Nieuwe namen op rassenlijst Akkerbouwer wil goedkope en homogene mest r\ Landbouwschap: Kweek nieuwe rassen niet in gevaar brengen 14 \kk0rDOUW Volop mogelijkheden voor groenbemesters Nieuw ras Engels raai meteen al leverbaar Krachtenbundeling afzet bloembollen Vijf nieuwe rassen van Mommersteeg op rassenlijst Enquête van mestbank West Nederland Een vroege groenbemester VRIJDAG 30 JULI 1993 All U I"""—A'"* Er is een aantal nieuwe gras- en kla verrassen opgenomen op de Ras senlijst voor landbouwgewassen 1994. Wij hebben hiervan reeds eerder melding gemaakt. Hieronder de complete lijst, plus een beschrij ving en de relatieve opbrengst, alle bei ten opzichte van het huidige niveau van de rassen in de rassen- lijst 1993. Grasland Engels raaigras weidetype: diploide rassen Zambasi, kweker Zeider. Is goed standvastig. Geeft een vrij goede opbrengst (99). Vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat door. Veritas, kweker VanderHave Is goed standvastig. Geeft een zeer goede opbrengst (106). Vrij weinig tot wei nig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat tot zeer laat door. Engels raaigras laat hooitype: diploï- de rassen. Aragon, kweker Cebeco Zaden, is goed standvastig. Geeft een zeer goede opbrengst (102) Vrij weinig tot weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet vrij laat door. De verwachte vroege oogst van on der meer de granen geeft volop mo gelijkheden voor de inzaai van groenbemesters. Kweekbedrijf Van- derHave te Kapelte adviseert akker bouwers die bieten telen te zien voor aaltjesresistente groenbe mesters, zoals Resal bladrammenas en Salvo gele mosterd. Met de volledige aaltjesresistente rassen Resal en Salvo kan bieten moeheid effektief bestreden wor den. Bij zeer vroeg zaaien vindt er zelfs een uitzieking van de aal tjespopulatie plaats. Maar resistente kruisbloemige groenbemesters heb ben ook in andere opzichten een po sitieve uitwerking op de opbrengst van het volggewas. In hun korte groeiperiode zorgen ze per hectare voor een toevoer van 3900 kg dro- gestof aan de bodem. Daarmee blijft het organische stofgehalte op peil en wordt het bodemleven extra geaktiveerd. Uit onderzoek is geble ken dat een dergelijke toevoeging van organische stof bij aardappelen, suikerbieten en groentegewassen een meeropbrengst van respektie- velijk 5,3 en 5% tot gevolg heeft. Resal-bladrammenas bloeit zeer laat en is daarom bijzonder geschikt voor vroege inzaai (vanaf juli). Het gewas is kort en zeer dicht zodat onkruiden weinig kans krijgen. Salvo-gele mosterd leent zich uitste kend voor de inzaai van stoppelland vanaf eind juli. Al meteen na de oogst van het gras zaad komt VanderHave op de markt met het nieuwe diploide ras Engels raai Veritas. Het bedrijf is van plan dit - onlangs op de rassenlijst ge plaatste - ras toe te voegen aan de BG Supermengsels voor blijvend grasland. Volgens VanderHave zijn de BG Su permengsels straks toonaangevend. Met Veritas en Herbie beschikt het bedrijf over de twee hoogstop- brengende weidetypes van de rassen lijst. Behalve in opbrengst scoren de beide rassen ook goed in stand vastigheid en resistentie tegen kroonroest. Tot nu toe is 40.000 ton zaaizaad van de BG Supermengsels verkocht, goed voor een miljoen hectare grasland. Magyar, kweker Zeider. Is goed standvastig. Geeft een goede tot zeer goede opbrengst (104). Vrij weinig tot weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet midden laat door. Globa, kweker Limagrain Genetics. Is goed standvastig. Geeft een goe de opbrengst (101). Vrij weinig tot weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet middenlaat door. Engels raaigras laat hooitype: tetra- ploïde rassen Montando, kweker Mommersteeg. Is vrij goed tot goed standvastig. Geeft een hoge opbrengst (107). Vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet vrij laat tot laat door. Elgon, kweker Mommersteeg. Is vrij goed tot goed standvastig. Geeft een hoge opbrengst (107). Weinig tot zeer weinig vatbaar voor kroon roest. Schiet vrij laat tot laat door. Engels raaigras vroeg hooitype: te- traploïde rassen Anaconda, kweker Mommersteeg. Is vrij goed tot goed standvastig en heeft een zeer vlotte voorjaarsont wikkeling. Geeft een goede tot zeer goede opbrengst (103). Weinig tot zeer weinig vatbaar voor kroon roest. Schiet zeer vroeg door. Timothee Stafford, kweker Cebeco Zaden. Is Coöperatie ABC