CBS: dit jaar goede appel- en perenoogst Grote aanvoer Hollandse aubergine CZAV verzorgt bladanalyse voor fruitteeltbedrijven Richtlijnen milieubewuste teelt moeten aangescherpt PD: alert blijven op bacterievuur Ruimte voor aanpassingen concept-lozingenbesluit Vanwege milieudoelstellingen overheid in 2000 Vergoeding zieke bollen blijft op peil Video fruitoogst Allure voor dompelen lelies In samenwerking met het grond-, gewas- en milieulaboratorium "Zeeuws-Vlaanderen" te Graauw biedt de CZAV te Wemeldinge aan bladanalyses te verzorgen voor de fruitteelt. Met behulp van de gegevens die uit dit onderzoek voortkomen kunnen de fruittelers gerichter de behoefte aan meststoffen vaststellen. Deze kan als basis dienen voor het toedie nen van spore-elementen direct na de pluk en voor de bemesting vol gend jaar. Op de vestigingen van de CZAV te Wemeldinge, Driewegen, 's-Gravenpolder, Lewedorp en Mouw kunt u monsterzakken opha len, die u naderhand samen met het ingevulde begeleidingsformulier op dezelfde plaats weer kunt inleveren. Het monsternametijdstip ligt rond eind juli/begin augustus. Afhankelijk van de grootte van het blad moét een monster uit 150 tot 200 blade ren bestaan. De buitendienst van de coöperatie is zonodig behulpzaam bij het interpreteren van de analyse gegevens. De kosten van het onder zoek bedragen f 75,-. Van de pruimen is de veiiingprijs zo laag dat het veelal niet lonend is ze te plukken. De middenprijs van Czar pruimen bedroeg vorige week ongeveer 40 ct per kg, terwijl minimaal een gulden nodig is voor een lonende teelt. Vandaar dit "tapijt" van Czar pruimen onder de bomen. Naar verwachting komen er dit jaar in Nederland 150 miljoen kg peren, anderhalf keer zoveel als vorig jaar. De appeloogst wordt wat kleiner: 512 miljoen kg tegen 570 miljoen kg in 1992. Dit blijkt uit prognoses van het CBS, aan de hand van me tingen op fruitteeltbedrijven door de DLV. Bij de peren lijkt vooral de oogst van Doyenné du Cornice zeer groot te De Plantenziektekundige Dienst dis trict Roosendaal waarschuwt de fruittelers om alert te blijven op besmettingen met bacterievuur. De situatie in onze regio is onvermin derd ernstig, aldus de PD. Bij het regiokantoor in Roosendaal krijgt de PD nog steeds meldingen over aantasting in zowel appel als peer. Het is noodzakelijk om twee maal per week de hele boomgaard op nieuwe bacterievuuraantastin- gen te controleren, aldus de PD. De overvloedige regenval van de afge lopen dagen in combinatie met een stijgende temperatuur maakt nieu we aantastingen waarschijnlijk. De infectiedruk is hoog. Voldoende diep wegknippen, het na iedere boom ontsmetten van gebruikt gereed schap (bijvoorbeeld in spiritus), di recte vernietiging van aangetast hout, maar vooral het tijdig signale ren van de symptomen van bacte rievuur zijn noodzakelijk om deze ziekte onder controle te houden. worden. De verwachte opbrengst bedraagt 30 miljoen kg, meer dan twee keer zoveel als vorig jaar. In het Zuidwesten zouden zelfs wel eens drie keer zoveel Doyenné's als vorig jaar aan de veiling kunnen ko men. De (landelijke) oogst van Con ferences bedraagt naar verwachting 80 miljoen kg, de helft meer dan vo rig jaar. In 1992 waren de verwach tingen voor de Conferences aanvankelijk niet zo hoog gespan nen, omdat het aantal peren per boom niet zo groot was. Iedere vrucht groeide uit tot een flinke peer, en dat leverde toch nog een oogst op van 80 tot 90 procent van normaal. De oogst van vrijwel alle appelras sen ligt op ongeveer 90 procent van die in 1992, aldus het CBS. Uitzon deringen hierop zijn de Golden en de Elstar, die naar