X Accountantsunie ZLM Besparing van successierechten Veranderingen in MacSharry-regime yele nuMtenct Toelichting bij formulier SL4jl de aaltjesbestrijder bij uitstek Sociaal oriomisc Voorlichting VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 Voor het komende seizoen oogst 1994 zullen er weer de nodige ver anderingen worden aangebracht in het MacSharry-regime. Het bouw plan zal weer samengesteld moeten worden. Het is verstandig om eens te kijken of het interessant wordt om een braakverplichting aan te gaan. Welke veranderingen? In de onderstaande tabel 1 staan de vergoedingen vermeld voor de di verse gewassen. Tabel 1 oogst 1993 vergoedingen klei zand per ha braak f 848,- f 604,- graan f 471,- f 335,- eiwithoudende gewassen f 1225,- f 872,- oliehoudende zaden f 1472,-f 1048,- olievlas f 1528,-f 1087,- oogst 1994 vergoedingen klei zand per ha braak f 1075,- f 765,- graan f 660,- f 488,- eiwithoudende gewassen f 1225,- f 872,- oliehoudende zaden f 1472,-* f 1048,-* olievlas f 1415,-** M007,-** afhankelijk van wereldmarktprijs nog niet vastgesteld schatting Het braakpercentage blijft 15%. Brussel onderzoekt de mogelijkheid om niet-roterende meerjarige braak toe te passen. Als braakpercentage wordt 20% gehanteerd. In septem ber wordt pas meer bekend. In hoofdlijnen komt de regeling op het volgende neer: een grote producent kan kiezen voor roterende of niet-roterende braak, een kombinatie is niet mogelijk; de niet-roterende braaklegging geldt voor minimaal 5 jaar; indien de akkerbouwer voor een andere oppervlakte (groter/klei ner) steun aanvraagt, moet hij voor de resterende periode de braakgelegde oppervlakte aan passen; indien een akkerbouwer voor niet-roterende braak heeft geko zen, kan hij hiervan afkomen door: het eerstkomende jaar ge bruik te maken van de ver eenvoudigde regeling, dwz kleine producent worden; als hij daarna weer zich als grote producent aanmeldt kan hij kiezen voor de roterende braak; over te stappen naar de rote rende braak onder betaling van een boete; nieuw verkregen grond vallen onder het stelsel van de nieuwe gebruiker; gronden die voor de oogst 1993 zijn braakgelegd, kunnen daarop aansluitend meedoen met de niet-roterende braak. Deze niet- roterende braak telt als één jaar; op de niet-roterende braakgrond is de teelt van non-food gewas sen toegestaan, dit kunnen zo wel éénjarige als meerjarige gewassen betreffen. Olievlas komt ook onder het MacSharry-regime. Vezelvlas niet. Nonfood op braak Aan de eisen die gesteld worden aan de teelt van een non-foodgewas op braakgrond is tot nu toe weinig veranderd. De regeling blijft zo die was. Pacht, eigendom en erfpacht Om voor premie in aanmerking te komen moet het perceel in pacht, eigendom of erfpacht zijn. Nieuw is dat ook een vruchtgebruiker in aan merking komt. Bij economisch eigendom moet de juridisch eige naar een aanvraag indienen. De juri disch eigenaar ontvangt de steun. Bij de aanvraag moet een verklaring worden toegevoegd dat de econo misch eigenaar de grond bewerkt en beteelt. Veehouderij en snijmaïs Voor de berekening van de dierpre mies (stieren, zoogkoeien en ooien) moet men een maximale veebezet ting hanteren van 3 GVE per ha voe derareaal (in 1993 was dat 3,5). Tot het voederareaal mag men maïs re kenen, tenzij men voor maïs apart premie aanvraagt. Berekeningen le ren dat het verstandig is om wan neer men met de veebezetting in de knoei komt, het beter is om eerst de dierpremies aan te vragen en maïspremie niet aan te vragen. Dit doet er niet toe of het zand of klei is. Hebt u zelfs geen voederareaal ge noeg om alle dierpremies aan te vra gen dan moet u eerst korten op de zoogkoeien, daarna op de stieren en ooien. De keus stieren en ooien hangt af van de hoogte van de ooi premie. Bij een premie van f 50,- is de ooipremie het gunstigst, bij een ooipremie van f 45,- is de stieren premie het gunstigst. Bij een zeer la ge veebezetting van 1,4 GVE per ha kunt u extra premie krijgen. Naam Straat Postcode/Plaats Telefoonnummer Bouwplan 1994 ha wintertarwe ha zomertarwe ha zomertarwe ha droge erwten ha maïs (niet gebruikt voor voederareaal) ha vlas ha kg-opbrengst/ha toegerek. kosten (incl. loonwerk) te verwachten prijs per kg Uw areaal ligt in: O klei O zand O beide ha zand/ ha klei) Geef ten slotte aan wat u met uw stro doet en geef bij verkoop aan wat het zou kunnen opbrengen per ha Premies veehouderij 1994 per dier: stieren ca. f 199,- (75 ECU) zoogkoeien ca. f 252,- (95 ECU) schapen ca. f 50,- Elke stier is 0,6 GVE, elke zoogkoe 1,0 en elk schaap 0,15. De maximale premie per ha komt hierdoor voor stie ren op f 995, voor