te Lochem en Glo- bol bv te Ittervoort (I) gaan de krachten bundelen in de afzet van bloembollen. De nog jonge afzetcoöperatie Glo- bol is opgericht in het verlengde van de Bloembollencoöperatie Zuid- Oost Nederland, met als doel een betere afzetstructuur voor bloem bollen te bewerkstelligen. Het gaat hierbij onder meer om het onder brengen van een op de vraag af gestemde produktie onder de aangesloten leden, en ook om teelt begeleiding. Op begeleiding van ABC is de afge lopen jaren in Gelderland en Overijs sel een behoorlijk areaal bloem bollen gekomen. Er is echter be hoefte aan een duidelijke afzetstruc tuur, vandaar de krachtenbundeling met Globol. Veredelaars van Mommersteeg te Vlijmen zijn er in geslaagd vijf nieu we rassen op de Rassenlijst te krijgen. In de groep tetraploïd Engels raai laat hooitype komen er van het be drijf twee rassen op de lijst, Mon tando en Elgon. Beide rassen hebben als kenmerk een goede standvastigheid en roestresistentie, en ze zijn bovendien zeer produktief. Volgens de kweker zijn ze een aan winst voor de Turbo Tetra lijn. Het derde nieuwe ras is het tetra ploïd raai vroeg hooitype Anaconda. De combinatie van hoge opbrengst en snelle voorjaarsontwikkeling - naast andere gunstige eigenschap pen - maakt dit ras zeer goed ge schikt voor het vroege maaimengsel Cyclo Tetra. Voorts heeft Mom mersteeg twee nieuwe 'recreatie rassen' op de lijst: Gerona (Eng. raai), uitstekend voor bespelingsto lerantie, en Rainbow (roodzwenk) voor de gazon/golfsector. vrij goed standvastig en heeft een middelmatig tot vrij goed concur rentievermogen. Geeft een goede opbrengst (101). Vrij weinig vatbaar voor paarse bladvlekkenziekte. Grootbladige witte klaver Aran, kweker Germinal Holdings Ltd., vermeerderaar Zeider. Is mid delmatig tot vrij goed standvastig en heeft een vrij goed tot goed con currentievermogen. Grasvelden Engels raaigras grasveldtype voor sportvelden Gerona, kweker Mommersteeg. Ver draagt bespelen goed tot zeer goed en lijkt goed wintervast. Is goed standvastig. Groeit voor Engels raai gras vrij traag. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor kroonroest. Veldbeemdgras grasveldtype Bartitia, kweker Barenbrug. Heeft een goede betredingstolerantie en is vrij breedbladig. Vormt een dichte tot zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Blijft middel matig groen in de winter. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor bladvlek kenziekte en oranje-strepenroest. Roodzwenkgras - gewoon rood- zwenkgras Rainbow, kweker Mommersteeg. Vormt een zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor rood- draad. Blijft vrij goed groen in de winter en bij droogte. Fijn- tot zeer fijnbladig. Olivia, kweker Zeider. Vormt een zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Middelmatig tot Vrij weinig vatbaar voor rooddraad. Blijft middelmatig tot vrij goed groen in de winter en vrij goed groen bij droogta Fijnbladig. Trophy, kweker Cebeco Zaden. Vormt een zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor rood draad. Blijft vrij goed groen in de winter en vrij goed tot goed groen bij droogte. Fijn- tot zeer fijnbladig. Roodzwenkgras met fijne uitlopers Marker, kweker Cebeco Zaden. Vormt een zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Vrij weinig vatbaar voor rooddraad. Blijft vrij goed tot goed groen in de winter en vrij goed groen bij droogte. Fijn tot zeer fijnbladig. Samanta, kweker Cebeco Zaden. Vormt een dichte tot zeer dichte zo de en is goed tot zeer goed stand vastig. Vrij weinig vatbaar voor rooddraad. Blijft middelmatig tot vrij goed groen in de winter en vrij goed groen bij droogte. Fijn- tot zeer fijn bladig. Smirna, kweker Limagrain. Vormtéén zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor rooddraad. Blijft middelmatig tot vrij goed groen in de winter en vrij goed tot goed groen bij droogta Fijn- tot zeer fijn bladig. Symphony, kweker Limagrain. Vormt een zeer dichte zode en is% goed tot zeer goed standvastig. Vrij weinig tot weinig vatbaar voor rood draad. Blijft vrij goed groen in de winter en bij droogta Fijn- tot zeer fijnbladig. Wit struisgras Cobra, kweker Cebeco Zaden. Vormt een dichte tot zeer dichte zo de en is goed tot zeer goed stand vastig. Vrij fijn- tot fijnbladig. Is nogal vatbaar voor voetrot. Blijft middelmatig tot vrij goed groen in de winter. Toen deze methode van mest