verwachting even veel zullen opbrengen als vorig jaar. In het Zuidwesten rekent men op een normale appeloogst. Als alle ap pels die er nu hangen goed aan de maat komen kan de kg-opbrengst zelfs hoger worden dan vorig jaar. Net als in het zuidwesten hangen ook de fruitbomen in de Betuwe veel voller dan vorig jaar. In de Fle- vopolder hangt wat minder, als ge volg van een late nachtvorst en ook deels door een beurtjaareffect. Pruimen De oogst van de vroegste pruimen is deels mislukt. Een deel van de Opal is om verschillende redenen niet geplukt. Soms waren de vruch ten al aan de boom opengebarsten (doordat de boom zijn vocht niet kwijt kan). De vele buien zorgden er ook voor dat er maar zelden een kans was om de pruimen droog in de kist te krijgen, toch wel een voor- De ministers Maij-Weggen (wa terstaat) en Bukman (landbouw) hebben het Landbouwschap toege zegd dat er ruimte is het concept lozingenbesluit voor de glastuin bouw aan te passen. De bewindslieden gaven daarmee gehoor aan de bezwaren die het bestuur van het Landbouwschap onlangs uitte tegen onverkorte doorvoering van het wetsontwerp. Wel stelde Maij uitdrukkelijk dat ook de glastuinbouw zich heeft te voe gen naar internationale afspraken op het gebied van verbetering van de waterkwaliteit. Het Lozingen besluit is een Algemene maatregel van Bestuur die de voorwaarden aangeeft waaraan ca. 14.000 glastuinders moeten voldoen om geen lozingvergunning te hoeven aanvragen. Voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap benadrukte in het overleg dat op basis van het ont werp slechts circa 50 procent van de circa 8400 grondgebonden glastuinbouwbedrijven aan de eisen van de overheid tegemoet zou kun nen komen. De andere helft zou toch vergunningplichtig worden, hetgeen de nieuwe regeling juist zo veel mogelijk moet voorkomen. Ook zou een groot deel van de telers noodgedwongen moeten afhaken omdat deze en andere milieu investeringen die de overheid van de bedrijven eist, bedrijfseconomisch momenteel niet haalbaar zijn. Pas als de uitkomst van nader on derzoek beschikbaar is wordt verder gepraat. Waarschijnlijk wordt dat eind september. waarde in verband met de kwaliteit. En tenslotte maakte de lage prijs het veelal niet lonend de pruimen te plukken. Dit laatste gold vorige week ook voor de Czar pruimen. De midden prijs lag toen rond de 40 ct per kg, terwijl de teler minimaal een gulden moet hebben om er wat van over te houden. De lage prijs is ook al een gevolg van het slechte weer: vooral als het warm is eten de mensen graag pruimen. De vergoeding voor zieke bollen is voor oogst 1994 gelijk aan die van oogst 1993. Voor hyacinten, tulpen, narcissen en bijzondere bolgewas sen met Ditylenchus dipsaci blijft de vergoeding de helft van de markt waarde met een maximum van vijf tig gulden per kilo. Voor het uit de markt nemen van zowel tulpen als narcissen die zijn aangetast door Ditylenchus dipsaci, wordt jaarlijks een bedrag van twee ton gereserveerd. Als méér geld no dig is, zal dit via een areaalheffing bij de telers van deze twee gewas sen geïnd worden. De vergoeding voor hyacinten met geelziek/virus blijft staan op zestig cent per kilo. Om in het jaar 2000 aan de milieu doelstellingen van de overheid te kunnen voldoen, moeten de richtlij nen voor de milieubewuste teelt worden aangescherpt en uitgebreid. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in opdracht van CBT, NFO en NTS. In twee rapporten maakt het CLM duidelijk wat de consequenties van het overheidsbeleid zijn voor de tomaten- en fruittelers. De Nederlandse tuinbouworganisa ties werken al enkele jaren aan de ontwikkeling van de milieubewuste groente- en fruitteelt, waarbij de te lers een extra inspanning leveren om hun produkten zo milieuvriende1 lijk mogen voort te brengen en te verhandelen. Binnen het project wordt gestreefd naar een jaarlijkse aanscherping van de richtlijnen en naar uitbreiding van het eisenpak ket. Voor de verde ontwikkeling van de richtlijnen van de milieubewuste teelt richting het jaar 2000 is het CLM gevraagd om, aan de hand van de nu al bekende overheidsdoelstel- lingen, milieucriteria en normen op te stellen voor de teelt van tomaat, appel en peer. Vervolgens zijn de aldus geformu leerde criteria en normen vergeleken met de huidige richtlijnen van het MBT-project. Hierdoor is een duide lijk inzicht verkregen in de onderde len van de bedrijfsvoering waarop reeds goede vorderingen zijn ge maakt (zoals terugdringing grond- ontsmetting bij tomaat en emissiebeperkende maatregelen bij fruit) en in de knelpunten (zoals te rugdringing schimmelbestrij dingsmiddelen). Bij bepaalde onderdelen van de richtlijnen blijkt het echter lastig het beoogde posi tieve effect van de milieubewuste teelt in getallen uit te drukken, waardoor de mate van milieuvrien delijkheid op dit moment nog niet precies is aan te geven. Duidelijk is wel dat de meeste telers de handen meer dan vol zullen hebben bij het voldoen aan alle door de overheid voor de toekomst geformuleerde doelstellingen. De afdeling Oost-Zuid-Beveland van de NFO heeft een videofilm over oogstmethoden aangeschaft. Leden die hiervoor belangstelling hebben kunnen de film opvragen bij pen ningmeester A. Minnaar, tel 01130 - 81505. Kosten f 10,- per keer. Zeer recent heeft Schering AAgru- nol een toelating verkregen voor het gebruik van Allure als dompelbe- handelingsmiddel van lelies. De toe lating geldt voor zowel het dompelen van plantgoed als lever baar. Aan de toelating van dompe len van andere bol- en knolgewassen wordt gewerkt. Allure heeft een goede werking te gen probleemschimmels zoals Fusa- rium, Penicillium en Cylindrocarpon. Het areaal aubergine is ten opzichte van dat van vorig seizoen flink ge groeid. Een belangrijke oorzaak is de gemiddeld goede prijs die op de vei lingen gedurende het seizoen 1991/1992 werd betaald. Momen teel wordt op 93 hectare in Neder land aubergine geteeld tegen 85 hectare vorig seizoen (+9%). De aanvoer op de Nederlandse veilin gen is nog sterker toegenomen. De ze was in de eerste 23 weken, van 1 januari tot en met 11 juni 1993, 24% groter dan die in de vergelijk bare periode van 1992. Met name door de sterke stijging van het aanbod daalde de gemiddel de prijs op de veiling met 31%. De export was in de eerste 5 maanden van 1993 8% groter dan in dezelfde periode van 1992. In totaal is in de periode januari tot en met mei 1993 9.187 ton aubergine geëxporteerd 8%). Vooral de export naar de Duitse markt is flink toegenomen 34%). Aubergines, gesorteerd naar kwaliteit en gewicht Consumptie Nederland Recent onderzoek toont aan dat de bekendheid van aubergines bij de Nederlandse consument gering is. Op jaarbasis bedraagt de consump tie 240 gram per hoofd van de be volking; in 1980 was dit nog 120 gram. Een verdere stijging van de consumptie wordt verwacht. Ook in andere Noordeuropese landen is ruimte voor een verdere consumptie groei van aubergina Deze groei is in Zuid-Europa niet te verwachten. De consumptie is daar (Griekenland, Italië en Spanje) een veelvoud van die in Noord-Europa. Ter illustratie: in Griekenland bedraagt de con sumptie 7 kg per persoon per jaar; in Duitsland 0,26 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 18