Jaarverslagen PAMI en LAM I over 1992 verschenen Heffing f 30,- per kg niet verantwoord afgezet fosfaat Mengvoederindustrie Nederland toont (tijdelijk) herstel I\Jipil\A/Q Mineralenboekhouding maakt stikstofconvenant overbodig In Zeeland drie nieuwe projecten in voorbereiding Breed cursusaanbod vergroot kansen loonwerksector Aangeboden leeg fust bevat soms nog restanten middel Projectgroep 1995-scenario adviseert: Voorbereidingsschema Landinrichting 1993 Onlangs zijn de jaarverslagen over 1992 verschenen van het Platform Agrarische Markt- en Produktinfor- matie (PAMI) en de Stuurgroep Landbouw en Milieu (LAMI). Plat form en stuurgroep zijn in 1990 op gericht door de Provincie en de Gewestelijke Raad Noord-Brabant. Beide initiatieven moeten bijdragen aan een concurrerende, duurzame en veilige landbouw. Een beschrij ving en verantwoording van de door PAMI en LAMI in 1992 ontplooide activiteiten zijn in de respectieve lijke jaarverslagen te vinden. Voor de diverse activiteiten heeft LAMI f 500.000,- en PAMI f 400.000,- per jaar beschikbaar. Dit geld kan gebruikt worden voor eigen activi teiten of om activiteiten van derden te ondersteunen. De te ondersteu nen projecten moeten vernieuwend zijn, stimulerend werken en een dui delijke voorbeeldfunctie hebben voor de sector. De ZLM is bestuur lijk vertegenwoordigd in PAMI en LAMI en levert een 'evenredige' fi nanciële bijdrage. De LAMI heeft in 1992 16 projecten geïnitieerd of ondersteund, waaronder: oprichten Bureau Toepassing Emissie-arme stallen (TES); rapportage mestcijfers; verwijdering, inzameling en ver werking asbest; voorbeeldbedrijven milieuzorg; geautomatiseerde mineralen- boekhouding varkenshouderij; grondontsmetting fruitteelt. In 1992 zijn door het PAMI 13 pro jecten geïnitieerd of ondersteund, waaronder: verbetering afzetstructuur van de schapenhouderij; demonstratieproject recirculatie systeem boomkwekerij; aspergesorteerproject; stimulering afzet eko-produkten. De verslagen kunnen worden besteld bij de respectievelijke coör dinatoren, voor LAMI is dat ir. P. Deenen, postbus 512, 5000 AM Til burg, tel. 013-426429; voor LAMI ir. G. Wilms, postbus 3045, 5003 DA Tilburg, tel. 013-636745. Voor elke kg. fosfaat waarvan niet aangetoond kan worden dat hij vol gens de gebruiksnormen is aange wend op het eigen bedrijf of op milieuhygiënische wijze is afgezet, moet vanaf 1 januari 1996 een hef fing van f 30,- betaald worden. De ze heffing geldt voor alle schakels in de afzetketen, van veehouder tot distributeur en akkerbouwer. Dat is de kern van het advies van de Pro jectgroep 1995-scenario. De projectgroep heeft het advies aangeboden aan de interdeparte mentale Stuurgroep Mestproblema tiek. De ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu) zullen het meenemen in de besluitvorming over de invulling van het '1995-scenario'. In de projectgroep hadden vertegenwoordigers zitting van de ministeries van LNV en VROM en van het Landbouwschap en bestuurders van de landbouwor ganisaties. Het heffingssysteem is een eerste stap op weg naar een mineralen- boekhouding met regulerende hef fing. Dit systeem wordt ontwikkeld in het kader van de derde fase van het mest- en ammoniakbeleid (1995-2000). Wanneer de minera- Volgens het Landbouwschap bestaat er geen noodzaak meer voor een apart stikstofconvenant, omdat de stikstofproblematiek wordt geïntegreerd in het project Mineralenboekhouding. Dit schrijft het schap in een brief aan de ministers Bukman