M Bodemverontreiniging en Sociaal schone-grondverklaring Wijziging in 4 j huwelijksvoorwaarden Voorlichting Houdt het hoofd omhoog WMÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÏaDoU Werkgelegenheid Wageningers 8 pet. gestegen zlm I I VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 Bodemverontreiniging is een aktueel onderwerp. Verschillende wetten re gelen dit onderwerp. Er is ook nog wetgeving in de maak. U hebt er mee te maken bij (ver)koop van grond, bij de aanvraag om een bouw- of milieuvergunning, wan neer de overheid vervuiling consta teert, enz. enz. Een schone-grondverklaring wordt door gaans genoemd als oplossing voor deze problemen. Ik zal trachten wat licht in de duisternis te scheppen. Stel op uw terrein wordt na een on derzoek bodemvervuiling geconsta teerd. Volgens een provinciaalprogramma gebaseerd op de Interimwet Bodemsanering worden vervuilde gronden gesa neerd. De kosten worden betaald door de overheid en de overheid ver haalt de kosten op haar beurt op de dader, niet de eigenaar!! De dader kan uiteraard wel de eigenaar zijn, maar dat hoeft niet. Het kan best vervuild zijn door de vorige eigenaar. De overheid moet echter bewijzen wie de vervuiler was en dat dit door zijn schuld is vervuild. Voor erg "oude" vervuilingen (van vóór de ja ren 70) maakte de rechter uit dat de vervuiler hierdoor niet aansprakelijk gesteld kan worden. De overheid trok zich toen dat belang ook niet aan. De vervuiler kon nog niet op de hoogte zijn van de vervuilende wer king van zijn handelingen. En de overheid moet zelf zijn kosten dra gen. Kosten van recente vervuilin gen worden wel verhaald. In de toekomstige Wet Bodemsane ring is de eigenaar van de grond aansprakelijk, los van het feit of hij ook de daadwerkelijke dader is, ten zij hij kan bewijzen dat de vervuiling door derden is veroorzaakt en hij Roeien met de riemen die je hebt; een oud gezegde, maar het klinkt als een klok. De tijd gaat toch wel door, al spring je nog zo hoog of zo laag, de tijd gaat door en na de ene dag komt er weer een ander. Déér kun je niets aan doen. Gelukkig maar. Anders is het gesteld met de si tuatie in de land- en tuinbouw, een beroep, of liever gezegd een levenswijze waar van u als mens met de basiselementen aan het werk bent. Een machtig iets... als het goed gaat. U bent zelfstan dig, u hebt uw eigen domein (als het goed gaat is dit een konink rijk), u bent vrij. Maar, zijn we nu wel zo vrij, of anders gezegd: voelen we ons wel zo vrij? "Heb je de termijnmarkt ge zien!" of "Zou je nog wel fruit plukkers inschakelen!" of... nou ja, zo kunnen we nog wel even doorgaan, want zijn dat geen be kende geluiden vandaag de dag? Terwijl ook op het journaal, op de radio, in de kranten, de situatie in de land- en tuinbouw iedere keer opnieuw wordt beschreven en de ene keer nog 'erger' dan de andere keer. Het lijkt wel sensatie. Zijn we hier mee geholpen? Wat wordt ermee bereikt als de situa tie in de land- en tuinbouw keer op keer in de media verschijnt? Eén ding is duidelijk: als boer of tuinder zelf heeft u al voldoende kopzorgen en deze geluiden om u heen maken het verwerken van deze zorgen alleen maar moeilijker. Hoe gaat u nu met die zorgen om? Wat kunt u er aan doen? In vloed op de prijzen en op het daarvan niet op de hoogte was (om kering bewijslast). U wilt grond (ver)kopen, hoe zit het dan met aansprakelijkheid voor bo demverontreiniging? Sedert 1992 geldt het aangepaste Burgerlijk Wetboek. Daarin staat dat de grond moet beantwoorden aan de eigenschappen die de koper op grond van de overeenkomst had mogen verwachten. Verder mag de koper verwachten dat de grond de