de ZLM boerenbelangen lande lijk voortdurend behartigt. Een boer die veel vergadert maar ook te mid den van het praktiserende boeren bedrijf is blijven staan. Een mooie afsluiting, wellicht toch ook met een beetje weemoed van een carrière als laatste voorzitter van de ZLM. Van der Maas, ook vanuit Walche ren gelukgewenst! Dr.ir. K.O.P. in 't Zand, een gere nommeerd wetenschapper, heeft besloten om een aantal ak kerbouwbedrijven in Zeeland te bezoeken. Zodoende komt hij op een zonnige maandagochtend aan op het bedrijf van boer Smallegange. Smallegange heeft de graanoogst er net opzitten. Het gesprek gaat dan ook over de graanoogst. "Hoe was de op brengst, Smallegange", vraagt dr.ir. K.O.P. in 't Zand. "Ach, ik mag niet klagen" zegt Smalle gange, "Arminda bracht dit jaar ruim 9 ton op". "Maar waarom heb je voor Arminda gekozen", vraagt In 't Zand, "Vivant bij voorbeeld geeft toch veel hogere kg-opbrengsten". Smallegange legt uit dat het hem niet zozeer om de kilo's te doen is, maar dat Arminda zeer geschikt is als dek- vrucht voor graszaad en dat het bovendien een ras is dat weinig ziektegevoelig is. "Daardoor kan ik kosten besparen op het ge bruik van bestrijdingsmiddelen". "Maar een goed ondernemer streeft toch altijd naar hoge op brengsten", denkt dr.ir. K.O.P. in 't Zand hardop. "Er zijn inderdaad boeren die persé 10 ton graan willen telen. Die blijven rijden met de kunstmeststrooier en de spuitmachine. Het is een manier, maar niet mijn manier van boe ren. Ik ben een zunige boer en bij mij staat kostenbesparing voor op", reageert Smallegange. "Dan heb je die hoge opbrengst zeker te danken aan een gedeel de stikstofgift", zegt de weten schapper. Smallegange antwoordt: "Voor een deel heb ik in de Arminda met een gedeel de stikstofgift gewerkt. Maar ik heb dit jaar voor het eerst een deel met dierlijke mest bemest. Een voorjaarsbemesting met var- kensdrijfmest. Die ervaring heb ik opgedaan met de tarwe die ik teel voor de Zeeuwse Vlegel". Dr.ir. K.O.P. in 't Zand laat blijken dat hij nog nooit van de Zeeuw se Vlegel heeft gehoord. Smalle gange legt uit dat het een project is waarbij op milieuvrien delijke wijze - geen kunstmest en hooguit een bodemherbicide voor opkomst - baktarwe wordt geteeld, die als grondstof voor het Vlegelbrood dient. Dr.ir. K.O.P. in 't Zand reageert vol on geloof: "Baktarwe telen in Ne derland kan toch helemaal niet. En zeker niet zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Dan krijg je toch onherroepelijk pro blemen met schimmelziektes en onkruiden". "Nee hoor", zegt Smallegange, "dat hebben we al lemaal goed onder controle. Doordat we met een voorjaars bemesting werken, staat het ge was wat schraler dan gangbaar geteelde tarwe. Daardoor is de ziektedruk al minder groot. Het onkruid kunnen we met een on- kruideg redelijk onder controle houden. En het is natuurlijk een kwestie van een ras met de juiste eigenschappen kiezen. Al met al hebben we met dit project aangetoond dat je wel degelijk baktarwe kan verbouwen in Ne derland. En de bakkers zijn erg tevreden over de kwaliteit van het Vlegelmeel". "Wat voor opbrengst haal je dan met die Vlegeltarwe en wat voor ras zaai je", wil dr.ir. K.O.P. in 't Zand weten. Zijn gelaatsuitdruk king verraadt inmiddels dat hij van de ene verbazing in de ande re valt. "De gemiddelde op brengst ligt rond de 6 ton. Deze lagere kg-opbrengst wordt ge compenseerd door een hogere prijs per kg. Die hogere prijs kun nen we krijgen omdat we het af zetkanaal zo kort mogelijk houden en omdat de prijs van het Vlegelbrood iets hoger ligt dan de prijs van gewoon volko renbrood. En wat het ras betreft, ik teel het zomertarweras Arcade". Dr.ir. K.O.P. in 't Zand pakt de rassenlijst erbij en merkt ver baasd op dat Arcade niet in de rassenlijst staat vermeld. Hoe Smallegange op dat ras komt, wil hij graag weten. "Een voor lichter uit Zeeuws-Vlaanderen at tendeerde ons op dat ras. Hij kent de tarweteelt in België rede lijk goed en daar hadden ze goe de ervaring met Arcade a/s baktarweras", antwoordt Smal legange. "Smallegange, ik stap weer maar eens op", zegt dr.ir. K.O.P. in 't Zand, "bedankt voor je duide lijke verhaat". "Graag gedaan", antwoordt Smallegange en ter wijl hij dat zegt, denkt hij: "Je hebt er totaal niets van begre pen. Je mag dan wel twee titels voor je naam hebben, maar van bedrijfsvoeringen die afwijken van de boekjes heb je nog nooit gehoord". "Belgische tarwe, niet spuiten, alleen dierlijke mest, on kruideggen in tarwe en op brengsten van slechts 6 ton", mompelt dr.ir. K.O.P. in 't Zand, terwijl hij hoofdschuddend naar zijn auto loopt, "geen wonder dat het slecht gaat met de Zeeuwse akkerbouw". Han Wiskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8