Zaai op zeker. MetLG. Drie agrarische onderwerpen Zomeruniversiteit Zeeland Zaai op zeker. Met LG. Witte Motor stopt Prijs plantuien opgelopen Arbeidsbureau ondersteunt werfactie fruitplukkers ft fSk""' Regionaal ontwikkelings perspectief West-Brabant Contactpersonen voor schade distels Krammer-Volkerak Groenbemesting en aaltjes- bestrijding. Uw grond gaat tot de bodem met deze meest gezaaide gele mosterd van Nederland! Opgave nog mogelijk Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond is het beste af met deze vroegst zaaibare gele mosterd van Nederland! Aardappelexport BOE DE BOEBOE BOEBOE. SEV-brochure parttime-boeren Emergo De Zomeruniversiteit Zeeland die van 21 tot en met 27 augustus a.s. wordt gehouden, heeft drie onder werpen die voor de landbouw inte ressant zijn. U kunt zich nog voor alle drie bijeenkomsten aanmelden. Op dinsdagavond 24 augustus is er in de Zeeuwse bibliotheek te Mid delburg vanaf 20.00 uur een discus sie over alternatieven voor het plan MacSharry. Deze discussie wordt gevoerd door ZLM-voorzitter H.C. van der Maas en oud-directeur van het LEI prof. dr. J. de Veer. Inbreng vanuit de zaal is van harte welkom. De huidige LEI-directeur prof dr.ir. L.C. Zachariasse leidt het debat. De toegang is gratis. Duurzame landbouw Op donderdag 26 augustus is er een bijeenkomst waarop duurzame landbouw centraal staat, 's Mor gens vanaf 10.00 uur is er onder meer een lezing door prof dr. L. Reijnders, hoogleraar biochemie aan de Universiteit van Amsterdam en voorzitter van de Stichting Natuur en Milieu. Na de lunch worden er twee parallelle sessies gehouden, waaronder een case-studie over duurzame ontwikkeling in de land bouw. Akkerbouwer J. de Koeijer uit Brouwershaven houdt een lezing over het Zeeuwse-Vlegelproject. Hierna geeft P. Neesen uitleg over het eoclogisch landbouwbedrijf Coöperatie Nautilus BA Holland te Lelystad, waarvan hij vertegenwoor diger is. Na afloop discussie met beide leiders. Waterschap Op woensdag 25 augustus wordt in Hotel Britannia te Vlissingen de he le dag gepraat over het onderwerp Waterschap nieuwe stijl, theorie of Praktijk. Tijdens de waterschapsdag van de Zomeruniversiteit zullen 's ochtends algemene inleidingen worden ge houden door mevrouw ir. J.C. Leemhuis-Stout, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland en lid van de Commissie Onderzoek Fi nancieringsregeling Waterbeheer over de bestuurlijke en financiële aspecten van het waterschaps- bestel, en door ir. K.J. Provoost, hoofd afdeling waterbeheer Noord- Brabant over de technische aspec ten van de veranderingen bij de wa terschappen. In de middaguren wordt een plenaire discussie gehou den onder leiding van prof. dr. J. de Veer, eneritus hoogleraar landbouw economie. Een van de deelnemers aan de discussie is de Zeeuwse ge deputeerde ing. A.M. Dek. In tegen stelling tot eerdere jaren is er dit jaar gelegenheid om bijv. één ochtendle zing bij te wonen, al dan niet inclu sief lunch. Omdat de ZLM optreedt als een van de sponsors van de Zo meruniversiteit hebben ZLM-leden toegang tegen particulier tarief. De tarieven voor ZLM-leden zijn als volgt (tussen haakjes de normale ta rieven 1 lezing f 15,- (f 40,-), 1 ochtend f 25,- f 75,-), 1 dag excl. lunch f 45,- f 150,-), 1 dag f 65,- (f 200,-1 2 dagen f 110,- (f 300,-), 3 dagen f 155,- f 375,-), 4 dagen f 425,-. Omdat het doorgaan van alle ge noemde programma-onderdelen ze ker is, vervalt de uiterste aanmelddatum van 15 juli. U kunt zich dus nog aanmelden, en wel bij: Zomeruniversiteit Zeeland, postbus 8004, 4330 EA Middelburg, giro nummer 3050475. Nadere informa tie via tel. 01180-30327. Sinds enige jaren wordt de land bouw grenzend