Malaise varkenshouderij structureel oplossen Men ziet een musch toch zelden een rups verorberen Den Zeeuwschen Landbouw Kiemkracht graszaad hoog Minder groei bloemenexport Breed overleg op 20 september Begrip 'achtergronddepositie' hoort niet in Interimwet Geschiedenis van de ZLM Landbouwschap: dat in slechte tijden de sanering in het buitenland plaats vond, terwijl in Nederland 'slechts' de groei stil stond. Nu lijkt ook Nederland in te moeten krimpen. Er is nu dus duide lijk meer aan de hand". Het Borgstellingsfonds en het Bijstandsbesluit Zelfstandigen zijn twee van de weinige middelen om snel het financiële leed in de varkens houderij enigszins te verzachten Om de moeilijke periode door te kunnen komen moeten die regelin gen dan ook zoveel mogelijk wor den opgerekt, vindt de Afdeling Veredelingsiandbouw van het KNLC. Ondertussen dient een on derzoek uit te wijzen waarom lage varkensprijzen de Nederlandse var kenssector deze keer zo zwaar tref fen. Structurele oplossingen moeten vervolgens uitsluiten dat de huidige problemen zich kunnen herhalen. Bij de huidige malaise in de varkens houderij wijzen deskundigen op de bekende varkenscyclus. Er zijn te veel varkens in Europa en dat ver oorzaakt de lage prijzen. Om de situatie te verbeteren zal de var kensstapel in moeten krimpen, waardoor de prijzen vanzelf weer Het Landbouwschap vindt het on juist dat de Interimwet Ammoniak en Veehouderij nog steeds de mo gelijkheid biedt om het begrip 'ach tergronddepositie' bij het verlenen van vergunningen te betrekken. Het begrip achtergronddepositie kan in zijn geheel worden gemist, omdat de saldomethode al afdoende regelt dat het ammoniakprobleem bij ver plaatsing van bedrijven afneemt, zo schrijft het Landbouwschap van daag aan de Tweede Kamer. Het schap vraagt de Kamer ook om bij de behandeling van de Interim- wet voor bestaande bedrijven meer ontwikkelingsmogelijkheden in te bouwen. De nu toegestande toena me van de ammoniakdepositie tot 15 mol zou daarvoor moeten wor- omhoog gaan. De Afdeling Verede lingsiandbouw van het KNLC liet op haar vergadering van 2 september 1993 weten dat de sector dit zelf ook wel inziet: "Uiteindelijk komt het er op neer dat er een structureel biggenoverschot is. We praten daar liever niet over, maar we kunnen het niet uit het oog verliezen. Als we dit probleem niet oplossen, dan blijven we aan het puinruimen". Meer aan de hand De Afdeling is van mening dat er meer oorzaken zijn dan alleen het biggenoverschot. "We hebben va ker met de varkenscyclus te maken gehad in Europa. Toen bleek echter den verruimd tot 30 mol. De gevol gen van een dergelijke verruiming voor het milieu kunnen als verwaar loosbaar worden beschouwd, zo geeft de wetgever in de toelichting op de Interimwet zelf al aan. Vol gens het Landbouwschap zullen rui mere mogelijkheden de ondernemer beter in staat stellen om de beno digde milieu-investeringen te doen. Veel bestaande bedrijven die via de Interimwet aan een milieuvergun ning worden geholpen zullen binnen vijf jaar moeten beschikken over emissie-arme stalsystemen. Het Landbouwschap is met deze bepa ling niet erg gelukkig, omdat de ver antwoordelijkheid voor het falende hinderwetbeleid hiermee volledig bij de veehouder wordt gelegd. Volgens ramingen van Bloemenbu reau Holland zal de bloemenexport met gemiddeld 3,2% per jaar stij gen tot een waarde van bijna 4,5 miljard gulden in 1997. Bij de pot planten wordt een gemiddelde toe name van 3,6% per jaar verwacht, resulterend in een exportwaarde van 1,9 miljard gulden in 1997. Groeide de export van Nederlandse bloemen en planten in de afgelopen vijf jaar met 5 tot 10% per jaar, voor de komende periode moet rekening worden gehouden met een structu reel lagere groei. Het door de ZLM voorgestelde breed CLO-overleg over de heersen de malaise in de land- en tuinbouw zal plaatsvinden op maandag 20 september a.s. Naast de voorzitters en secretaris sen van de regionale landbouworga nisaties zijn voor dit overleg op voorstel van de ZLM ook vertegen woordigers van de agrarische coö peraties uitgenodigd. Een onderzoek