eigenschappen bezit die voor nor maal gebruik daarvan nodig zijn. Het hangt er vanaf waarvoor de ko per de grond nodig heeft. Over bo demverontreiniging zelf rept het Burgerlijk Wetboek niet. De koper heeft een inlichtingen plicht, dus moet mededelen wat hij met de grond van plan is, en de ver koper moet melding maken van bij zonderheden die van invloed kunnen zijn op het gebruik door de koper, bijvoorbeeld dat er een olie tank in de grond gezeten heeft. Blijkt nadien dat de grond vervuild is dan kan de koper schadevergoeding eisen of zelfs de koop ontbinden. U als verkoper bent niet dus gevrij waard van problemen na de ver koop! Om de kans op problemen te voorkomen kunnen de koper en ver koper deze zaken verregaand rege len of besluiten de grond aan een grondonderzoek te laten onderwer pen, dit wordt een zogenoemde schone-grondverklaring genoemd. Diverse instanties kunnen dit onder zoek verrichten, o.a. ook het Be- drijfslaboratorium te Oosterbeek. De naam "schone-grondverklaring" is misleidend. Er wordt slechts op bepaalde plaatsen en naar bepaalde stoffen gezocht. Blijkt er na zo'n on derzoek geen belemmeringen, dan wil dat niet zeggen dat de grond weer hebben we niet. Een pas klare oplossing voor iedereen is niet zomaar te geven; ieder be leeft iets op een eigen manier. Daarom zal de één hierin een mogeljkheid zien, de ander daar in. Het blijft belangrijk dat uw ei gen situatie leefbaar blijft: in het gezin, in de samenwerking met collega's, in de omgang met derden. De ZLM heeft begrip voor de si tuatie waarin u verkeert, juist in deze tijd. Zij tracht uw belangen voor zover mogelijk collectief te behartigen. Een onderdeel van de standsorganisatie is de so ciaal economische voorlichting (SEV) die de individuele belan gen behartigt. Het sociale aspekt (de 'S') is hierin een belangrijk onderdeel: de SEV-er kan en wil fungeren als klankbord, als praatpaal. Van u af praten tegen een onafhankelijke derde kan het hart weieens goed luchten. Er zijn meerdere onafhankelijke derden die als klankbord kunnen en willen fungeren. De huisarts, de dominee, de pastoor, de me dewerker van de sociale hulpver- leningsorganisatia Zij zijn op de hoogte van de algemene situatie in de land- en tuinbouw, niet al leen door de media, maar door de ZLM die hen eerder om begrip en medewerking heeft gevraagd. Houdt de situatie voor uzelf en voor uw omgeving leefbaar in deze moeilijke tijd. Kijk voor uzelf wat u wilt en wat u kunt. Blijft u niet ronddraaien in uw zorgen, maar verruim uw blik, houdt het hoofd omhoog! Liesbeth Pons SEV-ster ZLM schoon is. Het betekent slechts dat bepaalde stoffen, op de bemonster de plaatsen, op een bepaald tijdstip niet aantoonbaar (afhankelijk van techniek) zijn aangetroffen!! Wees dus kritisch op het onderzoek zelf en stem het af op het doel ervan. Een vraag die daarmee samenhangt is de vraag of een onderzoek met een gunstige afloop de verkoper vrijwaart van aansprakelijkheid als er later toch vervuiling blijkt te zijn. Dit blijkt niet altijd het geval te zijn. Bijvoorbeeld als de verkoper te kwa der trouw is of er zit een stof in waarnaar niet is gezocht. Schone-grondverklaring bij bouw vergunning Op 1 oktober 1992 is de Woning wet gewijzigd. Eén van de verande ringen is de verplichting van gemeenten om in hun bouwveror dening bepalingen op te nemen voor het tegengaan van bouwen op vervuilde grond. Binnen één jaar na inwerkingtreding dient de gemeente de bouwverordening in over eenstemming te hebben gemaakt met de nieuwe Woningwet. Dus vanaf 1 oktober 1993 heeft elke ge meente een regeling voor het tegen gaan van bouwen op vervuilde grond. Dit betekent in