Boerderij halteplaats verregende fietsvierdaagse Vandaag en morgen concours Oranje Zon Jubileumbijeenkomst t.g.v. 150 jaar bestaan van de ZLM "Mooie kans voor pr landbouw' BON Op het erf van de Jonkvrouw Annahoeve hebben zich grote plassen gevormd van al het he melwater. Als verzopen katten arriveren de fietsers op de boer derij van Cees en Liesbeth van der Maas te Kats. In de schuur is een halteplaats ingericht van de fietsvierdaagse Zeeland. De re genkleding is die vrijdag een on misbaar bestanddeel van de uitrusting. "De regen deert ons niet, het natst worden we van ons eigen zweet". Tot voor twee jaar konden de fietsers hun stempeltje halen in het enige café dat Kats nog rijk was, maar nu dat is gesloten moest de organisatie naar een andere lokatie uitzien. De schuur van de Annahoeve onderaan de Scheldedijk leent zich daar prima voor. Sportpunt Zeeland heeft er een paar tafeltjes met stoelen neergezet en een kraampje waar men iets te drinken en te eten kan krijgen. De worste- en pud dingbroodjes gaan grif van de hand, maar volgens Ellen Verlin den van de "ravitaillering" heb ben de fietsers deze dag nog meer behoefte aan iets warms. "Het is soepweer vandaag". Ze bedoelt dat in beide betekenis sen van het woord. De vierdaagsedeelnemers vin den zo'n boerenschuur minstens zo gezellig als een café, en in ieder geval iets bijzonders, zo valt te beluisteren. Er is dan ook Goed ingepakt tegen de regen bekijkt dit viertal hoe ver het nog is naar het eindpunt. Op de achtergrond Kees van der Maas, die door het slechte weer alle tijd had om met de fietsers een praatje aan te knopen van alles te zien. De familie Van der Maas heeft verschillende agrarische produkten uitgestald met een bordje erbij wat het voorstelt, er staat een tafeltje met informatie over de historie van de boerderij, en er is een pr- standje ingericht. Bij dit laatste is gebruik gemaakt van het mate riaal van de ZLM-kring Noord- Beveland, die elk jaar op drie agrarische bedrijven een open dag organiseert. Cees en Lies beth zijn de meeste tijd zelf aan wezig om zonodig de mensen tekst en uitleg te geven. "We willen hier graag aan mee werken", vertelt Cees. "Op zo'n dag komen er veel mensen op een boerderij die daar anders nooit komen, dus het is een mooie gelegenheid ze iets over het wel en wee van het huidige boerenbestaan mee te geven. We leggen uit hoe het komt dat het nu slecht gaat in de akker bouw en waarom we vorig jaar aardappelen gestort hebben op de markt. Ik krijg overigens de indruk dat het besef geleidelijk aan bij de stedelingen begint door te dringen dat het met de akkerbouw niet goed gaat. Maar ze schrikken nog wel als ze zien hoeveel verlies we het afgelopen jaar hebben geleden voor elke hectare aardappelen". Naast de mandjes met verschil lende rassen aardappelen ligt een vel papier waarop de kost en opbrengstprijs is berekend. De kostprijs van een kg aard appelen oogst '92 incl. bewaring etc. bedraagt 17 1/2. cent, de gemiddelde opbrengstprijs slechts zes cent. Bij een op brengst van 47 ton per ha is dat een verlies van 47.000 x 11 is f 5.400,— per ha. "Als ze dat hebben gezien dan geloven ze wel dat je op deze manier geen boer kunt blijven". Normaal doen er 1.200 tot 1.300 mensen mee aan de fietsvier daagse, maar dit jaar waren er door het slechte weer eind juli slechts 800. Alleen degenen die de 40 km route fietsten deden de Jonkvrouw Annahoeve aan. Ondanks dat het die vrijdag nog niet droog was geweest hield men de moed er goed in. "Het is nog maar acht kilometer meer naar Goes, dat redden we ge makkelijk in een half uur. En het klaart al wat op geloof ik". Eens in de 5 jaar organiseert de Oranje Zon een jubileumconcours in Domburg waaraan dit jaar tevens de kampioenschappen dressuur voor paarden en pony's zijn verbonden, en dit keer is dat op 13 en 14 au gustus a.s. Traditiegewijs is het pro gramma voorzien van een aantal showelementen. Zo treedt