Niet groot en modern maar wel goede resultaten Methode om houdbaarheid anjer te verbeteren Kwaliteit hortensia's beter SNUROZENBEDRUF VAN DER WEL IN LEUSDEN: "Volgende Floriade moet er komen" Leny en Piet van der Wel: "Met de rozenteelt kunnen we goed de kost verdienen en we hebben bovendien plezier in ons werk." Zes jaar geleden schakelden Piet en Leny van der Wel over van trosan- jers op kleinbloemige rozen en tros- rozen. Het bleek een goede keus, waarvan ze geen spijt hebben. "We hadden het eerder moeten doen", aldus het tuindersechtpaar uit Leusden. Bij het maken van een afspraak voor een interview waarschuwt Leny: "We zijn geen groot of modern be drijf, met de nieuwste snufjes. Eigenlijk zijn we nog ouderwets be zig. We kunnen er echter goed de kost mee verdienen en hebben ple zier in ons werk." Ondanks (of juist dank zij?) hun manier van werken zijn de resultaten van het rozenbe- drijf van Piet en Leny van der Wel goed. Ze leveren constant een prima kwaliteit en staan hierdoor goed aangeschreven op de bloemenvei ling, hetgeen beloond wordt met een paar cent extra per roos. "We zijn niet ontevreden", meldt Piet. "Er zit nog steeds groei in ons be drijf. Ten opzichte van vorig jaar hebben we hogere opbrengsten en een lichte prijsverhoging." Eerste prijs Piet en Leny telen kleinbloemige ro zen en trosrozen onder 4500 m2 glas. De kleinbloemige rozen Motrea (steenrood) en Carolien (rose) ver dragen elkaar qua temperatuur goed. Ook de opbrengstprijzen val len mee. "De laatste jaren is er veel Motrea en Carolien gerooid, wel zo'n 25 30%, vertelt Piet. "Daar door stegen de opbrengstprijzen. Dat was dus puur toeval." Daar naast wordt de trosroos Evelien ge teeld: een rose licht geurende roos, die vorig jaar tijdens de Floriade een eerste prijs toegekend kreeg. Rozen telen is arbeidsintensief. Je moet er eigenlijk zeven dagen per week doorheen. Dat weerhield de familie Van der Wel er in eerste in stantie van, om over te schakelen op rozen. "Toen ik nog in de anjers zat, zei ik altijd: rozen telen, dat nooit. Vooral het werken op zondag stond me erg tegen", aldus Piet. "Vroeger teelden we grootbloemige anjers en later trosanjers. Met anjers moet je vaker wisselen en de perio de tot je kan gaan snijden komt va ker voor dan bij rozen. Toen de laatste winters de prijs van de anjers zakte, onder andere door de import van trosanjers, begonnen we de ro zenteelt serieus te overwegen. Als rozenteler krijg je wat meer financië le armslag en daardoor zouden we een medewerker in dienst kunnen nemen." Leny vult aan: "Met de anjers had den we twee piektijden. Net na moederdag twee maanden lang en later nog eens twee maanden. Met rozen heb je zes keer een piek. Het risico is nu dus meer gespreid." Piet: "Weet je wat ook een leuke bij komstigheid is? Anjers hebben 's winters een temperatuur van 7° 8° C nodig. Dat is koud hoor om in te werken. Rozen teel je met 20° C en dat is 's winters wel lek ker". Vertrouwen Afhankelijk van het soort gaan ro zenstruiken 6 a 8 jaar mee. Als ze onrendabel blijken te zijn, worden ze natuurlijk eerder gerooid. De Van der Wel's betrekken de struiken, die in Limburg worden opgeteeld, van een handelaar. "De voorlichting ad viseert altijd om ter plaatse te gaan kijken", zegt Piet, "maar dat hebben we nog nooit gedaan. Het is immers een zaak van vertrouwen. We heb ben nu driemaal rozen via dezelfde handelaar gekocht en het is steeds goed bevallen. Meestal poten we de struiken in de kerstvakantie. Er zijn dan genoeg scholieren om ons te helpen. Eind maart kunnen we dan de eerste ro zen snijden. Tot en met november hebben we om de zes weken een piektijd. Daarna is het weer tijd om te snoeien." Er groeien 18 rozenstruiken op elke vierkante meter in de kas bij Van der Wel. Gewoon in de grond, want "dat geeft de beste resultaten." Piet: "Wij telen de rozen liever in de grond dat op steenwol en willen dat graag blijven doen. De teelt op de grond is minder kwetsbaar dan substraatteelt, die veel meer sto- ringgevoelig is. Bovendien werk je bij substraatteelt met voedingsu nits. Als je schade krijgt, betreft het direct een grotere oppervlakte. Grond