Lering trekken uit de geschiedenis Jubileumrede ZLM-voorzitter H.C. van der Maas tijdens herdenkingsbijeenkomst: Op deze pagina de jubi leumrede die ZLM-voor zitter H.C. van der Maas uitsprak tijdens de herden kingsbijeenkomst, die dinsdag in aanwezig heid van H.M. de Koningin in de Grote Kerk te Goes werd gehouden VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 Majesteit, Vanaf 1843 tot heden heeft de ZLM onafgebroken onder Hoge Bescher ming gestaan van alle opeenvolgen de regerende vorsten en vorstinnen van het Huis van Oranje. Wij be schouwen het als een bijzonder gro te eer, Majesteit, dat U hier in de Grote Kerk in onze vestigingsplaats Goes, met ons aanwezig kunt en wilt zijn, om gezamenlijk anderhalve eeuw ZLM te herdenken; om stil te staan bij het feit dat zich (alleen on derbroken door de periode van de tweede Wereldoorlog) gedurende anderhalve eeuw in deze regio een opgaande lijn van gestructureerde landbouw - en dus ook plattelands- belangenbehartiging heeft ont wikkeld. Wij zijn dankbaar voor Uw aanwe zigheid hier temidden van Zeeuwse en Brabantse boeren en tuinders en hun genodigden. Boeren en tuinders die vandaag het verleden willen me moreren. Maar vooral ook boeren en tuinders die zich vanuit dat histo risch perspectief willen richten op de toekomst. Op de toekomst van hun gezinnen en van hun bedrijven, en (daarvan afgeleid) op de toe komst van hun georganiseerde en maatschappelijke verbanden in hun werk en leefgebied. Uw aanwezig heid, hier vandaag, Majesteit geeft glans aan de hechte band, die wij in deze gewesten immer voelden en voelen met ons vorstenhuis. Voor ons jubileumjaar hebben wij gekozen voor het thema "Werken aan Morgen". We hebben aa. aan dit thema gestalte gegeven middels onze grote driedaagse ZLM- Landbouw Manifestatie die we twee maanden geleden gehouden hebben. Middels andere aktiviteiten is en wordt aan dit thema nog ver der inhoud gegeven. "Werken aan Morgen" betekent lering trekken uit het verleden en "Werken aan Mor gen" is een voortdurend proces van verandering en aanpassing. Veran dering en aanpassing manifesteren zich als een doorlopende leidraad in de geschiedenis van de land- en tuinbouw, en dus in de geschiedenis van de ZLM. Goede en slechte tij den hebben elkaar met welhaast mathematische regelmaat afgewis seld. Tijden van betrekkelijke boe- renwelvaart werden (soms langdurig) onderbroken door crisis perioden die diepe wonden sloegen in de boeren- bestaansmogelijkheden en in de plattelandssamenleving. De ZLM is in en uit de landbouwcri sis van de 30er en 40er jaren in de vorige eeuw geboren. Toenmalige notabelen en landheren met belan gen in - en woonachtig in de ver pauperende landelijke gebieden herkenden en erkenden de verande rende sociale en economische om standigheden en ze beseften dat voor de noodzakelijke aanpassingen in de voor het platteland bepalende land- en tuinbouw, structurele sa menwerking, alsmede voorlichting en begeleiding nodig waren. Initia tieven tot het oprichten en inrichten van een regionale landbouwbelan genorganisatie werden dan ook on dernomen. Niet onvermeld in dit verband mag blijven, dat het feit, dat Koning Wil lem II de initiatiefnemers on dersteunde in hun streven naar een concrete landbouworganisatiestruc tuur, mede een forse aanzet gege ven heeft aan de totstandkoming van de ZLM. Die steun van ons ko ningshuis was niet alleen moreel, maar soms ook heel praktisch. In 1851 deed koning Willem III tijdens zijn bezoek aan de ZLM Landbouw tentoonstelling te Goes een fok- hengst cadeau met de wel zeer boervriendelijke naam "The