Trekkertrek Walcheren weer bijzonder geslaagd 't Is steeds donderen! Oogst-, dors- en stoppeldag OTMMZ in 's-Heerenhoek Zes weken boerenverdriet? Douven ziet af van Zuidlaren Undeen tegen vuilboomluis VRIJDAG 30 JULI 1993 Juli wordt ook wel de Donder- maand genoemd en dat hebben we gemerkt in WEST ZUID BEVELAND! Schreven de praktijkschrijvers de vorige keer dat een buitje regen wel kom zou zijn, ze hebben nu onge twijfeld meer dan voldoende. Afgelopen weekend is hier, bij zwa re onweersbuien 75 mm regen ge vallen en terwijl ik dit schrijf klettert de regen alweer tegen de ramen. Er is in ons gebied nog weinig gerst gecombined en er ligt nogal wat tar we plat. De bieten en de aardappels groeien goed, het ziet er naar uit dat het straks aardappels zal regenen! De vakantiegangers die, verwend door de mooie zomers van de afge lopen jaren, hun vakantie in Neder land wilden doorbrengen trekken massaal naar het Zuiden om daar de zon op te zoeken. Van de toeristen die hier blijven profiteren vooral de middenstand en de zakkenrollers die in de steden zeer aktief zijn. Wij hebben, als boeren, ook zakken rollers (of zijn het zakkenvullers?), in ons gebied zijn nl. op dit moment milieuambtenaren van de gemeente aktief!. Het is vaak ook "donderen" als deze mensen op het bedrijf ko men. Het is onbegrijpelijk dat ge meenten ambtenaren op pad sturen die wel de milieuregeltjes kennen, maar niets afweten van de praktijk en die niet hebben geleerd met mensen om te gaan. Hoewel je je voorneemt om rustig te blijven, ze krijgen het toch steeds voor elkaar om je, als boer en boerin, tegen zich in het harnas te jagen. De motivatie om te investeren in het milieu wordt op deze manier niet groter, met een lege portemonnee valt dat trouwens toch al niet mee, want ook hier geldt: "Heb je geld, dan doe je won deren, maar heb je 't niet dan is het donderen!" Het is in elk geval wel raadzaam om eerst bij de SEV te in formeren of je wel een milieuver gunning aan moet vragen. Sinds 24 juli is de eendenjacht ge opend. Er mag niet meer met lood worden geschoten er moet nu bismut of staal worden gebruikt. De schadevergoeding voor wildschade staat ook weer ter discussie, er is een voorstel van het jachtfonds om schade beneden f 250,- niet meer te vergoeden en voordat de Wico een schadezaak in behandeling neemt zal er f 150,- moeten worden betaald. Die f 150,- ben je dus in elk geval kwijt! Donderjagen over jacht wordt er graag en veel gedaan in Nederland. Door bepaalde groeperingen wordt beweerd dat een hoog percentage van de bevolking tegen jacht is, bij een objectief onderzoek komen er echter hele andere percentages naar voren. Er wordt trouwens graag met per centages gewerkt in Nederland. Als je vindt dat er meer bos moet ko men, dan ontdek je gewoon dat het percentage bos in Nederland nog al wat lager is dan in de ons omringen de landen (Ierland uitgezonderd). Ik vraag me af of ook het percentage wegen, gebouwen en mensen wel eens vergeleken wordt met andere landen en als dat percentage dan erg hoog is wordt het teveel dan op geruimd? (wat vinden we bv van een bevolkingsdichtheid van 440 mensen per km/2 in Nederland te genover 21 mensen per km/2 in Zweden?). Zou overigens het "donderen" over het Landbouwschap ook nog tot re sultaat leiden? Ik las in de PZC dat de Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie op de helling gaat. Het lijkt door te dringen in Den Haag, dat de belangenbehartiging van het Landbouwschap, dat ko mend jaar 40 jaar bestaat, moet veranderen. Het is te hopen dat de ze verandering een verbetering zal betekenen. Ik heb hard moeten zoe ken om naast 25 negatieve weerspreuken over juli een positieve te vinden, maar het is gelukt: On weert juli met grote toorn