Sperziebonen blijven goed aan de prijs Let op schimmelziektes in bloemzaden De Vlijtige Liesjes doen het weer een keer goed Communicatie Prijs plantuien gehalveerd De regenrijke julimaand heeft ook op THOLEN behoorlijk wat schade gegeven aan diverse gewassen. Vooral de zaadteelt is hier dan ook het meest kwetsbaar, er komen dan ook veel schimmelziekten en water- plekken voor bij deze gevoelige ge wassen. Op uitgebloeide bloesem ontstaat gemakkelijk botrytis die van daaruit de gehele bloemstengel aan kan tasten. Andere schimmels zoals collectotrichum, sclerotinia, alternaria en dergelijke kunnen ech ter soms catastrofaal een gewas aantasten. Meestal wordt een bespuiting hier tegen te laat uitgevoerd. Een regel matige controle van de gewassen is onder alle weersomstandigheden noodzakelijk, met warm droog weer zijn het hoofdzakelijk insekten en met nat weer de schimmels die men in de gaten moet houden en even tueel bestrijden. Er is ook behoorlijk wat minder zaadzetting geweest tijdens de laat ste weken. De ene bloem is hier weliswaar gevoeliger voor dan de ander, want in bijvoorbeeld violen zijn momenteel nog weinig zaad- Communicatie is het woord van de laatste jaren. De RBT-veiling in de BARONIE speelt daar ook op in. Dit in de vorm van het RBT-infobuiletin. Dit bulletin verschijnt 8 keer per jaar met een oplage van zo'n 3000 stuks. Het bulletin is aan zijn 13e jaargang bezig, wat toch aangeeft dat het zijn nut heeft. Wat kan men vinden in het infobul letin? Produktnieuws, nieuws van het Centraal Bureau Produkt Advies Commissie (P.A.C.), nieuws, alge mene zaken, stand van de bouw van het IABC, jubilea van perso neelsleden, MBT-richtlijnen, omzet cijfers en aanvoertijden. Op gezette tijden zijn er dan ook nog reportages of verslagen van de ledenraads- of afdelingsvergaderingen, bezoek van hooggeplaatste personen, nieuwe verpakkingen, nieuwe produkten enz. Onlangs, is toegevoegd mede delingen of ander nieuws vanuit de telerskringen-werkgroepen. Al met al een behoorlijke brok informatie. Maar alleen informatie is niet altijd communicatie Voor een goede communicatie moeten alle betrok ken partijen hun zegje kunnen doen. Op de RBT kan dat door middel van PAC's (Produkt Advies Commis sies). In de commissies hebben een aantal telers zitting met minimaal ai- tijd een dagelijks-bestuurslid. Voor bijna alle gewassen is er wel een PAC. In deze commissies worden al le produktzaken behandeld. Telers, die ergens een probleem mee heb ben, kunnen hun vertegenwoordi gers in het PAC daarvoor aanspraken. Deze moeten dat dan op de eerstevolgende PAC- bijeenkomst op tafel leggen. Het DB-lid kan dit probleem meenemen naar de direktie en het DB-overleg. Een goede vorm van communicatie. Vanuit de afdelingen van de RBT hebben personen zitting in het hoofdbestuur en ledenraad. Ook via dit kanaal is er communicatie moge lijk. Eenmaal per jaar is er een ge sprek tussen de veiling en de tuinbouwvakorganisatie. Daar wordt dan gepraat over algemene zaken. Naast alle bovenstaande zaken zijn er dan nog het jaarverslag, informa tiebrochures, circulaires, publikatie- borden etc. Na veel overleg is het zogenaamde "spoorboekje" tot stand gekomen. In dit spoorboekje staat en ik citeer uit het RBT- bulletin: "alles over verantwoorde lijkheden, de struktuur van de orga nisatie en de communicatie en overdracht van informatie." Dit "spoorboekje" is tot stand geko men met inzet van bestuur en te lers. Een goede zaak. Al met al wordt er heel wat gedaan aan com municatie. Een goede communicatie is alles waard.. knoppen te vinden. Er kunnen echter nog wonderen worden verricht bij deze bloemen wanneer