Hartverwarmende taptoe ter ere van 150 jaar ZLM Pachtmanifestatie levert geen enkel resultaat op Problemen met rotting in aardappelen melden Bibliotheek Goes geeft aandacht aan ZLM-jubileum Personeel biedt bestuur ZLM blijvende herinnering aan Zeeland wil actualisering van bestemmingsplannen Kamerleden wachten op evaluatie KNLC-symposium over duurzame landbouw Vanuit het werkgebied van de ZLM zijn er op het sekretariaat enkele problemen gemeld met betrekking tot het voorkomen van verschijnselen van rotting in aardappelen. Het betreft zowel gerooide als nog te rooien perce len consumptieaardappelen. Ook zijn er aanwijzingen dat het in reeds gerooid pootgoed voor komt. Hoewel het op dit mo ment nog onduidelijk is en zeker niet bewezen kan worden, lijkt de overeenkomst tussen de per celen te bestaan in het gebruik van eenzelfde loofdodingsmid- del, namelijk Finale SL 14. Ook in het werkgebied van de WLTO zijn problemen gemeld. Op dit moment wordt door de ZLM aangesloten bij de aktivitei- ten die de WLTO onderneemt om de betreffende telers bij te staan. Op woensdagavond 8 septem ber j.l. is er een telersbijeen komst gehouden in Zuid-Beyerland. Het begin van de aantasting is specifiek en kan in veel gevallen slechts door deskundigen wor den vastgesteld. Na verloop van tijd gaat dit beeld over in het al gemeen bekende natrot. Duide lijk is dat de schade voor de individuele ondernemer groot kan zijn. Indien u aanwijzingen heeft dat zich in uw perceel ook soortgelij ke verschijnselen voordoen kunt u kontakt opnemen met het se kretariaat van de ZLM.' Wij zullen u dan een advies geven over de maatregelen die u kunt nemen. Sekretariaat ZLM Ter gelegenheid van het jubileum van de ZLM geeft pfe Openbare Bi bliotheek te Goes speciale aandacht aan de land- en tuinbouw in het algemeen en de ZLM in het bijzonder. Op een opvallende plaats in de bibliotheek staan twee tafeltjes opgesteld met resp. informatiemateri aal over de ZLM en boeken over de land- en tuinbouw uit de eigen collectie van de bibliotheek. Op de ZLM-tafel liggen o.a. enkele ZLM- kranten, jaarverslagen, de Kroniek van Korteweg en het boek "Van nabij en Verre". Overigens: de Goese bibliotheek ontvangt de ZLM- krant wekelijks en legt hem voor lezers ter inzage. Volgens een woordvoerster van de bibliotheek is er een goede be langstelling voor de bescheiden expositie. De tafels met ZLM- informatie en agrarische boeken zullen nog zeker enkele weken blijven staan. Als het aan de vertegenwoordigers van de grote partijen in de Tweede Kamer ligt, loopt het niet zo'n vaart met de nieuwe pachtnormen. Zij staan voluit achter het streven om de pachtprijs op te trekken naar het zogenaamde 2%-rendement. Dat wordt noodzakelijk geacht om het pachtstelsel als zodanig aantrekke lijk te houden. De ZLM is een van de weinige organisaties, die van begin af aan stelling heeft genomen tegen de wijzigingen van het pachtstelsel. De in Dronten aanwezige Kamerle den wilden niet verder gaan dan de toezegging dat zij het nieuwe pacht- systeem snel willen evalueren en dan nog eens goed zullen kijken naar de bezwaren van de pachters. Het CDA-Kamerlid Reitsma ontken de dat de pachters dubbel worden aangeslagen voor de water schapslasten, omdat de lage ba- sispacht met toeslagen is vervangen door een hoge ba- sispacht zonder toeslagen.. Reitsma erkende wel dat er hier en daar te forse pachtprijsverhogingen worden doorgevoerd, hoger dan de 15% die de Tweede Kamer had voorzien. Daarom wil hij een meer geleidelijke invoering van de nieuwe normen. Het WD-Kamerlid Blauw en zijn collega Van der Vlies (SGP) leken nog het meest bereid de pachters tegemoet te komen, maar de verte genwoordigers van de regeringscoa litie stelden zich vierkant op achter minister Bukman, die eerder al zei op dit moment geen wijzigingen te willen aanbrengen in het nieuwe Pachtbesluit. Op 15 februari 1994 organiseert het KNLC in de Eenhoorn in Amersfoort het symposium 'Duurzame land bouw: agrarische produktie, interna tionale handel en milieu'. Dit symposium vormt de afsluiting van het project over duurzame land bouw dat het KNLC samen met on der andere de Novib en de Geldersche Mij van Landbouw heeft opgezet. Een van de onderdelen van dit project betrof de studiereis naar Bangladesh van afgelopen februari. Het symposium komt in de plaats van de openbare Algemene Verga dering van het KNLC. Op de dag zal onder andere iemand uit Bangla desh aanwezig zijn. Van de deelnemers aan deze dag wordt in diverse workshops een in breng verwacht over de volgende onderwerpen: internationale handel en milieu, duurzaam landgebruik in Nederland en Bangladesh, vrouw en landbouw en EG-landbouwbeleid en im- en export van agrarische grondstoffen. Het middaggedeelte zal er vooral op gericht zijn hoe de uitkomsten van de workshops in het landbouwbeleid kunnen worden verwerkt. