Aardappelafzet moet Europees in boerenhanden Veel kilo's en weinig wol? Van een andere kant bekeken Rommel in de polder De afgelopen week is de graan oogst in de kring THOLEN en ST. PHILIPSLAND binnen gekomen. Het was dit jaar echt stelen en alle goe de momenten benutten om de oogst nog redelijk binnen te halen. De afgelopen week werkte het weer mee, maar nu ik dit stukje schrijf (22 augustus) is het buiten weer re genachtig. De tarweoogst is goed tot zeer goed. Ha-opbrengsten van 10 ton en zelfs meer blijken geen uitzondering. Jammer is het echter wel dat de meeste tarwe ondanks dood en ver weerd stro, door de hoge luchtvoch tigheid niet geheel droog kon worden geoogst en men dus al snel een kleine honderd gulden per ha kwijt is aan droogkosten. Ook het Vooral van de laatste geoogste tar- wepercelen zijn er op SCHOUWEN- DUIVELAND maar weinig partijen droog binnengekomen. Het on gunstige weer levert een extra kostenpost op die er niet om liegt. Zo kost graan met 22 procent vocht al f 5,— per kg aan droogkosten, wat toch wel wat schril afsteekt te gen bijvoorbeeld een voerprijs van gerst van f 26,—. En het is een jaar waarin men niet zonder droog kosten kan: diegenen die het on derste uit de kan willen krijgen het deksel op hun neus. Sommige percelen Engels raai zijn verloren gegaan, anderen zitten met een halve opbrengst en weer ande ren zijn bang dat de kiemkracht niet goed is. Van de percelen die goed binnen gekomen zijn, is de op brengst redelijk goed. Droogkosten zijn over het algemeen hoog. De graanopbrengsten zijn zeer hoog. De gerst zit tussen de 6 tot 8 ton met zo'n 90% brouwgerst. De tarwe-opbrengst, vooral van de nieuwe rassen (Ritmo, Vivant, Here- ward) is uitzonderlijk hoog, 10 ton per hectare is geen uitzondering, hier en daar hoort men zelfs 11 tot 12 ton noemen. Plantuien zijn gro tendeels van het land en diegenen die op tijd verkocht hebben, hebben een goed saldo over. Plaatselijk is men aan de zaai-uien begonnen die op wat uitzonderingen na (meel- dauwaantasting) zeer hoge op brengsten geven. Dit komt ook in de prijs tot uiting, zeker omdat de han del weet dat velen geen opslagca paciteit hebben. De bieten groeien enorm, het zou mij niet verbazen dat er een topopbrengst komt met een geweldige berg C-suiker die niets opbrengt. Met de prijzen is het zeer droevig gesteld. De graanprijzen (incl. erw ten) zitten zo op de helft van zo'n 6 jaar geleden. De aardappelmarkt ligt weer al geheel in elkaar, men hoort prijzen noemen van 3 tot 6 cent van achter de rooier. De negatieve be richtgeving in de kranten is hier ze ker debet aan. Wanneer wij als boeren verstandig zouden zijn, moe ten wij direkt 25% van onze aard appelen afleveren aan de vuilstort zodat de rest dan een prijs op brengt. De vollegrondsgroenten zitten met overvolle markten, veel werk en slechte prijzen. In de glastuinbouw (komkommers, tomaten, enz.) wor den grote verliezen geleden. Ook de varkenshouderij zit diep in de rode cijfers. Enkel de melkveehouderij (door quotering) draait nog redelijk goed. Alles overziende zal het jaar 1993 een herhaling worden van '92 met dit verschil dat het bijna in alle takken slecht gaat. In de totale land en tuinbouw is geen cent meer te verdienen. Dit alles is een gevolg van een totaal verkeerd landbouw beleid, de heren politici kunnen de uitslag van hun beleid dit jaar onder ogen zien. Eén ding is duidelijk: de boer en tuinder zullen het gelag be talen, de politiek eet er geen boter ham minder om. stro is voor het grootste gedeelte geruimd, mede ook omdat de hoe veelheid per ha gering is. Dat er vraag naar stro en hooi is, blijkt wel uit het feit dat veel graszaadtelers, al was het voor niets, hun hooi kwijt konden. Vooral op percelen die ook volgend jaar voor de graszaadteelt kunnen worden benut is het een vervelende zaak om dit hooi er af te moeten rijden en/of te verbranden met alle consequenties vandien. Opmerkelijk was de toename van het aantal grootpakpersen. Deze monsters waar veel vermogen voor nodig is, hebben een grote capaci teit en vegen als het ware een per ceel leeg. Enerzijds vindt praktijkschrijver deze grootpakper sen een goede ontwikkeling omdat het nogal wat minder arbeid kost. Anderzijds is het een nadeel dat de ze vorm van stro en hooi persen voor een gewoon landbouwbedrijf niet te realiseren is en dan ook voor namelijk door grote loonbedrijven of fouragehandelaren geschiedt. Nu de graanoogst aan de kant is, kunnen