farmers friend" (en als aandenken gaf de koning ook nog een zweep, waar Minister Bukman (links) en ZLM-voorzitter Van der Maas begeleiden de Koningin naar haar zitplaats in de Grote Kerk. men in Zierikzee om zou ringrijden). In 1948 stelde koningin Wilhelmina een bedrag beschikbaar voor de aankoop van pinken voor zwaar ge dupeerde veehouders op Walche ren. In 1954 kwam koningin Juliana kijken hoe het met de nakomelingen ging. Terugslag De wereldomvattende landbouwcri sis in de 80er en 90er jaren van de vorige eeuw gaf na een periode van bloei een enorme terugslag. De ZLM overleefde die slechte tijden; heel veel boeren niet! Aanpassing en versterking van de concurrentiepo sitie in nationaal en internationaal verband waren voor onze organisa tie (ook toen) de leidende doelstel lingen. Door het schokeffect van de crisis groeide de bewustwording dat (ten behoeve van de per definitie ambachtelijk en individueel opere rende boeren en tuinders) nieuwe structuren nodig waren om de con currentiepositie van de sector als geheel te kunnen versterken. Nieu we structuren voor de ontwikkeling en overdracht van kennis op het ge bied van teelt en produktiemogelijk- heden en technieken; en nieuwe structuren om de krachten van de primaire producenten te bundelen met betrekking tot afzet en ver werking. De ZLM nam initiatieven en gaf (als eerste) vanuit Brabant mede gestal te aan de contouren van het sinds dien beproefde en roemruchte "onderwijs voorlichting en onder zoek" - drieluik; èn de ZLM was ak- tief betrokken bij - en stimuleerde de oprichting van aan- en verkoopcoö peraties, zuivelcoöperaties en sui kerfabrieken in Zuid West-Nederland. "Samen Sterker" werd voor de ZLM en haar leden meer en meer een "welbegrepen ei gen belang" (zoals de eerste in ons land in Aardenburg opgerichte land bouwcoöperatie ook heette). Als we hier aan toevoegen het feit dat de overheid meer en meer het nationaal-economisch belang van een sterke stabiele landbouwbe- drijfstak ging onderkennen en dat tot uitdrukking bracht door daad werkelijk voorwaardenscheppende beleid te initiëren kunnen we stellen dat rond de eeuw-wisseling een we zenlijke omslag in onze landbouw- geschiedenis heeft plaatsgevonden. Dankzij krachtenbundeling en een positief gericht landbouwbeleid ont wikkelde de sector zich daarna door de jaren heen tot de huidige omvang en betekenis; tot het hedendaagse Nederlandse "agribusiness- complex". Een agribusiness- complex met een meer dan substantiële positieve bijdrage aan de handelsbalans en met een ver houdingsgewijs groot aandeel in de nationale werkgelegenheid. De brede en totale economische cri sis in de 30-er jaren van deze eeuw bracht weliswaar ook de land- en tuinbouw wederom in een dal; maar nieuw en kenmerkend was, dat, an ders dan in het verleden, de over heid doelbewust en doelgericht steun verleende om zodoende de meerderheid van de agrarische pro ducenten voor te grote debacles te behoeden. Dit overheidsbeleid werd in de we deropbouwperiode na de tweede wereldoorlog in de vorm van markt en prijsgaranties voortgezet. De vei ligstelling van de voedsel- en grondstoffenproduktie kreeg de hoogste prioriteit. Eerst op nationaal niveau en later (in EG-verband) op Europese schaal. In deze groeiperio de nam de ZLM een aantal initiatie ven om de dienstverlening voor haar leden te versterken en te verdiepen. In de vijftiger jaren vond de oprich ting plaóts van de "Onderlinge Ver- zekerings Maatschappij" en werd het in 1923 gestichte "lanbdbouw- boekhoudbureau" aanzienlijk uitge breid. In de 60-er jaren kreeg een apart "Grond Pacht