Vrouw en Delta-jongeren Per Shuttle van Frankrijk naar Engeland? Jamrock voor herhaling vatbaar Kanoreis KPJ Graauw Jongeren agenda Vrouwen besturen waterschappen Tomaten nu! Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 13 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Dit voorjaar was ik bij een bezoek aan Engeland in de gelegenheid in Folkstone de tentoonstelling over de Eurotunnel, de verbinding tussen Folkestone en Calais, te bezoeken. Het idee van een verbinding tussen het vaste land van Europa en Enge land onder het Kanaal door is niet nieuw. In de vorige eeuw was er al sprake van en zelfs Napoleon Bona parte had er al oren naar. In 1922 maakte ene Whitaker een tunnelboormachine en werden er pogingen ondernomen voor de bouw van een tunnel. Deze machi ne is door liefhebbers gerestaureerd en geeft de bezoeker een idee van de historische achtergronden van dit project. De tunnel is gegraven beneden de zeebedding en aangepast aan de natuurlijke situatie daar. Er zijn twee gewone tunnels, waardoor de Shuttle rijdt in éénrichtingsverkeer en een centrale service tunnel, die aansluiting heeft met de eerder ge noemde tunnels. Om de 35 meter is er een tussenruimte om mankemen ten te verhelpen. Er is een wagon voor personenauto's, bussen, mo torfietsen en een speciale voor vrachtverkeer. Begin 1994 gaat de Shuttle rijden. Hij vertrekt iedere 15 minuten in bei de richtingen; 's nachts om het uur. Dit 365 dagen per jaar. Van tevoren boeken is niet nodig. U heeft wel een paspoort nodig, want voor u aan boord gaat, passeert u de Britse en de Franse douane. Bij aankomst is er geen controle meer. U betaalt tol, luistert naar Radio Eurotunnel, die instructie geeft of u zet de TV aan. U moet in de auto blijven zitten, waar u gedurende de overtocht via beelden informatie krijgt. De tv is een vierkante doos, die het hoofd omsluit, wat een vreemd gezicht is. Roken is aan boord van de Shuttle verboden en dieren mogen ook niet worden meegenomen. Er is air-conditioning aan boord, evenals een toilet en u kunt de be nen even strekken (met de tv op het hoofd). Volgens de folder heeft u van zeeziekte geen last. De over tocht zal 35 minuten gaan duren en voor de liefhebbers is er tot 1999 gelegenheid om duty-free in te ko pen voor u aan boord gaat. Als u de oversteek mocht willen wagen is er personeel aan boord om al uw vra gen te beantwoorden. Nu de Ham vraag: Wat kost de overtocht? Daar kon de computer nog geen ant woord op geven, maar de prijs zal waarschijnlijk gelijk zijn aan die van boot of hovercraft. Mag ik u tot slot een goede reis toe wensen, zelf heb ik besloten om nog maar even te wachten met een reis per Shuttle zelfs niet naar de maan! A.J.J. de Jonge-van Geest Jamrock '93, hét muziekspektakel voor plattelandsjongeren op 9, 10 en 11 juli, is meer dan geslaagd ver lopen. Zo'n 1.500 enthousiaste jon geren hebben mogen proeven van die heel speciale sfeer op het Flevo- hofterrein. Redaktie Luc Mangnus Vrijdagavond, de eerste avond, speelde De Dijk als vanouds: vol passie en geestdrift. De beroemdste coverband uit de Noordoostpolder, Murphy's Law speelde zowel voor als na het optreden van De Dijk in de grote tent de meest bekende covers. Zaterdag was het dan de beurt aan de ruim 80 jammuzikanten, afkom stig uit het hele land. Na instudering van de coversongs trakteerden zij het toegestroomde publiek op een uniek en verbazingwekkend Jam sessieconcert. Een bandje gaf een prachtige tweestemmige rockuit- voering ten beste van een nummer van U2 "I still haven't found where I'm looking for". Met mooi zang werk van twee meiden. Na het offi ciële programma jamden de muzikanten nog lustig door tot in de vroege uurtjes. De zondag werd in- Zondag 25 juli j.l. werd door KPJ Graauw de jaarlijkse kanoreis geor ganiseerd. Om zeven uur al vertrok de bus richting Belgische Ardennen. Kort na vertrek was er meteen een uitgelezen mogelijkheid om het eer ste, maar zeker niet het laatste, fles je bier te nuttigen. Rond half tien was de aankomst in Houyet en