Akkerbouwer krijgt varkensmest gratis geleverd en ondergewerkt Bij Rilland de weg af Wijziging meststoffenwet om advies naar Raad van State Landbouw lijdt ook zelf schade door ammoniak Delta Mest Distributie nieuw bedrijf in mest Voorstel: 30% kroting mestrechten VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 1 I 8 i "Er is niet één akkerbouwer in Zee land die precies weet hoeveel stikstof, kali en fosfaat er in de mest zit die hij op zijn land laat uitrijden. De samenstelling van de mest is domweg niet geanalyseerd. Als een akkerbouwer een contract afsluit met Delta Mest Distributie (DMD) krijgt hij alleen nog maar mest met analyse". Vertegenwoordiger van het in Nieuwdorp gevestigde bedrijf Ard van de Kreeke klinkt zeer gede cideerd. Hij is ervan overtuigd dat DMD voor zowel akkerbouwer als varkenshouder de beste garanties biedt voor de toekomst. Ard van de Kreeke Delta Mest Distributie is op 1 juli j.l. opgericht door vier bedrijven: drie loonwerkers/mesttransporteurs en het bemiddelingsbedrijf DMB (Delta Mest Bemiddeling). Deze laatste is een onlangs opgerichte bv van Frans van de Kreeke, de vader van Ard, die daarnaast ook nog direc teur is van de bv's Dalvar en MKB. "Vanwege die eerste twee bv's kwamen we al dagelijks in contact met varkenshouders. We kenden dus de mestproblematiek van bin nenuit, en zo is het idee ontstaan wat uiteindelijk tot de oprichting van DMB heeft geleid. Op zijn beurt heeft DMB samen met Transport Eersel, Kunst Oostburg en Kasteel Meeuwen Delta Mest Distributie (DMD) opgericht. We treden als DMD naar buiten". Volgens Van de Kreeke jr. is het in het belang van varkenshouders en akkerbouwers dat een betrouwbare en zekerheid biedende instantie het bemiddelen in, en transporteren en uitrijden van mest voor haar reke ning neemt. Varkenshouders moe ten immers na 1995 kunnen aantonen dat ze hun mest op een milieuhygiënische wijze afzetten, anders worden ze geconfronteerd met een heffing van f 30,— per kg fosfaat. DMD voldoet volgens Van de Kreeke aan alle voorwaarden voor een milieuhygiënische afzet. Het beschikt over een werkplan, een bedrijfsplan, en ook een goed gekeurde verklaring van een onaf hankelijk accountant, voorwaarden om erkend te worden als "interme diair in de mestafzetketen". Var kenshouders die een contract ondertekenen hebben bovendien ze kerheid over langere termijn over af name van hun mest. In de visie van Van de Kreeke heeft ook de akkerbouwer een mestpro bleem. Dat heeft betrekking op de prijs, maar zeker ook op de kwali teit. "De akkerbouwer weet niet wat hij op zijn land krijgt. Hij weet wel welke soort mest hij krijgt, maar niet hoeveel N, P en K er in zit. Iede re auto is verschillend, en er wordt geen analyse van de mest gemaakt. Als dat wel gebeurt kun je drijfmest in principe net zo zuiver doseren als kunstmest. Alleen voor stikstof moet je een slag om de arm hou den, omdat je van tevoren niet weet hoeveel er vrijkomt". Mesttekort Ard van de Kreeke heeft al met ca. 10 Zeeuwse akkerbouwers contrac ten afgesloten. Volgens eigen zeg gen heeft hij een hele waslijst met namen van akkerbouwers die zo mee willen doen. De aanvankelijke bedoeling was eerst Zeeuwse ak kerbouwers zoeken en dan Brabant se varkenshouders erbij, maar vanwege het huidige mesttekort is de omgekeerde weg bewandeld. "Ik ga gewoon een week rijden in Oost- Brabant en sluit daar contracten af met varkenshouders. Vervolgens kijk ik voor hoeveel akkerbouwers ik mest heb. Het was de bedoeling om dit jaar al aan een omzet van 100.000 ton mest te komen, maar het is de vraag of we dat halen". Het mesttekort is vooral ontstaan doordat de omstandigheden dit voorjaar zeer gunstig waren om uit te rijden, en deze kans is ruim schoots benut. Volgens Van de Kreeke hebben veel Brabantse var kenshouders hun mestput nu prak tisch leeg: "Het zal voor veel akkerbouwers dit jaar een probleem worden om aan mest te komen". Als straks de gebruiksnormen vol gens verwachting aangescherpt worden kan er geen mesttekort zo als nu ontstaan, bij gelijkblijvende veestapel althans. Vijfjarige contracten De vertegenwoordiger van DMB sluit alleen vijfjarige contracten af. Gedurende die termijn is de var kenshouder verzekerd van afname van mest, en de akkerbouwer krijgt de garantie dat op het aantal hecta res waarvoor hij een contract heeft afgesloten, jaarlijks 70 kg fosfaat wordt toegediend, de