■y™ IMiGI JWS Fruit plaatselijk zwaar beschadigd door hagel Deense dame leert Zeeuwen boter en kaas maken Succesvolle inzamelingsactie landbouwfolie Geschiedenis van de ZLM m Graszaadtelers VRIJDAG 30 JULI 1993 i i ■hmhi mÊÊÊÊÊÊÊÊÊ/ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^MÊOÊÊÊ— 31 Plaatselijk hebben de hagelbuien van het afgelopen weekend voor zware schade gezorgd aan het fruit. Volgens produktbege leider Daaf Bakker van het CHZ is er in een klein gebied bij Kruiningen (rondom de Zandweg) zware hagelschade. In een groter gebied in de omgeving van Ellewoutsdijk en Oudelande is er ook flinke schade. Tot nu toe was de hagelschade in het Zuidwesten vrij gering. Een zware hagelbui die zaterdagavond uit de richting Breskens over de Westerschelde trok heeft daar ver andering in gebracht. De bui is over Zuid-Beveland getrokken, en daarna in de richting Tholen en West- Brabant. Ook in die gebieden is schade aangericht, maar toen was de kracht van de hagelbui al aan merkelijk afgenomen. Ook elders is her en der sprake van hagelschade. In de ergste gebieden is de hagel door de schil van het fruit heen geslagen. Bakker: "Je kunt dan zo je pink in de appel steken. Dat fruit is nu waardeloos". Ook zondagavond heeft het flink gehageld. Deze bui heeft in het Zuidwesten minder schade aange richt, omdat het tegelijk zwaar re- genda Bakker: "Als er tegelijk met de hagel een flinke plens water naar beneden komt valt het met de scha de nogal eens mee. We hebben ove rigens nog geen compleet overzicht van de hagelschade, door het grote aantal buien met onweer en hagel dat in de afgelopen week is ge vallen". Naast de waardevermindering van het fruit lijden de getroffen telers schade door de extra kosten die ze moeten maken om het niet bescha digde fruit te plukken. Ze moeten immers het hagelfruit en de nog goede appels en peren uit elkaar houden. Ook elders in Nederland is er hagel schade. Volgens inspecteur hagel- verzekeringen B.C. Reinders van de NFO zijn de meeste meldingen af komstig uit de Betuwe. "Er zijn zo'n 150 meldingen van hagelschade binnengekomen, waarvan meer dan 120 uit de Betuwe. Verder is er schade gemeld in Zeeland, West- Brabant (omgeving Steenbergen) en Limburg. De hagelschade in de Be tuwe is veroorzaakt door een hagel bui afgelopen zondag". De vlasoogst is gestagneerd De inzamelactie voor landbouwfolie in Noord-Brabant, welke door de NCB in de afgelopen maanden is ge voerd, is afgesloten. De resultaten hiervan zijn succesvol. Aan de inza melactie hebben ruim 1.640 agrari sche bedrijven deelgenomen welke gezamenlijk 390 ton folie hebben aangeboden. Deze hoeveelheid is geheel door de recyclingsindustrie afgenomen voor herverwerking. Door de NCB wordt al enkele jaren met succes een inzamelactie geor ganiseerd voor landbouwfolie. Het doel van de inzamelactie is om een structurele oplossing te bieden voor het kunststofafvalprobleem in de agrarische sector. Het beleid van de overheid geeft aan dat recyclebare afvalstromen op termijn herver- werkt dienen te worden en dat er een stortverbod komt voor recycle bare folies. Om dit beleid ten uitvoer te brengen heeft begin dit jaar het lar\dbouwbe- drijfsleven een convenant afgeslo ten met de overheid en de Nederlandse Federatie Kunststoffen (NFK). Hierin is overeengekomen om gebruikte folies terug te loodsen naar de plastic-producent voor her gebruik. In 1995 en 2000 dient vol gens dit convenant 50% resp. 70% van de gebruikte folies uit de agrari sche sector gerecycled te worden. Het huidige inzamelsysteem waarbij kuilfolie en plastic kunstmest- en veevoerzakken bij de boer op het erf tegen betaling van de volledige kosten ingezameld worden toont aan dat er reeds een praktisch en werkbaar systeem voorhanden is. Ruim 35% van de folies welke vrij komen uit de veehouderij in Brabant wordt momenteel al op jaarbasis met dit systeem ingezameld. Hier mee toont het landbouwbedrijfsle ven aan dat de doelstelling van 50% in 1995 gehaald gaat worden in Brabant. Landelijk wordt het systeem van de NCB door diverse provincies overgenomen. Daarnaast wil de NFK op termijn naast de her verwerking ook de inzameling op zich nemen. Zeeland Momenteel voert de Gewestelijke Raad Zeeland besprekingen met de afvalverwijdering om a.s. najaar in Zeeland een inzamelingsactie voor landbouwfolie te houden. De plan nen zijn om de inzamelingsactie op gelijksoortige wijze te houden als in Brabant. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dit kan weer leiden tot degradatie, een verscherpte nacontrole en zelfs afkeuring". Het meeste pootgoed zit nog in de grond. In Zeeuws-Vlaanderen is er wel wat gerooid. Maljaars schat zo'n 100 percelen. Tot op heden zijn er geen problemen door rot of blootspoelen van de ruggen. In district Zuid was per 19 juli 21/2 procent van het pootgoed afge keurd, en 33 procent gedeklas- seerd. In deze 33 procent zit vijf procent datumoverschrijding voor het basispootgoed (klassen S, SE en E). De verlagingen en afkeuringen zijn verder vooral een gevolg van mozaïek-virus en in mindere mate van bladrolvirus. Voor basispoot goed geldt voor primair mozaïek een nulnorm. Overige gewassen In de bloemzaadteelt zorgt schim melvorming voor problemen. De vlasoogst is gestagneerd: vlas dat al geplukt had moeten zijn staat nog vast. De kwaliteit van het vlas is wel goed, al is het gewas wat kort ge bleven. De bruine bonen staan er goed bij, maar ze beginnen nu toch een beetje te verkleuren, aldus een Walcherse teler. De prijzen van de bruine bonen zijn slecht: voor de nieuwe oogst wordt slechts f 1,15 geboden. In het blauwmaanzaad gaat het doorkomend onkruid straks bij het dorsen voor problemen zorgen. Het onkruid, vooral zwarte nachtschade, grijpt zijn kans nu het blad van het blauwmaanzaad verdwijnt. Het ge was gaat opschonen, heet dat. De ontwikkeling van groenten als Radic chio rosso en broccoli stagneert, waardoor de planning in de war loopt. Vanzelf wijdde men bij de lagere graanprijzen meer aandacht dan te voren aan de veeteelt en de zuivelbereiding. Dat begreep ook de heer RF. Fruijtier uit Hontenis- se, die in een schrijven aan den heer Hombach uit Hulst ter gele genheid van de algemeene ver gadering der Z.L.M. aldaar met cijfers het voordeel van het kaasmaken aantoonde, terwijl hij eenige op zijn hofstede gemaak te kazen ter tafel brengt. Deze vergadering was nog uit een an der oogpunt merkwaardig. Zij werd in haar gevolgen noodlottig voor den heer Hombach. Deze spreekt daar n.l. over het nut der kruislijn. Met utouw en aerom kan men op geen Meter na zeg gen waar men zal aanlanden. Daar zijn - aldus Hombach - door de eenlijnige leidsel al dooden gevallen en armen en beenen ge broken bij steile opritten. Bij poli- tiereglement zou de kruislijn» moeten voorgeschreven worden. P. Moes, C. Dieleman e.a. oppo neerden aanstonds tegen het ne men van dwangmaatregelen. Groote beweging inzonderheid in Zeeuwsch-Vlaanderen is 't ge volg van het uiten van 's heeren Hombach's denkbeelden. Hij was ook lid der Prov. Staten en als zoodanig kon hij mede er over beslissen bij de behandeling van het wegenreglement. Daar om werd hij bij de eerste Staten verkiezing de beste er uit gegooid. In het volgend jaar werd het onderwerp door M. Luteijn-Mazure behandeld te Groede. Een lid der Ged. Staten aanwezig, zou het willen beper ken tot de openbare wegen, maar S.A. de Smidt uit Axel (no taris) vindt het ook daar overbo dig. Een a'nder lid van Ged. Staten, de heer Snouck Hurgron- je zegt, dat het aan de wijsheid der paarden te danken is dat er met die enkele lijn zoo weinig ongelukken gebeuren, waarop Iz. van Houte antwoordt, dat het wel schijnt, alsof de kruislijn naar Rond 1880 slaat de cri sis ook in de Zeeuwse landbouw hard toe. Be halve lage graanprijzen hebben de boeren te kampen met veel water op het land. De ZLM zoekt naar alternatieven. De Zeeuwse boeren worden wegwijs ge maakt in de veehouderij en zuivelbereiding. Ook deze aflevering over de geschiedenis van de ZLM is ontleend aan de jubileumrede