on geveer een uur later was iedereen begonnen aan de poging om de Les- se te bedwingen. De start was ge maakt en het weer was prima. Toen dachten we nog: "Als we het zo kunnen houden dan zal het wel goed komen". Al vrij snel vielen de eerste slachtoffers door omkippen- de kano's of plaatselijke plensbuien. Eenmaal nat wordt het dan al snel fris als de zon even verdwijnt. On derweg was er gelegenheid om te eten en te drinken en even op te warmen bij een vuur. Zo rond. de middag vielen de eerste regenbuien. Schuilen onder de bomen bood nog perspectief. De reis eindigde 21 km stroomaf-* waarts waar de Lesse uitmondt in de Maas. Om half vijf moest ieder een binnen zijn. De meesten waren echter eerder. Getroffen door een enorme onweersbui, waarbij het bladerdek van de bomen ook niet meer voldeed, kwamen velen drijf nat aan. Het hemelwater was kou der dan de rivier, waardoor deze spontaan begon te dampen. Zo doende waren er mensen met kou en mensen met nog veel meer kou. Enkele dames hadden het goed be keken door met kleren en al onder de warme douche te gaan staan. De rest was in afwachting van droge kleren. Die lagen veelal in de bus die wel op tijd was maar niet op de juiste plaats. Om vijf uur zat ieder een, inclusief de laatkomers, in de bus. Alvorens naar huis te gaan werd nog een bezoek gebracht aan de Ci tadel van Namen. Het uitzicht was prachtig en er was gelegenheid om te eten. Voor velen draaide het uit op een ouderwetse zak friet, waarbij je handen zo lekker onder de mayo naise komen te zitten. Ook kon er een waterig soepje of een half, dan- wel nauwelijks doorbakken biefstuk worden gegeten. Het bestek heb ben we in ieder geval schoner ach tergelaten dan we het gekregen hadden. Om kwart over zeven begon de te rugreis en om half tien was iedereen weer op de Graauw. Het was een gezellige dag met een prima sfeer. Het weer werkte niet mee, maar toch kwam alles weer goed. In maart 1994 zullen, gelijktijdig met de gemeenteraadsverkiezingen, verkiezingen voor de waterschap pen gehouden worden. Om bij deze laatstgenoemde verkiezingen meer vrouwen te betrekken, en zo moge lijk zich verkiesbaar te stellen, heeft een werkgroep vanuit het Platform Zeeuwse Vrouwenraad, in samen werking met de steunfunctionaris- sen emancipatiewerk, een cursus opgezet. De cursus is bedoeld voor alle vrouwen in Zeeland boven 18 jaar. De cursus bestaat uit twee dagde len en zal gehouden worden in twee plaatsen in Zeeland. Maandag 6 en 13 september van 19.30-22.00 uur in Terneuzen "De Triangel", Korte Kerkstraat 26, tel. 01150-19733. Dinsdag 7 en 14 september van 19.30-22.00 uur in Goes, Water schapshuis Noord- en Zuid- Beveland, Nassaulaan 8, tel. 01100-41000. De deelnamekosten bedragen f 10,—, te voldoen op de eerste cur susavond. Inlichtingen omtrent de cursus: iedere woensdagochtend, tel. 01180-34733 of 01180-33814. Vra gen naar mw. Huijsman of mw. Douwes. Een programma wordt op verzoek toegestuurd. Aanmeldingen voor de cursus uit sluitend schriftelijk aan: Steunfunc tie Zeeuwse Vrouwenraad, t.a.v. mw.drs. J. Huijsman, Postbus 429, 4330 AK Middelburg. Programma 1e dagdeel: Opening en inleiding door mw. C. Koster, hoofdingeland Waterschap Walcheren. Zij gaat in op de doelstelling van de cursus en schetst de geschiedenis en het be lang van de waterschappen. In Terneuzen houdt mevrouw I. Ooms, gezworene van het water schap Het Vrije van Sluis, een inlei ding. Zij gaat in op de taken, de U W VROUWENRAAD bestuurlijke samenstelling en de verkiezingen van de water schappen. In Goes gebeurt dat door mw. A. de Haan, dijkgraaf van het waterschap Schouwen Duiveland. PAUZE Gelegenheid tot vragen stellen en gedachtenwisseling over het belang van het meefunctioneren van vrou wen in de waterschappen. 