lit H P nrp LtiiL Hji Niet om meer verlegen Hoog blijven aardappelprijs lichtpuntje Zomer '93 Versmalling Walchers bouwplan VRIJDAG 30 JULI 1993 De drukte op onze bedrijven in de NOORD-WESTHOEK gaat weer toe nemen, de oogst staat voor de deur. Maar de weersomstandigheden zit ten niet mee. Van zaterdag op zon dag is hier aan de noordkant van onze kring veel water gevallen tij dens de onweersbuien. We zitten er nu niet meer om verlegen, al zijn de vooruitzichten nog niet zo best. Veel extra werk en kwaliteitsverlies, daar zitten we echt niet op te wach ten. Het werkt allemaal kostenver hogend en opbrengstverlagend. Er zijn al heel wat percelen graszaad gedorsen en vele andere zijn er aan toe. De eerste erwten en ook enkele percelen gerst zijn er ook af, niet droog natuurlijk. Vooral in de erwten was er al schade door het openspringen van de peulen. Ik heb zo eens rondgereden in ons gebied. Wat staat alles er toch goed bij. Tar we plaatselijk zwaar genoeg, wat eveneens voor de gerst geldt. En een gewas als aardappelen met enorme loofontwikkeling, daar zit al goed wat onder. Ik kreeg van colle ga's te horen dat ze al wat zouden willen ruimen, en dat er al wat ver kocht is voor half augustus leveren. Veldgewas op auto geleverd brengt 18 cent per kg op. Vroeg en groen, maar gewoonlijk wel veel kilo's. Men schat in dat de prijsontwikke ling wat vriendelijker is dan het vori ge seizoen. Maar laten we daar toch voorzichtig mee zijn. Het duurt nog even eer de opbrengsten wat beter bepaald kunnen worden. Bij een wat groter aanbod weten we het wel. De handel is in dat opzicht zeer voorzichtig. Wat staan veel percelen bieten toch bont, er zitten lichte plekken in de bieten. Er zal wel een oorzaak aan te wijzen zijn, maar het valt gewoon op en echt structurele schade na zo'n mooie voorzomer is ook moei lijk aanwijsbaar. Niettegenstaande staat er over het geheel gezien bui ten een geweldig gewas. Het plant- uien rooien gaat ook niet zo voortvarend als gewoonlijk. De werkzaamheden moeten nogal eens uitgesteld worden vanwege de on gunstige weersomstandigheden. De prijsontwikkeling is echter goed en waar mogelijk gaan ze vlot weg. Men zit er om verlegen en dan kan er veel. Nu maar hopen dat alle prij zen dit seizoen wat positiever uit mogen vallen. Het komt in onze be drijfstak echt van pas, zoals bij velen die een zelfstandig beroep uit oefenen. Kijk maar eens naar de schippers, het is wel anders maar ze vechten ook voor hun bestaan. Het lijkt wel of alles moet worden aangetast en aangepast. Zou men nog steeds denken dat zoiets in een zogenaam de welvaartsstaat past? Het tegen gestelde zal blijken. Men praat maar steeds over het creëren van werk en banen. Als je daar nu 's morgens iets voor inneemt geloof je daar mis schien nog in. Elke week gaan er bedrijven dicht en krijgen we er nog meer mensen bij die ook de nodige kosten met zich meebrengen. En dan maar zeggen: we gaan naar be ter. Een steeds kleinere groep die het moet verdienen en die het moei lijk heeft. Dat werkt totaal verkeerd. Maar het zal wel zo zijn dat je nooit te oud bent om te leren. Laten we elkaar een goede en hope lijk goede oogsttijd toe wensen. Zo iets is in ieder geval door niemand te beïnvloeden en tot op heden nog belastingvrij. Hoewel er vorige week op THOLEN EN SINT PHILIPSLAND al wat per ceeltjes gerst zijn gedorsen met een vochtpercentage van 17 a 18 ziet het er naar uit dat de graanoogst voor augustus niet meer op grote schaal op gang zal komen. De vele regen, meer dan 40 mm, in het af gelopen weekeinde en de toekomst voorspellingen voor deze week zorgen voor een flinke achterstand in de oogst werkzaamheden. Bij het graszaad liggen er nog al wat percelen veldbeemd al enkele we ken te wachten om gedorsen te worden. Bij het Engels raai en riet- zwenk is een aantal percelen op vrij dag en zaterdag nog gedorsen kunnen worden met vochtgehaltes van tegen de 20 Wel was hier ook sprake van wat zaadverlies door de vele buien. Zaadverlies is er nu In het LAND VAN ALTENA EN BIES- BOSCH hebben we na een prachti ge voorzomer, welke ons veel zon en warme dagen gegeven heeft nu te maken met volgens het KNMI in De Bilt een westelijke stroming waarvan het einde nog niet in zicht is en het weer dus bij ons blijft be palen. Volgens weerkundigen is dit nog een uitvloeisel van de grote re- gengebieden van Noord-Amerika en Zuid-Azië waar door de regen alles overstroomd is, ook veel vruchtbare grond. y? In vergelijking met dat geweld zijn onze hoeveelheden bijna weg te cij