■I de aaltjesbestrijder bij uitstek Al veel pootgoed binnen Maakt eendracht macht? Laten we het proberen MUSSEN NIET ONDER DE INDRUK Hollen of stilstaan Het zag er zo mooi uit -fcfcmrïTL VanZÜBPLüBW! Vijftig miljoen voor natuur uiterwaarden 10 VRIJDAG 30 JULI 1993 mÊÊÊÊËÊÈBÊÊÊBRSÊÊÊÈÊI wassamm Verschillende pootgoedtelers in WEST BRABANT ZUID hebben in middels hun aardappelen binnen zit ten. Op de zandgronden heeft het rooien, ondanks regelmatig regen, weinig belemmering gegeven. Zoals het er nu naar uitziet ligt de klogram- opbrengst over het algemeen la ger dan voorgaande jaren. Vooral een aanmerkelijk lagere aan slag is hiervoor verantwoordelijk. Dit heeft al geresulteerd in een prijsver hoging bij de kleine maten Bintjes. Het uitgangsmateriaal is grof ge groeid. Handel in pootgoed is er hoegenaamd nog niet. Dit zal in sterke mate afhangen van het ver koopseizoen van de nieuwe oogst consumptieaardappelen. Consumptietelers van aardappelen kunnen momenteel zaken doen voor 12-14 cent per kg. veldsgewas, op auto geleverd en half augustus leve ring. Veelal is de prijs afhankelijk van sortering en uiterlijke gebreken als pok en schurft. Het ziet er naar uit dat menig perceel in prijs terug moet omdat het percentage groei- scheuren aan de hoge kant is. De forse regenval van enkele weken ge leden heeft de knollen te snel laten groeien met als gevolg groeischeu- ren. Ook pok heeft dit jaar kunnen toeslaan. Tijdens de knolzetting was het op menig perceel te droog. Veel transacties op aardappelgebied zijn er nog niet gebeurd. Telers zijn niet bereid om voor 13 cent te ver kopen. Nu het er naar uitziet dat granen en suikerbieten in prijs dalen zullen de aardappelen het goed ma ken. Echt te weinig aardappelen zul len er niet komen. In omliggende landen groeit een vrij mooi gewas. Groot voordeel voor de nieuwe Bintje-oogst is dat de voorraden op zijn en dat het areaal vroege in dustrieaardappelen aanzienlijk lager is. Daarbij is de 10% lagere hoofd- oogst een niet te verwaarlozen faktor. De problematiek rond de asbest gaat verder doorwerken dan alleen maar het milieuaspect. Eigenaren van bedrijfsgebouwen met asbest golfplaten zijn nu voorstander van een waardevermindering voor hun bezit. Bij de huidige strenge milieu bepalingen is menig gebouw onver koopbaar geworden. De kosten voor afvoer van asbest liggen hoger dan de werkelijke waarde. Een verlaging van de onroerendgoed-belasting is op zijn plaats. Ook bij bedrijfsover name gaan schuren met asbest pla ten een rol meespelen. Op SCHOUWEN EN DUIVELAND zijn we inmiddels aangeland in een periode die ze vroeger weieens 'hartje zomer' noemden. Om dit te ervaren moeten we helaas de afge lopen weken meer een beroep op de kalender dan op de tuinstoelen doen. Dit regenachtige weer zorgt ervoor dat er op het land weinig spectaculaire dingen gebeurd zijn. De oogst van vroege produkten met name plantuien en vooral graszaad wordt behoorlijk vertraagd. Het ge volg hiervan is dat men dan vaak te snel weer gaat beginnen met als re sultaat hogere droogkosten. Misschien dat we ons dit jaar nog droogkosten in het graszaad kunnen permiteren, voor volgend jaar zal dat beslist niet het geval zijn. Deze week is de graszaad vertegenwoor diger weer bij ons langs geweest en het eerste dat mij opviel was dat hij zijn werkwijze danig heeft veran derd. Vroeger was het nog wel eens van: "Heb je nog een lapje over voor dit of dat soortje?" Nu is het zo dat hij blij zou zijn als je met de teelt stopt, want dan