Eerder dan vorig jaar een braakverplichting aangaan? Handelscentrum RBT verwelkomt nieuwvestigers Sociaal onomisc Voorlichting Reorganisatie Cebeco Zaden Geslaagden AOC Zeeland VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 4 De tijd dat nagegaan moet worden hoeveel ha wintertarwe er gezaaid moet worden komt snel dichterbij. Een belangrijke vraag hierbij is of er een braakverplichting moet worden aangegaan. De compensatie in het kader van het MacSharry-beieid wordt hoger evenals de vergoeding voor de braakoppervlakte, terwijl de prijsdaling mogelijk minder groot is dan in de afgelopen jaren. Het aangaan van een braakverplichting komt dan dichterbij. Wanneer is dit wenselijk? In dit artikel wordt enige achtergrondinformatie gegeven. Er wordt uitgegaan van een roteren de braak. Welke faktoren zijn van belang? Bij de keuze tussen wel of geen braakverplichting gaat het bij een braakverplichting om de afweging tussen de hoogte van het saldoverlies op de braakgronden tegenover de verkrijging van compensatie voor alle ha, die onder de regeling vallen. Dit alles wanneer het puur finan cieel wordt bekeken. De faktoren, die een rol spelen zijn dan ook: a. de geldopbrengsten per ha; b. de toegerekende kosten per ha; c. de kosten voor de braakpercelen. Opgemerkt moet worden dat in de onderstaande berekeningen een aantal details buiten be schouwing zijn gelaten, zoals bijv. de brandstofkosten. De bruto-geldopbrengsten verminderd met de toegerekende kosten vormen het saldo. Hoe hoger het saldo, hoe groter de oppervlak te moet zijn voordat een braakverplichting gunstig is. Ad. a. de geldopbrengsten Deze worden bepaald door de kg-opbrengsten per ha, de prijs per kg en de stro-opbrengsten. De invloed van de kg-opbrengst is hierbij het grootst. In tabel 1 is een overzicht opgenomen waarbij bij verschillende kg-opbrengsten per ha is aangegeven welke oppervlakte (of groter) het financiële resultaat bij een braakverplichting voordelig wordt. De toegerekende kosten en prijs per kg zijn gemiddeld genomen. Er is uitgegaan van loonwerk voor het maaidorsen en persen. De kosten van een braakperceel zijn op f 150,— gesteld. Tabel 1. Kg-opbrengst Saldo Oppervlakte waarbij Saldo Opper per ha per ha braken voordelig per ha vlakte wordt 7000 f 917 15,20 f 1452 17,75 8000 f 1207 16,45 f 1742 19,50 9000 f 1497 18,00 f 2032 21,60 10000 f 1787 19,80 f 2322 24,30 11000 f 2077 22,00 f 2612 27,75 Uit de tabel blijkt dat het omslagpunt snel groter wordt bij een hoger saldo. Belangrijk bij de keuze tussen wel of geen braakverplichting is dan ook welke opbrengsten er voor het stro worden behaald. Ad b. de toegerekende kosten Bovenstaand is reeds aangegeven dat de hoogte van het saldo belangrijk is. De toegerekende kosten spelen daarin een grote rol. Eigen mechanisatie of loonwerk is binnen de toegerekende kosten de belangrijkste faktor. Uit registratiegegevens blijkt echter dat er tussen de bedrijven INVULFORMULIER Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: Bouwplan 1994 ha wintertarwe ha zomertarwe ha zomertarwe ha droge erwten ha maïs (niet gebruikt voor voederareaal) ha vlas ha Kosten braakperceel Uw areaal ligt in: O klei O zand O beide ha zand kg-opbrengst/ha toegerek. kosten (incl. loonwerk) te verwachten prijs per kg ha klei) Geef tenslotte aan wat u met uw stro doet en geef bij verkoop aan wat het zou kunnen opbrengen per ha ook aanzienlijke verschillen zitten in de kosten voor zaaizaad, bemesting en gewasbescher ming. Zet alles voor u eigen bedrijf goed op een rijtje. Ad c. de kosten voor de braakpercelen De kosten voor de braakpercelen hebben in het afgelopen jaar veel discussie opgeleverd. Het is moeilijk om alle invloeden in te schatten en door te berekenen. Wat is bijv. de invloed op de kg-opbrengst van de volggewassen? Wat is de invloed op de ziektëdruk? Hoe vaak moet er een onkruidbestrijding worden toegepast? In tabel 2 is de invloed weergegeven van de hoogte van de kosten van het braakperceel bij verschillende saldo's per ha op de oppervlakte waarboven braken interessant wordt. De tabel heeft alleen betrekking op het gewas wintertarwe. Tabel 2. Saldo Kosten van braakperceel per ha per ha 150 350 550 750 f 500 13,7 14,4 15,1 16,0 f 1000 15,2 16,5 17,5 18,6 f 1500 18,0 19,2 20,6 22,2 f 2000 21,3 23,1 25,2 27,6 Ga voor uw eigen bedrijf na wat de kosten voor het braakperceel zijn. Bereken de situatie voor uw eigen bedrijf! Wenst u de berekening door de SEV van de ZLM te laten uitvoeren dan kunt u bovenstaand formulier invullen