gebruiksnorm zoals de overheid die in de toekomst voor ogen staat. Mocht die norm onverhoopt nog scherper gesteld worden dan worden de contracten hierop aangepast. Uitgangspunt zijn de wettelijke normen. De akkerbou wer kan alleen maar contracten voor 70 kg fosfaat per ha afsluiten, maar hij hoeft natuurlijk niet voor al zijn ha's een contract af te sluiten. De mestvarkensmest is homogeen en heeft een droge-stofgehalte van minimaal acht procent. De analyse resultaten krijgt hij bijgeleverd. Var kenshouders betalen f 25,— per kuub, akkerbouwers krijgen de mest gratis geleverd en ondergewerkt. Als een akkerbouwer meer dan 70 kg fosfaat per ha wil betaalt hij de normale marktprijs. De prijs van f 25,— is afgeleid van de prijs die de Mestbank rekent, in- cl. de overige kosten. Varkenshou ders betalen nu per kuub f 19,50 aan de Mestbank. Het loonwerk be draagt ca. f 3,50 per kuub plus f 50,— per ha. Bij de gemiddelde toediening van 50 kuub per ha komt dit neer op in totaal f 4,50 per ha. Via het systeem van DMD betaalt de varkenshouder dus alle kosten, incl. de bemiddelingskosten. Van de Kreeke geeft toe dat de varkenshou der via zijn bedrijf nu meer betaalt dan via de Mestbank, maar deze krijgt tevens de zekerheid dat de mest vijf jaar lang voor dat bedrag wordt opgehaald. "Het zou mij niet verbazen dat varkenshouders zon der afzetcontract over twee jaar nog veel meer moeten betalen". De Zeeuwse akkerbouwer betaalt voor mestbankmest f 1,— per kuub op kopakker geleverd. In Zeeuws- Vlaanderen krijgen de akkerbou wers de mest voor niks in verband met concurrentie van de Belgen - die komen de mest gratis brengen, alleen over kwaliteit moet je het dan niet hebben, zegt Van de Kreeke. Ook in West-Brabant is de mest gra tis. In de rest van Nederland is de prijs van mestbankmest f 2,50 en in verband met het huidige tekort in Noord-Nederland nu zelfs f 3,50. Economische balans Vorig jaar betaalde een Zeeuwse ak kerbouwer nog f 3,75 voor mest van de Mestbank, nu dus f 1,—. Sommigen menen dat het volgend jaar wel gratis zal zijn en dat ze nog een jaar later geld toe zullen krijgen. Van de Kreeke verwacht dat niet. "Bij een prijs van f 25,— per kuub is er een soort economisch even wicht. Als de akkerbouwer een tientje toe zou krijgen zou dit bete kenen dat de varkenshouder f 35,— moet ophoesten, en dat kan hij niet. Dan gaat hij failliet. Ik kom nu akkerbouwers tegen die zeggen dat ik over twee jaar maar terug moet komen. Ze denken dat ze dan mest kunnen krijgen en geld toe, maar ik denk eerder dat in de toe komst de akkerbouwer weer moet gaan betalen voor de mest". Het verwerken van mest is nu nog niet lonend, maar bij een stijgende mestprijs kan dit veranderen. "Voor twee tientjes kun je geen mest ver werken, maar wellicht voor vier tientjes wel. Bij een stijgende mest prijs kan dit dus ook een concurren tie vormen voor de akkerbouwer". Vervoer in schepen De yia DMD gecontracteerde mest wordt in duwbakken over de Maas van Brabant naar Zeeland ge transporteerd. In de duwbakken is een leidingensysteem aangebracht waarop een mobiele pomp aan gesloten kan worden om de mest te mixen. Dit gebeurt op de losplaats, voordat de mest in de auto's wordt gepompt. Er zijn in totaal zes duw bakken van elk 2.000 kuub, en het Varkenshouders voelen de hete adem in de nek van de straf- heffing van f 30,— die ze na 1995 moeten betalen voor elke kg fosfaat die ze niet op een milieuhygiënisch verantwoorde manier kunnen afzetten. Ze proberen daarom tijdig hun zaakjes te regelen, zegt vertegenwoordiger Ard van de Kreeke van Del ta Mest Distributie te Nieuwdorp. "Ze proberen lange-termijn- contracten af te sluiten waarin de afname van de mest gega randeerd is. Ze zoeken hiervoor een bemiddelaar in mest, maar benaderen soms ook rechtstreeks een of meer akkerbouwers. Het is niet ongebruikelijk dat een varkenshouder uit Oost- Brabant op zondag zijn auto pakt en naar Zeeland rijdt, bij Ril land de weg af gaat en bij de eerste de beste grote akkerbou wer het erf op rijdt om te vragen of er zaken te doen zijn. Het is zelfs al voorgekomen dat er op deze manier Zeeuwse var kenshouders, die gewend waren de mest "om niet" bij een ak kerbouwer af te zetten, door hun Brabantse collega's zijn weggeconcurreerd. Het voorkómen van dit soort voor de Zeeuwse varkenshouders ongewenste praktijken, is mede een van de redenen dat we dit