de meervoudige wereld kampioen vierspannen IJsbrand Chardon vrijdagavond twee keer op en dat belooft weer spektakel. Ook is er vrijdagavond een verrassings show. Zaterdagmiddag geeft Wim Vos uit Gapinge een show en hij zal proberen IJsbrand Chardon te eve naren. Verder is er een wedstrijd met instructeurs op Zeeuwse trek paarden. Het geheel wordt afgeslo ten met een afscheidsshow. Het worden voor de organisatoren zwa re dagen. Vrijdagmorgen begint het concours al om 9 uur en zaterdag om 8.30 uur. Wij hopen dat de weergoden mee zullen werken. Zeeuwse successen in de mensport De mensport is een betrekkelijk jon ge tak van de hippische sport en het is frappant dat Zeeland zich in de voorste gelederen schaart. Zo werd Jaap Verboom uit 's Heer Hendriks kinderen Nederlands kampioen mennen tweespan voor pony's. Hij was het hele seizoen al vooraan te vinden. Het was het eerste kam pioenschap waaraan hij meedeed. Op dinsdagmiddag 31 augustus a.s. wordt in de Grote of Maria Magda- lenakerk te Goes in aanwezigheid van HM Koningin Beatrix het feit herdacht, dat de ZLM 150 jaar gele den werd opgericht als Zeeuwsche Landbouw maatschappij. Voor deze bijeenkomst zijn een groot aantal gasten en ZLM bestuurs- en leden raadsleden uitgenodigd. Er is plaats voor max. 800 mensen. Voor alle ZLM leden is in de kerk dus geen plaats. Het bestuur van de ZLM stelt een aantal belangstellende ZLM-leden in de gelegenheid de bijeenkomst bij te wonen. Mocht u aanwezig willen zijn, dan kunt u via bijgaande bon een toegangskaart aanvragen. Deze bon dient uiterlijk woensdag 18 au gustus in ons bezit te zijn. Mocht het aantal aanvragen het aantal be schikbare plaatsen overtreffen, dan zal door loting een toewijzing plaatsvinden. U krijgt hiervan uiter aard bericht. U kunt de bon opstu ren aan: ZLM-secretariaat, Postbus 46, 4460 BA Goes. Naam Adres Woonplaats Ondergetekende is ZLM-lid en verzoekt om toezending van een toe gangskaart voor de ZLM bijeenkomst. (ondertekening) En dan was er Adri Louwerse uit Meliskerke die reserve-kampioen werd bij de federatie menkampioen- schappen in de categorie vaardig heid klasse Z-paarden. Terwijl Peter de Kam uit Domburg een tweede plaats behaalde in de voorronde van het kampioenschap Z-paarden dres suur. Een mooi succes voor deze menners die vaak concurrentie mis sen. Het is te hopen dat hun voor beeld vele navolgers zal opleveren. Voortzetting praktijkonderzoek paarden gewaarborgd Het is mogelijk geworden door toe zeggingen van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport de Nederlandse Hippische Sportbond en het Landbouwschap ten aanzien van de medefinanciering van het praktijkonderzoek. Dit systeem ging op 1 januari dit jaar in. Nu draagt het bedrijfsleven 10% van de kosten bij. Over 5 jaar moeten overheid en bedrijfsleven ieder de helft van de kosten van het praktijkonderzoek dragen. De bedoeling is nu het on derzoek te concentreren in een ge heel nieuw paardenproefbedrijf in Lelystad. De beide bestaande loka- ties in Brunssum en Lelystad komen ermee te vervallen. Tegenover het kantoor van de Waiboerhoeve is 30 hectare beschikbaar voor nieuw bouw die volgend jaar van start moet gaan. Door de werkzaamhe den te bundelen op één lokatie kan efficiënter gewerkt worden en kan het aantal paarden terug worden gebracht van circa 225 naar 144. Voor de toekomst van het bedrijf in Brunssum is nog niets concreets bekend. Wel dat het praktijkonder zoek daar definitief weggaat. Voor dit jaar staat nog wel een open dag op het programma, namelijk 28 au gustus in Brunssum. Voor degenen die Brunssum nog nooit gezien heb ben een reden om er heen te gaan. Het is echt de moeite waard. Friese paarden worden weer betaalbaar De eerste berichten daarover bereik ten ons uit Zwitserland. Nu is het hier ook heel wat rustiger geworden en stabiliseren de prijzen zich op een wat normaler niveau. Wel blij ven goede model- en stermerries nog