Tuinbouwcommissie op bezoek in West- Zeeuws-Vlaanderen Grote belangstelling voor proeven in de zaadteelt Weer Holland primeur voor bedrijf uit Oud-Vossemeer Frans Haverbeke speurt met de loep naar roofmijten. Vanwege aantasting door rondknopmijten zijn deze enkele jaren geleden in de haze/notenaanplant uitgezet. De roofmijten zijn nog in grote getale aanwe zig, zo bleek. Woensdag 21 juli hield de Tuin bouwcommissie van de ZLM haar jaarlijkse excursie, dit maal in West Zeeuws-Vlaanderen. Per bus wer den drie bedrijven bezocht, de champignonkwekerij van Johan Ris- seeuw te Retranchement, het eco logische bedrijf met hazelnotenteelt van Frans Haverbeke te IJzendijke en het fruitteeltbedrijf van de ge broeders Lako te Aardenburg. Het eerste reisdoel was de cham pignonkwekerij. Risseeuw is destijds begonnen met 22 ha akker bouw, in combinatie met andere ac tiviteiten als loonwerk, strohandel, het 's winters werken bij het be- drijfslaboratorium Oosterbeek en het verrichten van veldkeuringen voor de NAK Goes. Hij wilde graag op het eigen bedrijf iets erbij doen, vandaar het initiatief om met cham pignons te beginnen, nu vier jaar ge leden. "Dat is nu duidelijk de belangrijkste tak geworden, de ak kerbouw schiet er zelfs wel eens bij in". Risseeuw heeft vier cellen met elk 200 m2 teeltoppervlak. Hij vult de teeltbakken met verse compost, die hij daarna gedurende een week pasteuriseert en vervolgens ent met champignonbroed. Een teeltcyclus duurt elf weken: zeven weken voor bereiding en vier weken oogst. Eind november schakelt hij over op geën te compost. Pasteuriseren is dan niet meer nodig, waarmee de teelt cyclus een week wordt verkort. Nog een stapje verder is het overgaan op doorgroeide compost. Risseeuw heeft echter geen plannen in die richting, omdat dit voor zijn bedrijf een te sterke produktie-uitbreiding (40 procent) zou bétekenen. De af gewerkte champignonmest gebruikt de teler als organische mest op het land. Dit hoeft niet te worden on dergewerkt. In het begin leverde Risseeuw de champignons aan de RBT te Breda. Momenteel gaat veel weg op con tract. Hij brengt ze zelf naar Yerseke, waar ze worden verladen. De afre kening van de contracten loopt nog wel via de RBT. "Het is ook in de champignonteelt geen rozegeur en maneschijn", zegt Risseeuw. "Maar als ik hetzelfde geld vier jaar gele den in de akkerbouw had geïn vesteerd had ik het nu heel moeilijk gehad. De champignons brengen in ieder geval ruim voldoende op om de rente en aflossing bij de bank te kunnen betalen". Ecologisch Het bedrijf van maatschap Haverbeke-Peters was en is een ge mengd bedrijf. Het bestaat nu uit 60 ha akkerbouw, wat mestvee en 214 ha hazelnoten. Gedurende vier jaar heeft het bedrijf gefungeerd als in- novatiebedrijf geïntegreerde akker bouw. Sinds vorig jaar wordt op een deel van het bedrijf (25 ha) ecolo gisch geteeld, op de resterende 35 ha wordt nog geïntegreerd geteeld. Door die - bij wijze van spreken - ene bespuiting die op het geïnte greerde bedrijf nog werd toegepast, achterwege te laten, mogen de pro- dukten worden voorzien van het predikaat 'ecologisch', en brengen ze iets meer op. "We hielden er toch al niet zo veel van om bestrij dingsmiddelen te gebruiken, en dan is zo'n stap niet zo heel groot", al dus Frans Haverbeke Ook in de hazelnoten gebruikt hij geen chemische middelen meer. "In juni is het dan niet altijd even leuk om door de aanplant te lopen, om dat er veel luizen in zitten, maar de struiken komen daar wel weer door heen". Een gedeelte van het plant goed is afkomstig uit Frankrijk, en hierin