Demotivatie belemmert opbouw economie in GOS-landen Wel anders, maar niet beter In materieel opzicht zijn de Russen er na de politieke omwenteling nog niet op vooruit gegaan. De bewo ners van de onafhankelijke GOS-landen hebben nu meer goederen maar geen geld. Door meer vrijheid op het gebied van meningsuiting en godsdienst is in doctrinatie weggevallen. Frustratie is er echter ge noeg. Tot heden toe ontbreekt het aan inzet en motivatie om het land economisch in de lift te hel pen. Akkerbouwer Jan Sonneve/d uit Oudemolen vertoefde twee weken in het GOS-land Bashkiriaten westen van de Oeral. Dit op uitnodiging van de onder-directeur van een voormalige kolchoze te Ou- fa. De farm is nu nog staatseigendom, privatisering zit er aan te komen. Rondreis door Amerika en Canada Onlangs maakte Johan van de S/ikke uit Willemstad een rondreis door Canada en de Verenigde Staten van Amerika. De Westbrabantse akkerbouwer heeft veel gezien wat alleszins de moeite van het bekijken waard is, maar kwam natuurlijk tijd tekort om alles te zien. Een oud gezegde luidt dat in Amerika alles bigger en better' gebeurt. Dat eerste kan Van de S/ikke volmondig beamen, maar of ze het daan ook beter doen dan hier? Lees daarvoor zijn reisverslag. VRIJDAG 30 JULI 1993 13 hoofdzaak in het eigen dorp wonen. Een vol loon ligt op 7 dollar per maand. Niet veel, maar alle voorzie ningen zijn gratis. Eten gebeurt in het restaurant op de farm. leder ge zin heeft een stukje grond met vee. Veevoer en machines worden door de farm belangeloos ter beschikking gesteld. De bevolking maakt naar omstan digheden een tevreden indruk. Eten en drinken is er in overvloed. Luxe kunnen zij zich niet permitteren. Auto's zijn schaars. Fietsen kennen de inwoners amper. Alle verplaatsin gen gebeuren te voet of per open baar vervoer. Ontspanning als sport zien de werknemers van de farm niet zitten. Alcohol is hun hobby. Doorlopend grijpt men naar de fles. Wodka kost f 1,- per fles. Bier f 2,- per 10 liter. Door de sterke inflatie zijn veel goederen alleen maar met dollars verkrijgbaar. Cafés zijn er niet. Drank is buiten aan loketten te koop. Soms bestellen de liefhebbers van alcohol, bij gebrek aan een glas, een plastic zak met bier. Het puntje knippen zij eraf en laten zo de in houd in hun keel verdwijnen. Moderne machines Aan nieuwe machines ontbreekt het niet op het mammoetbedrijf. Met Amerikaanse steun staat er een mo dern werktuigenpark. Ermee om gaan kunnen zij niet. Sonneveld noemt een paar voorbeelden. "Gaan zij spuiten dan vertrekken zij meteen nadat er het middel inzit. Mengen is er niet bij. Het gevolg is verstopte doppen, plekken waar te veel ligt zodat het gewas kapot gaat en plaatsen waar niets komt. Niet verwonderlijk dat het onkruid er we lig tiert. Door het onkruid zie je vaak amper wat voor gewas er op het land staat. Een baas die 's morgens een werknemer aan het werk zet, nadat hij een machine heeft af gesteld, ziet de volgende dag amper resultaat. Zodra de baas weg is voert de werknemer zijn taak uit naar wat hem het best uitkomt. Bij aardappelen is dat mooi te zien. Op- frezen gebeurt met te hoge snelheid en te ondiep. Soms zie je stukken waar helemaal niets gedaan is. Technische deskundigheid is ver zoek. leder advies lappen zij aan hun laars en ze storen zich nergens aan. Aardappelen worden opgeslagen schot alle kans krijgt. Nederlanders zijn op het bedrijf een loods aan het bouwen. Beton levert de farm uit de eigen "centrale". Niet zelden komt er maar één wagentje per dag. De beton wisselt altijd van samenstelling". Ondeskundigheid groot "Voor de Nederlandse pootgoedte- lers zit er een gat in de markt in Bashkiria. Door jaren achtereen uit gangsmateriaal van het eigen bedrijf te gebruiken zijn alle pércelen zwaar ziek. Virusziekten, zwartbenigheid, fusarium en rhizoctonia bepalen het beeld. De coloradokever doet mo menteel zijn best. Acht jaar geleden is Nederlands pootgoed gekocht maar in de ogen van de leiding is dit niet goed geweest omdat nu alles