het weer deze maand goed blijft. Een mooie nazomer kan bij veel gewassen nog veel goed maken, waardoor ook tij dens de oogst minder verloren gaat. De bloemenzaadteelt onder glas doet het momenteel goed. Deze staan dan ook beschermd en heb ben deze zomer geen extreme hitte te verdragen, zodat de zaadzetting over het algemeen goed is. Vooral het Vlijtig Liesje doet het over het algemeen met het koele weer goed want ze worden nu goed door de bijen bevlogen. De zaadzetting gaat bij dit gewas nog tot in september door zodat er tot half oktober heel wat zaad gevormd kan worden. Met de warme zomers van de afgelopen jaren is bij dit gewas de zetting in di verse kassen een probleem ge weest, zodat er in extreme gevallen zelfs zonder oogst geruimd moest worden. Ook de knrips kunnen tot nog toe goed in de hand gehouden worden met de biologische bestrijders. Dit is erg verheugend, want de ervaring van de laatste jaren heeft wel ge leerd, dat wanneer dit lastige insekt de overhand krijgt, dan blijft er van het gewas en de zaadvorming wei nig meer over. De biologische insek- tenbestrijding is in de meeste gevallen een uitkomst voor de zaad teelt onder glas. Er is in de eerste ja ren zeker leergeld betaald en duur is het van z'n eigen al. Zeker wanneer er verschillende insekten uitgezet moeten worden. In een aantal gewassen verloopt ook nu de bestrijding niet naar wens. Het heeft ook in de vrucht groenten jaren geduurd voor het hier goed ging. Daar is dan ook veel onderzoek aan vooraf gegaan. Dit is er in de bloemenzaadteelt niet zodat de teler veelal aangewezen is op ei gen inzicht of overleg met collega's en de DLV-voorlichters. Met opwieden en een bespuiting met bladcelvoeding proberen sper ziebonentelers de groei in hun gewas te houden. De WEST-BRABANTSE telers van plantuien die niet tijdig verkocht hebben moeten hun produkt nu voor aanmerkelijk minder van de hand doen. Binnen veertien dagen is de prijs gehalveerd. Lange tijd schommelde het bedrag rond de 30 cent. Het kon niet kapot dachten verschillenden en stelden de ver koop uit of schuurden hun partij in. Dit lange wachten heeft geld gekost. Het vertrouwen in een eventueel herstel bij de plantuien is weg. Langzaam begint de handel in zaai- uien op gang te komen. Telers die normaal gesproken hun uien geheel opslaan proberen nu alvast een ge deelte te verkopen. Dit valt niet mee Zowel in kwalitatief als kwan titatief opzicht hebben de uien het tot heden toe bijzonder goed ge daan. Nu maar afwachten of kwali teit werkelijk betaald wordt. De legio lezingen en beleidsvisies ston den er afgelopen seizoen bol van. "Wil een boer overleven dan moet hij zich toeleggen op kwaliteit". Na publicaties in diverse landbouw bladen dat er dit jaar 350 ha winter peen meer is, is de vraag geheel weggevallen. Handel en verwerken de industrie nemen een afwachten de houding aan. Op termijn verandert geen peen van eigenaar. Wat weggaat gebeurt met dagprij zen. Ook van winterpeen is te mel den dat zowel opbrengst als kwaliteit veelbelovend is. Verschil lende telers vragen zich nu af of het wel verstandig is om melding te ma ken van een aanzienlijke areaalsuit breiding. Al vaker is gebleken dat artikelen over oogstverwachtingen uiterst nadelig kunnen werken voor stemming en prijsvorming. Telers van aardappelen, knolselderij en ui en kunnen erover meepraten. Veel telers bieden hun peen momenteel bij de handel aan. Het enige ant woord dat zij krijgen is "Even af wachten. Ik doe mijn best". De prijs van vrije B-peen is inmiddels bene den de 10 cent beland. Er worden opbrengsten verwacht van boven de 80 ton per ha. Ijsbergsla is de laatste