Boekentoptien De leeskring Een sterke mening is het halve werk Stilzitten en stilstaan jLsaJ: Russische boer psychisch nog niet toe aan zelfstandigheid onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge ALGEMEEN AGRARISCH VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 f1 13 1 September Wat nevelige ochten den de lage oranje-gele zon langere schaduwen de warmere trui stoppelland aardappelen rooien September, het najaar kondigt zich aan. Heerlijk om even stil te staan bij de veranderingen in de natuur, veran deringen die we juist op het platte land zo van dichtbij kunnen waarnemen. September, ook de tijd waarin binnen de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen weer aller lei aktivitëiten van start gaan: excur sies, lezingen, cursussen en leeskringen. Dit laatste: de leeskrin gen, wilde ik deze week bij u onder de aandacht brengen. Wanneer las u voor het laatst een boek? Lang geleden? Waarschijnlijk geen tijd! Komt u nog net toe aan wat weekbladen naast de gewone krant? Leest u - naar wij hopen - de ZLM-krant van ACHTER naar voren? Een boek? Ja, misschien heeft u nog wel enkele uurtjes tijd, maar welk boek kiest u dan? Een roman? Nu die knappe ridder te paard kom je in de polder toch niet zo snel tegen en die romantische dokter daar gelooft u zo langzamer hand vast ook niet meer in. Mis schien dat een landelijk gelegen "hoeve" nog het meest tot de ver beelding spreekt. Maar op een zeker moment wilt u vast eens iets anders. De eerste stap naar meer lezen was voor mij het lidmaatschap van de bi bliotheek. Je krijgt de mogelijkheid te kiezen uit een zee van boeken. Dit alles voor de prijs van één goed boek. Al is het leuk om een goed gevulde boekenkast te hebben, er zijn grenzen aan de portemonnee. De tweede stap naar meer lezen was lid worden van de leeskring. Een leeskring wat stel je je hierbij voor? Hoe gaat dit in zijn werk? Heb ik wel voldoende kennis van boe ken? Allemaal vragen, die bij je op komen als je het woord leeskring hoort of ziet. Denk nu bij een leeskring niet met een aan een groep literair ontwikkel de vrouwen, maar aan 5 tot 10 leden van een afdeling die samen boeken kiezen, lezen en bespreken. Wij lezen 6 boeken per jaar die gekozen worden uit een lijst, die is samengesteld door de bibliotheek of de culturele commissie over zaken als: vluchtelingen, oorlog, drugs verslaving, incest, Islamistische vrouwen, derde wereldlanden, enz. Veel onderwerpen komen aan bod. Onderwerpen waar je zelf niet direct voor zou kiezen. De boekbespreking, die plaats vindt nadat ieder hetzelfde boek gelezen heeft wordt meestal een heel goed en fijn gesprek. De inbreng van de leden, met vaak een gevarieerde achtergrond, maakt het boeiend en leerzaam. Je krijgt een andere of be tere visie op problemen en leert om jezelf te verdiepen in zaken waar je normaal gesproken niet mee in aan raking zou komen. Elk gelezen en besproken boek geeft je iets mea Het is ook zeker een vorm van ontspanning en trai ning. Ontspanning, omdat je tijdens het lezen je eigen zorgen en beslom meringen vergeet. Training, omdat je aan de hand van een vragenlijst het boek voor jezelf nog eens door neemt en juist als je geruime tijd ge leden de studieboeken al hebt opgeborgen is het goed om jezelf aan te zetten tot wat huiswerk. Laat dit huiswerk u echter niet af schrikken van deelname! Als er een leeskring is in uw afdeling, denk er dan eens over om er deel van uit te gaan maken. Is er geen leeskring, probeer dan eens met wat leden om er een op te richten. In onze afdeling startten we drie jaar geleden en in middels is de leeskring een niet meer weg te dénken onderdeel van de afdeling geworden. Heel veel leesgenot toegewenst, want juist september, de tijd waarin allerlei zaken weer beginnen, is een prachtige maand om te starten met het lezen van een goed boek. Hierbij de top tien van de leeskringen uit Zeeland en Noord-Brabant: laat ze een hulpmiddel zijn bij het maken van uw boekkeuze. E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Voor alle agrarische jongeren in Tholen - West-Brabant wordt een cursus spreekvaardigheid georgani seerd. Data: 23, 30 november; 