zoogkoeien op f 756,— en voor schapen op f 1.000,-. Doorrekenen nieuw bouwplan Ook dit jaar kunt u door ons laten be rekenen of braken voordelig is. u dient bijgaand formulier in te vullen en op te sturen naar: SEV/ZLM Postbus 46 4460 BA Goes. J.L. Mieras Bij het bouwplan oogst 1994 vult u het aantal hectares in van al uw te telen (MacSharry) gewassen in 1994. MacSharry-gewassen zijn: Granen: wintertarwe; zomertarwe; wintergerst; zomergerst; haver; rog ge; triticale; boekweit; kanariezaad; gierst. Maïs: snijmaïs; korrelmaïs; sui- kermaïs. Eiwithoudend: alle droog te oogsten erwten, tuinbonen, veldbonen, schokkers en capucijners; sojabo nen; niet-bittere lupinen; olievlas. Oliehoudend: koolzaad; zonne bloempitten; raapzaad; sojabonen. Met een reële benadering van de kilogram-opbrengst per ha, de toe gerekende kosten per ha en de te verwachten prijs per kilogram opbrengst kunnen de gevolgen voor uw situatie zo goed mogelijk bere kend worden. Indien u deze gege vens niet kunt verstrekken wordt met een gemiddelde gewerkt. Toegerekende kosten: zaaizaad; ge wasbeschermingmiddelen, mest stoffen en loonwerk (combinen, evt. persen). Indien u MacSharry gewassen op kleigrond en op zandgrond teelt dient u aan te geven om hoeveel ha's het gaat op de verschillende soorten gronden. Tel. 01102-47911* D.J. VAN DER HAVE B V. 4420 AA KAPELLE Het tarief voor het successierecht - verschuldigd voor overgang van ver mogen bij overlijden - is progressief ofwel kent oplopende percentages. Hoe hoger het bedrag van de ver krijging hoe hoger ook het verschul digde tarief. Binnen de groep van echtgenoot en kinderen loopt dit op van 5% tot 27%. Met schenkings recht - verschuldigd voor overgang van vermogen bij leven - kent de zelfde tarieven. Omdat beide tarieven aan elkaar ge lijk zijn, is uit te rekenen wat een be drag ineens kost en wat verschuldigd is indien dit bedrag wordt uitgesplitst in een zodanig aantal bedragen dat een belangrijk lager tarief van toepassing is. Voor alle duidelijkheid eerst nog dit. Het tarief is een schijventarief wat wil zeggen dat elke schijf zijn eigen per centage heeft. De eerste schijf groot f 36.367,- kost 5%; de vol gende f 36.360,- kost 8%; de der de schijf groot f 72.721,- kost 12%; de daaropvolgende f 145.442,- kost 15% enzovoort. Bij de berekening is er dus steeds een stukje belast te gen 5%, het volgende tegen 8%, dan tegen 12% enz... Wanneer er dus 5 maal een bedrag verschuldigd is door schenking, heeft men dus ook 5 maal het eerste lage tarief van 5% en 8% etc. Bij het bedrag in eens is dit maar eenmaal, vandaar de besparing. Nog afgezien van het gebruik van de vrijstellingsbe dragen. Echter is het ook goed op te merken dat de besparing rekenkundig ook een nadeel met zich brengt nl. het renteverlies door de eerdere af dracht. De moeilijkheid daarbij is dat van te voren (gelukkig) nooit de laatste datum bekend zal zijn nl. het moment dat ten gevolge van overlij den het successierecht moet wor den betaald. Vandaar dat elke rekensom moet uitgaan van een ze kere aanname. Stel een ouder schenkt aan zijn enig kind in 1993 f 57.000,-, in 1994 eveneens dit bedrag en in 1995 ook nog dit be drag, tezamen dus f 171.000,-. Bij overlijden in het jaar 2003 bedraagt de nalatenschap nog f 150.000,-. De verschuldigde rechten op basis van het huidige tarief bedragen in deze situatie over de drie schenkin gen 3 maal f 2.908,- en bij overlij den nog eenmaal f 14.135,- ofwel samen f 22.859,-. Zou over het to taal bedrag groot f 321.000,- in eens zijn geheven dan zou verschuldigd zijn f 40.989,-. De overgang van het bedrag in meerde re termijnen geeft op het eerste ge zicht een besparing van f 40.989,- min f 22.859,-) is ruim f 18.000,- Terugrekenen Echter het eerste bedrag van f 2.908,- is wel tien jaar eerder af gedragen dan het laatste bedrag, het tweede negen jaar en het derde acht jaar eerder. Voor een juiste ver gelijking moeten daarom alle bedra gen naar een zeifde jaar worden teruggerekend ofwel ook genoemd contant gemaakt. Teruggerekend naar het jaar 1993 met een reken- rente van 8% wordt het bedrag van f 22.859,-: f 14.640,- en het be drag van f 40.989,-: f 18.986,-. De besparing is dan ruim f 4.300,- en dus belangrijk kleiner dan bij een no minale vergelijking. Overigens is zoals gezegd vooraf el ke berekening toch niet goed te ma ken door de onzekerheid van het te hanteren laatste jaartal. Dat wil niet zeggen dat het schenken niet toch een voordelige zaak kan zijn. Al was het maar om te kunnen delen in de vreugde die het bij de kinderen met zich brengt. B. Verbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4