initiatief zijn begonnen". Kunst Oostburg gaat alle mest voor Delta Merst Distributie uitrijden. Het bedrijf beschikt daartoe over twee driewieler bouwlandinjecteurs. is de bedoeling dat er steeds twee in Brabant liggen te laden, twee in Zeeland te lossen, en twee onder weg. De duwboot, die twee bakken tegelijk kan meenemen, heeft dan maximaal rendement. Voor het la den en lossen is minimaal twee da gen beschikbaar, want de boot heeft een dag nodig om de reis te maken, dus heen en terug twee da gen. Volgens Van de Kreeke is dat meer dan genoeg. Het transport van en naar de laad- en losplaatsen nemen transport Eer sel en Kasteel Meeuwen voor hun rekening, Kunst Oostburg verzorgt het uitrijden. Dit bedrijf heeft hier voor twee driewieler bouwlandin jecteurs, en zonodig volgt er in de toekomst nog een derde. Akkerbouwer centraal Van de Kreeke benadrukt dat via zijn aanpak de belangen van de akker bouwer centraal staan. "We gaan er niet van uit dat de mest kost wat kost vanuit de overschotgebieden naar de tekortgebieden moet, nee, we redeneren vanuit de positie van de akkerbouwer. Die wil homogene mest met analyse, dus die krijgt hij, en hij weet ook zeker dat hij de mest krijgt". DMD probeert ook toekomstige ont wikkelingen voor de akkerbouwer zo goed mogelijk te volgen, zoals voorjaarstoediening, en zonodig is men behulpzaam bij het bijhouden van een mineralenboekhouding. Ook voor initiatieven als "graan voor mest" kan men in Nieuwdorp terecht. Minister Bukman heeft een voorstel tot wijziging van de Meststoffenwet om advies naar de Raad van State gestuurd. In de wijziging wordt de 30%-korting op de mestproduktie- rechten voor varkens- en kippen mest per 1 januari 1995 geregeld. Deze maatregel is aangekondigd in de Notitie Mest- en Ammoniakbe leid Derde Fase, die in juni jl. naar de Tweede Kamer werd gezonden. In de notitie wordt het mestbeleid voor de jarn 1995-2000 uit gestippeld. De 30%-korting heeft, samen met de 25%-korting bij verplaatsing van mestproduktierechten, tot doel de fosfaatproduktie te verminderen om zo het gat tussen mestproduktie rechten en afzetmogelijkheden te dichten. Dat is nodig voor de invoe ring van de andere maatregelen die in de Notitie Derde Fase worden aangekondigd, zoals de verdere aanscherping van de normen voor het gebruik van mest op het land. De korting heeft betrekking op de mestproduktierechten die in 1986 zijn vastgelegd. Tegelijkertijd zal het wettelijk mogelijk worden gemaakt om door gebruik van ander veevoer lagere normen te hanteren bij de vaststelling van de fosfaatproduktie en zo de vereiste korting geheel of gedeeltelijk te realiseren zonder die ren af te stoten. Zo stimuleert de korting het gebruik van milieuvrien delijk voer, overeenkomstig de systematiek van het plan "Mineraal Centraal", dat door het landbouw bedrijfsleven is gepubliceerd. Wan neer de Raad van State geadviseerd heeft, zal het wetsvoorstel naar de Tweede Kamer worden gezonden. Ammoniak in de lucht brengt niet alleen schade toe aan de natuur, maar ook aan de landbouw zelf. Met name tuinbouwbedrijven, fruit- tuinen en coniferenkwekerijen in de directe nabijheid van varkens- en kippenstallen lijden schade. Het Centrum voor Landbouw en Milieu heeft de effecten van het ammoni- akprobleem voor de landbouw geïn ventariseerd en vastgelegd in het rapport "Schadelijke stoffen voor land- en tuinbouw - Ammoniak". Voor de landbouw zijn niet zo zeer de indirecte, verzurende effecten van belang, maar vooral de directe gevolgen van ammoniak in de lucht. Deze stof kan schade toebrengen aan gewassen. In lage concentra ties werkt ammoniak groeistimule rend, maar in hoge concentraties tredeh negatieve effecten op: rem ming van de groei, geelverkleuring, afsterven van blad en een verhoging van de vorst- en plaaggevoeligheid. De schadelijke werking treft met na me coniferen en in mindere mate bepaalde rassen van bloemkool, to maat en komkommer. Door vervluchtiging van ammoniak uit de mest kunnen in de stallucht te hoge concentraties van dit gas ontstaan. Runderen en varkens zijn hiervoor gevoeliger dan pluimvee. Bij onvoldoende ventilatie ontstaat schade aan ogen, slijmvliezen en longen. Er kunnen zich chronische vergiftigingsverschijnselen voor doen, zoals groeivertraging en lichte oog- en neusirritaties. Ook acute vergiftigingen komen voor.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8