van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, Al ders van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer en Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. Momenteel wordt het project Mineralenboekhouding ontwikkeld om de mineralenover- schotten in de landbouw terug te dringen. Stikstof is één van die mi neralen. Het Landbouwschap is ervan over tuigd, dat de integrale benadering van het project Mineralenboekhou ding tot een effectievere aanpak van het stikstofprobleem zal leiden, dan een apart convenant. Het schap gaat ervan uit dat de overheid ge zien haar betrokkenheid bij het pro ject Mineralenboekhouding, ermee instemt dat de noodzaak van een stikstofconvenant vervalt. Precies een jaar geleden, in juli 1992, bood het Landbouwschap zijn stikstofactieplan Stikstof in Ba lans aan de drie betrokken ministers aan. Dit plan zou het kader vormen voor een stikstofconvenant. lenboekhouding als regulerend in strument ingevoerd wordt, adviseert de projectgroep het hef fingssysteem van het 1995-scenario als afzonderlijk systeem te laten terugtreden. Het kan dan ingepast worden in het systeem van de mineralenboekhou ding met regulerende heffing. Voorheffing In het 1995-scenario krijgen vee houders niet alleen te maken met een heffing achteraf, maar ook met een voorheffing van f 1,50 per kilo gram fosfaat, berekend over de po tentiële mestproduktie in dat jaar. Zo worden zij gestimuleerd om voorafgaand aan de mestproduktie de afzet ervan al te regelen. Wan neer zij namelijk van tevoren mestafzetovereenkomsten met er kende partijen kunnen laten zien, hoeven zij de voorheffing niet te betalen. Veehouders die wel de voorheffing hebben betaald en die achteraf met geldige mestafleveringsbewijzen kunnen aantonen dat zij hun mest verantwoord hebben afgezet, krij gen het betaalde bedrag terug. PROVINCIE ZEELAND Oud Vost«m««r LANDINRICHTINGSPROJECTEN augustus 1993 LANDINRICHTING TOT STAND GEKOMEN sinds 1980 LANDINRICHTING IN UITVOERING LANDINRICHTING IN VOORBEREIDING LANDINRICHTING AANGEVRAAGD Door de Staatssecretaris van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij is op 22 juli 1993 het Voorbereidings schema Landinrichting 1993 vast gesteld. Landelijk betreft dit projecten met een totale zoge noemde budgettaire oppervlakte van zo'n 22.000 ha. De nieuwe projecten Philippine (3.650 ha) in midden Zeeuwsch- Vlaanderen en Inkel (3.330 ha) op Zuid-Beveland zijn vooral gericht op een verbetering van de landbouw kundige verkaveling (ruilverkaveling met administratief karakter). Het nieuwe project Hoek (3.130 ha) in midden Zeeuwsch-Vlaanderen, geeft in belangrijke omvang aan dacht aan natuur en landschap en ook aan de landbouwverkaveling (herverkaveling met administratief karakter). De planvorming voor deze gebieden wordt nu door de Landin- richtingsdienst ter hand genomen. Ook kan het Bureau Beheer Land bouwgronden percelen gaan aankopen. Uit het kaartje blijkt, dat in Zeeland zeven projecten in de uitvoeringsfa se verkeren (17.000 ha), vijftien pro jecten zijn in voorbereiding (59.500 ha) en voor één project is een aan vraag ingediend (6.000 ha). In het najaar wordt gestemd over de ruil verkavelingen met administratief ka rakter Stavenisse en IJzendijke-Hoofdplaat, bij een posi tieve uitslag gaat dan de uitvoe ringsfase beginnen. Het Landbouwschap vindt het een goede zaak dat de Bond van Loon bedrijven voor Agrarisch en Grond- verzetwerk in Nederland (Boval) zijn cursusaanbod