ziek is. Ook hier ontbreekt deskun digheid. Bewaring van de aardappe len gebeurt in kisten die naast elkaar in de schuur staan. Bij tempe raturen van 25 graden onder nul is bevriezing veelal het gevolg. De aardappelen krijgen tijdens de be waarperiode geen kiemremming. Kunstmest en kalk komen het land niet op. De mest van de veestapel moet voldoende zijn. Een gelijkna mige verspreiding van de mest laat te wensen over zodat de stand van de gewassen onregelmatig is. Een kar met mest wordt op het land ge kipt en daarna met de traktor uit el in kisten. Koeling ontbreekt, zodat kaar getrokken. Vaak zit er nog ijzer en beton in omdat alle afval op de mestvaalt gaat. Dit heeft weer als resultaat dat oogstmachines stuk gaan". Afbraak verleden Sonneveld heeft verschillende gesprekken gehad met het midden kader van Oufa, de hoofdstad van Bashkiria, een land van 144.000 vierkante kilometer met 4 miljoen inwoners. Een citaat van een ambte naar. "Wij schamen ons voor het verleden. Alles waf aan het vroege re regime herinner wordt dan ook afgebroken. De vorige regering hield ons voor dat alles goes was, een uitstekende landbouw en industrie, veel export en een toonaangevende ruimtevaart. Nu komt veel in de openbaarheid. Nu zien wij op de tv ook relletjes in Moskou. Wij zijn al tijd geïndoctrineerd, voor Amerika bang gemaakt. De frustratie is groot. Verbetering op economisch gebied duurt tientallen jaren". Buitenlanders zijn bezig het land te helpen opbouwen. Ondanks goede leiding en voorlichting gaat het nog verkeerd. Overigens gebeurt het niet zelden dat hulpverleners, uit ei genbelang, meer leveren dan dat een bedrijf in werkelijkheid nodig heeft. J.v.T. Vrijwel ieder gezin op het platteland heeft een stukje land met enkele stuks vee. Hier een aantal stalletjes voor varkens, rundvee en ganzen. "Van de landbouw in de GOS- landen heeft Nederland voorlopig niets te vrezen", vertelt Sonneveld. "Personeel van de grote bedrijven mist ieere motivatie en drang. Hun bazen zijn vaak zoek. Wat ze doen, doen ze vaak nog verkeerd ook". De farm te Oufa is 9.000 ha. groot. Het areaal bestaat uit 120 ha peen, 50 ha kroten, 50 ha komkommers, 120 ha kool, 50 ha suikerbieten, 100 ha aardappelen, 1000 ha snij- mais en 2000 ha graan. Verdere teelten zijn een mengsel van gerst, erwten en luzerne, rogge en gras. De voedergewassen dienen voor de 15.000 stieren die als kalf worden aangeschaft, en de 2.500 melkkoei en. Het totale personeelsbestand telt 900 mannen en vrouwen die in Wat ons het eerste trof zijn de enor me afstanden, die je als je Neder land gewend bent niet voor mogelijk houdt. Ook houdt men er heel ande re gewoontes en manieren hoe men zaken benadert op na. We hebben natuurlijk vooral gekeken naar wat er zoal op landbouwgebied gaande is. ledereen die denkt dat daar alles koek en ei is, ervaart dat de werke lijkheid heel anders is. Daar heeft men ook met enorme moeilijkheden te maken net als wij hier in Europa. De prijzen zijn er van dien aard dat wanneer het op deze wijze doorgaat de ondergang van vele bedrijven on afwendbaar is. Men schat voorzich tig in dat binnen zeer korte tijd de helft van de bedrijfsgenoten niet meer in de sektor werkzaam zal zijn, en ook vervangend werk is er niet meer. De andere economische acti viteiten gaan achteruit zoals ook el ders in de wereld. Zo is ook de klimatologische toestand voor het tweede achtereenvolgende jaar slecht. De temperatuur laat het al maanden zitten, die is 10 graden la ger dan men om deze tijd gewend is (juni/juli) en dan is er ook nog water overlast in zeer grote gebieden. Ve le duizenden hectares brengen totaal niets op of zijn zelfs geheel niet ingezaaid, vooral in het Midden westen van Amerika. U heeft er wellicht de beelden van gezien op de televisie. Echter het land is zo groot dat wan neer je een paar duizend km een an dere richting uitgaat het soms weer heel anders is. De staten die door ons doorkruist zijn, zijn die waar het meeste graan, mais en soja ver bouwd wordt. Als dat