naar de concurren tiepositie van de Nederlandse var kenshouderij moet aan het licht brengen wat er precies aan de hand is en waarom. De Afdeling wil een grondig onderzoek, uit te voeren door het Landbouw Economisch In stituut. (LEI). "Alles moet bij het on derzoek worden betrokken: de varkenshouders, de verwerkende in dustrie, de rol van de overheid, de valutaschommelingen, enzovoorts". In een vorige vergadering gaf de Af deling al aan dat ze verwacht dat de Nederlandse varkenshouderij terrein heeft verloren ten opzichte van het buitenland, en dan met name aan Denemarken. Het onderzoek moet dit hard maken. Korte termijn De Afdeling vergeet de korte termijn niet. "Voor de varkenshouder die op Tegen de verwachting in wijkt de kiemkracht van graszaad niet af ten opzichte van vorig jaar. Roodzwenk scoort zelfs beter. Het percentage schoon zaad ligt aanmerkelijk hoger dan in 1992. Ook de twijfel partijen die tijdens de regenperiode gedorst zijn komen goed door de keuring. Mogelijk dat de uitzonderlijke bloei periode in de voorzomer hier een rol in speelt. Hoofd laboratorium NAK-Ede, de heer Van Geffen, plaatst vraagte kens bij de houdbaarheid van som mige partijen. "Monsters met zichtbaar schot laten zelfs nog een hoge kiemkracht zien. De kiem groeit er gewoon door. Wel ver wacht ik dat dit de bewaarbaarheid dit moment met geldproblemen heeft te maken, moeten we ook nu al met concrete zaken komen". De roep vanuit het bedrijfsleven voor het versoepelen en het oprekken van het Borgstellingsfonds (BF) en het Bijstandsbesluit Zelfstandigen (BZ) kan niet vaak genoeg worden herhaald. De Sociaal-Economische Voorlichting, Landbouw Natuurbe heer en Openluchtrecreatie en de gemeenten moeten in dit verband snel kunnen werken. Daarnaast moet de varkenshouder niet te afwachtend zijn bij het inroe pen van hulp. Het blijkt dat vele aan vragers voor de BZ-regeling via de (voer)leverancier of de bank bij het gemeentehuis terecht komen. "Dat geeft aan dat de drempel van het gemeentehuis nog te hoog is voor de varkenshouder zelf. We moeten er aan werken om die drempel voor het aanvragen van bijstand te slech ten", nam de Afdeling zich voor. Ze ziet overigens een maatregel met de BTW, bijvoorbeeld tijdelijke vrijstel ling voor de BTW-afdracht, niet zit ten. De ervaring leert dat een belastingversoepeling ten koste gaat van een andere belastingre geling. niet ten goede komt". Van Geffen stelt verder dat het graszaad van seizoen 1993 slecht oogt. "De kleur is er niet. Het zaad lijkt wel verweerd". Vorig jaar had roodzwenk een ge middelde kiemkracht van 93%. Tot nu toe ligt dit cijfer van de gekeurde partijen op 94%. Bij Engels raaigras liggen deze cijfers respectievelijk op 95 en 94%, veldbeemd 86% en 85% en bij Italiaans raaigras 92% en 90%. Het percentage schoon zaad ligt ge middeld enkele procenten hoger dan een jaar geleden. Alleen Engels raaigras springt er uit. Nu 70%, vo rig jaar 57,3%. J.v.T. Van Weel Penningmeester De heer Snijders had al eens be dankt als Secretaris om gezond heidsredenen, maar bleef toen weer een jaar aan, maar nu moet hij werkelijk bedanken. Men ac cepteert het, geeft hem de gou den medaille en het eerelidmaatschap. Hij was 18 jaar lang de ziel der Maatschap pij. Op zijn voorstel wordt I.G.J. Kakebeeke, thans als Inspecteur van den landbouw hier aanwe zig, Secretaris der Z.L.M. Het was 8 Mei 1889. Hij zou het blij ven tot 9 November 1893. I.G.J. Kakebeeke, Secretaris In hetzelfde jaar bedankt J.M. Kakebeeke als Vice-Voorzitter, hetwelk hij 16 jaar lang geweest was. Mr. L.A. Bijbau volgt hem op en blijft tot 4 November 1891. B. Giljam van Ouwerkerk, die iets wilde doen om het onkruid te weren uit dijken of van den akker van zijn buurman, A. Wagema- ker van Tholen, L.J. Roggeband, P. Steenhart, J.H.O. Dominicus, J. Polderdijk, L.J. Dorst treft men vaak op onze vergaderingen aan. A.J. Mol beweert, dat St. Philips- land zoo stiefmoederlijk behan deld wordt. L.J. Dorst vindt dit zeer onbillijk. De Maatschapppij heeft daar 5 6 leden en toch levert de vereeniging Landbouw belang er meststoffen wat haar