week aange trokken tot boven de 50 cent. Door het natte weer is er een gat gevallen zodat het aanbod momenteel be perkt is. Telers van spinazie ontvin gen vorige week f 3,— per kg. Vaak is zo'n forse prijsverhoging maar van korte duur maar voor tuinders die dan toevallig leveren is het mooi meegenomen. Wil je met tuinbouw de kost verdienen dan is het nood zakelijk om wekelijks te veilen. Met een flink areaal gokken op een be paalde periode kost zo goed als ze ker al bij voorbaat geld. Telers van sperziebonen voor de versmarkt zijn tevreden. De vrije bo nen brengen vrijwel dagelijks f 1,50 per kg op. Door de aanhoudende re genval is de groei uit het gewas zo dat vraag en aanbod in evenwicht is. Voor de late bonen worden geen hoge opbrengsten meer verwacht. Het rendement van de contractbo nen zal dit jaar laag uitvallen. Het afzetseizoen voor onder plastic gezaaide bonen is half juni maar matig gestart. Telers van vroege bo nen stonden niet te juichen. Hun produkt bracht amper f 1,50 op en dat is bij 6 ton per ha te weinig. Vanaf half juli ging het beter. De op brengsten stegen tot 8 ton en de prijs bleef stabiel met zelfs uitschie ters tot f 2,50. Wisselende weers omstandigheden hebben veel percelen geen goed gedaan. Op veel plaatsen zijn waterhoeken te zien. Bonen kunnen geen natte voeten verdragen. Er onstaat zuurstofge brek zodat het gewas geel gaat ver kleuren en bij een warme periode te snel in de bloem schiet. Met bespui tingen met bladcelvoeding en wie den is getracht de groei erin te houden. Ondans regelmatige toe diening van middelen tegen schim mels e.d. slaat botrytus en rattekeutel toe. Het uitvalpercentage ligt hoger en de vele kromme en ge vlekte bonen zorgen dat de kwaliteit van veel percelen maar matig is. De prijs echter maakt veel goed. Vorig jaar lagen de kilogramopbrengsten in augustus boven de 10 ton met prijzen van 43 cent, nu 3 ton lager. Daar komt nog bij dat het areaal in 1993 10% lager is. Ingewijden verwachte dat de prijs zich het verdere seizoen zal handha ven. Dit ondanks het gegeven dat er een aanzienlijke oppervlakte late bo nen is uitgezaaid. Volgens verschil lende telers zullen deze bonen niet meer geven dan 5 ton per ha. Daar zijn de weersomstandigheden te on gunstig voor geweest. Voor de telers van contractbonen heeft de regen veel schade ge bracht. Zij moeten het juist hebben van een hoog hectaregewicht. Te genvallende opbrengsten en een ho ger tarracijfer dan gebruikelijk zal het gevolg zijn. Verwerkers van bo nen hebben overigens dit jaar min der aanmeldingen van akkerbouwers gekregen om geheel of gedeeltelijk voor eigen risico te telen. Wel veel aanbod om land te huren. Nu de malaise in de akker- en tuinbouw toeslaat spelen velen lie ver op safe en telen op contract of schrappen de grillige teelt. Sperzie bonen kunnen een aardig saldo opleveren maar ook regelmatig zit er een jaar tussen dat er geld bij moet. J.v.T. Na een natte periode was het einde lijk goed weer voor de graanoogst, en dan wordt er ook nog een excur sie georganiseerd door de zaad- teeltstudieclub "Eiland Tholen" naar diverse percelen met eenjarige zaadteeltgewassen. Gezien het mooie weer was er met 35 deelne mers nog ruim belangstelling. In verband met de voorspoedige be- gingroei is de gewasontwikkeling zover dat de excursie een week werd vervroegd. Was er in de voor zomer sprake van droog en groei zaam weer, na een natte periode is er in veel gewassoorten wel narig heid te vinden, m.n. schimmelaan tastingen. Eerst werden enkele problemen ge toond: in koolzaad zat alternaria en meeldauw, hetgeen wel gelijktijdig bestreden kan worden. In Echium