we ons gaan richten op de aardappeloogst. Bij veel percelen aardappelen is het loof al groten deels afgestorven. Hier en daar zijn al percelen doodgespoten zodat we overwegend vroeg aan de aardap peloogst kunnen beginnen. Op zich is dat niet onplezierig, ware het niet dat de prijs op een enorm diepte punt zit. Wij horen zelfs vertellen dat collega's vier cent geboden zijn voor aardappelen die vanaf land geleverd worden. Als deze prijs zo blijft is dat catastrofaal voor de akkerbouw en zullen vele bedrijven aanstaand jaar in nog grotere financiële problemen komen. Niet alleen in de akkerbouw gaat het slecht, maar ook in de fruitteelt, tuinbouw en in de varkenshouderij staan veel bedrijven aan de rand van de afgrond. Ik kan mij niet voorstel len dat een overheid het over zijn kant kan laten gaan, wanneer grote gedeelten van het platteland ver pauperen. Er zal de komende jaren dan ook wat moeten gebeuren om onze land- en tuinbouw een gezon de economische activiteit te laten blijven. Kan naast de organisaties de Neder landse Akkerbouw Vakbond iets aan deze malaise doen? Hoewel ik de doelstelling van de NAV onder schrijf en met name hoop dat een sektorgebonden solidariteit door alle organisaties heen de akkerbouw Europees gezien op de been kan houden, zal ook de NAV net als de organisaties geen betere aardappel prijs kunnen bieden. Het enige wat de akkerbouw kan redden is de vor ming van grote afzetorganisaties die grote partijen aardappelen uit de markt kunnen nemen. Als wij er niet in slagen om de aard appelafzet Europees gezien in boe renhand te krijgen of wanneer de overheden niet ingrijpen, is Zeeland in het jaar 2000 één groot natuur gebied met hier en daar wat koeien. De laatste zin is cynisch gesteld. Deze praktijkschrijver is dan ook zeer somber gesteld, maar is niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. Naar het zich liet aanzien zouden we met een vroege graanoogst ge confronteerd worden, maar door de weersomstandigheden is deze toch nog uitgelopen. Pas in de derde week van augustus was op WAL CHEREN alle graan binnen. De op brengsten van de winter- en zomergranen waren zowel kwanti tatief en kwalitatief goed tot zeer goed te noemen. Veel graan is voor al in de eerste dorsperiode met ho ger vochtgehalte dan gewenst gedorsen. In de laatste week was het graan veel rijper, er is zelfs te droog gedorsen. Droogkosten, die overigens de laatste jaren op zich niet verhoogd zijn, drukken echter zwaarder bij dalende graanprijzen, waardoor de marges al smal zijn. Enige weken geleden werden we verblijd met het bericht in de pers, dat de tarweprijs 40 cent per kg zou zijn. Bij nadere informatie bleek dat het slechts een paar dagen duurde en bij directe levering. Van invloed op deze prijspaniek-reaktie was de verandering van wisselkoersen, lo gistieke problemen door schippers- akties en de verlate Nederlandse tarweoogst. Een andere paniekreactie lazen we vorige week op de voorpagina van het Zeelandkatern van de PZC, over de grote graanopbrengsten in het Zuidwesten en de te verwachten (nog te realiseren) opbrengst van aardappels en uien en prijsvorming hiervan. We staan nog maar aan 't begin van het verkoopseizoen, en in mondiaal, Europees en landelijk ver band zijn we maar een druppel tot een spetter. De graanoogst was zelfs landelijk nog niet binnen. Wel licht is een wat zorgvuldiger over wogen benadering te overwegen. Angst is een slechte raadgever, op deze manier wordt de blijdschap en dankbaarheid van goed en goede oogsten de bodem ingeslagen bij de telers. Oogsten is zeker in deze zo mer een wedloop tussen boer en natuur. Terwijl ik dit schrijf klettert de regen weer al tegen de ramen bij een har de wind en bij een temperatuur van 14°C. Er is goed vraag naar stro, er heerst ook bij veel collega's een verzamelwoede met een speculatie ve achtergrond. De stro opbrengsten, ook in kwalitatieve zin, staan in 't negatief tegen de korrelopbrengsten. Bij de nieuwe tarwerassen is meer op korrel geselecteerd dan op stro, terwijl bij de zomertarwe veel stro is verbrijzeld bij 't dorsen. Er is op ter mijn al een leuke prijs te maken, maar de kosten van persen, verza melen en opslag zijn niet gering. Kan echter arbeid ingezet worden anders dan onder CAO-normen, met eigen meestal afgeschreven mecha nisatie worden gewerkt en de toch aanwezige bedrijfsgebouwen wor den benut voor opslag, dan is de re Stro is er weinig verhakseid. De graanteiers kunnen