prijsvast. De Friezen konden het toch nog wel eens moeilijker krijgen dan wij denken. Zo meldt Phryso, het officieel orgaan van het Friesch Paarden Stamboek, dat de Europese regelgeving het stamboek gedwon gen heeft tot invoering van bijboek 2. Het bestuur stelt uitdrukkelijk dat de fokkerij met veulenboekhengsten niet haar voorkeur heeft omdat hier bij gebruik gemaakt wordt van niet door het stamboek goedgekeurde dekhengsten. Als aan een aantal voorwaarden is voldaan dan kunnen de veulens van deze hengsten onder dezelfde voorwaarden worden gere gistreerd als de fokprodukten van stamboekhengsten, maar dan in bij- boek 2. Uit de gehele aankondiging ten aanzien van de invoering van bij- boek 2 blijkt dat het bestuur daar mee allerminst gelukkig is. Wij zijn benieuwd of andere stamboeken ook tot invoering van bijboeken worden gedwongen. KIPPEMEST te koop in soorten en garantie, 01155 - 61875/65052. C. Steendijk, Axel. LUCHTFOTO van uw be drijf, woning of omgeving. Bel Johan de Groene LUCHTFOTOGRAFIE. Tel. 01192 - 2087. BALEN PERS TOUW. Suzal 38,per pak. Kunststof 30,per pak. Voor groot pakpers 59,per pak. P.V. Eyzeren b.v., 01105 - 2040. TELECOMMUNICATIE, draadloze telefoons, observa- tie/bewakingsapp., telefax, registratie telef.gesprek ken, telefooncentrales ver koop/aanleg. BECOTEX, tel. 01131 - 2406. DOSMATIC PLUS doseer- toestellen. Niet elektrisch, in stelbare dosering, eenvoudig in onderhoud. Tel. 01131 - 2406. FULMEN ACCU'S Stootvast en onderhoudsvrij voor alle merken Traktoren. Auto's, Kranen, Combines, enz. P. Slabbekoorn, Bredero- destraat 36, 4481 AE Kloetin- ge. Tel. 01100 - 13602. TE KOOP: Hyster 2 ton die sel heftruck, Stegsted en Amazone zaaimachines 3 m, 25 pijpen. Div. Kverneland, Rumptstad en Cappon ploe gen. Burg hefmast. Rumptstad 7 schaar stoppel- ploeg. Schuitemaker 5 ton kipkar. Aanhangwagen 7.20 m x 2.50 m. Meyer cultivator 3 m. Te koop gevr.: Ford en M.F. traktoren. K. van Hou- te, Polderweg 2, Kruiningen. Tel. 01130 - 82580. TE KOOP: Fiat 80-90, 80-90 dt, 100-90d, Ford 6410 4 wd Gen III, Same Leopard 85 dt, MF 59 dt, Renault 55-12 smalspoor, Rabewerk cult. 3 mtr., Kongskilde Vibroflex 4313 VFM cult. Nieuw! Lem- ken smaragd cult, demo, Lemken 6 en 8 sch. stoppel- ploeg, Cappon 2 sch. wentel- ploeg, Niemeyer 2 sch. wen- telploeg, Cappon 4 sch. rond gaande ploeg, Cappon 3 sch. wentelploeg, JF A3 mest- verspr., 1600,incl. BTW, Agromet 5 ton enkelas mestverspr. Nieuw! Weiger EL 81 tandemas opraapwa- gen, Vicon Acrobaat, Votex boomgaardmaaier 2 mtr. de mo, Rolland 12 tons tandem- as Kipper, Joskin en Vredo zodebemesters en sleepvoet bemesters, Albers Alligator mestzakken van 200 tot 1400 m3, dubbellucht 14.9 x 38, 13.6x38, 1 stel 14.9-38 wielen met Palude banden passend op John Deere. Cehave, 's-Heerenhoek, 01105-2150 na 18.00 01103 - 2154. BEMIDDELING BIJ aan en verkoop en taxaties van Agra risch Onroerend Goed in Zuid-West-Nederland. A. Moggré O.G. St. Kruis, tel. 01170 - 52674. GELD TOE: voor zuiverings kompost, tevens G.F.T. com post K.A.S. 25% N. Te huur: mestwagen, T.K. TL bakken. Ko Dieleman tel.: 01107 - 1124. TE KOOP: Partij nieuwe Karcher HDS 990 warmwa terreinigers, voor de helft van de nieuwprijs. Caroni grasmaaier, 1.20 m. voor tuinbouwtraktor, Simplicity 12 pk maaitraktor, Lundigg houtversnipperaar, Vicon buikstrooier voor achter trak- tor. Gebruikte Karcher HDS 1290 warmwaterreiniger, Dampcomat warmwaterreini ger. Dibo koudwaterreiniger 170 bar. Gebr. Catseman, 01175 - 266. TE KOOP: hefmast met ba lenklem 4,2 m. hoog, tel. 01189 - 1227. TE KOOP: Ventilatiekanalen (2x8 m.) en 63 m zij kappen lx gebruikt. 1 watertank 1000 1 op wagen, 1 stel voorbanden velgen (4x19), 1 stel voor banden velgen (6x19), 1 onkruideg 4m. breed. Veilig heidsbeugel voor Fiat traktor. Telefoon 01151 - 373. TE KOOP: jong foxhondje, reutje, ouders goed waaks. 01193 - 9438.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5