werd de sclerotina (rattekeutelziek- te) aangetoond, in de stengel waren de schimmelophopingen (de "keu tels") duidelijk te zien. Deze aan tasting is eigenlijk een zwakteschimmel, hij komt het mee6t voor op o.a. natte plekken, voor de dam, op het kopeind e.d., dus de plaatsen met de mindere structuur. Ook muurbloem is gevoe lig voor natte voeten, en hierin zat de sclerotinia minor met tevens flink botrytus. Wordt een dergelijke aan tasting verwacht (de schimmelspo ren blijven in de grond over) dan kan eventueel voorbehoedend worden gespoten tot uiterlijk begin bloei. Veel gewassen waren er waar in meer of minder mate een meeldauw- aantasting in zat. Gewezen werd op de meeldauwplekken die na een bespuiting door zijn, het wit van de meeldauw wordt bruinachtig. Bestrijding van meeldauw moet voorbehoedend, is er een besmet ting in het gewas, pas dan midde lenkeuze en dosering aan. De groep kwam in diverse percelen phlox, en na een vlugge begingroei ziet het er naar uit dat dit gewas toch weer vrij laat geoogst kan worden. Ook hier kwam weer de meeldauw ter spra ke, soms in combinaties met bottytus. Is het gewas te vroeg onder de meeldauw gelopen, dan uit zich dat in een verlaagde kg-opbrengst; zit er echter een verontreiniging van on kruidzaden in, dan kan de partij door de afnemer geweigerd worden. In de phlox is dit vooral de zwarte nachtschade en het perzikkruid, de ze kunnen niet of zeer moeilijk uit het zaad geschoond worden. Blauw is de kleur voor trips; en wanneer blauwe viool en lobelia bij elkaar liggen is het zaak hier op te letten. Tijdens de excursie bleek dat de trips volop aanwezig was. Wegspuiten lukt niet, maar wel is het mogelijk om de populatie in te binden. Een warme meimaand geeft vaak vroege trips, voor bestrijding wel letten op de aanwezigheid van bijen in de buurt, of in elk geval we ten op welk tijdstip van de dag ze op het gewas vliegen. Phizoctona-aantasting komt naar voren op plaatsen met minder struc tuur. Het gewas kan volledig afster ven, terwijl een bespuiting eigenlijk, niet doenbaar is. Elk gewas heeft z'n eigen probleem, bij de Adonis (kooltje vuur) worden er 3 ge noemd: in het voorjaar boven krij gen (kiemduur kan tot 6 weken), in het najaar in de zak krijgen en in het volgende seizoen de opslag. In leeu- webek was door botrytus een heel eind van de zaadstengel leeg, ook dit is een probleem wat wel eens onderschat wordt. Als regel worden afstervende of beschadigde plan tendelen het eerst aangetast, daar na worden ook gezonde plantendelen snel geïnfecteerd. De afgevallen bloemblaadjes welke aan het bloemhoofd blijven plakken vor men een ideake voedingsbodem. De eerste schimmelsporen worden via de lucht aangevoerd, en na infectie gaan de aangetaste plantendelen rotten. Onder warme, vochtige om standigheden (zwaar gewas) breidt de schimmel zich snel uit. Kenmer kend is de aanwezigheid van grijs schimmelpluis. Als gevolg van de vroege en forse mineralisatie van stikstof staan veel gewassen aan "de zware kant", vooral bij zo'n gewasontwikkeling dient men schimmels in de gaten te houden, op het eind van de groei wordt het zaad vol en zwaar, maar daar blijft echter wel bladgroen voor nodig. Veel zaadteeltgewassen worden ka rig bemest, laten weinig of geep oogstresten achter, velen hebben in de zomer het veld niet dicht; alle maal factoren die de bodemvrucht baarheid niet ten goede komen. Benut daarom ook bij zaadteelt de mogelijkheid van organische mest met inzaai van groenbosters. Een goede bodemgesteldheid geeft meer opbrengst dan matige grond met veel bemesten. L. Bijnagte

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11