Varvhet-KNLG KNLC-bestuur zeer bezorgd Bestuurders Landbouwschap namen kijkje op Zeeuwse bedrijven KNLC De situatie en de reactie Economische situatie land- en tuinbouw erg slecht VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 _5 P Het bestuur van het KNLC heeft tij dens de vergadering van 30 augus tus uitgebreid gesproken over de huidige malaise in de land- en tuin bouw. In een aantal sectoren, zoals akkerbouw, fruitteelt, glasgroente en veredelingslandbouw gaat het zeer slecht. De problemen zijn vol gens voorzitter Varekamp niet al leen structureel van aard. Alle regionale organisaties kwamen met oplossingen voor de huidige pro blemen. Varekamp vertelde dat het bestuur van het Landbouwschap in het ge sprek met minister Bukman van 30 augustus aangedrongen had op het beter functioneren van een aantal regelingen, zoals het Borgstellings fonds, het Bijstandsbesluit Zelfstan digen en de lOAZ-regeling voor uittredende zelfstandigen. Ook zou den de banken meer genegen moe ten zijn liquiditeitskredieten te verstrekken, maar niet via de dure rekening courant. De minister zou er alles aan doen om deze regelingen te verbeteren, hoewel bij de BZ-regeling ook de ge meenten een taak hebben. Dit zijn korte termijnzaken, de minister vroeg zich echter af of de proble men wel structureel van aard zijn. Hij signaleerde ook incidentele en conjuncturele problemen, zoals het imago/kwaliteitsprobleem bij de glasgroenten, de blaasjesziekte in de varkenshouderij en het ontbre ken van agrificatiemogelijkheden voor de akkerbouw. Varekamp noemde als andere nega tieve punten: de ontwikkelingen in het agro-monetaire beleid, waardoor bepaalde landen forse prijsstijgin gen hebben geïncasseerd, maar in Nederland van een prijsdaling spra ke is. Hij vertelde het bestuur dat het Landbouwschap nog steeds een claim van 150 miljoen bij de minister van Landbouw heeft liggen. De mi nister erkent die claim niet, maar wijst een dergelijke claim niet op voorhand af, wanneer de huidige valutaschommelingen daarom vragen. Varekamp vindt dat de verschillende sectoren zo snel mogelijk een inven tarisatie moeten maken van de pro blemen in die sector. Aan de hand daarvan kunnen per sector oplos singen worden gevonden. Hij vroeg de regionale maatschappijen oplos singen voor de problemen aan te dragen. Spilfunctie "Herstel van de spilfunctie van gra nen. Alleen dan kan de negatieve spiraal doorbroken worden", was het hartstochtelijke pleidooi van Huib van der Maas van de ZLM, Al- bert Lanting (NUO), Johannes Pan man (LMF) en de jongerenvertegen- woordiger Henk Luth sloten zich hierbij aan. Varekamp had al eerder gepleit voor het minder snel aanscherpen van de milieu-eisen. De organisaties waren het hier van harte mee eens. Ook het maximaal benutten van de EG- fondsen, een wens van Van der Maas, vond veel bijval (Nederland laat gelden in Brussel liggen, omdat de overheid geen geld heeft het ver eiste andere deel te betalen), even als het voorstel van Albert Lanting om de EG-regelingen maximaal op te rekken. De toeslagen en premies volgens de MacSharry regelingen moeten de prijsdalingen van de boeren com penseren. Ze zijn nu veel te laag. Berend-Jan Warmelink, afdelings voorzitter veehouderij vond dat er bijvoorbeeld bij de stierenpremie nog eens naar het landenquotum gekeken moet worden. Waarom kunnen er geen hogere bedragen gegeven worden voor mensen die minder produceren? Ook de problemen veroorzaakt door de valutaschommelingen zaten de meeste dwars. "Hier moet zo gauw mogelijk compensatie voor komen". Henk Torsius wees in dit verband op de vleeskalverhouderij, die veel naar Italië exporteert. Door de dure gul den wordt het Nederlands kalfs vlees daar duurder. BF en BZ Anjo Geluk, vertegenwoordigster namens de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, hamerde op het belang van het verbeteren van de BF- en BZ-regeling. De BF- mogelijkheden voor de akkerbouw moeten verruimd worden. "Het zijn tenslotte niet de minste boeren die daar gebruik van maken". Henk Slijkhuis van de OLM sloot zich hier bij aan. Anjo Geluk wees ook nog op het belang van een goede beëin digingsregeling. Ook een goede be geleiding door de SEV