zaten rondknopmijten. Deze zijn bestreden door roofmijten uit te zetten. Dit werkt goed. Verschillen de leden van de tuinbouwcommis sie hadden een loep bij zich, en signaleerden een groot aantal roof mijten op de bladeren van de haze laars. Waarschijnlijk hebben deze ook spintmijten op hun menu staan, want die zaten er ook. De eerste jaren hield Haverbeke de strook onder de struiken zwart. Hij bestreed het onkruid met een zwenkschoffel, "maar dat was niks". Het onkruid, vooral de muur, stond zo hoog dat oogsten niet mo gelijk zou zijn. Nu staat er gewoon gras onder de struiken, dat eens per twee weken wordt gemaaid met een zwenkmaaier, "en dat werkt goed". Er loopt nog wel steeds een flinke koppel kalkoenen in de boom gaard. Die zorgden en zorgen dat de muur kort gehouden wordt. De notenoogst lijkt dit jaar kleiner te worden dan vorig jaar. Volgens Ha verbeke komt dat door het druilerige weer tijdens de bloei. "Het was slecht weer voor de bestuiving. Vo rig jaar hingen er veel trosjes van vier of vijf noten, maar nu zijn het vooral enen en tweeën". Dijkje met onkruid De heer Lako hanteerde de micro foon in de bus. De route doorkruiste een landbouwgebied dat door de natuur- en milieulobby geclaimd is om er natuurgebied van te maken. In de ogen van Lako moet de land bouw veel te veel concessies doen. "Daarginds ligt al een bosje, maar dat is op slechte grond. Hier is de grond goed. Maar ik hoop en ga er van uit dat het om financiële rede nen niet mogelijk zal zijn hier natuur te maken". Ook bij het passeren van een onder het onkruid verscholen dijkje (in het kader van een ruilverka veling onder beheer van Het Zeeuws Landschap) of een golfter rein (intredegeld f 8.000,-), gaf La ko een deskundig en vaak humoristisch commentaar. Het bedrijf van de gebroeders Lako te Aardenburg was het laatste ex- cursiedoel. Dit bestaat uit 40 ha ak kerbouw en 11 ha fruit: appels, peren en - gelukkig voor de bezoe kers! - ook een klein stukje Opal pruimen. De commissieleden na men een kijkje in de spiksplinter nieuwe schuur/bewaarplaats: oktober vorig jaar ging de oude door brand verloren. De fruitcellen achter de schuur bleven behouden, maar de buitenmuur was wel in die mate beschadigd dat er een extra muur omheen gebouwd moest worden. Na lange periodes van droog weer heeft de zaadteeltstudieclub "Eiland Tholen" de excursie naar het proefveld gehouden in een gestaag neervallende regen. Het "slechte" weer onthield de 52 deel nemers er niet van om de resultaten van teeltjaar 1993 aan te horen. Tij dens de middaguren waren de fi nanciële sponsors ontvangen. Ook dit jaar ligt de grootste opper vlakte weer ingevuld voor herbiciden- onderzoek: in 21 gewassen worden onkruidbestrijdingsmidde len toegepast, er is een ziekteproef in lavatera, stikstofbemesting in zaaiviool, proefje met afgemaaid gipskruid, terwijl het geheel wordt opgesierd met een assorti- mentstuin: een grote verzameling van eenjarigen welke direct ter plaatse zijn gezaaid. De onderzoeker van ROC "Rusthoe- ve" ing. M. Tramper gaf aan wat voor middel op welk tijdstip was gespoten met als zichtbaar bewijs het bewuste veldje. Bestuurslid (en bestrijdingsmiddelenhandelaar) Wil Boogaart gaf bij elk gewas een prak tische samenvatting. De resultaten zijn haast allemaal behaald met mid delen die geen toelating hebben voor de praktijk, gebruik ervan is dan dus wettelijk verboden. De le den van de studieclub hebben tij dens de excursie wel kunnen zien welk middel eventueel perspectief biedt. In gipskruid is een maaiproef aange legd, dit n.a.v. geruchten dat een perceel