en Taxatiebu reau" gestalte. Vandaag de dag drie zelfstandig opererende ZLM- dochters die samen met de moeder organisatie een cluster vormen die inhoud geeft aan onze centrale doelstelling; dat is een optimale be langenbehartiging en dienstverle ning voor en aan boeren en tuinders. Stabiele factor Terugblikkend, Majesteit, dames en heren, denk ik dat ik mag stellen, dat onze organisatie die doelstelling altijd waar heeft kunnen maken. De ZLM was gedurende 150 jaar (in goede- en in slechte tijden) een sta biele factor. Niet alleen voor de le den. Ook extern was de ZLM door brede maatschappelijke verant woordelijkheid te tonen, sterk me debepalend en richtinggevend voor de gehele samenleving in onze re gio. Dat betekent overigens niet dat de ZLM de getijden kon keren. Wel kon in slechte boerentijden afvlak king bewerkstelligd worden. Altijd werd gédeeld in de spannin gen en zorgen van de ledenbedrijfs- genoten. Voortdurend werden grote inspanningen gepleegd op twee fronten, namelijk het voorkomen of temporiseren van negatieve land bouwpolitieke ontwikkelingen en het stimuleren van boeren en tuin ders om zich aan te passen aan ver anderende technische, sociale en economische omstandigheden. Daarenboven werd nooit verloo chend dat onze organisatie uit maatschappelijke betrokkenheid is voortgekomen. Ook de ZLM als zodanig heeft zich in de loop der tijden als organisatie altijd trachten aan te passen aan veranderende omstandigheden en eisen. Zich daarbij overigens welbe wust zijnd, dat de organisatiestruc tuur niet meer en niet minder dan een middel vormt, en dus nooit een op zichzelf gericht doel mag zijn of worden. Omdat de omstandigheden dit nu vereisen is het ook daarom dat de ZLM besloten heeft om terwille van een meer adequate uitvoering van haar belangenbehartigings- en dienstverleningstaak (per 1 januari a.s.) met de "Geldersche Mij van Landbouw" en het "Utrechts Land bouw Genootschap" te integreren tot de landbouwmaatschappij "Zuid Midden Oost", kortweg ZMO. Het middel ZLM wordt het middel "ZMO". De doelstellingen en verantwoorde lijkheden blijven onveranderd het zelfde. Een terugtredende overheid en een sterk slinkend aantal agrari sche ondernemers vereisen een uit breiding van ons takenveld tegen een zo billijk mogelijke contributie Schaalvergroting is daarop het ant woord. Door schaalvergroting en de daarmee gepaard gaande grotere efficiëncy en effectiviteit zal de be langenbehartiging en dienstverle ning zonder drastische kostenstijgingen niet alleen geconti nueerd, maar ook versterkt kunnen worden. In een groter werkgebied, in een nieuwe jas en onder een nieuwe naam zullen de aloude en beproefde ZLM verantwoordelijk heid en - betrokkenheid met nieuwe kracht en hetzelfde elan voortgezet worden. Ons ledental vandaag is re latief gezien groter dan ooit in onze geschiedenis. We nemen door deze fusie echter een voorschot op de toekomst. De stap naar de ZMO wordt niet noodgedwongen maar weloverwogen gemaakt. Uit kracht. Want we werken aan morgen. Het is saillant, dat ons 150ste jaar ook het laatste jaar zal zijn van het bestaan van de ZLM in z'n huidige vorm. Het is het toeval van de reali teit van de zorgelijke omstandighe den, waarin onze agrarische sektor in deze negentiger jaren is komen te verkeren. De ZLM verstaat de signa len en past zich aan. Kan zich ook aanpassen. Boeren en tuinders in ons werkgebied verstaan ook de signalen. Ook zij willen zich aanpas sen. De vraag is: kunnen zij zich Voorzitter H.C. van der Maas spreekt zijn jubileumrede uit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8