kan hij dat perceel nog bij een ander - die anders teveel gekort zou worden onderbrengen. Nu is er bij het bekend worden van de contractprijzen voor oogst 1994 niet zo gek veel overtuigingskracht voor nodig om je van de graszaad teelt af te houden, want de prijsda ling is niet gering. De contractprijs 1994 voor een bepaald soort dat wij telen ligt op f 1,60/kg terwijl dat zelfde soort in 1992 nog f 2,30/kg opbracht. Snel gerekend is dat f 0,70 x 1400 kg f 980,- minder opbrengst per hectare. Gevraagd naar de redenen wordt uiteraard de enorme voorraad genoemd. Als ik dan stel dat de inkrimping van het areaal dit op kan lossen krijgt "de concurrentie" de schuld en vervol gens blijkt het nog redelijk ook, want de graanprijs is ook met 1/3 gezakt. Het zal allemaal wel waar zijn maar de boer krijgt het allemaal weer op zijn bordje, en probeert u maar met hogere kosten en f 1.000,- min der per ha positief uit te komen. Per soonlijk denk ik dat de teelt voorlopig weinig rendement op zal leveren en het is nog maar de vraag wat er met de contractprijzén zal gebeuren als de voorraden weg zijn en de marktprijzen aantrekken. Zul len wij als producenten daar dan ook van profiteren? Gelukkig zijn er ook nog positieve berichten in de regio en wel van achter de vergadertafel. Het kring- bestuur heeft zich uitgesproken voor het oprichten van afdeling Schouwen en Duiveland die dan in de plaats moet komen voor de tien nu nog bestaande plaatselijke afde lingen. Alle bij het overleg aanwezi ge afdelingsvoorzitters waren hierover positief zodat dit plan waarschijnlijk zonder al te veel pro blemen kan worden uitgevoerd. In grove lijnen komt de samenvoeging er op neer dat wij in Schouwen en Duiveland één afdeling overhouden die onze belangen zal gaan beharti gen, los daarvan bestaat dan voor de oorspronkelijke afdelingen nog de mogelijkhedi om bepaalde eve nementen zoals bv. soos of reizen individueel te blijven organiseren. Doordat het aantal actieve boeren snel vermindert denk ik dat dit een logische stap is, want niemand is gebaat met afdelingen die de belan gen van 10 tot 15 man moeten ver dedigen. Tevens zal een eventuele samenvoeging een besparing ople veren van cadeaubonnen voor D.L.V.-ers en andere allesweters die met de huidige landbouwproblema tiek ook geen raad weten. In verschillende percelen gerst en tarwe ontstaan aanzienlijke oogstdervingen door vreterij en vernielzucht van mussen. Vooral in de omgeving van woonkernen moet graan het ontgelden. Door aanhoudende wis selvallige weersomstandigheden blijft rijpe gerst staan. Enkele telers hebben vogelverschrikkers geplaatst. Helaas, zo'n opgevulde overall blijkt bij mussen maar voor een paar dagen schrik in te boezemen. Het gevolg is dan dat juist om deze reden een goed gewas toch in opbrengst tegen zal vallen. De oogsttijd is weer aangebroken en dit jaar blijkt weer duidelijk dat ons machinepark (waarvan menig zogenaamde deskundige vindt dat het overgemechaniseerd is) het ver schil uitmaakt tussen wel of niet oogsten, goede of slechte kwaliteit. Als de weersomstandigheden niet meezitten en de oogst "gestolen" moet worden is veel oogstcapaciteit een must. Zo kon het afgelopen week in West Zeeuws Vlaanderen voorkomen dat een perceel gras zaad, dat als verloren moest wor den beschouwd, met 5 grote maaidorsers op een avond toen de weerstomstandigheden het even toelieten is geoogst. De voorbijgangers waanden zich even in Amerika bij de aanblik van zoveel geweld. Zo is op deze manier in