wegvalt, zou de beurs in Chicago daar op reage ren? Verleden jaar niet, maar nu is de omvang veel groter. Opmerkelijk is dat op de hoger gelegen gebieden suikerbieten verbouwd worden. Met percelen van 1 mijl in het vierkant (1600 x 1600 meter). En dan zie je op meerdere plaatsen een ploeg met mensen met een schrepel wie den, wat je daar niet zou ver wachten. Canada Na deze eigenlijk veel te korte tijd om alles te bekijken, zijn we één van Canada's grootste graanprovincies binnengereden. Met het klimaat is het daar beter gesteld dan in de VS. We waren daar te gast bij een familie die zo'n veertig jaar gele den uit Nederland was geëmigreerd. Hebben met hard werken het goed gedaan, maar zien het nu vanwege de situatie in de landbouw heel somber in. Het is op de prairie een eenzaam leven. Ver overal vandaan, op jezelf aangewezen, ook voor een vrouw is het een hard leven. Het schrikt velen, vooral de jongeren af. Zij wonen liever elders in de wat meer bewoonde streken. Winters die lang zijn en waarin men soms weken niet weg kan vanwege sneeuw en vorst (30 40° on der 0). Een korte groeiperiode en op tijd de oogst weer zien weg te krij gen. Het gaat met tarwe leveren net als bij ons de bieten, in termijnen met bewaarloon. Er is land genoeg en het is niet duur, maar de animo is er niet meer. Ontvolking is dan ook het gevolg. Beter doen de mensen het waar de olievelden, die daar aanwezig zijn in exploitatie zijn genomen. Sommigen hebben wel 10 of meer ja-knikkers staan. Anders dan hier waar we met de mijnwet te maken hebben, is van de opbrengsten die de oliepompen geven 18 voor de eigenaar en in evenredigheid voor de gebruiker, plus dat daar naartoe een verharde weg wordt aangelegd. Grote garage Machines zijn er altijd aangekocht, van groot tot enorm groot. Meestal staat alles in de grote garage (bui ten). Het gekke is dat het daar niet roest, de luchtvochtigheid is daar heel anders. Koeien met zuigkalve- ren zijn ook op de meeste bedrijven wel aanwezig, al denkt men dat de ze over een paar jaar wel verdwenen zijn vanwege het tekort aan man kracht. Een bedrijf van zo gemiddeld 1400 tot 5000 hectare en groter runnen is toch al haast onmogelijk. Men pakt dan ook naar het meeste. Met zwadmaaien 15 meter breed probeert men het dorsen wat te ver vroegen. Groene delen sterven dan wat af. Nieuwe getrokken combines komen daar het meeste voor. Het spuiten met goede spuiten zoals wij die kennen moeten ze nog uitvin den, al beginnen enkele er zachtjes aan mee. Emballage inleveren mis schien over 25 jaar. De opbrengsten per hectare zijn natuurlijk vele malen minder dan bij ons, maar er valt een redelijke 'boterham mee te verdie nen. Nu is het absoluut gebeurd zeggen za We vervolgen onze reis naar de meer bewoonde gebieden. Zo rond om Winnipeg, prachtig mooi verka velde bedrijven met veel graan, mais en beeffarms (vleesvee). Je staat er van te kijken dat op zulke grote niet te overziene lange percelen het toch mogelijk is prima recht te rijden met het zaaien. Het zouden Hollanders kunnen zijn want die hebben het toch niet slecht gedaan. Natuurlijk komen er ook andere perceelsvor- men voor. Op een rijtje Als we dan onze rondreis erop heb ben zitten dan ga je zo eens alles op een rijtje zetten. Men heeft in Noord-Amerika ook een soort EEG- overeenkomst, maar ook daar ha pert er nog zeer veel aan. Van ons niets geleerd uit Europa? Of niets willen leren? Prijzen: Canada 1 liter bezine voor 55 dollar-cent, Amerika 1,23 dollar per gallon (4 liter); tabak, drank, le vensmiddelen zijn in de VS veel goedkoper; ziektekosten zijn in Ca nada geheel gratis, in Amerika niet en 40 is niet verzekerd; Canada melk en kippen (mestkuikens) quo ta, in Amerika is alles vrij. (koers: Amerikaanse dollar f 1,90 - Cana dese dollar f 1,47). Er zal nog heel wat water door de Mississippi stromen (nu buiten zijn oevers) eer alles ook daar geregeld is. Zo zien we dat alles daar wel an ders is, maar nu niet direkt beter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13