Opstellen van ruwvoerbalans zinvol? DLV Nieuwe opzet KWPN-hengstenkeuringen Rassenbericht grasland annhnii\A/\/nnr iphtinn Het is van belang vroegtijdig de ruwvoerpositie op uw bedrijf vast te stellen. De balans kan eventueel doorslaan naar te weinig ruwvoer. Nu is er nog volop gelegenheid om maatregelen te nemen en advies te vragen over de aan te kopen hoeveelheid en welk voedermiddel. Voerplan VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 Voor het bepalen van de ruwvoerpositie is kuiionderzoek onmisbaar Voor het opstellen van een ruwvoer balans zullen we de behoefte en de aanwezige hoeveelheid ruwvoer moeten bepalen. De aantallen stuks vee op uw bedrijf en de ruwvoerop- namecapaciteit van het vee en be weidingssysteem bepalen hoeveel ruwvoer noodzakelijk is. De aanwe zige voorraad wordt bepaald door het meten van de omvang van de kuilen en het droge stofgehalte van het ruwvoer. Als de ruwvoerbalans is opgesteld dan bent u er nog niet, u weet pre cies of er al of niet voldoende ruw voer is. Maar hoe verdeel ik het ruwvoer over de winterperiode, over het melk- en jongvee? Welke kracht- voersoort is nodig als aanvulling? Deze vragen resten u nog. Om u hierbij te ondersteunen heeft DLV het voerplan opgesteld. Samen met een deskundige van DLV wordt de situatie op uw bedrijf bekeken. De ruwvoerbalans wordt opgesteld, ge keken wordt welke krachtvoeraan- vulling nodig is. Ook wordt er een rantsoen voor de winter opgesteld. Indien nodig wordt er een aankoop advies gegeven. Een optimaal re sultaat met de laagste kosten biedt het voerplan. U ziet het, een ruw voerbalans opstellen en bespreken ervan met een deskundige is zinvol. U weet exact de ruwvoerpositie en u krijgt een rantsoen afgestemd op uw bedrijf. Graslandtips In de nazomer is bossen na elke weidesnede noodzakelijk. Hier door wordt de grasopname be vorderd. Ook komt er minder onkruid in het perceel en is de kans op emeltschade kleiner. Voorkom inscharen in te lang gras. In te lang gras is de opna me laag door de verminderde geur en smakelijkheid van het gras. De beweidingsverliezen zijn daardoor hoog. Probeer dus in kort gras in te scharen. Zorg voor een goede wateraf voer. Maak daarom greppels en sloten schoon. De afvoer van water verloopt daardoor sneller. In het najaar dient het grasland op emelten gecontroleerd te worden. Bestrijding is nodig bij meer dan 150 emelten/m2. Tevreden over het melken? Het melken is een vast-terugkeren de bezigheid op het bedrijf. Zo bent u er in een jaar heel wat uren mee bezig. Het is daarom van belang dat dit vlot verloopt. Wil het melken vlot verlopen dan betekent dit dat de omstandigheden tijdens het melken goed moeten zijn evenals de uierge zondheid van het vea Loop eens wat punten langs tijdens het melken. Hoe is de vloer in de melkstal: een gladde vloer betekent dat de koeien niet vlot in de melkstal komen omdat ze bang zijn uit te glijden. Zijn de koeien rustig tijdens het melken; lastige koeien kan dui den op te hoog vacuum onder de speen of in de kop van de voering, niet goed werkend pul satiesysteem. Of zijn het alleen de vaarzen die lastig zijn. Controleer daarom ook de spenen na het melken eens. Wat zie ik, plat te speenpunten, rode spenen, natte spenen, eeltranden of bijvoorbeeld uitgestulpte slotgaten. Deze punten wijzen op irritatie van de uier en dus een verhoogde kans op uier ontsteking. Hoe is mijn melktechniek; een goede voorbehandeling van rei nigen van de uier met een droge doek, voorstralen en daarna di rect aansluiten is van belang. Hoe is de conditie van de rubber onderdelen in de melkstal; zijn de melkslangen of pulsatieslan gen niet poreus, zitten er gaatjes in de slangen. Poreuze of lekken de slangen hebben een storende invloed op het melken. Hebben de koeien voldoende ruimte in de melkstal: te weinig ruimte in de melkstal betekent ook lastige koeien. Ook dient de melkinstallatie jaarlijks doorgemeten te worden, is dit al gebeurd? Bovengenoemde aandachtspunten zijn van belang voor een prettig en goed verloop van het melken. Ook is de melkkwaliteit van groot be lang. De melkkwaliteit is ook een in dicatie voor de omstandigheden tijdens het melken en de hygiëne Verder speelt ook mee of leidingen en klauwen nog aan de huidige eisen voldoen. Vraag eens een des kundige om tijdens het melken eens het geheel van melktechniek, instal- Diens» Landbouw voorlichting latie en verloop van het melken te beoordelen. U kunt dan bij eventue le problemen de noodzakelijke aan passingen uitvoeren zodat het melken plezierig blijft verlopen. Het Proefstation voor de Rundvee houderij (PR) te Lelystad heeft het Rassenbericht grasland 1993 uitge bracht. Hierin zijn de resultaten sa mengevat van het cultuur- en gebruikswaarde onderzoek van grassen en witte klavers voor gras land. De gegevens van grasrassen voor groenbemesting of die voor gro^nvoederwinning onder dek- vrucht of in de stoppel zijn gezaaid, zijn in een ander rassenbericht op genomen. De oppervlakte grasland in Neder land bedraagt bijna 1,1 miljoen ha. Naar schatting