Nieuwe wet: wrakke dieren moeten rechtstreeks naar noodslachter Milieudienst constateert veel gebreken bij melkveehouderijen Meer granen in veevoeder Uitgave ing. J. Markusse over pacht en erfpacht Kritiek Landbouwschap op regeling huisvesting varkens Varkenshouders bekeurd door Dierenbescherming Praktijkreeks Veehouderij van Misset Drie procent pootgoed afgekeurd Op Zuid-Beveland en Tho/en De nieuwe Gezondheids- en Wel zijnswet voor Dieren schrijft voor dat "wrakke" dieren niet anders vervoerd mogen worden dan recht streeks naar een noodslachtplaats. Kreupele of gewonde varkens mo gen dus niet meer worden meege geven aan de vervoerder die de partij naar de exportplaats of slacht huis brengt. Veelal uit onwetend heid hebben sommige varkenshouders dit toch gedaan, met in een aantal gevallen een fikse bekeuring van de Dierenbescher ming tot gevolg. In de meeste gevallen tot nu toe gin gen wrakke varkens gewoon met de partij mee, zegt districtsinspecteur Y. Kwast van de Dierenbescherming en tevens onbezoldigd ambtenaar van de Rijkspolitia "De vervoerder legt ze netjes achterin de wagen, ze worden op het slachthuis Roosen daal afgeladen, en aan het eind van de dag gaan ze naar de noodslacht plaats van D.J. Nieuwenhuijze in Kruiningen. Vaak blijkt dat ze dan nog een nacht over moeten liggen, want als ze in Kruiningen komen is het al na vijf uur en dan werken de inspecteurs van de RVV niet meer". In de nieuwe Gezondheids- en Wel zijnswet voor Dieren is vastgelegd dat wrakke dieren rechtstreeks naar de dichtstbijzijnde noodslachtplaats vervoerd moeten worden en daar binnen twee uur gedood. De basis gedachte van de wet is zelfs dat wrakke dieren in het geheel niet meer vervoerd worden. Kwast: "Dit houdt dus in dat dieren waarvan iedereen, ook de vakmensen, zegt, dat hier normen zijn overschreden, op het bedrijf worden geëuthani- seerd. Voor de Dierenbescherming is het commerciële belang van een dier niet interessant. Dat is hard, maar het is wel zo. En de individuele boer moet heel goed begrijpen dat de verantwoording voor het dieren welzijn bij hem ligt. Hij moet zorgen dat er niet met wrakke dieren gesleept gaat worden, maar dat de dieren die voor een noodslachting in aanmerking komen rechtstreeks naar de noodslachter gaan". Helft minder Noodslachter D.J. Nieuwenhuijse uit Kruiningen merkt duidelijk dat steeds meer varkenshouders zich bewust zijn van de nieuwe regels. Normaal krijgt hij van voornamelijk Westbrabantse varkenshouders we kelijks zo'n 80 wrakke varkens te slachten, die meestal via het slacht huis Roosendaal bij hem terecht komen. Dit aantal bedraagt nu nog maar ongeveer de helft. De noodslachter vermoedt dat men om het risiko op een bekeuring te om zeilen een gedeelte van de wrakke Noodslachter D.J. Nieuwenhuijse in zijn slachtplaats te Kruiningen, die aan alle eisen voldoet. In 1993/94 zal ongeveer 84 miljoen ton graan in de Gemeenschap een be stemming vinden als veevoeder, wat 4 miljoen ton meer is dan in 1992/93. Dat zei dr. Klaus Dieter Schumachter, topman van Topfer International, tijdens een in Ham burg gehouden forumbijeenkomst. Deze toename is vooral toe te schrij ven aan een toename van de ver- voedering op de eigen bedrijven. Dit zal, aldus Schumacher, in de Ge meenschap een vermindering van de mengvoederproduktie met zich meebrengen. Hij was voorts van mening dat de veredelingsindustrie zich in de toe komst meer zal gaan toeleggen op de pluimvee-industrie, wat ook een wijziging in de voederpraktijken tot gevolg zal hebben. De grote win ner bij de toename van de vervoede- ring direct zal de tarwe zijn. Naar de mening van Schumachter zullen die substituten die aange wend worden in voeders voor melk vee hun concurrentiepositie kunnen handhaven. Het Landbouwschap heeft ernstige problemen met een ontwerp regeling in het kader van de Gezondheids- en Welzijnswet voor varkens. Als de nieuwe regeling wordt toegepast zoals staatssecre taris Gabor van Landbouw zich dat voorstelt, worden varkenshouders verplicht tot het gebruiken van strooisel in varkensstallen. Het Landbouwschap waarschuwt dat dit tot verstoppingen van