en naar de SEV terug sturen. U kunt ook bellen naar het kantoor te Goes. J. Withagen, hoofd SEV De uitvoering van taken en de om vangrijke reorganisatie van de be lastingdienst, welke m.i. nog niet geheel is voltooid, heeft bij politici én anderen vaak tot waarderende opmerkingen geleid. In het inmid dels verschenen jaarverslag 1992 van de dienst zijn een aantal inte ressante gegevens opgenomen wel ke ik u niet wil onthouden, zodat u zelf ook een mening kunt vormen omtrent een aantal, voor u mogelijk belangrijke, zaken. De Oort-doelstelling dat een be langrijke vermindering van het aantal belastingaangiften tot stand zou worden gebracht is, in tegenstelling tot de verwachtin gen van sommige politici, doch volkomen in overeenstemming met geluiden vernomen in de fis cale adviespraktijk, (nog) niet gelukt. Het aantal aangiften voor de inkomstenbelasting is in 1992 gestegen tot ruim 5.600.000. Belastingplichtigen hebben vaak de indruk dat juist hun aangifte door een groot aantal ambtena ren wordt doorgespit, alvorens de definitieve aanslag wordt op gelegd. Dit gevoel is echter vaak niet terecht, zo blijkt uit het na volgende Meer dan de helft (51%!) van alle aangiften wordt administratief afgedaan, dat wil zeggen afgestempeld zonder dat er uitgebreid naar wordt gekeken door een fiscaal deskundige op de inspektie. Kleine "vergissingen", welke lei den tot positieve korrekties (i.c. belasting betalen) van f 500,— en minder, blijven voor de inkom stenbelasting achterwege, tenzij sprake is van herhaling. De nega tieve correcties (i.c. belasting te rugkrijgen) worden altijd aangebracht, hoewel ook hier belastingplichtigen soms anders over denken. De doelstelling om bezwaar schriften binnen drie maanden te Mede door de slechte afzet van graszaden gaat Cebeco Zaden reor ganiseren. Het kweekbedrijf in Eist en het vermeerderingsbedrijf in Em- meloord worden gesloten, terwijl een aantal afdelingen van de hoofd vestiging te Vlijmen en het verede- lingsbedrijf te Lelystad worden afgeslankt. In totaal komen 50 ar beidsplaatsen te vervallen, waarvan 35 via gedwongen afvloeiing. hebben afgehandeld is, zo blijkt ook uit de adviespraktijk, bij lan ge na nog niet gerealiseerd. Be handelingstermijnen van een jaar én langer komen zeker ook voor. "Procederen kost altijd geld" is een uitspraak die door de meeste lezers van deze rubriek wel eens zal zijn geslaakt. Toch blijkt uit het jaarverslag van de fiscus dat in bijna 45% van de zaken waarin de Hoge Raad in 1992 uitspraak heeft gedaan het gelijk aan de zijde was van de belastingplichtige, meestal on dersteund door zijn belastingad viseur! Het "beleggen" van gelden in het buitenland is in fiscale rubrie ken en media vaak een onder werp dat zich in een groot lezerspubliek mag verheugen. Het blijkt echter dat het uitwis selen van inlichtingen tussen ons land en het buitenland nog steeds toeneemt. Voor meer dan 22.000 belastingplichtigen werd informatie uit het buiten land ontvangen. De meeste in formatie komt ver hier vandaan uit de USA 15.000). Opval lend is dat onze toch zeer popu laire zuiderburen (België) niet hoog scoren! J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM Bergen op Zoom Secundaire opleiding in het kader van het leerlingstelsel groenvoorzie ning: L. Boot, Kortgene; R. Cornelis- sens, Kruispolderhaven; A. Koeman, Krabbendijke; J. Krijger, Borssele; C. Louwerse, Terneuzen; D. Rotte, Kerkwerve; P. Vroegindewey, Som- melsdijk; C. de Leeuw, Middelharnis; C. de Schipper, Kapelle; C. van Bre da, Westkapelle. De bouw van het groothandelscen trum IABC (Internationaal Agro Bu siness Centrum) bij de RBT veiling te Breda is in volle gang, en er heb ben zich wederom enige nieuwe huurders gemeld. Het handelscentrum is een initiatief van de RBT en de Belgische Veiling der Kempen te Hoogstraten. Het IABC zal als gespecialiseerd handel scentrum voor de agrosector direct naast het RBT veilingcomplex aan de A16 verschijnen en zal plaats bie den aan groothandelaars, expor teurs en andere aan de tuinbouwsector gelieerde bedrijven. De eerste twee bedrijfshallen en - kantoren (totale grootte: 10.000 m2) van het centrum zijn naar verwach ting in januari 1994 gereed. Een aantal reeds bij de RBT gevestigde bedrijven krijgen in het IABC een groter en modernere bedrijfsvesti ging, maar er heeft zich ook reeds een aantal nieuwvestigers aange meld. Bij voldoende animo gaat vol gend jaar de bouw van de derde bedrijfshal van ca. 10.000 m2 van start.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4