dan brengt hij daarvoor rijkelijk koren. Laten we daar dan maar moed op houden! Undeen is toegelaten voor de bestrijding van de vuilboomluis in consumptieaardappelen. De eerste vuilboomluis is ook dit jaar al gesignaleerd. Het insect lijkt een jaarlijks terugkerend probjeem te worden in aardappelen, mede doordat de gangbare bladluisbestrij dingsmiddelen de vuilboomluis on voldoende bestrijden. Producent Bayer adviseert om als er naast de vuilboomluis veel groene perzikluis voorkomt Undeen te combineren met Metasystox. Vorig jaar trok de dors- en stoppeldag vee! bekijks De vereniging OTMMZ (Oldtimer Trekker- en Motorenclub Midden- Zeeland) organiseert op zaterdag 14 augustus in 's-Heerenhoek een oogst-, dors- en stoppeldag. Voor de graanoogstdemonstratie worden vele antieke werktuigen uit de jaren 1940 en 1960 ingezet, zo- ars graanmaaiers, dorsmachines, getrokken maaidorsers, wiel- en rupstraktoren met één- tot vijf- schaar rondgaande ploegen, schijf- ploeg, schijfeggen etc. In het kader van de jubileumviering van de 150-jarige ZLM geeft voorzitter H.C. van der Maas om 10.00 uur het startsein door het insteken van de eerste schoven graan. Dit alles is te bezichtigen op het be drijf van de gebroeders Rijk, 's- Heerenhoeksedijk 5 te 's- Heerenhoek. Bij slecht weer wordt het evenement uitgesteld naar za terdag 21 augustus. Al op 8 juli dorste loonbedrijf Jobse uit Vrouwenpolder deze zaaierwten van Bram Maljaars uit Oostkapel- le. In de eerste helft van juli leek het er nog op dat de oogst van erwten, granen en graszaad vroeg gedaan zou zijn, maar de 'typisch Nederlandse zomer' maakte dat onmogelijk (foto Anton Dingemanse). In het LAND VAN AXEL is het afge lopen weekend plaatselijk de regen met bakken uit de lucht gevallen. Juist nu is dat met de oogst voor de deur een tegenvaller. En als we de pessimisten moeten geloven kan het nog enige tijd zo met het rege- nachige weer doorgaan. Want ook hier wordt er wel eens gesugge reerd dat "wanneer het regent op st. Margriet betekent dat zes weken boerenverdriet". En er is inderdaad op st. Margriet (19 juli) regen ge vallen. Laten we hopen dat deze volkswijs heid deze keer niet juist blijkt te zijn. Want al met al is er toch al wat schade aan sommige gewassen ontstaan, met name voorde gras zaadtelers. Voor de wat latere ras sen zorgt dit weer voor schade en ongemak. Er ligt nog heel wat veld- beemd gemaaid, maar ook al wat Engels raai en dat kan al helemaal niet veel van het huidige weertype gebruiken, gezien de gevoeligheid voor schot en uitval. Toch is er tus sen de buien door de laatste week nog wat gedorsen. Volgens de "mannen op de mart" heeft het produkt een vochtpercentage van achter in de twintig tot vijfendertig procent. Voorwaar niet niks, en wat kost dat allemaal niet aan droog- kosten? Ook is er hier en daar door te knik ken en dit betekent eveneens verlies aan korrels. Overigens schijnt de kg- opbrengst goed te zijn. Maar of dit nu met een prijs van 35 cent veel gewicht in de schaal legt om het in komen wat gunstig te beïnvloeden; ik laat het aan de lezer om dat te be oordelen. Gewassen zoals bieten, aardappelen, uien, cichorei en ande re gedijen goed in deze tijd van het jaar bij wat nat weer. Zolang ze maar niet met de voeten in het wa ter staan. Qua prijszetting lijkt het voor verschillende produkten alle maal wat vriendelijker van start te gaan dan het voorgaande jaar. Uien zijn relatief duur, zeker zolang het aanbod als gevolg van de weersom standigheden wat schaars blijft. Maar ook de vroegere aardappelen trekken wat aan. Er is vraag naar vlas en blauwmaanzaad blijft duur. Ook in de vleesveehouderij blijven de prijzen voor mest- en jongvee op redelijk niveau, ondanks dat de va kanties volop