beginsel eerst een grondonderzoek, dan pas een bouwvergunning. De gemeente mag van deze regeling afwijken, bij voorbeeld als er al een onderzoek is verricht of het bouwwerk is van ge ringe betekenis. De meeste gemeenten vragen om Bij het aangaan van een huwelijk zal elk aanstaand echtpaar moeten af spreken op basis van welke voor waarden zij het huwelijk willen ingaan. Doen zij dit op grond van de wettelijke regeling dan wordt het de gemeenschap van goederen. Willen zij daarvan afwijken dan kan dit middels notarieel opgemaakte hu welijkse voorwaarden. Binnen de huwelijkse voorwaarden zijn er meerdere regelingen mogelijk. Gemeenschap van goederen bete kent dat het bezit van elk der huwe lijkspartners tezamen wordt gebracht en elk daarvan voor 50% eigenaar is (krachtens huwelijks goederenrecht). Uitzondering daar op is de verkrijging van ouders indien daarbij uitdrukkelijk is be paald dat deze verkrijging niet in enige gemeenschap mag vallen. Bij het maken van huwelijksvoorwaar den wordt vastgelegd welke bezit tingen van elk der partners is en blijft. Ook wordt geregeld op welke wijze bespaard inkomen wordt verdeeld. Het maken van huwelijksvoorwaar den wordt ondermeer sterk aanbe volen indien één der partners risicovolle werkzaamheden uitoe fent op grond waarvan zijn vermo gen kan worden aangesproken. Het vermogen van de partner blijft in die situatie buiten schot, tenzij deze zich toch mede aansprakelijk heeft gesteld om het bedrijf van de ander financieel te redden. In dit geval wordt in feite in strijd gehandeld met de bedoeling van de destijds gemaakte huwelijksvoorwaarden. Anderzijds is het begrijpelijk omdat je niet makkelijk je partner een mo gelijk faillissement in laat gaan. Krap bij kas Zo ook de echtgenote van een nota ris die wat krap bij kas kwam te zit ten. De Kamer van Toezicht over de notarissen kreeg hiervan via de ver een zogenaamd NVN 5740-onderzoek. Hierbij worden verschillende bodemlagen onder zocht en er wordt een vrij dichte be monstering toegepast. De te onderzoeken stoffen zijn: zware me talen, Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen (PAC's) en Extra- heerbare Organische Chloorverbin dingen (EO-X's). Schone-grondverklaring bij milieu vergunning (hinderwetvergunning) Op 1 maart 1993 is de Hinderwet vervallen en is er de Wet Milieube heer ervoor in de plaats gekomen. Volgens artikel 5.5 van het bijbeho rende Inrichtingen- en vergunnin- genbesluit kan de gemeente bij het aanvragen van een vergunning een onderzoek verlangen naar de kwali teit van de bodem. Met nadruk wordt gewezen op "kan", het is niet verplicht voor de gemeente om zo'n onderzoek te eisen. Het onderzoek moet noodzakelijk zijn om op de aanvraag van de vergunning te kun nen beslissen. Bijvoorbeeld als er reeds een vermoeden van bodemver ontreiniging is. Een nul-situatie onderzoek is hier niet bedoeld. Dergelijk bodemonder zoek kan wel door middel van ver gunningvoorschriften worden opgelegd. Een dergelijk onderzoek is eveneens niet altijd verplicht. Er moet een aanleiding toe zijn. Wanneer er tevens gebouwd moet worden, zullen de gemeente de aan vragen coördineren en niet drie bo demonderzoeken eisen. J.L. Mieras plichte periodieke opgaven kennis, hetgeen tot maatregelen zou nopen. Er is toen het voorstel gedaan om de vermogenspositie van de notaris te verbeteren, door het opheffen van de huwelijkse voorwaarden. De echtgenote van deze notaris had wel enig vermogen'. Aldus is gehan deld, waarbij een collega-notaris de akte tot opheffing van de huwelijks voorwaarden heeft opgesteld. Daar bij heeft deze aan de echtgenoten een toelichting gegeven in die zin, "dat alle