2e dagdeel: Opening door mevrouw G. Koster. Terneuzen: Inleiding door mw. I. Ooms. Goes: Inleiding door mw. A. de Haan". Centraal staan de taken van het wa terschap. Nadere toelichting per taakgebied. Daarna een inleiding door mw. N. van Nieuwenhuyze, gezworene van het waterschap Tholen/St. Philips- land. Zij spreekt over "De vrouwelij ke waterschapsbestuurder, waar loop je in de praktijk tegen aan". PAUZE Gelegenheid tot vragen stellen en inventarisatie van knelpunten. Tot slot bekijkt steunfunctionaris mw. J. Huijsman, met de deel neemsters welke vaardigheden be langrijk zijn voor een vrouwelijke waterschapsbestuurder. Hoe verwerven we die vaar digheden? Evaluatie. Sluiting. geluid met een oecumenische kerk dienst verzorgd door CPJ-afdeling Kampen. Gevolgd door de Plaat en zijn Verhaal met een optreden van het VOJZ-Jongerenkoor uit Zeewolde. Als het aan de organisatie ligt komt er volgend jaar een vervolg op deze eerste editie van Jamrock. Zeker is dat het mooie Jamrock t-shirt on herroepelijk een geliefd collecters- item zal worden. Had je tijdens het weekend niet genoeg geld, grijp dan nu je kans. De laatste exemplaren zijn nog te bestellen a 15 piek per stuk bij het APJW (030-730830). Bestel je er 10 dan krijg je het 11de gratis. ALGEMEEN PJZ Langstraat Schuurfeest op vrijdag 20 augustus in de schuur van fam. Zwart, Heistraat 128 te Sprang-Capelle, aanvang 21.00 uur. Het schuurfeest is groter van opzet dan voorheen en compleet in western-stijl, inclusief rodeo-stier. De muziek wordt ver zorgd door Ad den Haan. De entree is voor zowel leden als niet-leden gratis. Neem dus al je vrienden en bekenden mee. Overige activiteiten: 24 september avondje stappen; 22 oktober excur sie; 12, 13 en 14 november week end Center Pares. Zo'n driekwart van de Nederlan ders heeft een siertuin, de gemid delde grootte hiervan is 140 vierkante meter. Bijna 60 procent van de tuinbezitters werkt een of meerdere keren per week in de tuin, 15 procent eens per twee weken en ruim 25 procent eens per maand of minder vaak. De tomaat is een vruchtgroente, die afkomstig is uit de tropische gebieden en verwant is aan de aardappel. De plant komt van oorsprong uit Zuid-Amerika. In het verleden was het een veel gekweekte groente in Zuid- Europa, maar sinds de opkomst van kastomaten in de Noordelijke streken in de jaren dertig, is het nu een nationaal exportprodukt geworden. Ze beheerst ons voedselpatroon volkomen! Ge lukkig maar, omdat het een groente is die alles in zich heeft wat voor onze gezondheid van belang kan zijn! Afgezien van de onverteerbare stoffen bevat de tomaat veel vitamines en belang rijke mineralen. Daar komt nog bij dat door conservering, diep vries (minimaal verlies aan vita mines) en kasteelt de tomaat minder seizoengevoelig is gewor den. Let er bij inkoop op dat de tomaat er glad en glanzend uit ziet. Ze moet daarbij stevig aan voelen en zeker niet te rijp zijn. Ze kunnen in de koeling 6 a 7 dagen worden bewaardrv De toe passingsmogelijkheden van de tomaat zijn bijna onbegrensd: uit de hand eten; salades, al dan niet in combinatie met andere vruchten of groente; als garne ring bij vele vlees-, kip- of visge rechten. Ze geven daarbij aan talloze andere gerechten een aantrekkelijk uiterlijk (koud buf fet). Ze lenen zich ook in 't bij zonder voor het vullen met bijvoorbeeld rijst, ragout, gehakt, vis, enz. En niet te vergeten voor het maken van soepen, sauzen, tomatenpuree, sap, jam, zoet zuur en ketchup. Een bepaalde keuze maken in tomaten/and is er niet makkelijker op geworden. Daarom maar iets voor de vuist weg, bijvoorbeeld een heerlijk frisse tomatensalade. Daarbij be ginnend met de dressing in on derstaande volgorde (goed mengen): 2 thl. strooi-aroma 2 thl. basilicum 1/2. thl. knoflookpoeder 1/2. eetI suiker 1/2. eetI kerry 1 a 2 dl mayonaise 1/2. dl olie iets azijn snij een ui ragfijn 3 hardgekookte eieren klein gesneden 6 grofgesneden al dan niet gepelde vleestomaten 1 kleine in reepjes gesneden courgette Werk dit alles goed door de bo venstaande dressing en strooi er eventueel wat gehakte peterselie over. Deze salade laat zich uitste kend smaken met alle vis-, vlees- en kipgerechten. Of gewoon in combinatie met stok- of volko renbrood. M.A. van der Vliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13