aan de gang zijn. Tra ditioneel gaat de vakantieperiode gepaard met lagere prijzen. Hier schijnt het verminderde rundvee bestand toch van invloed te zijn op het aanbod. Dat is heel anders in de varakens- sector. De biggenprijzen zijn nu op een dramatisch dieptepunt van f 50,- gekomen (LEI-prijs). De voor- Donderdag 15 juli zijn voor het der de jaar in successie trekkertre- kwedstrijden gehouden in Aagtekerke, georganiseerd door de afdeling Walcheren Noordwest van de ZLM. Het weer had beter ge kund, vertelt organisator A. Hou- mes, maar ondanks dat is het evenement weer bijzonder geslaagd. De 30 deelnemers boden de 2.500 a 3.000 toeschouwers veel spektakel. De modderbadraces met sloopau to's viel een beetje tegen: geen en kele deelnemer kreeg zijn voertuig aan het eind van de modderbak. Een demonstratieteam uit Zeeuws- Vlaanderen lukte dat wel, zij het met moeite. Ook de beide specials uit Schijndel hadden het moeilijk op de zware Zeeuwse klei. Één kreeg de sleepwagen zelfs niet van zijn plaats. Uitslagen: 2/2-3 ton: 1. Johan Pop- pe, 2. M. Wisse; 3/2-4 ton: 1. Ro nald Popppe, 2. Andy Vos; 4-4/2 ton: 1. Wim Poppe, 2. Joan de Vis ser; 4/2-5,6 ton: 1. Tïnus Melse, 2. Ad van der Maas; 4/2-5,6 ton auto maten: 1. Joan op 't Hof, 2. Han Maljaars; 5,6-7/2 ton: 1. Jan Wisse, 2. Wim Houmes; 5,6-7/2 ton auto maten: 1. A.P Kloosterman, 2. H. de Kok. uitzichten zijn niet hoopvol. Voorlo pig breidt de varkensstapel in de EG zich nog uit. In Nederland zal dat met de huidige prijzen wel gaan ver anderen. Op dit niveau zullen er veel fokkers al of niet vrijwillig stoppen. De kosten stijgen echter onvermin derd. Zo lijkt met het uitstel van de verplichte aanleg van spoelplaatsen voor veewagens de druk wat van de ketel om hiervoor aanzienlijke kosten te maken. Men is het er nog niet over eens of er nu naast de spoelplaats ook nog een olieafschei- der geplaatst moet worden. Erzou eventueel een druppel olie naast of op de plaat kunnen vallen en dat mag bij een boer nou juist net niet. Je vraagt je af of er dan langs het hele Nederlandse wegennet ook zo'n installatie aangelegd moet wor den. Want ook daar passeert toch wellicht wel eens een auto die een druppel olie verliest. Dat dit niet alleen een probleem is voor de varkenshouder mag blijken uit verschillende berichten. Ook voor het afspuiten van landbouw machines wordt mogelijk in de toe komst zo'n speelplaats verplicht. Hopelijk keert het normale verstand bij de plannenmakers terug en wordt of worden de voorschriften voor aanleg van de spoelplaatsen op hun noodzaak getoetst en tot normale proporties teruggebracht. Machinefabriek gebr. Douven, be kend van de spuitmachines, ziet af van deelname aan de landbouw- werktuigenbeurs Zuidlaren. Zoals bekend is de Landbouw-RAI verschoven naar de oneven jaren, om uit de 'schaduwwerking' te ko men van de Agritechnica te Frank furt en de Agribex te Brussel. In verband met de verschuiving van de RAI is Zuidlaren naar de even jaren verplaatst, waardoor déze beurs in de schaduwwerking van genoemde beurzen in Duitsland en België te rechtkomt. In 1994 worden Zuidla ren en Brussel zelfs in exact dezelfde periode gehouden, van 7 t/m 11 februari, terwijl aansluitend ook nog eens de SIMA te Parijs plaatsvindt. Douven nam in het verleden van alle genoemde beurzen deel, en heeft gemerkt dat in Frankfurt, Brussel en Parijs steeds meer Nederlandse be zoekers acte de présence geven. De verplaatsing van de Agritechnica naar Hannover zal bovendien ook een negatieve uitwerking hebben op Zuidlaren. Overigens heeft ook de Federatie "Het Landbouwwerktuig" na een strategisch onderzoek vraag tekens gezet bij handhaving van Zuidlaren in de huidige vorm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12