het West Zeeuws-Vlaamse al veel graszaad geruimd en zijn tussen de buien door al diverse percelen zo- mergerst gedorsen. Ook moesten er ineens percelen pootgoed gerooid worden vanwege zeer snel uitbrei dende rhizoctonia. In zo'n periode van 'kwakkel' weer is het hollen of stilstaan geblazen, als het weer het even toelaat moet zowat alles tege lijk gebeuren en als je dan uitregent ben je weer klaar. Het lijkt mij dan ook van vitaal belang dat we in ons onbetoruwbare klimaat ondanks de huidige recessie een zekere 'over- mechanisatie' in de been houden. Laten we trouwens de moed erin zien te houden want het maanzaad is duur (wie had dat gedacht) en wie weet wat de wateroverlast in Amerika prijstechnisch teweeg zal brengen: de een zijn dood, de ander zijn broodHoeveel boeren denkt u zouden nu niet stilletjes hopen dat de graanoogst voor een groot ge deelte zou verregenen in de wereld? Het zou een klap zijn vooral voor de getroffen boeren zelf, maar de poli tiek zou er wel eens even door wak ker geschud worden en weer leren hoe belangrijk voedsel is voor men sen. En de boer? Die zou in de vol gende jaren de financiële schade ruim terugverdienen als zijn produk ten weer fatsoenlijk betaald worden. Maar laten we hopen dat onze voor mannen en onze akkerbouwvak- bond dit ook zonder natuurrampen kunnen realiseren. Intussen is er weer een flinke bui gepasseerd en kunnen we de voor morgen geplan de werkzaamheden wel weer vergeten. Het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer en dat van Verkeer en Waterstaat zullen in de periode van 1993 tot 1996 elk 25 miljoen gul den uittrekken voor natuurontwik keling in het rivierengebied, met het accent op de uiterwaarden. Het geld van het ministerie van LNV komt voornamelijk uit het budget voor het Natuurbeleidsplan, en zal onder meer worden besteed voor aankoop en inrichting tot natuurge bied van landbouwgronden. Wanneer ik dit schrijf is het week end, 24-25 juli. We hebben deze nacht in het LAND VAN HULST 25-30 mm regen gehad, alweer een tegenvaller. Het zag er allemaal zo mooi uit. Als ik rondkijk dan zie ik hier in deze streek dat het vlas praktisch op een week hooguit tien dagen is geplukt. Alles ging voorspoedig totdat er toch teveel regen kwam. Als je nu over de percelen loopt dan is het rootproces overgegaan in een te ver stadium. Ook voor de zaadbollen is het voor veel percelen te laat. Het is jammer voor dit gewas want het was één van onze vierde gewassen. Hetzelfde verhaal telt voor de perce len graszaad, welke nog niet zijn ge dorst. Naar het schijnt zijn er dit weekend enkele percelen gedorst, waarvan ze het zaad niet uit de kisten kregen. Ik vraag me af hoe veel procent vocht deze partijen zul len hebben om nog maar niet te spreken van de droogkosten. Een positiever geluid komt van de zomergerst. Naar verluidt vallen de kg-opbrengsten niet tegen. Ik hoop dat dit voor de tarwe ook zo mag zijn want ik denk dat de geldop- brengst van de granen vlug geteld zal zijn. Maar kom, laten we toch proberen optimistisch te blijven want na regen komt altijd zonne schijn. En wanneer we dan volop aan het oogsten zijn, vergeten we deze lage graanprijzen toch even. Laat ons hopen dat de aardappel prijzen dit jaar eens goed mogen zijn. Het is te hopen dat ze niet te goed zullen zijn want dan zal de teelt volgend jaar te drastisch uit breiden. Maar dat zien we volgend jaar wel. Tel. 01102-47911* DJ. VAN DER HAVE B.V. 4420 AAKAPELLE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10