toedienen gebruikelijk was bestonden er nog geen uitrijbeperkingen, fosfaatnormen, mestrechten etc. Het gebruik van dierlijke mest zal niet alleen aantrekkelijker worden door een lagere prijs, maar vooral ook wanneer de mest homogeen is en de samenstelling bekend is. Dat is althans de mening van de akker bouwers die vorig jaar door de Regi onale Mestbank in West-Nederland zijn ondervraagd. De enquête is verspreid onder 833 akkerbouwers in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Over de respons (41%) is de Mestbank te vreden. Uit de enquête kwam on dermeer naar voren dat akkerbouwers bezorgd zijn over de toekomst van het mestgebruik. Ongeveer de helft van de akkerbou wers (48%) bestelt de mest niet eerder dan twee weken van tevoren, zo blijkt uit de enquête. De levertijd is over het algemeen een tot twee weken. Vooral direct na de graan oogst wil iedereen tegelijkertijd mest uitrijden. De vraag kan dan zo groot worden dat er op bepaalde momenten zelfs sprake kan zijn van een mesttekort. Dit probleem kan verholpen worden door meer mestopslag in de akkerbouwgebie den te plaatsen. Een bijkomend voordeel van mestopslag is dat de mest vooraf kan worden gemengd, waardoor een homogener produkt wordt verkregen. Ook kan de mest op deze manier beter worden be monsterd en geanalyseerd. Hoewel droge kippemest nog steeds erg.gewild is bij akkerbou wers (35%), vindt er een langzame verschuiving plaats naar varkens- drijfmest (43%). De Mestbank denkt dat deze verschuiving een ge volg is van de verbeterde kwaliteit van varkensdrijfmest in combinatie met de gunstige prijs. Maar ook de kleine hoeveelheid droge kippemest maakt gebruik niet aantrekkelijk. Bedreigingen Op de vraag welke maatregelen ak kerbouwers als meest bedreigend zien voor het mestgebruik, ant woordde 38% een uitrijverbod in het najaar en 23% een verlaging van de fosfaatnorm. De gebruiker van kippemest denkt minder mest te kunnen aanwenden wanneer de fosfaatnorm wordt verlaagd. De ge bruiker van varkensmest verwacht daarentegen juist meer problemen bij een uitrijverbod in het najaar. De Mestbank onderschrijft deze zorg van akkerbouwers. Doordat kippemest een relatief hoog fosfaatgehalte heeft, wordt de mestgift zo laag dat dit nauwelijks meer te verspreiden is. Ook een uit rijverbod in het najaar zal grote ge volgen hebben voor de mestafzet. De meeste akkerbouwers (65%) wenden de mest aan in augustus en september. Ook blijkt een deel van de akkerbouwers (22%) de mest vlak voor het ploegen aan te wen den. De Mestbank is van mening dat wanneer een akkerbouwer het gebruik van dierlijke mest combi neert met de teelt van een groenbe- mester, hij het meest verantwoord met de mineralen uit mest omgaat. Uit de enquête blijkt dat bijna drie kwart van de ondervraagde akker bouwers de mest op deze manier al toepast. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Regionale Mestbank West tel. 023 - 328199 en de heer J. Bosman (mestadviseur) Wolphaartsdijk tel. 01198 - 2157. De toepassing van het 'farmers' pri vilege' mag er niet toe leiden dat door de terugloop van het kwekers inkomen de kweek van nieuwe rassen in gevaar komt. Deze barriè re bij de totstandkoming van het communautair kwekersrecht moet snel worden opgeruimd, in combi natie met de wijziging van de Zaaizaad- en Plantgoedwet. Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan minister Bukman van Landbouw in reactie op zijn wijzi gingsvoorstel. Het Landbouwschap wil dat de verordening voor een communautair kwekersrecht en de nationale kwekerswetgeving op el kaar aansluiten. Het zogenaamde farmers' privilege stelt een ondernemer die eigen zaai zaad en plantgoed gebruikt vrij van het betalen van een kwekersvergoe ding. Het Landbouwschap pleit er voor dat in de EG het farmers' privilege wordt beperkt tot die land bouwgewassen waarvoor het mo menteel op grote schaal wordt toegepast: granen, peulvruchten en aardappelen. Reële beloning van de kweekarbeid is in direct belang van de primaire produktie, aldus het Landbouwschap. Al vanaf begin augustus kan de gele mosterd Ultra gezaaid worden. Door de snelle beginontwikkeling krijgen onkruiden geen kans. Ultra bloeit la ter dan andere rassen. Het heeft een hoge resistentie tegen het bie- tecysteaaltje en een drogestofop- brengst van zeven procent boven het gemiddelde

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 14