aan het Krammer- Volkerak geconfronteerd met distel- overlast. Op de drooggevallen gron den, die een funktie als natuurgebied hebben gekregen, zijn de akkerdistels welig gaan groeien. Druk vanuit de landbouworganisa ties op de beheerders van deze na tuurgebieden heeft er niet toe geleid, dat de distels afdoende wor den bestreden. Men wil zo weinig mogelijk ingrijpen in het natuurlijk proces. De landbouworganisaties hebben gesteld, dat als er niet af doende wordt bestreden, in ieder geval de schade, die hieruit voort vloeit, dient te worden vergoed. Een juridische procedure wordt voorals nog niet ingezet, omdat met betrek king tot het Markiezaatgebied, waar een vergelijkbare situatie aan de or de is, reeds een procedure gaande is. Het wachten is op een definitief vonnis van de rechter in deze kwestie. Wel is het verstandig, dat degenen, die schade hebben als gevolg van Telers en handelaren van plantuien profiteren momenteel van een oplo pende markt. De telersprijs heeft vanaf het begin van het seizoen bo ven een kwartje per kg gelegen, en soms zelfs boven de 30 ct. Deze week noteert de beurscommissie Goes een prijs van 25 tot 32 ct. De prijs in de baal lag aan het begin van het seizoen rond twee kwartjes, en momenteel rond drie kwartjes. Leijn Moerdijk van uienhandel MSP te Nieuwdorp (jaarlijkse omzet ca. 25.000 ton uien) zegt desgevraagd dat de goede uienprijs mede een ge volg is van het slechte weer. Echte zomerprodukten zoals de pruimen laten het afweten, maar de mensen eten graag warme snacks waarin bijvoorbeeld uien zijn verwerkt. In de meeste andere jaren gaat de ui enprijs al vrij snel na het begin van het seizoen naar beneden, dit jaar is het dus net andersom. Als MSP of een andere handelaar de uien koopt zitten ze nog in de grond. Voordat ze in de baal verkocht en afgeleverd kunnen worden moeten ze minimaal twee weken gedroogd en verwerkt worden. Moerdijk: "Ge durende die termijn ligt het risico bij de handelaar, en het is regelmatig gebeurd dat in die twee tot drie we ken de prijs niet zomaar gedaald maar echt in elkaar gestort is. Dan moet de handel er dus grof geld bij leggen. Nu is het voor ons eerv leuke handel, maar dat mag ook wel. Je kunt gerust zeggen dat vorig jaar el ke uienhandelaar tien maand met verlies gewerkt heeft. Nu gaat het al een tijdje uitstekend, maar iedereen verwacht dat de markt op een keer in elkaar klapt. Alleen niemand weet wanneer, en dat maakt het nu in de uienhandel zeer spannend". Moerdijk neemt ook wel uien af waarbij het risico bij de teler blijft. De telerprijs wordt dan pas bepaald als MSP de uien verkocht heeft, en is rechtstreeks afgeleid van de groothandelsprijs. Hiervan gaan de kosten en een bepaalde marge af, de rest beurt de teler. Dié telers pro fiteren op dit moment dus het meest van de goede markt, maar bij een neergaande markt is dat dus net andersom. Ultra de distelgroei en -bloei in het Krammer-Volkerak hun schade laten taxeren. Zodoende staat vast welke schade er is geleden van jaar tot jaar. Deze gegevens kunnen later gebruikt worden om een juridische claim te onderbouwen. De ZLM, NCM en CBTB hebben de 2 deskun digen, die de schade in het Markie- zaat taxeren, gevraagd ook in het Krammer-Volkerak de schade te gaan taxeren. Dit is met ingang van 1991 gebeurd. Contactpersonen Om enige coördinatie in het geheel aan te brengen zijn er 3 contactper sonen aangewezen; voor elke pro vincie één. Als u schade hebt, dan kunt u zich wenden tot de contact persoon in uw provincie. Voor Zee land is dat de heer M.C.J. Kosten te Oud-Vossemeer (tel. 01667 - 2339) en voor Noord-Brabant de heer M. de Lint te Dinteloord (tel. 01670 - 63584). Zij