is gewenst. Johannes Panman van de LmF pleit te ervoor om op korte termijn in Europees verband aardappelen uit de markt te nemen. De overproduk- tie, die mede veroorzaakt wordt door de produktiviteitsstijging, kan alleen zo gestopt worden. De jonge- renvertegenwoordiger noemde dit ook als mogelijke oplossing. Maar de quotering moet, volgens hem, in eerste instantie voor een jaar gelden. Albert Lanting van de NLTO vond het zeer belangrijk om het grote pu bliek te doordringen van de huidige crisis in de Landbouw. Hij pleitte ook voor het meer regionaal oplos sen van de problemen. Dit is ook een wens van Brussel. Nationaal zouden er maatregelen moeten ko men in de belasting en heffin gensfeer. Henk Slijkhuis van de OLM pleitte voor een onderzoek naar de concur rentiepositie van Nederland. In an- Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap deed vorige week een half dagje Zeeland. De bestuurders kwamen zich op de hoogte stellen van nieuwe ontwikkelingen in de Zeeuwse land- en tuinbouw en be zochten in dat kader een drietal be drijven op Schouwen Duiveland en Noord-Beveland. Om te beginnen kreeg het gezel schap een toelichting op het project Zeeuwse Vlegel bij monde van pro jectcoördinator J. Koeman. Daarna namen ze een kijkje bij de maat schap Hanse te Bruinisse, een be drijf met akkerbouw- en vollegrondsgroenteteelten. Hanse teelt o.a. broccoli en radicchio rosso voor Grobeka BV, het bemiddelings bureau voor vollegrondsgroenten in Zuidwest-Nederland. Algemeen ma nager Kornet was aanwezig om het project toe te lichten. Ook het inpak- en verwerkingsbedrijf Oosteriand BV te Sirjansland werd door de Landbouwschapsbestuur ders bezocht. Als laatste ging het gezelschap naar het akkerbouwbe drijf van M.J. Breure in Kats. Daar kregen ze uit de praktijk te horen hoe moeilijk de situatie in de akker bouw op dit moment is. Voorzitter M. Varekamp moest bij dit werkbezoek verstek laten gaan wegens ziekte. Wel aanwezig waren de heren Doornbos (CBTB), Mares (KNBTB), Jaarsma (KNLC), Loosman (CNV), Kok (algemeen secretaris), Egberink (secretaris Bedrijfsontwik keling en Agrarische Voorlichting) en Moerman (secretaris afdeling Akkerbouw). Ook de voorzitter en secretaris van de Gewestelijke Raad in Zeeland, resp. J. Kodde en J. Boom en de secretaris van de Takor- ganisatie Akkerbouw Zeeland, ir. G. van der Schelde, namen deel aan het werkbezoek. dere landen zijn de regels vaak veel soepeler, dat verstoort onze positie. Er moet eens onderzoek gedaan worden naar de wet- en regelgeving in de andere EG-landen. Sectoren Torsius weet een deel van de proble men in de varkenshouderij aan de omwisselingsfactor, waardoor er scheefgroei in met name de zeugen- houderij is ontstaan. Gerrit Pol wees namens de Geldersche op de grote problemen in met name de zeugen- houderij. De nood op die bedrijven is zeer hoog. De Geldersche zal de af deling veredelingslandbouw een noodplan voorleggen. Barend Wegman vertelde dat zich in de tuinbouw niet in elke sector pro blemen voordoen. In veel gevallen doet de markt zijn werk wel, zie de witlofteelt. Er is in de glasgroente nogal wat concurrentie uit Frankrijk. Hij wees op de problematiek van oudere tuinders, die hun bedrijf wil len of moeten beëindigen, maar vaak te maken krijgen met een grote fiscale claim in verband terugbeta ling van de BTW en soms WIR. Van de overheid kan een soepele hou ding worden gevraagd zodat tot schuldsanering kan worden geko men en er geen faillissement komt, veroorzaakt door fiscale claims. Al leen dan kan er overtollig glas opge ruimd worden. Varekamp sloot de inventarisatie af met de opmerking dat de situatie zeer zorgelijk is. Hij constateerde ook dat er in de verschillende secto ren verschillend gedacht wordt over de oplossingen, maar dat ook bin nen de sectoren verschillend ge dacht wordt over de crisis. Wolleswinkel van het ULG vertelde dat bijvoorbeeld sommige pluimvee houders een lage eierprijs niet als negatief zien. "Dan gaan er een aantal weg en dan gaan de prijzen weer omhoog". In de tuinbouw le ven bij sommigen soortgelijke ge dachten. "Moeten we de realiteit niet onder ogen zien dat er een aan tal boeren en tuinders