stal- systemen en andere problemen in de mestafvoer zal leiden. Bovendien zal het stofgehalte in de stal sterk toenemen en dat is nadelig voor de gezondheid van vooral de varkens en kreupele dieren op een andere manier afzet. "Er zullen niet ineens de helft minder wrakke dieren zijn". Als inspecteurs van de Dierenbe scherming een overtreding van de nieuwe wet constateren, volgt een bekeuring aan degenen die aanspra kelijk zijn. In bepaalde gevallen kun nen opdrachtgever (handelaar of varkenshouder) en vervoerder bei den aansprakelijk zijn. De hoogte van de boetes varieert van honderd tot duizenden guldens, afhankelijk van onder meer of er van een her haalde overtreding sprake is. Kwast: "Overtredingen bij het dierenver voer vallen onder de Wet economi sche delicten, en hiervoor kan de rechter zeer hoge boetes uitspreken. In de meeste gevallen ligt de boete rond de vijfhonderd gulden". De controle wordt onder meer uit gevoerd op slachthuizen, overlaad- plaatsen maar ook op noodslachtplaatsen. Onlangs kreeg Nieuwenhuijze een zending van 20 wrakke varkens van het slachthuis Roosendaal, die dus volgens de wet rechtstreeks naar de noodslacht plaats hadden gemoeten. Via de oornummers heeft inspecteur Y. Kwast van de Dierenbescherming van acht van deze 20 getraceerd van welk bedrijf ze zijn gekomen, en alsnog een bekeuring uitgedeeld aan de betreffende varkenshouders. Direct vervoer In verband met de nieuwe regels laat Nieuwenhuijze de wrakke die ren per 1 augustus j.l. rechtstreeks ophalen van de bedrijven. Op alle werkdagen kunnen zij hiervoor te recht bij varkenshandel M. Kools uit Achtmaal. Om de varkenshouders niet extra op kosten te jagen rekent de noodslachter geen kosten voor het slachten en keuren. Zij moeten uiteraard wel de kosten van het transport betalen. Uitbetaling van de goedgekeurde varkens geschiedt gestaffeld naar gewicht op basis van de Utrechtse varkensbeurs. De korting op de uitbetalingsprijs per kg hangt af van het geslacht gewicht. Bedraagt dit meer dan 60 kg dan wordt voor het betreffende dier slechts f 1,— korting op de Utrecht se beurs gerekend, bij een gewicht tussen 50 en 60 kg bedraagt de korting f 1,25 etc. Varkenshouders kunnen bij hem een volledige prijsstaffeling aanvragen. Volgens de inspecteur van de Die renbescherming hebben de boeren er allemaal "een pesthekel" aan om wrakke dieren met een partij vette varkens mee te geven. Hij verwacht dan ook dat er veel animo is voor het directe vervoer naar de noodslachtplaats, ook omdat men op deze manier eerder van de wrak ke dieren af kan komen. "Maar de boeren moeten wel begrijpen dat de verantwoording steeds bij henzelf ligt". ing. J. Markusse Het vroegere hoofd van de SEV van de ZLM, ing. J. Markusse, heeft een boekje geschreven voor de Praktijk reeks Veehouderij van Misset over pacht en erfpacht. De uitgave is zeer aktueel, want in de tekst is zelfs-de voorgestelde wijziging van de Pachtwet in 1993 al verwerkt. Het is het derde boekje van de hand van de heer Markusse in de praktijk reeks. Eerder verschenen uitgaven over bedrijfsopvolging en landin richting. De huidige pachtwet dateert uit 1958. Deze is in de loop der jaren vele malen aangepast en bijgesteld. De dit jaar voorgestelde wijzigingen in de Pachtwet hebben onder ande re betrekking op: rechtstreekse doorwerking van een wijziging in de pachtnormen; winstafrekening bij vervreemding na gebruikmaking van het voorkeursrecht binnen een be paalde termijn; bijzonder kortduren de pacht voor een jaar (teeltpacht) en voor langer dan een jaar en kor ter dan twaalf jaar; oppervlakten van los land kleiner dan een hectare die dan niet meer onder de pacht wet vallen. Omdat iedere pachter en verpachter te maken heeft met de pachtwet, geeft de uitgave de lezer inzicht in die zaken waarmee hij op het gebied van pacht te maken kan krijgen. Het blijkt dat daar veel fouten mee wor den gemaakt die voorkomen had den kunnen worden. In het boekje worden de belangrijke artikelen uit de pachtwet beschreven, en is er aandacht voor zowel de rechten als plichten van pachter en verpachter. Ook procedures over pachtzaken komen uitgebreid