gips na veel hazenschade zo enorm uitstoelde dat er veel meer zaad zou zijn geoogst. Nu ligt er een strook onbehandeld, een strook af gemaaid op 20 cm hoogte en een strook gemaaid op 10 cm hoogte. Nu maar afwachten welke strook de meeste opbrengst geeft. In de zaaiviool is er een vervolg op de N-proef, nu is er een ander uit gangspunt met een bodemvoorraad N-min van ca. 20 kg N/ha. i.p.v. 140 kg/ha in 1992. Ziekteproef Lavatera Al een lange reeks van jaren vinden er proeven plaats om de beruchte schimmelziekte Colletotrichum in de lavatera de baas te worden. Dit jaar is echter voor een totaal andere proefopzet gekozen; de achterlig gende gedachte is de levenswijze van de schimmel. Deze zit in het zaad, en zaaizaadontsmettingen ko men niet tot onder de zaadhuid, dus de kiemplant welke groeit uit een besmet zaadje is al geïnfecteerd als hij boven de grond komt. Door sporen-groei welke o.a. door spatten van regendruppels wordt verspreid is de naast liggende plant ook aan getast, vandaar het voorkomen in besmettingshaarden. De proefopzet is enkel gericht op mechanische maatregelen, inzet van dure schimmelbestrijdingsmid delen wordt nu niet meegenomen. Er is gezaaid op 4 verschillende af standen: 2, 4, 8 en 14 cm en dat weer in 3 herhalingen. Op het mo ment van de excursie was duidelijk zichtbaar de aantasting in het dikst gezaaide deel, terwijl het dunst ge zaaide gewas nog gezond was (het zelfde uitgangsmateriaal). Een naastliggende proef is uitgebreid met het handmatig verwijderen van de zieke kiemplanten. De proef wordt gedaan met zowel de rose als de witte lavatera. Voor conclusies is het nog te vroeg, de eerste resulta ten zijn zeer hoopgevend. Uitdragen resultaten De resultaten zullen deze winter nog een keer worden behandeld, en als blijkt dat een middel minimaal drie achtereenvolgende jaren goed heeft voldaan, dan wordt er via de PD een toelating aangevraagd, en is het middel "praktijkgeschikt". De in verslagen genoemde resultaten hebben betrekking op slechts één beproevingsjaar. Bij twijfel kunt u de DLV-bedrijfsdeskundige zaadteelt de heer J. Wals raadplegen. Hij is be reikbaar via DLV-kantoor te Horst, tel. 04709-87500. Volgende excursie staat gepland op do. 5 augustus a.s. Info over de stu dieclub via de secr. L. Bijnagte, tel. 01666-2181. L. Bijnagte Enige tijd nadat de gepasteuriseerde compost met champignonbroed is geënt wordt er een laag dekaarde op aangebracht. Deze hoop is voldoende voor één cel van 200 m2 teeltoppervlak. Op de achter grond de tuinbouwcommissie, met geheel rechts Johan Risseeuw. Voor de derde keer is een kweek- produkt van maatschap Hommel uit Oud-Vossemeer door Bloemenvei ling Holland onderscheiden met de kwalificatie 'Holland primeur'. Het gaat om een nieuwe Solidagosoort (Solidago is ook bekend als gulden roede), die de naam S. Golden Bum- blee heeft gekregen. Lang niet ieder nieuw kweekpro- dukt dat op Bloemenveiling Holland wordt aangevoerd wordt een Hol land primeur, vertelt mevrouw Hom mel. De plant of bloem moet daarvoor aan hoge kwaliteitseisen voldoen. Het bijzondere van de nieu we Solidagosoort is dat deze een af wijkende bloeiwijze heeft, en ook een andere kleur geel. Alle Solida- go's zijn geel, maar toch heeft geen enkele soort precies dezelfde kleur. De vorige keren dat mts Hommel een Holland primeur had was dat met een Phlox en eveneens een So lidago. Op het vijf ha grote bedrijf worden snijbloemen en vaste plan ten geteeld, die allemaal worden ge veild op Bloemenveiling Holland in Naaldwijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19