wordt per jaar 125.000 tot 150.000 ha grasland ingezaaid. De ingezaaide oppervlak te is enigszins afgenomen, omdat er de laatste jaren weinig uitgewinterd is. De inzaai gebeurt grotendeels met Rassenlijstmengsels, met als hoofdbestanddeel Engels raai. De jaarlijks in Nederland gecertificeerde hoeveelheid graslandmengsels be draagt ca zeven miljoen kg. Rassenberichten kunnen worden besteld door per exemplaar f 2,50 over te maken op postbanknummer 2307421 van het PR Lelystad, on der vermelding van 'rassenbericht' en het aantal. De eerste selectie van de rij- paardhengsten jaargang 1994 zal al plaatsvinden van 11 t/m 13 november 1993 in het Hippisch centrum te Deurne en van 17 t/m 19 november in het Federa tiecentrum te Ermelo en van 25 t/m 27 november in het Hippisch Centrum te Exloo. Bij meer dan 720 aangiften wordt zonodig een extra selectiedag in Exloo in gelast. Bij deze eerste beoorde ling worden de hengsten bekeken op exterieurs en bewe ging op een harde bodem en te vens worden ze veterinair beoordeeld. Is alles goed dan worden ze 's middags in de rijhal uitgenodigd voor een beoorde ling op vrij bewegen en vrij sprin gen. De eerste handeling is dus veel uitgebreider dan in het verleden. Nu is het ook mogelijk om her keuring aan te vragen voor hengsten die op de eerste beoor deling afgewezen zijn. Die her keuring vindt onder zadel plaats op 11 december in het Federatie centrum te Ermelo. De tweede bezichtiging vindt plaats op 3 en 4 februari 1994 in de Brabant hallen te Den Bosch, waar ook op 5 februari de derde bezichti ging wordt gehouden. Op 25 fe bruari is er dan nog weer een herkansing (zadelproef) in Erme lo voor hengsten welke in de tweede en derde bezichtiging af gewezen zijn. Voor tuigpaarden vindt de eerste selectie plaats op 8 januari in de IJselhal te Zwolle De tweede en derde bezichtiging vindt plaats op 3 en 5 februari te Den Bosch. Deze hengsten zullen een her kansing krijgen middels een tuig- proef op 25 februari in Ermelo. Dit is in het kort het schema van de nieuwe opzet. Waarbij nog enkele dagen toegevoegd zijn voor importhengsten die later binnenkomen. Het lijkt een goe de opzet en wij hopen dat deze zal slagen. Een risicofactor is het feit dat er drie nieuwe locaties zijn. Stunt IJsbrand Chardon Op 28 augustus heeft Chardon weer eens gezorgd voor een nieuwe stunt. Hij heeft er een wereldrecord bij en wel het langspanrijden dat hij vestigde met 30 paarden, 20 van hemzelf en 10 van stalhouder Kuipers uit Groningen. Hij reed twee maal een acht in stap en in draf op het concoursterrein dat 1000 bij 140 meter is, terwijl zijn aan spanning 65 meter lang is. Een probleem hierbij was dat de 1200 meter leidsels bij het inrij den begonnen te rekken, waar door hij ze dus in moest korten. Het inrijden kan hij goed doen op de draf baan waar hij 11/2. uur mee bezig was. De vraag is nu wie en wanneer hem dit kan ver beteren. Intussen is Chardon op het Hip pisch Centrum in Deurne afgelo pen weekend opnieuw Nederlands kampioen geworden. En hij zal waarschijnlijk ook wel starten op de internationale vierspanwedstrijden te Breda op 24 t/m 26 september op het landgoed te Prinsenhoeve. 24 September wordt er de dressuur verreden, 25 september de ma rathon en op 26 september de vaardigheidsproef. Een goede gelegenheid om in de buurt eens kennis te nemen van deze mooie tak van sport. Tevens zijn deze wedstrijden een voorproefje voor de wereldkampioenschappen in 1994. Nieuwe secretaris afdeling Paar- denhouderij Jan Venneman is maar kort se cretaris van de paardenhouderij geweest en is nu per 1 augustus opgevolgd door Ben Dellaert. De funktie van de afdeling was door deze wisseling en na het vertrek van Hulsbergen nogal wat uitge hold. Dat is nu weer een beetje teruggedraaid. Dellaert is 28 jaar, volbracht in Wageningen de studie zoo-techniek (1989), waarna hij op 1 januari 1990 be leidsmedewerker van de hoofd afdeling Veehouderij van het Landbouwschap werd. Hij pre senteert zich nu op allerlei hippi sche evenementen, concoursen, keuringen, enz. Hij heeft zich nu ook op de Europese regelgeving gestort en weet van de strijd om de vestigingsplaatsen van de moederstamboeken. Wij hopen dat hij de stamboeken met raad en daad zal kunnen bijstaan. Wij wensen hem dan erg veel succes. Veulenveilingen Ondanks de sombere vooruit zichten zijn de veulenveilingen succesvol verlopen met als top per de veiling in Borculo waar weer nieuwe records werden ge vestigd. Het duurste veulen bracht f 42.250,— op en dat is het duurste veulen ooit in Neder land geveild. De hengstveulens brachten gemiddeld f 11.695,— op, ook dit is een record. De merrieveulens deden het vrij goed en kwamen toch gemid deld net niet aan de f 10.000,— en waren daarmee f 2.000,— minder dan vorig jaar. Op de veiling in Liessel waren de merrieveulens ongeveer even duur als in Borculo maar hengst veulens lieten het hier een beetje afweten en brachten f 2.500,— minder op dan de merrieveulens. Al met al toch heel aardige prijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11