feren. Dat wij na een paar mooie zo mers een wat mindere hebben aangaande de weersgesteldheid, is in de landbouw wel bekend, maar de boer moet er mee leven en die maatregelen nemen die voor'zijn be drijf de juiste zijn. Het late graszaad dat erg gevoelig is voor regenachtig weer geeft: soms veel verliezen en lage kiërrïcijférs als het oogsten niet optimaal kan ge beuren. Het dorsen van erwten gaat wel gewoon door. De opbrengsten zijn heel behoorlijk. Het aantal hec tares is veel minder dan vorige jaren wegens de slechte verkoopcijfers van de conservenfabrieken. De graanoogst valt ook wat later uit dan dat er in de maand juni werd gedacht dus daar hebben we nog een paar weken speling. Nou maar hopen dat we dan wat vaster weer hebben want de hogere kosten van drogen enz. geven een nog lagere uitkomst. De aardappelen zijn deze zomer "heel zwaar in het loof gegroeid" dus moeten we met de bestrijding van de aardappelziektes oppassen. Het spuitschema moet daarop wor den afgestemd om niet zo'n ramp jaar als verleden jaar te krijgen, toen veel partijen in de schuur zijn verrot. De oppervlakte aardappels is dit jaar wat lager in ons land. In Frankrijk zijn er heel wat minder gezet en dat zal voor de prijzen misschien van belang kunnen zijn. De handelaren, verwerkers en grootwinkelbedrijven hebben (het zijn er maar een klein aantal) de touwtjes (de prijzen) bijna in han den, dit tot schade van de teler want door concurrentie wordt hoofdzakelijk de prijs bepaald. Ook landbouwers die een kleine over schakeling gemaakt hebben naar grove tuinbouwgewassen krijgen voor hun extra arbeid weinig be taald. Ook mede door het groeizame weer in de voorzomer, dus voor vele landbouwers zal het wel zijn "schoenmaker blijf bij je leest" en geen aparte gewassen of teelten proberen; het geeft dikwijls te leurstelling. In de fruitteelt worden weer hoge ramingen verwacht wat de op brengst betreft vooral de peren zul len veel kilogrammen geven. De hoogte van de export zal wel doorslaggevend zijn, wat de prijs aangaat. Ook bij de appels wordt een hoge opbrengst verwacht. De kopers van fruit op stam of in de kist geleverd, zullen dit jaar wel voorzichtig zijn want daar is verle den jaar veel aan verloren. De diver se verwachtingen van opbrengsten en prijzen en als gevolg daarvan de financiële uitkomst, komen veelal op een laag peil terecht, dus een la ger inkomen. Ook hét milieu dat een steeds grote- ré druk op onze bedrijven uitoefent, is niet te stuiten. De ene week is het dit en de andere week weer dat. Het wordt klaargestoomd door de amb tenaren en op onze agrarische we reld losgelaten met vele nadelen, gegrond of ongegrond en soms moeten maatregelen teruggenomen worden door een slechte onder bouwing. ook opgetreden bij die percelen die eind vorige week gemaaid moesten worden of deze week nog gemaaid moeten worden. Ook het voorko men van schot valt niet langer uit te sluiten. Gezien het feit dat de uitbe talingen wellicht allemaal rond de gegarandeerde minimumprijzen zul len liggen, plegen droogkosten en eventuele kortingen t.g.v. kwaliteits verlies een flinke aanslag op het saldo. Het enige positieve aan deze slechte oogstperiode is wellicht het feit dat de zaadfirma's wat minder grote voorraden zullen krijgen. Of dat al op korte termijn tot uitbreiding van het sterk ingekrompen areaal voor 1994 zal leiden, valt te betwijfelen. Het langdurig aanhoudende natte weer zorgt ook voor oogstproble- men bij de in ons gebied zo veel voorkomende bloemzaden. Dorsen uit het zwad is soms niet mogelijk, wat weer extra droogkosten met zich meebrengt. Latere soorten zit ten nu volop in hun bloeiperiode en vormen vanwege het slechte weer geen zaad. Tevens krijgen veel ziek ten nu ook de kans om het gewas aan te tasten waardoor de zaadzet ting onvoldoende tot zijn recht komt. Ook positief aan deze natte periode is het hoog blijven van de aardap pelprijs. Tot ieder verrassing zijn de prijzen na een slechte start flink gestegen en is de daling minder scherp geweest dan wij in de laat ste jaren gewend waren. Wel is een tendens waar te nemen dat er steeds meer een wat velvaster pro- dukt gevraagd wordt. Het teruggrij pen op de kistenrooier komt dan ook vaker voor dan de laatste jaren, terwijl er ook wat meer wordt dood gespoten, alvorens er gerooid gaat worden. Door de hoge opbrengsten en de goede prijzen worden de ver liezen van vorig jaar in de vroege aardappelen weer goed gemaakt. Of dat voor de late rassen ook zo zal zijn valt te betwijfelen, er kan nog veel