duurder komt te staan dan op Tholen. Jaarlijks vergadert de af- deeling te Oud-Vossemeer. De keuringscommissie zal ook over wegen volgens Job. v.d. Have of er geen keuring gehouden kan worden. Op 19 Juni 1890 vergadert de Maatschappij te Colijnsplaat. De Voorzitter herdenkt Koning Wil lem III, die zooveel belang stelde in den landbouw. Zijn plaats In onze serie over de eerste 80 jaar van de ZLM - ontleend aan de jubileumrede, die de toenmalige voorzitter in 1923 uitsprak - zijn we aangekomen in het jaar 1889. In dit jaar en daaropvolgende jaren vindt in het bestuur een wisseling van de wacht plaats. Het 50-jarig bestaan wordt sober gevierd. De voorzitter volstaat met een histo rische rede. wordt ingenomen door een jeug dig kind, van wie de toekomst al les doet verwachten, aldus Mr. Jacob Moolenburch. 4 Novem ber 1891 neemt Mr. L.A. Bijbau wegens vertrek uit de provincie ontslag als Vice-Voorzitter en wordt gekozen Mr. P.C.J. Henne- quin, die dit bleef tot 22 Juni 1892. Hennequin, Vice-Voorzitter en Voorzitter 11 April 1892 zat Mr. Hennequin als plv. Voorzitter het Hoofd bestuur voor. Mr. Moolenburgh was zoodanig ziek, dat het er gste kon worden verwacht. In de vergadering van 22 Juni 1892 wordt het overlijden van den Voorzitter gememoreerd en Mr. Jacob Moolenburch herdacht als een kundig Voorzitter en een groot vriend, die uitermate vrien delijk was. Hennequin wordt Voorzitter, juist in een tijd toen Z.-Vlaanderen in rep en roer was, want België besloot den invoer van het vee te verbieden. Te Oostburg was een monstermeeting van wel 500 boeren om te protesteeren bij de regeering en haar te verzoeken stappen bij de Belgische te doen. Op de algemeene vergadering te Kruiningen had men een interes sant debat over de vogels. Vroe ger had de heer J.M. Kakebeeke al eens onder herinnering aan zijn landbouwschooltijd, het ge had over musschenmagen en achtte hij de musch en de kraai schadelijk en de meeuw en de uil als rupseneters nuttig. Thans is er een rupsenplaag in de provincie en de heer Fruijtier zegt, dat deze op Z.-Beveland waar de musschengilden zijn, het ergst is, terwijl in 't land van Hulst, waar men de musschen niet uitroeit, lang zooveel rupsen niet zijn. Anderen beweren hier tegen, dat men een musch toch zelden een rups ziet verorberen. Vermoedelijk alleen als hij niets anders heeft. De meerderheid was het met Fruijtier niet eens en achtte de musch schadelijk. L.J.M. van Waesberghe was tot de meening gekomen, dat zelfs de kikvorschen hadden meege- 2jê In 1892 neemt mr. P.C. Hen nequin de voorzittershamer over nadat mr. Moolenburch is overleden. holpen aan de rupsenplaag paal en perk te stellen. In deze vergadering werd B.G. v.d. Have Vice-Voorzitter, terwijl Vorsterman van Oyen benoemd werd tot Secretaris van de keu ringscommissie voor paarden. Men schrijft 19 April 1893 en krijgt mededeeling, dat de heer I.G.J. Kakebeeke benoemd is tot rijkslandbouwleeraar. De heer Fruijtier, ijverig verdediger van de belangen van het land van Hulst wil een losplaats om vee te los sen te Vlake. Van Kruiningen is het te ver loopen naar de boot te Hansweert. Van Oyen, Secretaris Aan 't eind der vergadering kiest men een Secretaris en wel G.A. Vorsterman van Oyen uit een voordracht van 3: Baron Colot d'Escury, E. v.d. Bosch, Vorster man van Oyen. 14 Juni 1893 ziet men wederom de Z.L.M. in Tholen. 120 Leden wonen de vergadering bij. De Maatschappij bestaat 50 jaar. De Voorzitter houdt een histori sche rede. De Wit Andriessen is 20 jaar Secretaris van de afdee- ling Tholen. L.J. Dorst huldigt hem en geeft hem een ge schenk, een pièce de milieu met een album, houdende de namën der deelnemers. In de najaarszitting worden zij die 50 jaar lid zijn der Maat schappij tot eereleden benoemd met een diploma. Het zijn J. Schalkwijk te Ellemeet, A.J. Bie- rens Sr. te Annaland, J. Vereec- ke te Kruiningen, M. Luteijn-Mazure te Oostburg, P. Tazelaar te Colijnsplaat en P. Da- vidse te Koudekerke. Te Goes zal een rijkslandbouw- winterschool komen en te Ril land een cursus.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10