huidige en toekomstige vermogensbestanddelen van beide echtgenoten, activa en passiva, hun gemeenschappelijke eigendom en schulden zouden worden". Ongeveer 5 jaar nadien is er een scheiding van tafel en bed tussen de echtelieden uitgesproken. Daarbij blijkt dat het voormalig vermogen van de echtgenote geheel is aange wend voor het betalen van schulden van de man (en dus weg is). De vrouw spreekt daarop de notaris die de opheffingsakte heeft opgesteld aan, onder het motief dat hij haar niet goed heeft gewezen op de ge volgen van opheffing van de huwe lijksvoorwaarden. Rechtbank en Hof wijzen de vordering af, maar de Ho ge Raad oordeelt anders. Daarbij wordt gesteld dat de notaris bekend was met de benarde financiële posi tie van zijn collega en hij dus wist dat daardoor gerede kans bestond dat de echtgenote haar vermogen door de opheffing zou kwijt raken. Het aantal arbeidsplaatsen waar af gestudeerden van de Wageningse Landbouwuniversiteit werken is de laatste jaren gestegen met 8 pro cent per jaar. Die groei trad vooral op bij ingenieursbureaus, dienstver lenende bureaus en in de voe dingsmiddelenindustrie. Dat is een van de uitkomsten uit een pas verschenen onderzoek naar de loopbaanontwikkeling van de Wageningse ingenieurs, uitgevoerd door het 'Loopbaancentrum Wage- ningen'. De laatste jaren zijn per jaar circa 1000 Wageningers afgestudeerd, niettemin is het percentage werk zoekende/werkloze Wageningers gelijk gebleven. Op het totaal is dat 8 procent. De helft van hen is overi gens slechts een half jaar of korter werkzoekend/werkloos. Ongeveer een kwart van de Wage ningse ingenieurs werkt bij een ingenieurs- of adviesbureau of bij een ander soort dienstverlenend be drijf. Hiertoe behoort ook de groei ende groep Wageningers die een eigen bedrijfje begint; momenteel ongeveer 7 procent. Vandaag, vrijdag 27 augustus, is het feest in Wageningen. De Land bouwuniversiteit viert samen met de Wageningse bevolking in voet balstadion de Wageningse Berg het 75-jarig bestaan van de universiteit. Vanaf 21.00 uur ontrolt zich een an derhalf uur durende show, met mu ziek en filmbeelden, paarden en tractoren, oude landbouwwerktui gen en nog veel meer. De ontwikke ling en toekomst van de LUW loopt als een rode draad door het spekta kel. Centraal staat een 13 meter ho ge reproduktie van het beeld "De Zaaier". De notaris had derhalve niet zonder meer mogen meewerken, dan nadat hij nadrukkelijk de echtgenote - die een leek was op juridisch gebied - had uitgelegd welke risico's zij zou lopen. "De funktie van de notaris in het rechtsverkeer brengt immers mee dat hij beroepshalve gehouden is naar vermogen te voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van juridi sche onkunde en feitelijk over wicht". Het blijkt weer eens dat het opheffen van de huwelijksvoorwaar den niet al te ondoordacht mag worden uitgevoerd. Het moet bij elk der echtelieden goed duidelijk zijn wat de gevolgen hiervan zijn. Successierecht Een bekend moment waarop kan worden nagedacht over de ophef fing van de huwelijksvoorwaarden is wanneer het echtpaar zich heeft te ruggetrokken uit het actieve be drijfsleven. Zeker als er belangrijke verschillen in beider vermogens aanwezig zijn, kan de opheffing lei den tot besparing van toekomstig successierecht. Wanneer er voorts geen directe aanleiding is om te ver onderstellen dat het huwelijk nog zou kunnen worden ontbonden door echtscheiding, kan de bespa ring van successierecht een accep tabele reden zijn om op latere leeftijd de dan afgezonderde vermo gens door opheffing van de voor waarden samen te voegen. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4