heeft vernieuwd. Vol gens het schap is scholing een kern begrip binnen het loonwerk van de toekomst en zal een breed en geva rieerd cursusaanbod de overlevings kansen van de sector vergroten. De Boval heeft zijn cursuspakket vodr het loonbedrijf vernieuwd om meer te voldoen aan de scholings behoefte binnen de sector. Basis van de vernieuwing is het scho lingsproject dat de Boval eind vorig jaar startte in samenwerking met het Landbouwschap, de Federatie van Landbouwwerktuigen Exploite rende Coöperaties (FLEC) en de bei de voedingsbonden. De Boval geeft deze week een nieuw cursusboek uit, dat in het bij zonder is bestemd voor de werkge ver, de meewerkende partner en loonbedrijfmedewerkers. Voor hen zijn er cursussen in management, relatiebeheer, techniek en sociale vaardigheden. Het komende winterseizoen biedt de Boval cursussen op het gebied van bedrijfsleer voor het loonbedrijf, 'elektronica in de loonwerksector, sociale vaardigheden, hydrauliek, trekkertechniek, bestekken en be groten van werken en training rela tiebeheer voor het loonbedrijf. Tevens bestaat de mogelijkheid om cursussen op het bedrijf (op maat) te organiseren. Na 3 achtereenvolgende jaren van produktiedaling in de Nederlandse mengvoederindustrie, is in 1992 een (tijdelijk) herstel opgetreden. De totale mengvoederproduktie bedroeg in 1992 2% meer dan in 1991 en komt daarmee op 15.778.000 ton (excl. kunstmelkvoeder). Deze stijging is hoofdzakelijk terug te voeren op het herstel van de om vang de varkensvoederproduktie, na de niet onaanzienlijke daling van de ze produktie (met ruim 5%) in 1991 als gevolg van met name de uitbra ken van de ziekte "abortus blauw". Naast deze ontwikkeling is in 1992 ook een lichte stijging in de pluim- veevoederproduktie te zien. De rundveevoederproduktie daarente gen daalde ten opzichte van het voorgaande jaar. Eén en ander blijkt uit de resultaten van de mengvoe derenquête 1992 van het Produkt- schap voor Veevoeder. De produktie van rundvee mengvoeders daalde licht ten op zichte van het voorgaande jaar, met 2,6% naar 4.046.000 ton. De hoe veelheid varkensvoer nam met 5,0% toe tot 7.678.000 ton, de hoeveelheid pluimveevoer met 1,6% tot 3.536.000 ton. De totale pluim- veevoerproduktie bestond met 2.019.000 ton uit een licht gedaalde hoeveelheid (- 1,1%) legpluimvee- voer en met 1.517.000 ton uit een vrij aanzienlijk gestegen hoeveelheid (+5,3%) slachtpluimveevoer. Aan mengvoeders voor andere dieren werd in 1992 in totaal 518.000 ton gefabriceerd (-0,4 procent). Aan de enquête is door 306 bedrij ven deelgenomen, zijnde 99 pro cent van de mengvoerproducerende ondernemingen. Hiervan behoren er 41 tot de coöperatie ondernemin gen, de overige 265 zijn particuliere bedrijven. In de gemeente Borsele is gebleken dat in leeg fust van gewasbescher mingsmiddelen dat aan de reini gingsdienst is meegegeven in enkele gevallen nog restanten mid del aanwezig waren. De gemeente wijst de aanbieders erop dat de reinigingsdienst het ver pakkingsmateriaal alleen kan mee nemen als het op de juiste wijze is schoongespoeld. Als er zich nog restanten van gewasbescher mingsmiddelen in de verpak kingsmaterialen bevinden valt het materiaal onder de KCA-wet, en moet het niet aan de reinigings dienst maar bij het KCA-depot wor den aangeboden. Voor vragen over deze materie kunt u zich in verbinding stellen met de gemeente Borsele bureau RGG, tel. 01106-1730 toestel 426.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6