7, 14 december 1993. Tijd: 20.00-22.30 uur. Prijs: f 20,— per deelnemer. Waarom Als jonge boer verkeer je wel eens in situaties, waarin het niet makke lijk is om uit je woorden te komen. Bijvoorbeeld als je het thuis over be drijfsovername wilt hebben, als je jnet een voorlichter belangrijke za ken wilt bespreken of als je op een bijeenkomst van het Agrarisch Jon geren Kontakt met anderen wilt dis cussiëren. In deze cursus leer je, hoe je je in dit soort situaties beter kunt uiten. Want: presenteer je mening sterk, dat is het halve werk! Redaktie Luc Mangnus PJZ-Fijnaart 12 september: Dagje naar Tropicana in Rotterdam. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Voorstraat in Fijnaart. Alle leden die meegaan, krijgen f 5,— korting op de entree. PJZ West Zeeuws-Vlaanderen 18 september: Barbecue. Plaats: bij Mare Verplanke, Bosdijk 4 te IJzen- dijke. Aanvang: 19.30 uur. Tussen het bakken door zullen er dia's ver toond worden uit Brazilië door Sjak- kie de Hulster. Kosten: leden f 15,—; niet-leden f 20,—. Opgave bij Marc, tel. 01174-8343. Provinciaal 4 oktober: PAB-vergadering. 13 november: Provinciale bowling. Convocaties worden binnenkort ver stuurd. Informatie bij PJZ Noord- Beveland, Annemarie van der Maas, 01107-1690. Voor wie De cursus is bedoeld voor alle jonge boeren van het Agrarisch Jongeren Kontakt Tholen - West-Brabant. Je hoeft geen vooropleiding of ervaring te hebben om mee te kunnen doen. Opzet De cursus is praktisch van opzet. Je krijgt informatie over allerlei gesprekstechnieken. We zullen vooral veel oefenen. Daarbij werken we met voorbeelden uit de praktijk zoals jij die in je eigen werk tegen komt. Er kunnen 12 tot 18 personen aan de cursus deelnemen. Geef je snel op! Opgave Voor meer informatie kun je bellen naar het BAJK (073-141774) vragen naar Janneke v.d. Hoek, of naar Volkshogeschool Ons Erf (08895-41744) vragen naar Hans de Jong. CURSUSPROGRAMMA 23 november: Bedrijfssituatie Op deze eerste avond nemen we de tijd voor een goede kennismaking. Hierbij kunnen we oefenen in het presenteren van jezelf en het luiste ren naar het verhaal van een ander, leder vertelt iets over het eigen be drijf en de toekomstvisie. 30 november: AJK-bijeenkomst Op een bijeenkomst van je kring/RAK zul je discussiëren met de spreker en met elkaar. We gaan oefenen hoe je jezelf sterk kunt pre senteren in zo'n gesprek en hoe je je eigen mening zo goed mogelijk kunt verdedigen. 7 december: Samenwerken leder werkt samen met anderen op ...HET PROBLEEM IS DRT 2E UJÈL MET DIER.EW EN PLRMTEN HEBBEN LEfcEN, ^OMGRRN), MRRR -MET r=-MEN£>EN... L.HO MRflRf het bedrijf (vader, moeder, broer, echtgenote). Het is belangrijk dat je uitspreekt wat je zelf wilt doen en wat je verwacht van de andere(n). Goede afstemming op elkaar is noodzakelijk om de samenwerking te laten slagen. 14 december: Onderhandelen Niet altijd kun je bij samenwerking direct tot overeenstemming komen. Soms moet je eerst onderhandelen, bijvoorbeeld met een vertegenwoor diger, een handelaar, een buurman. Op deze laatste avond leer je in het kort iets over onderhandelingstech nieken. 16 september: Zeeuwse Ploegkam- pioenschappen. Plaats: de Roode- wijk te Wilhelminapolder. Aanvang: 12.30 uur. De 34 leeskringen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland, hebben de gegevens verstrekt voor deze boeken Top Tien. In de periode 1991-1992 waren dit de meest gelezen boeken. 1Het beloofde land - Adriaan van Dis. 2. De zegeningen van het moederschap - Emecheta Buchi. 3. De Golf - Lieve Joris. 4. Buigend bamboe - Carolijn Visser. 5. Eerst grijs, dan wit, dan blauw - Margriet de Moor. 6. Het hemelse gerecht - Renate Dorrestein. 7. Het huis met de geesten - Isabel Allende. 8. Davita's harp - Chaim Potok. 9. Geen gewoon Indisch meisje - Marion Bloem. 10. De vreugde en gelukclub - Amy Tan. Noord-Brabant De "Top 10" van de meest gelezen boeken in de 18 leeskringen in Noord- Brabant van de NBvP. 1Het huis met de geesten - Isabel Allende. 2. In een sluier gevangen - Betty Makmoody. 3. Davita's harp - Chaim Potok. 4. De zegeningen van het moederschap - Buchi Emecheta. 5. Het hemelse gerecht - Renate Dorrestein. 