aan de orde. Er is een speciaal hoofdstuk gewijd aan pacht en melkquotum, en ook voor landinrichting, mestwetgeving, en natuur en landschap en hun ver band met het instituut pacht zijn hoofdstukken ingeruimd. Het laat ste hoofdstuk gaat over erfpacht. Pachtareaal daalt In 1990 bedroeg de totale verpach te oppervlakte in Nederland 630.000 ha, ongeveer eenderde van alle cultuurgrond. Rond 1960 was nog meer dan de helft van alle cultuurgrond verpacht. In het boekje worden verschillende redenen opge somd waarom de verpachte opper vlakte afneemt. Ondanks de gedaalde hoeveelheid pachtgrond werd in 1992 nog steeds 20 pro cent van het balanstotaal in de land en tuinbouw gefinancierd met ver pachtersvermogen. Dit onderstreept het grote belang van het instituut pacht voor de land- en tuinbouw. Het boekje is geschreven voor abonnementhouders op de praktijk reeks. Iedere maand verschijnt in deze reeks een nieuw deel. Voor in lichtingen kunt u bellen met uitge verij Misset te Doetinchem, tel. 08340-49419. Van de 37.847 ha pootaardappelen die bij de NAK voor keuring zijn aan gegeven zijn tot nu toe 1.170 ha (ca. drie procent) afgekeurd. Dit blijkt uit een voorlopig overzicht van de keu ringsdienst. Dit betekent dat 36.677 ha (voorlo pig) zijn goedgekeurd. Vorig seizoen zijn 36.148 ha (definitief) goedge keurd. De aangifte van het Bintje bedroeg dit jaar 5.239 ha. Hiervan is voorlopig 93 ha afgekeurd. De goedgekeurde hectares zijn als volgt verdeeld over de klassen: 2.762 ha S; 2.542 ha SE; 12.538 ha E; 17.114 ha A; 1.013 ha B; 498 ha C en 208 ha eigen gebruik. houder. Dit onderdeel van de concept-regeling dient dan ook te worden geschrapt. Verder zullen door de nieuwe huis- vestingseisen voor beren met name varkensfokkerijen en Kl-organisaties in de problemen raken. In de concept-regeling staat dat deze var kens een veel groter vloeroppervlak, namelijk van tenminste 6 vierkante meter, moeten krijgen. Toepassing van dit artikel zal zeer dure aanpas singen van de huidige stallen tot ge volg hebben. Het Landbouwschap stelt voor minstens een ruime over gangsperiode voor deze groep var kenshouders in te stellen. Op Zuid-Beveland en Tholen hebben in de afgelopen tijd 164 melkvee houderijen bezoek gehad van een milieu-ambtenaar. Doel van dit on derzoek was om na te gaan hoe het gesteld is met de milieuhygiënische toestand en om te bekijken onder welk wettelijk regime de bedrijven vallen, te weten de amvb melkrund- veehouderijen dan wel de Hinder wet (sinds 1 maart 1993: de Wet Milieubeheer). De boeren werden vooraf over het onderzoek geïnformeerd. De uit komsten waren, aldus een persbe richt van het Samenwerkingsverband Milieutaken Zuid-Beveland en Tholen, overdui delijk. Het aantal koeien is meestal sterk verminderd en vervangen door schapen. Daarnaast zijn veel bedrij ven om financiële redenen overge gaan naar een gemengd bedrijf. Dit kan betekenen dat deze bedrijven onder een andere wettelijke regeling vallen. Tijdens de controles werd een groot aantal gebreken geconstateerd. Voorbeelden hiervan zijn: het ontbreken van een brandblus- apparaat of het in bezit hebben van een niet gekeurd brandblus- apparaat; het ontbreken van een lekbak bij een bovengrondse brandstoftank; het ontbreken van een afdak bo ven een lekbak; het ontbreken van een vloeistof dichte mestplaat met afvoer naar een gierkelder; verlopen keuringsdata van tanks en het niet juist opslaan van bestrijdingsmiddelen. De gecontroleerde bedrijven hebben alle bericht ontvangen van de ge constateerde gebreken en een ter mijn gekregen waarbinnen deze gebreken hersteld moesten zijn. Bij hercontrole bleek dat de meeste aanpassingen al gerealiseerd waren of dat men hiermee bezig was. Een paar bedrijven bleven tot nu toe in gebreke en krijgen via de gemeente een tweede aanzegging met een kortere termijn. Voldoet men hieraan nog niet, dan treden sancties in werking, aldus een woordvoerder van de milieudienst. De tot nu toe niet gecontroleerde melkveehouderijbedrijven komen in de tweede ronde aan de beurt. Het bedrijfsbezoek wordt vooraf aange kondigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7