heeft gewoon de beste voe dingsstoffen en geeft de beste bu- fer." Het afschaffen van Methylbromide als ontsmettingsmiddel voor de grond kan in de toekomst proble men gaan opleveren voor dit bedrijf. "De aaltjesbestrijding is de grootste plaag", aldus Piet. "Er is wel een ander middel in plaats van Methyl bromide, maar daarmee is nog wei nig ervaring opgedaan. We proberen nog de grond te stomen. Als dat niet meer lukt, zullen we toch moe ten overschakelen op substraat teelt." Nieuwe middelen Verder kunnen de Van der Wel's nog aardig uit de voeten met de toe gestane gewasbeschermingsmidde len. Piet: "Er zijn middelen geschrapt, maar gelukkig komen er ook weer nieuwe bij, onder andere op aandringen van de landbouwor ganisaties. Vroeger duurde het jaren voordat een nieuw middel de toets der kritiek had doorstaan en toege laten werd. Dat vergt nu minder tijd. Met het huidige middelen bestand moeten we het wel onder controle kunnen houden. Ik denk bijvoor beeld aan het bestrijden van meel dauw, spint en trips. Bovendien wordt op proefbedrijven gewerkt aan geïntegreerde gewasbescher ming. Die bestrijding blijkt echter in een kas met drie soorten rozen moeilijker te gaan dan in een kas met bijvoorbeeld alleen maar toma ten." Over gewasbescherming wil Leny graag het volgende kwijt: "Er wordt nog te veel gedacht dat tuinders maar aan rommelen met gewasbe schermingsmiddelen. Dat is onte recht, want het zijn allemaal heel dure middelen. Daar knoei en rom mel je niet mee. Daar ben je juist zuinig op. Bovendien werk je er zelf midden in, dus je kijkt wel uit! Ge lukkig worden de nieuwe middelen wat zachter, dus milieuvriendelij ker." Kracht van het bedrijf De familie Van der Wel heeft geen speciale belichting in de rozenkas die verdeeld is in drie afdelingen. "De kosten van belichting komen er bij dit soort rozen niet uit", vertelt Piet. "De kracht van ons bedrijf is dat we met slechts drie personen werken. In een groot bedrijf met veel personene moet je meer produ ceren. Voor die bedrijven is assimila tiebelichting aantrekkelijk." "Wij hebben dus geen problemen met de buren...", voegt hij er aan toe. Piet en Leny werken samen in een man-vrouw-maatschap en hebben een vaste medewerker in dienst. Verder wordt af en toe gebruik ge maakt van de diensten van stagiai res. Op zondag wordt zo weinig mogelijk gewerkt. In de piektijden is het zes dagen per week rozen snij den en sorteren met behulp van een machine. Hierna gaan de rozen de koelcel in. Drie keer per week voert Piet zelf de rozen op de bloemenvei ling in Vleuten aan. "Dit jaar hoop ik de mijlpaal van een miljoen rozen te bereiken", zegt hij. "De laatste jaren is er gelukkig niets doorgedraaid. We staan vrij goed aangeschreven op de veiling. Een goede kwaliteit krijg je onder andere door goed te sorteren." Piet voelt het niet als een gemis dat hij buiten de bestaande tuinbouw gebieden, zoals Maarssen en Vleu ten/De Meern, zit met zijn bedrijf. "Met de auto ben ik in een halfuur in Vleuten. Vroeger bracht ik de bloemen voor mijn vader naar de veiling in Amersfoort. Dat duurde ook een halfuur, met de bakfiets." Flexibel Als voordeel van een klein bedrijf noemen Leny en Piet ook de moge lijkheid van flexibele werktijden, bij voorbeeld als het mooi weer is. Leny: "We beginnen dan 's mor gens om zes uur met het rozen snij den en houden er om één uur weer mee op. We pakken de auto, doen de fietsen er op en trekken er op uit. Dat kun je doen als je maar één me dewerker hebt." Het echtpaar Van der Wel is zeker geen slaaf van het bedrijf. Ze nemen de nodige vrije tijd en gaan graag uit. Op vakantie, naar de schouwburg, naar vrienden of zomaar een stuk fietsen. Piet: "We SÉ jjonüfr- ÜBBi laten het leven niet aan ons voorbij gaan. Ook vroeger, toen de kinderen nog klein waren, gingen we er al op uit." Als nadeel van een gezinsbedrijf noemt Leny het feit dat je "als man en vrouw constant op eikaars lip zit." "Daarom vind ik het belangrijk dat ik, naast mijn werk in de kas en de huishouding, ook nog nevenacti viteiten heb en daarmee leuke con tacten maak. Dat begon vroeger al met de oudercommissie van de school. Momenteel zit ik in het bestuur van de Leusdense vrouwen raad. Dat ervaar ik als heel verrij kend. Je moet niet alleen maar met je eigen bedrijf bezig zijn." Piet (52) beaamt dit volmondig. "Daarom heb ik tot mijn 50e ge voetbald. Ook ik heb in diverse besturen, onder andere van de vei ling, gezeten. Momenteel zit ik nog in de Commissie Tuinbouw van het De kwaliteit van hortensia's is de laatste jaren beter geworden. Dat is de mening van bloemisten in Neder land en Duitsland. Zij voorzien dan ook een toenemende afzet van hor tensia's. Wel vragen ze om steeketi- ketten bij de planten met tips voor de verzorging. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Produktschap voor Siergewassen heeft gedaan voor Bloemenbureau Holland. Per land zijn tweehonderd bloemisten ondervraagd die allen Het Wageningse onderzoekcentrum CPRO is er in samenwerking met enkele anjerverdelingsbedrijven in geslaagd methoden te ontwikkelen die het mogelijk maken één enkel gen over te brengen in bestaande anjerrassen. Via een dergelijke transformatiemethode is het denk baar om ieder denkbaar gen over te brengen, maar het onderzoek is in eerste instantie gericht op verbete- ULG." Piet maakt ook deel uit van een studieclub van telers en trosro zen. Een groep die begeleid wordt door de DLV. "We komen 10 12 keer per jaar bijeen en bezoeken dan eikaars bedrijven om de resultaten te vergelijken. Daarvan houden we overzichten bij. Met z'n allen beta len we de voorlichter voor zijn bege leiding. We nodigen ook wel eens iemand van de veiling uit." Geen opvolger Grote plannen voor de toekomst heeft dit tuindersechtpaar niet. Le ny: "We hebben geen opvolger en onze leeftijd gaat ook meespelen. Onze dochters van 23 en 24 jaar hebben allebei een goede baan en wonen niet meer thuis. In bedrijfs overname zijn ze niet geïnteres seerd, zeker niet toen we nog anjers teelden. Sinds we overgeschakeld zijn op rozen, vertellen ze wel wat vaker dat hun vader rozeteier is." "Toch willen we het bedrijf niet la ten verpauperen. Het moet een le vensvatbaar bedrijf blijven, dus we willen wel wat blijven investeren", zegt Piet. "Zo willen we het oudste gedeelte van de kas vervangen. Het betreft een houten kas van 26 jaar oud. Die afdeling stamt nog uit de tijd dat mijn vader hier tuinder was. Het bedrijf is destijds gesplitst. Mijn broer heeft ook de helft overgeno men. Hij heeft hiernaast een eigen bedrijf. Verder hebben we plannen om de sorteer- en koelruimte uit te breiden. Voorlopig gaan we er dus nog even tegenaan." Terwijl Piet een prachtig boeket ro zen voor zijn bezoek samenstelt, geeft Leny nog even een goed ad vies. "Rozen doen het goed in lauw water met chrysal. Ze staan mooi in een glazen vaas en moeten schuin worden afgesneden. Er mag geen blad in het water staan. Neem altijd schone vazen, want vuile vazen zijn funest voor rozen." Dilia van Dijk Het overgrote deel van de inzenders van "Floriade 1992" wil dat er een volgende Floriade komt. Vooral in zenders van boomkwekerijproduk- ten hebben zich hiervoor uitgesproken. Dit blijkt uit een enquete die is ge houden door het Produktschap voor Siergewassen. Voor de enquete werden bijna tweehonderd inzen ders en ruim achtduizend bezoekers van de tuinbouwtentoonstelling on dervraagd. Uit de enquete blijkt ook dat het overgrote deel van de 3,3 miljoen bezoekers tevreden is over de ten toonstelling. hortensia's verkopen. In Nederland verkoopt 90 procent van de bloe misten de plant en in Duitsland 77 procent. Bijna driekwart van alle ondervraag den is content over de kwaliteit van de Nederlandse hortensia's. De bloemisten die ontevreden waren, klaagden over de houdbaarheid, de stevigheid, de bladkwaliteit en de schommelingen in de kwaliteit. Ook komen blindgangers voor: stelen zonder bloemknop. ring van de houdbaarheid van de anjer. Het milieu-onvriendelijke voor- behandelen is dan niet meer nodig, aldus de onderzoekers. De transformatiemethode zou ook gebruikt kunnen worden voor het inbrengen van resistenties tegen ziekten en plagen. De genen die hiervoor kunnen zorgen heeft men echter nog niet 'in handen'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9