die de voorzitter in 1923 bij het 80-jarig bestaan van de ZLM uitsprak. den hemel voert en de enkele lijn naar de hel. Over de verhoudingen tusschen den landbouwer en zijn perso neel is meermalen gesproken. Mr. Walter beveelt zoolang de wet niet gewijzigd is, waarin de meester op zijn woord geloofd wordt, het gebruik aan van aan- teekenboekjes, waarin worden opgeschreven de betalingen, die gedaan zijn in een kolom. G.J. van der Linden van Noord- Beveland sprak meermalen over het pachtvraagstuk. De tijden geven er aanleiding toe, dat an dermaal de pachtprijzen bespro ken worden. De zuivel- en veeteelt wordt in- tusschen niet uit het oog verlo ren, als een der middelen om den crisis het hoofd te bieden. Men zal daarom in 1881 te Goes een zuiveltentoonstelling hou den. Er is in Holland een Deen- sche juffrouw die Schwartz' methode van boter bereiden on derwijst in goed verstaanbaar Hollandsch. Zij zal op de Goesche tentoonstelling bij den zuivel- wedstrijd aanwezig zijn. Daar zouden dan meisjes uit verschil lende deelen der provincie aan wezig moeten zijn om te assisteren en het te leeren. De Milliano acht het dan wel ge- wenscht, dat er dan 2 uit iedere afdeeling komen, anders zijn zij te bloo, om het even of het meis jes dan wel getrouwde vrouwen zijn. De Deensche dame, Setine Möl- ler uit Hagelse (Seeland) komt te Goes en keurt met W. Sluis de boter en kaas. Wanneer de zui velbereiding in Zeeland vooruit ging, was de mogelijkheid open om door middel van een opge richte exportmaatschappij de producten te vervoeren naar En geland. Deze maatschappij ver zond als bemiddelaarster allerlei goederen. De landbouwer W. Wirtz te Cortgene heeft er goed van geprofiteerd, toen hij daar door 135 Hectoliter uien te Lon den verkocht voor f 1,65 vrij geld, terwijl men in Rotterdam maar 65 a 70 cent verkreeg. De ze maatschappij verzond veel naar Engeland, uien, bessen, melk etc., maar wegens de dure vrachten, acht men zending in Ter Neuzen prefabel. De heer H.J.E. Gerlach van St. Joosland beijvert zich voor het rundveestamboek en onderzoekt waarom dat in Zeeland geen bij val heeft, terwijl de Kroo, die al tijd apostelde tegen de wandelleeraars, spreekt over den invloed van margarine op den boterhandel. De vraag van A. Nijsen te Kapel le om subsidie voor een zuivel- proef vestigt nog meer de aandacht op veeteelt en zuivel bereiding. Aan Vorsterman van Oyen wordt opdracht verstrekt er een boek over te schrijven. Hij gaat daarvoor op kosten der Mij. naar Zuid-Holland. De heer Snij ders - secretaris - heeft van den Commissaris der Koningin, Jhr. van Karnebeek, gehoord, dat men in Normandië nog beter bo ter maakt dan in Denemarken. Hij stelt zich daarom beschikbaar een excursie daarheen te leiden. Noordwelle denkt al over het stichten van een zuivelfabriek en werkelijk duurt het niet lang, of Schouwen is er een rijk. Het waren natte jaren die eerste 80er jaren. Ik herinner mij nog uit mijn jeugd, hoe de tarwe te velde stond te schieten. Kake- beeke beval daartegen de Ameri kaanse wijze van schoven zetten aan, en Bijbau ried aan bij erw ten enz., voortdurend te keeren. Hij had een puiken oogst met veel beschot aan erwten, doch had ze ook 16maal gekeerd. Men overweegt allerlei middelen ter voorkoming van de nadeelige ge volgen bij nat weer bij het oogsten. In Engeland beproeft men een machine om den oogst te dro gen, maar die schijnt toch niet tot het gewenscht doel te heb- jben geleid. De weervoorspellin gen geven wel iets, maar zij zijn ten plattelande te laat veelal bekend. Draadlooze telegrafie is er nog niet. Men denkt erover door sei nen op de torens iets te laten;, weten. In het jaar 1882 werd besloten het 40jarig jubileum maar niet te voeren en een extra herinnering te houden op den 50en jaardag der Z.L.M. Rond de 80-jaren van de vorige eeuw was de meekrapteelt grotendeels verdwenen en hadden de meestoven hun functie verloren. Hier de voormalige meestoof De Kapel te Kapelle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3