er zonder veel moeite een afnemer voor vinden. Met de grootpakpers, zoals hier in de WP, kunnen enkele mensen in korte tijd vee! stro binnenhalen. kening anders. Bedrijfseconomisch berekend zal het wel niet kloppen, maar bij de "boerenoptelsom" van bedrijfsinkomsten over het gehele jaar kan het een duwtje in de goede richting geven. Afgelopen voorjaar bracht een dubbelstel stro ongeveer hetzelfde op als een vrachtwagen oplegger met aardappels. Sommigen hebben weer al een be gin gemaakt met de inzaai van groenbemesting. Goed onderhoud van de produktiefaktor grond dient bij de plantenteler hoog op het lijstje te staan. Voor luxe bemestingen zijn momenteel de ruimtes niet aanwe zig in de akkerbouw, maar op goed onderhoud moet men niet bespa ren, dat is het paard achter de wa gen spannen. Afgelopen weekend - na gedane werkzaamheden is het goed recreë ren - hebben we Walcheren vanuit de buitenkant bekeken middels een vaartocht langs de kust van Vlissin- gen tot boven Westkapelle. Je krijgt dan een goed overzicht van de strandrecreatie in al zijn kleuren en vormen, de begeleiding via vuurto rens, kustlichten en radarinstallaties van de scheepvaart en de beveili ging van ons gebied door strand, oever en duinverdediging. Opvallend zijn de vele consumtpiestrandpavil- joens. In de oudheid sprak men al over "geeft het volk brood en spe len". Dit geldt blijkbaar nog deels, maar wellicht in een wat luxere uit voering dan toen. Na een mooie week, waarin veel werk verzet werd, is ook in de LANGSTRAAT de regen met bakken uit de hemel komen vallen. Hopelijk duurt deze regenperiode niet zo lang als de vorige, want zo hier en daar staat nog wat tarwe, die ge oogst moet worden. Waar de op brengsten over het algemeen redelijk tot goed zijn, blijkt het dat de prijzen die de verschillende opko pers in de regio betalen, zo'n 4 5 cent per kilogram verschillen. Al met al toch een verschil van zo'n 12 tot 15 procent en dus zeker de moeite waard om eerst te informe ren, alvorens te leveren. Voor het stro is een goede belangstelling en bij een krap aanbod zijn de prijzen dan ook iets hoger dan vorig jaar. Waar elke veehouder meer dan ge noeg van heeft, is voordroogkuil en meestal van een uitstekende kwali teit ook. Als we dan ook nog zien hoe goed de maïs er in ons gebied bij staat, misschien wel omdat deze dit jaar voor het eerst gepromoot is, dan is het ook niet verwonderlijk dat men spreekt over prijzen van 1500,— tot 1750,— per ha. Maar nu de kwaliteit van het weidegras terug begint te lopen, en de eerste winter- melktoeslag al gegeven wordt, zal de belangstelling voor maïs in het rantsoen nog wel toenemen. Waar we dit jaar meer problemen mee gehad hebben waren toch weer de distels. Viel de overlast vo rig jaar wel mee, dit jaar was het probleem duidelijk groter. Misschien dat door de ervaringen van vorig jaar er dit jaar minder of later bij de diverse instanties aan de bel is ge trokken, de overlast was en is dui delijk aanwezig. Een les dus voor het volgend jaar om op dit terrein onze en uw aandacht niet te laten verslappen. Een ander, steeds groter wordend probleem in ons gebied is gekomen met de vestiging van een McDo nalds restaurant in Waalwijk. Letter lijk overal kom je tegenwoordig lege bekers, doosjes en zakken met daar op het logo van dit restaurant tegen. Duidelijk een niet zo milieuvriende lijk gedrag van de bezoekers van de ze hamburgerkoning. Niet alleen McDonalds bezoekers zorgen voor rommel in de polder, het schijnt te genwoordig ook heel gewoon te zijn om autobanden, bussen met olie, asbestplaten en allerlei andere rom mel in de polder achter te laten, waarna de gemeentes dit dan weer op moeten ruimen. Hieruit blijkt wel weer dat het eenvoudiger is om boeren allerlei milieuregels op te leg gen en te controleren dan om bij de burgers de mentaliteitsverandering van "een beter milieu, begint bij je zelf" toegepast te krijgen. Na de vakanties gaat ook het verga derseizoen weer van start, waarbij er dit jaar allerlei veranderingen doorgevoerd zullen gaan worden in verband met de fusie en de komst van de ZMO. Hoe zal het met onze afdeling en kring gaan en komt er een regiokantoor in Waalwijk? We zullen het maar afwachten en u er zoveel mogelijk bij betrekken. Maar eerst nog de herdenkingsbijeen komst van de 150-jarige ZLM a.s. dinsdag met H.M. de Koningin, waarbij de Langstraat zeker aanwe zig zal zijn in Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9