150 jaar ZLM Kees Cijsouw legde 150 jaar ZLM onder vergrootglas Herdenkingsboek "Werken aan morgen" Boeren in de branding Niet als historicus, maar a/s dorpsomroeper Aanvoer van bieten op de suikerfabriek Dinteioord in 1957 met paard en wagen, trekkers en vrachtwa gens. (Foto archief ZLM). Alle goede dingen bestaan in drieën, zegt een bekend gezegde. Dit gezegde gaat zeker op voor het herdenkingsboek "Werken aan Morgen", dat a.s. dinsdag tijdens de jubileumviering in de Grote Kerk te Goes officieel zal wor den gepresenteerd in aanwezigheid van H.M. Koningin Beatrix. Het boek is opgebouwd uit drie gedeeltes, die min of meer los van elkaar kunnen worden beschouwd. Journalist/publicist Kees Cijsouw geeft een beschrijving van 150 jaar ZLM. De geschiedenis tot 1969 was al beschre ven, nu is daar de periode van 1969 tot 1993 aan toegevoegd. Tevens interviewde Cijsouw acht boeren en boerinnen in Zeeland en Noord- Brabant. Deze reportages vormen onder de titel Boeren in de branding" een apart hoofdstuk in het herdenkingsboek. Daarnaast bevat het boek een indrukwekkend fotokatern, waarin fotograaf Wim Riemens het Zeeuwse en Brabantse platteland, het boerenleven en de aktiviteiten van de ZLM in volle glorie laat zien, zowel in kleur als in zwart-wit. Om de nauwe relatie tussen landbouw en samenleving tot uitdrukking te brengen is een aantal uitdrukkingen en gezegdes opgenomen, die aan het boerenbedrijf zijn ontleend. Tenslotte is een lijst van voorzitters en secreta rissen van de ZLM en de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw opgenomen. Het jubileumboek - althans het tekstgedeelte - is tot stand gekomen onder begeleiding van een commissie, waarin zitting hadden mr. J. Oggel (alge meen secretaris ZLM), en de heren A.J.G. Doeleman (oud-voorzitter ZLM), G.J. de Jager (oud-voorzitter ZLM-kring Heusden en Altena) en J. Markusse (oud-hoofd SEV van de ZLM). Het boek telt 224 bladzijden. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM krijgen alle ZLM- leden een exemplaar aangeboden. Het is de bedoeling de verspreiding via de afdelingen te organiseren. Het herdenkingsboek zal na 31 augustus ook in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Prijs ca. f 40,-. ISBN 90 900 6328-5. "Ik ben geen historicus, maar een dorpsomroeper. Ik heb geprobeerd een voor ieder leesbaar boek te schrijven". Journalist/publicist Kees Cijsouw uit Westkapelle is ruim drie jaar be zig geweest met het ZLM herden kingsboek "Werken aan morgen" over 150 jaar ZLM. Al in 1984 vatte hij het idee op om de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, die zoveel jaren de sa menleving als geheel stempelde, vast te leggen. In die tijd was hij be zig met "Dagboek van een water bouwer", een boek geïnspireerd door de Deltawerken. Cijsouw: "Ik heb toen al aan de ZLM laten weten dat ik graag een samenvattend tijds beeld van de landbouw zou willen maken. Toen in 1989 het verzoek kwam om de tekst voor het herden kingsboek te schrijven, heb ik dat aanbod graag aanvaard. Het was eigenlijk een uitgelokte opdracht". Aktuele geschiedenis Cijsouw heeft het meeste plezier beleefd aan de beschrijving van de periode vanaf ongeveer 1960 tot heden, de aktuele geschiedenis van de ZLM dus. "De journalist Jan Blokker zei eens dat geschiedenis achteraf-praat is. Daar zit wat in. Het spannende is er af en veel is al in eerdere publikaties vermeld. Zo heb ik dankbaar gebruik gemaakt van de boeken van Bouman. Korte- weg en Van Loon. De moderne ge schiedenis staat dichtbij ons en is daarom moeilijker te beschrijven. In de periode na ongeveer 1960 heb ben in Zeeland en in de Zeeuwse landbouw veel verschuivingen plaatsgevonden. De industrie en de recreatie kwamen op, Zeeland raak te door de Deltawerken uit haar iso lement, de landbouw verloor aanzien, de boeren kregen het moei lijk door overschotten, kortom, er is geen periode waarin zoveel gebeurd is als juist in die laatste 30 jaar. Ik vond het een uitdaging om deze ontwikkelingen onder het ver grootglas te leggen §n in perspectief te zetten". Toen hij zich begin 1990 aan het schrijven zette, ging Cijsouw niet van start in 1843, het oprichtings jaar van de ZLM, maar zette hij eerst de aktuele geschiedenis van de landbouw en de ZLM op papier. Bo ven dit hoofdstuk schreef hij: "Tus sen gevestigde