6. Berichten van het blauwe huis - Hella Haasse. 7. Isabel - Tessa de Loo. 8. Honderd jaar eenzaamheid - Gabriel Garcia Marquez. 9. De plek - Annie Ernaux. 10. Het beloofde land - Adriaan van Dis. Een van de grootste problemen bij de overschakeling van de groot schalige staatslandbouw in Oost Europa naar kleinschalige privébe- drijven, heeft te maken met de men taliteit van de Russische boeren. Die zijn er psychisch en sociaal nog niet aan toe om zelfstandig een boerderij te runnen met alle risico's en verant woordelijkheid die daarbij horen. Dit zei een agrarisch econoom van de universiteit van Moskou tijdens een onlangs in Wageningen gehou den internationale conferentie over het gebruik van het landelijk gebied. De hoogleraar uit Moskou pleitte voor een gelijktijdig starten van klei ne privé boerenbedrijven en de om vorming van sovchozen en kolchozen tot coöperaties. Bij ons in "den 'oek" is het graan gelukkig droog binnengekomen, een prima oogst en rotprijzen zei m'n buurman. Regelmatig rijd ik mee op zijn combine. Het is geen gloednieuwe, dus hap ik samen met de chauffeur een beetje stof als het waait en bij windstil weer veel stof. Toch heeft dit meerij den mooie kanten. Het voordeel is dat je uit de hoogte kijkt, en dan zie je veel. Hazen in het nauw, dan weer de beschutte wintertarwe of gerst in, dan weer eruit. Een sukkeldrafje langs het te maaien deel, stilzit ten, luisteren en weer terug de beschutting in en maar voor de combine uit hollen. Je ziet het prachtig aan het bewegen van het gewas. Zo stonden de eigenaar van de machine en ik eens te kijken (zijn zoon bestuurde dat bakbeest) hoe het ging. Er moest nog een strook van drie meter gedaan worden en daar kwamen zeven hazen uit. In paniek stoven ze al le kanten op. Het was een schit terend gezicht en dit vlak bij een vrij druk bereden weg. Ik heb dat meer meegemaakt. Als regelma tige gast in de westhoek van Brabant worden jaar na jaar de meeste hazen geschoten bijna in de achtertuinen van de wonin gen! Bij ons worden de meeste gezien en geschoten langs een drukke weg en vrij rumoerige omgeving. Let eens op hoe dat is bij u, ik heb er geen verklaring voor. Nu tarwe en gerst eraf zijn komt de meststrooier of -injecteur. U hebt geluk als u deze machine vóór bent, er is een mooie kans op duif en eend. Door veel in het veld te zijn of goede contacten met de landbouwer die u vertelt wanneer de strooier komt kunt u een goede slag slaan. Weggedo ken in een ruige sloot met riet. Dat is niet zo moeilijk, want er komt per jaar meer riet in de slo ten. Slechts hier en daar wordt gemaaid en dan op die plaatsen waar uitzicht nodig is, b.v. krui singen van wegen. Er is dekking genoeg. Dat riet is een pracht van een woonplek voor de fazant. Dus het liefst niet tussen strui ken of onder een boom, maar met uitzicht over de vlakte, daar is de meeste kans op duif en eend. De ervaren jager weet dit. We zeggen weieens dat de duif op elke veer een oog heeft dus één beweging en de vogel is let terlijk en figuurlijk gevlogen. Als tien eenden overkomen hebben die wel tien paar ogen en slechts één hoeft u te zien. Stilzitten en stilstaan is noodzaak als je wilt jagen. Dat heeft nog meer voordelen: het overige wild zal, als alles weer rustig is, zich laten zien. Is de wind gunstig dan loopt het vlak voor u langs, is de wind on gunstig, je kunt ook zeggen dat je dan verkeerd zit, dan valt het tegen. Het wild ruikt iets vreemds. De kooiker heeft daar om een smeulende turf bij zich, de mensengeur wordt dan over heerst door die turf. Zelf maakte ik jaren geleden op een koude winterochtend mee dat talingen en eenden die pal tegen de wind inkwamen, enkele tientallen meters voor me recht omhoog steigerden. Dit gebeur de niet één keer maar meerdere keren. Dat ik zichtbaar zou zijn was uitgesloten, die hut zag je pas als je er een paar meter van daan was, maar ik had wel de wind in de rug! Die dwars kwa men gingen door en daar kon ik wat tussenuit halen. Een wiebel- kont schiet zelden wat en dan ligt het altijd wel aan iets maar nooit aan hemzelf. T. Huis in 't Veld

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13