zullen ervoor zorgen, dat de taxatiekommissie bij u op het bedrijf de situatie komt bekijken. In voorkomende gevallen kunt u zich uiteraard ook wenden tot uw land bouworganisatie. Sekretariaat ZLM Tot 1 juli werden van oogst 1992 ongeveer 1.095.500 ton consump tie- en industrie-aardappelen uitge voerd. Vergeleken met de overeen komstige periode van het voorgaan de jaar is dit een teruggang van slechts 72.000 ton. Merkwaardig is de toename van de afzet naar Duitsland van 446.000 ton tot 538.500 ton. België was met 212.000 ton de daarop volgen de grootste afnemer (207.500). Er was een sterke daling van de export naar de zuidelijke EG-landen. Net als vorig jaar ondersteunt ook dit seioen het Bureau Arbeidsvoor ziening Zeeland de actie van de NFO om fruitplukkers te werven. De fruittelers kunnen bij het Ar beidsbureau kenbaar maken of ze extra plukkrachten nodig hebben en zo ja in welke periode. Degenen die bij het bureau staan ingeschreven kunnen dan op deze meldingen rea geren. Na de actie neemt het ar beidsbureau contact op met de telers om na te gaan of de actie ge lukt is. Het arbeidsbureau zal de actie met folders en posters onder steunen. Op een speciaal formulier kunnen de telers aangeven aan welke vorm van bemiddeling zij de voorkeur ge ven. Mogelijkheden zijn bijv.: het plaatsen van advertenties, poolvor- ming via de VBAZ, melding van de vacatures op de Kabelkrant etc. De Witte Motor rijdt niet meer. Na tien jaar is een van de grootste melkcampagnes aller tijden stopge zet om plaats te maken voor nieuwe activiteiten, die in september begin nen. De campagne Melk, De Witte Motor had tot doel het imago van melk bij jongeren te verbeteren. Die doelstelling is gehaald. Bovendien is de neergaande lijn in de melkcon- sumptie omgebogen. De campagne begon in augustus 1983. Een jaar later kende al acht op de tien Neder landers de slogan en herinnerde meer dan de helft zich de tv- reclame en advertenties. Beter Imago Jongeren zijn in de loop der jaren anders over melk gaan denken. Dat blijkt uit onderzoek dat bij de groep van 12-18 jarigen is gehouden vanaf 1985. Meer dan voorheen vinden zij melk een moderne drank. De cam pagne was vanaf 1985 vooral op deze leeftijdsgroep gericht. Want jongeren maken dan voor het eerst een eigen keuze. In plaats van melk, die moeder voorschreef, stappen zij over op andere dranken. De Witte Motor-campagne wilde van melk een drank maken temidden van an dere dranken. Zodat melk ook werd meegenomen in de keuze van de jongeren. Het komt steeds meer voor dat boeren naast, hun bedrijf een andere baan hebben. De So ciaal Economische Voorlich tingsdienst van de ZLM heeft daarom over dit onderwerp een brochure samengesteld, geti teld 'parttime-boeren'. Hierin is weergegeven wat de gevolgen voor bedrijf en privé zijn als een bedrijf van 'voltijd' naar deeltijd gaat. De 23 pagina's tellende bro chure is te verkrijgen door overmaking van f 10,- op giro rekening 17.25.03 of bankre kening 32.05.03.275 ten name van de ZLM onder ver melding van: brochure parttime-boeren. De leden van de Stuurgroep West- Brabant hebben het Regionaal Ont wikkelingsperspectief West-Brabant aan hun achterban ter advisering voorgelegd. Tegelijkertijd heeft de stuurgroep suggesties gedaan voor onderwerpen die in het kader van dit ontwikkelingsperspectief na der onderzocht zouden kunnen worden. Een van de suggeties is een onder zoek naar de ruimtebehoefte en loca tiemogelijkheden voor de uitbreiding van de boomteelt, vollegronds- en glastuinbouw (zowel vanuit Zuid- Holland als vanuit West-Brabant) mede in verband met mogelijkheden van de agribusiness.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5