orde en aktiegroep". Cijsouw: "Ik weet nog dat in de be geleidingscommissie de wenkbrau wen omhoog gingen. De ZLM als aktiegroep? Kan dat wel? Toen in 1990 en volgende jaren de akker- bouwakties begonnen bleek die titel maar al te juist gekozen te zijn". Haast onopvallend laat Cijsouw in zijn beschrijving de geschiedenis van de Zeeuwsche en Noordbra bantse Landbouw Mij. in elkaar overlopen. "Dat is het nieuwe van dit boek; de landbouworganisaties in Zeeland en Brabant staan naast elkaar in één verhaal, niet los van el kaar. Overigens komen de verschil len per provincie duidelijk uit de verf. De oprichting van de ZLM in Zeeland bijvoorbeeld verliep heel an ders dan die van de NBML in Bra bant. En ook in de bezettingstijd was de houding in Zeeland be paald anders dan in Brabant. Deze verschillen maken het verhaal geva rieerd en boeiend". Portretten Veel voldoening beleefde Cijsouw aan de acht bedrijfsreportages, die in het boek zijn afgedrukt. "Het boek moest ook over mensen gaan, over boeren die maatschappelijk de wind tegen hebben. Het zijn bedrijfs- en persoonlijke portretten geworden van boeren en boerinnen uit verschillende sectoren en van verschillende leeftijden". Cijsouw was aangenaam verrast door de openheid waarmee hij tege moet werd getreden. De reportages zijn gedateerd, maar tegelijk ook tijdloos, "want", zegt Cijsouw, "de keuzes van de boeren van nu zijn dezelfde als die van de boeren van de toekomst. In elk gesprek was de vraag doorgaan of stoppen de rode draad. Die vraag zal de boeren bezig blijven houden". Cijsouw is vol lof over de rol van de begeleidingscommissie, bestaande uit mr. Oggel en de heren Doele man, De Jager en Markusse. "Ze hebben me steeds op het goede spoor gezet, behoed voor uitglijders, terwijl ik toch mijn eigen verhaal kon schrijven". De industrialisatie van agrarisch zuidwest-Nederland begon in de ja ren zestig. Hier de fabriek van Dow Chemical in Terneuzen. (Foto ar chief ZLM). De mechanisatie doet zijn intrede in de landbouw: het paard trekt de kunstmeststrooier. (Foto archief archief ZLM). De geschiedenis van de ZLM is ook de geschiedenis van de boeren, die de organisatie maakten. Kees Cijsouw ging op acht bedrijven in Zeeland en Brabant een kijkje nemen, sprak met boeren en boerinnen, en legde zijn bevindingen neer in het jubileumboek "Werken aan Morgen". De acht bedrijfsportretten, die tegelijk persoonlijke portretten zijn, laten de lezer als het ware meeluisteren aan de keukentafel, waar in de praktijk van het boerenleven de belangrijkste beslissingen worden genomen. De reportages gaan over de volgende mensen: Tony van Krimpen, veehouder en landbouwer in een natuurgebied bij Boxtel: 'Je mist de spanning van een gokje met je produkt wel eens natuurlijk. Maar aan de andere kant: het is ook een geruststelling, dat je geen grote investeringen in je bedrijf hoeft te doen". Jopie Dingemanse, boerin en mini-campinghoudster te Werendijke (onder Zoutelande): "Weet je wat het probleem is? In de landbouw werk je met prijzen van gisteren. Als ik op de mini-camping bezig ben, ondervind je zelf hoe je in de recreatie de prijzen van vandaag krijgt". Adrie d'Hondt, akkerbouwer te Groede: "Natuurlijk, soms zit het een jaar tegen. Maar ik werk met net zoveel plezier, of de aardappels nu vijf cent zijn of een kwartje". Leendert Hage, tuinder te Sint Annaland: "Je moet wel om vijf uur 's morgens op je werk zijn. Dat moet je er voor over hebben om topkwaliteit te kunnen leveren. Maar ik had niet anders gewild". Wim Kuyper, gemengd bedrijf te Ouwerkerk: "Je moet vandaag de dag in beweging blijven, anders redt je het niet". Rien van Hekken, fruitteler te Oudelande: "Je moet kijken hoe ver je kunt gaan en niet verder springen - niet de bank a/s polsstok gebruiken". Kees van Steenbergen, veehouder te Weert: "Mijn laatste grote vakantie was naar Griekenland: Rhodos. Toen zat ik nog in het onderwijs. Nu kan ik er zelfs voor twee weken maar moeilijk tussen uit". Theo van Dongen, plantenkweker te Roosendaal: "Een bloemenkweker is in vergelijking tot zijn collega's in andere takken van het agrarisch bedrijf eigenlijk een beetje verwend. Wij maken zelf de prijs voor onze produkten uit, afhankelijk van de veilingklok zijn we niet".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19