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM heeft het per soneel van de ZLM een blijvende herinnering aangeboden aan het bestuur. De schenking van het per soneel bestaat uit een fraai tinnen wandbord met inscriptie. De wand versiering krijgt een plaats in het Landbouwhuis in Goes. Daarnaast zal dit najaar een door het personeel geschonken pere boom in de tuin van het Landbouw huis worden geplant. Deze boom werd op symbolische wijze aan het bestuur overgedragen in de vorm van een poster met daarop alle na men van de medewerk(st)ers. De overhandiging vond plaats tijdens de receptie na afloop van de officië le herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk te Goes, die vorige week dinsdag werd gehouden. Op de foto nemen vice-voorzitter Van Veldhuizen (links) en voorzitter Van der Maas het personeelsge- schenk in ontvangst uit handen van mevr. C. Colpaart (rechts) en J. Jille. Ruim 800 boeren hebben vorige week donderdag in Dronten ten overstaan van een aantal Kamerle den hun ongenoegen laten blijken over de toepassing van de nieuwe Pachtnormen, die voor de pachters onvoordelig uitpakken. Ook een ZLM-delegatie was naar de Flevo- polder afgereisd. Het resultaat van de demonstratie was echter te leurstellend. De volksvertegenwoor digers bleken nauwelijks gevoelig voor de bezwaren van de boeren en zullen bij minister Bukman geen stappen ondernemen. De voornaamste grief tegen de nieuwe pachtnormen is, dat op door de verpachter extra kosten, zoals de waterschapslasten, in rekening mo gen worden gebracht aan de pach ter. Deze kosten komen bovenop de pachtprijs. De waterschapslasten zitten echter al verwerkt in de pachtprijs en daarom is er sprake van "dubbel pakken". De ZLM neemt deze zaak zo hoog op, dat zij in samenwerking met andere orga nisaties een juridische procedure voorbereidt. Doel is via de civiele rechter de minister te dwingen als nog de geconstateerde onrechtvaar digheid uit de normen te verwijderen. Enkele duizenden mensen hebben vorige week vrijdagavond op de Markt in Goes genoten van een hartverwarmende taptoe, die de kil te van de zomeravond volledig deed vergeten. De vier deelnemende korpsen hielden het publiek twee en een half uur lang geboeid bezig met prachtige parades en herkenbare muziek. De ZLM had ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan de bevolking geen beter "verjaardags cadeau" kunnen aanbieden. In de aankondiging vooraf dat op deze taptoe toporkesten met inter nationale faam zouden optreden, was geen woord te veel gezegd. Zonder de andere korpsen te kort te doen, werd de show gestolen door Kunst en Genoegen uit Leiden. Deze show- en marchingband werd op het laatste Wereld Muziek Concours in Kerkrade wereldkampioen show wedstrijden en maakte deze titel op de Grote Markt in Goes volledig waar. De ongeveer 75 muzikanten - allemaal amateurs - legden een per fecte show neer en toonden muzi kaal met diverse genres goed uit de voeten te kunnen. Maar ook DVS uit Katwijk en Advendo uit Sneek lieten zien en horen tot de top van Neder land te behoren. Vooral het tweede optreden van DVS met een komi sche toer door Europa bracht de handen op elkaar. Het Goese show korps Excelsior bewoog zich uiter aard op een lager niveau, maar zorgde voor een waardevolle lokale inbreng, die alleszins de moeite waard was. Op de Markt was een tribune ge bouwd, waar ruim 1.000 mensen konden zitten. Rondom het taptoe terrein stond het publiek rijen dik. Naarmate de avond vorderde, werd de belangstelling groter, wat waar schijnlijk in de hand werd gewerkt door de redelijk goede weersom standigheden. Want ondanks enkele dreigende wolken bleef het gedu rende de taptoe nagenoeg droog. Alleen tijdens de finale, toen de vier showkorpsen zich gezamenlijk opstelden voor het afsluitende Wil helmus, vielen er enkele druppels, maar dat was van korte duur. De ZLM kan terugzien op een zeer geslaagd en hoogstaand muzikaal evenement, dat financieel mede mogelijk gemaakt werd door Suiker Unie. De provincie Zeeland heeft een plan van aanpak "actie actualisering bestemmingsplannen buitenge bied" opgesteld. Dit plan richt zich op het opstellen van een handlei ding voor bestemmingsplannen bui tengebied, en op het stimuleren van gemeenten tot het actualiseren van verouderde bestemmingsplannen. Voorgesteld wordt gemeenten met overeenkomstige problematiek een gezamenlijke aanpak te suggereren. Ook het opstellen van een struc tuurplan/bestemmingsplan voor Schouwen West maakt deel uit van het plan. Met het plan van aanpak geeft de provincie aan op welke manier zij in vulling geeft aan de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra en het nationaal milieubeleidsplan plus. Het college van GS besluit 17 sep tember over het plan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3