verdwijnt?", vroeg Varekamp tot slot. Want de productiviteitsstijgingen gaan door. Het gaat er om de beste kwaliteit te leveren voor de laagste produktie- kosten. Ingeborg Schuitemaker De bestuurders van het Landbouwschap op bezoek in het inpak- en verwerkingsbedrijf Oosteriand te Sir jansland, waar o.a. broccoli verzendk/aar wordt gemaakt. Bedrijfsleider Sloof (op de rug gezien) geeft uitleg l^nmmpntQQr TvUïTTrTTnTTt aai Niet onopgemerkt is gebleven, ook in 't zogenaamde 'grote' nieuws, de economische en fi nanciële situatie in een aantal van de agrarische sectoren. De aandacht is op zich juist en te recht, al zal er voor gewaakt moeten worden hier ook met de juiste maat mee om te gaan. Dat geldt zowel voor de stellende zij de a/s voor de reagerende kant. De situatie is bij sommige secto ren en deelsectoren (en dus op een groot aantal bedrijven) zor gelijk en bedreigend, maar het gaat te ver om alles ook weer a/s hopeloos te verklaren. Daarnaast zullen we moeten voorkomen dat we elkaar onnodig de put in praten en met zaken om gaan dia als een zelfvervullende profe tie gaan werken. Immers, wat dit laatste betreft is de economie en de handel mede gebaseerd op psychologie en manipulatie. El kaar bijvoorbeeld een uitbundig aardappeloverschot aanpraten kan mede een oorzaak zijn van lage aardappelprijzen. Cluster van oorzaken Duidelijk is echter dat een groot deel van onze boeren en tuinders dit jaar een fors inkomensverlies lijdt of mogelijk gaat lijden. De beroepen op de sociale vangnet ten zoals het Bijstandsbesluit Zelfstandigenen Borgstellings- fondsregelingen naast extra ban caire faciliteiten zijn daar sprekende voorbeelden van, waarbij akkerbouw, intensieve veehouderij en glastuinbouw wel het meest kenmerkend in 't oog springen. Natuurlijk wordt daarbij (terecht) naar oorzaken en schuldigen ge zocht. Voor sommigen is dat soms heel simpel en dus lijkt ook de oplossing simpel. Persoonlijk vind ik dat we daar wat voor zichtig mee moeten zijn. Omdat in een sterk veranderende we reld, met een eveneens sterk ver anderende maatschappij en economie, er een aantal factoren is die in wisselende samenstel ling en zwaarte per sector tot een verschillende duster van oorzaken leidt. Eén van de oorzaken lijkt mij wel dat door de voortgaande produk- tietechnologie onder andere de oogstzekerheden overal groter worden naast dat produktivitei- ten blijven toenemen en dat dus via overschotten concurrentie c.q. verdringing toeneemt. Deels gebeurt dit in sectoren die altijd via concurrentie hun positie heb ben verworven, deels in sectoren waar de positie is gebaseerd op een stuk ordening door de over heid. Vandaar ook dat per sector de discussie nogal verschillend is ten opzichte van de vraag hoe uit de problematiek te komen. Voor de een de markt, voor de ander door meer c.q. betere or dening. Pas op de plaats Snel zullen we wel tot realisti sche conclusies moeten komen om op de markt beter te opere ren en/of om via ordening van markt- en prijsbeleid (voorzover het in de Nederlandse invloed ligt) tot bijstelling te geraken. Wat dat betreft moet mij van 't hart dat de politici en onze eigen minister van LNV zich nogal af standelijk opstellen. Soms krijg je 't gevoel dat zij zich vooroor logs confessioneel opstellen. De markt kan dit niet in alle ge vallen alleen opknappen, maar eveneens is het te simpel om al leen via nadere ordening tjót een oplossing te komen. En evenmin kunnen lastenverzwaringen voortvloeiend uit een terugtrek kende overheid en milieubeleid via de automatische piloot nu onverkort doorgaan. Daarmee zeg ik niet, en ik wil dit on derstrepen, dat milieudoelstellin gen (indien en vóórzover onderkend door het land- en tuinbouwbedrijfsleven) nu in eens van tafel zijn. Maar daar waar dat in verband met bedrijfs- continu niet nodig en wenselijk is moet ten aanzien van uitvoe ring een pas op de plaats wor den gemaakt. Het milieubeleid mag geen aso ciaal beleid worden voor de be- drijfsgenoten in de land- en tuinbouw, hoewel ik me soms niet aan de indruk kan onttrek ken dat sommigen a/s 't moet zover willen gaan. (Marius Vare kamp Voorzitter KNLC

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5