gebeuren, maar de meeste per celen hebben al veel kilo's onder zich, zodat een grote oogst ge vreesd moet worden. En of wij dan met zijn allen zo sterk kunnen zijn als de aannemers van het basisplan zoetwatervoorziening WestTholen om met een bijna gelij ke, en wellicht veel te hoge prijs voor de dag te komen valt te betwij felen. Zeker nu het wat stil wordt rond de akties als het niet betalen van de Landbouwschapsheffing en het oprichten van een akkerbouw- vakbond. Perceel tarwe bij Wolphaartsdijk Na een mooie voorzomer met veel zon en niet te veel neerslag stelt ook in WALCHEREN de julimaand wat het weer betreft teleur. Als de weerspreuk "Regen op St. Margriet zes weken boerenverdriet" bewaar heid zou worden, kon het wel eens een heel eind in augustus zijn alvo rens zich een langdurige weersver- betering aandient. Gelukkig is er niemand die dit vooraf weet, maar de weersvoorspellingen van dit mo ment wijzen op een aanhouden van het koele wisselvallige weer en dat is wel het laatste waar zowel boer als recreant op zit te wachten. Afgelopen weekend alleen al viel er in ons gebied 50-60 mm regen en dat is veel te veel van het goede. Op zich is dit weertype in de zomer niets ongewoons, alleen de laatste jaren zijn we wat dit betreft ver wend na 4 mooie zomer. Vooral de oogst van vlas, graszaad maar ook plantuien ondervindt hierdoor stag natie Met name de percelen gras zaad die al enige tijd gemaaid liggen, zullen als gevolg van her- groei nog een keer gemaaid moeten worden met alle opbrengstverliezen vandien. Sommige telers van Engels raaigras waarvan de percelen rijp genoeg zijn om te maaien wachten hiermee in verband met het slechte weer om bij een weersverbetering alsnog te maaien of eventueel van stam te dorsen. Wat in dezen wijs heid is, weten we pas achteraf. Als gevolg van de grote voorraad- vorming hebben veel graszaadte lers, vooral van Engels raaigras, bericht gekregen dat het areaal voor 1994 flink zal worden ingekrompen en de contractprijs sterk zal dalen. Veel bouwplannen zullen hierdoor nog nauwer worden. In tijd van en kele jaren zullen daardoor vlas, erw ten en deels graszaad uit veel Walcherse bouwplannen verdwe nen zijn. Uit een oogpunt van risi cospreiding en bodemvruchtbaarheid een slechte zaak. De spilfunctie van het graan laat zich steeds nadrukkelijker voelen. Evenals elders in het zuidwesten vertonen ook in ons gebied diverse bietenpercelen een licht gele kleur. Andere pecelen daarentegen staan er frisgroen bij. De praktijk verschilt van mening over de oorzaak van de ze geelverkleuring. Mogelijke oorza ken zouden kunnen zijn stikstofgebrek, achteruitgang van de structuur, een vorm van verge- lingsziekte of een zekere mate van afrijping, maar voor het laatste is het eigenlijk nog wat vroeg. Wel bestaat de indruk dat de waarschu- wingskaarten voor luisbestrijding aan de late kant zijn verstuurd. In hoeverre deze verkleuring invloed zal hebben op het aantal kg suiker per hectare is momenteel moeilijk in te schatten. Het groeiseizoen duurt nog 2 3 maanden. Zoals het er nu uitziet staat ons toch een goede bie- tenoogst te wachten. Het vochtige weer van de laatste tijd lijkt er voor te zorgen dat we weer afstevenen op goede tot zeer goede opbrengsten van aardappe len en uien. Teelttechnisch een lust om dit als boer te ervaren. De ziek- tedruk is echter vrij hoog met dit weer komen spuitschema's in de war. Momenteel is filosoferen over de financiële kant van deze op brengsten puur speculatief en daar door prematuur. Maar een hoge kg-opbrengst van oogst 1993 lijkt wel een vaststaand gegeven te worden. Van alle sectoren welke de land- en tuinbouw omvat, zit de melkvee houderij momenteel bijna nog als enige in de beste hoek, dankzij de contingentering. Tal van andere sec toren welke vrij mogen produceren (behoudens milieubeperkingen), kampen met een overschotsituatie en daardoor lage prijzen zowel in de dierlijke verdelingssector als in bijna alle plantaardige sectoren. Het dal in de bekende cyclus, lijkt bij een aan tal sectoren structureel te worden met alle fincanciële gevolgen vandien. Het is de hoogste tijd dat de land en tuinbouw zelf en hun organisa ties in eensgezindheid eens gaan nadenken wat men nu werkelijk wil: landbouwbeleid of plattelandsbe leid; beperkt milieuvriendelijk produ ceren of onbeperkt produceren tegen afbraakprijzen; een werkbaar en leefbaar platteland of een slag veld in landbouwondernemersland met de consument als grote winnaar?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11