Landelijke teeltregeling voor aardappelen in 1995 Zaai op zeker. MetLG ||j? Zaai op zeker. MetLG. NTV volgend jaar nog groter Zaai op zeker. MetLG. Fruitteelt boerde achteruit Radicchio rosso rendabele, maar arbeidsintensieve teelt Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond put méér energie uit deze vroegst zaaibare bladrammenas van Nederland! Straks nog vier Verenigingen van Bedrijfshulp in Brabant Video "milieu op het erf" van NCB Groenbemesting en aaltjes- bestrijding. Uw grond gaat tot de bodem met deze meest gezaaide gele mosterd van Nederland! Ramingen bedrijfsuitkomsten LEI Wereldproduktie suiker Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond is het beste af met deze vroegst zaaibare gele mosterd van Nederland! Emergo Het Landbouwschap wil vanaf 1995 een landelijk verplichte aard appelteeltregeling (ATR) gaan in voeren. Dit betekent onder andere dat aardappeltelers vanaf die datum alleen goedgekeurd pootgoed mo gen gebruiken. Momenteel is dit nog niet in het hele land verplicht. Het verplichte gebruik van goedge keurd pootgoed verlaagt de kans op insleep van ziekten en werkt kwali teitsverbeterend Door de nieuwe regeling moeten te lers die hun eigen pootgoed ver meerderen dit ook ter keuring aanbieden bij de NAK (Nederlandse Algemene Keuringsdienst). Een teler die zijn eigen pootgoed wil laten De FAO verwacht voor 1992/93 een wereldsuikerproduktie van 17 miljoen ton, een toename ten op zichte van het jaar daarvoor. De oorzaak hiervan is de grotere produktie in de EG, het GOS en Australië. In genoemd jaar zou het verbruik met één procent zijn geste gen tot 114 miljoen ton. De voorra den stijgen hierdoor tot een hoeveelheid die overeenkomt met 35 procent van het totale jaarlijkse wereldverbruik. Sinds 1986/87 zijn de voorraden nog nooit zo groot geweest. De FAO verwacht dat de wereldpro duktie tot het jaar 2000 met 1,6 procent per jaar zal stijgen, en de consumptie met 1,5 procent. keuren, moet bij de aanmelding voor de keuring een zogenoemd partijdo cument kunnen overleggen. Uit dit document moet de afkomst van de partij blijken. Als partijdocument geldt een certificaat van het poot goed dat is aangekocht of een be wijs voor eigen teeltmateriaal. Dit laatste is een bewijs dat het voor gaande jaar een partij voor eigen ge bruik te velde is goedgekeurd. Het Landbouwschap heeft besloten om de ATR niet in 1994 maar in 1995 in te laten gaan, juist om te lers de kans te bieden op goedge keurd pootgoed over te stappen. Een goede voorbereiding op de ko mende regeling kan er voor een teler als volgt uitzien.: - in het teeltseizoen 1994 het pootgoedareaal poten met ge certificeerd pootgoed; - deze teelt te velde laten goed keuren door de NAK en laten voorzien van een bewijs voor ei gen teeltmateriaal; - in 1995 een gedeelte van dit goedgekeurde pootgoed op nieuw voor vermeerdering telen en ook dit gedeelte weer laten keuren. Op deze wijze zijn de telers in de ge legenheid om met de aankoop van een relatief geringe hoeveelheid ge certificeerd pootgoed toch in 1995 aan de eis van het gebruik van goedgekeurd pootgoed te kunnen voldoen. De netto bedrijfsuitkomsten in de fruitteelt zijn in het afgelopen oogst- seizoen (92/93) sterk achtergeble ven bij die van het jaar daarvoor. In wat mindere mate vertonen ook de resultaten in de groente- en bloem bollenteelt een teruggang. Dit blijkt uit de ramingen van de bedrijfsuit komsten tuinbouw open grond van het LEI. Het LEI raamt het gemiddelde netto bedrijfsresultaat in de fruitteelt in oogstseizoen 92/93 op een verlies van f 109.000,- (een jaar eerder be droeg dit verlies f 20.000,-). Per hectare daalde het bedrijfsresultaat met ca. f 7.000,-. Dit slechte resul taat betekent een (negatieve) ar- beidsopbrengst van de ondernemer van f 7.300,- (was f 56.200,- een jaar eerder). Het ondernemers inkomen kelderde van f 80.000,- naar f 16.500,-. Het gemiddelde netto bedrijfsresul taat van de bedrijven met groente in de open grond bedroeg in oogstsei zoen 92/93 ca. min f 77.000,- (was f 68.000,- negatief een jaar eerder). Voor de bloembollenbedrij- ven daalde het resultaat van min f 22.000,- tot min f 44.000,-. In de open-grondsgroenteteelt daalde het ondernemersinkomen van f 35.000,- tot f 30.000,-, in de bloembollenteelt van f 89.000,- tot f 77.000,, Radical Akkerbouwer W. de Weert uit Steenbergen teelt dit jaar voor het eerst 1,20 ha Radicchio rosso. Een intensieve teelt want zo'n 10 kroppen per meter snijden en schoonmaken vergt veel manuren. De vooruitzichten lijken hoopvol. Er komt meer vraag. De Weert teelt in poolverband voor Grobeka. Het bemiddelingskantoor zorgt voor de planning, geeft adviezen en regelt de afzet. "Het brengt flink veel werk mee en je moet niet bang zijn om op je knieën over de grond te kruipen," aldus De Weert. "Om deze reden plant ik telkens maar 2000 meter uit. Je bent aan tijd gebonden." De Steenbergse akkerbouwer neemt het intensieve werk tzan schoonmaken en verpakken voor ei gen rekening om zo meer toege voegde waarde te kunnen creëren. Voor dit doel heeft hij een koelcon tainer gehuurd. "Ik verwacht door het extra werk f 20,— per uur netto over te houden. Voor een akkerbou wer al veel. De teelt past op mjjn be drijf, vooral om onwerkbare uren rendabel te maken." Echt grote zorgen om een lage prijs hoeven de telers niet te hebben. Grobeka heeft een aanzienlijk ge deelte vooruit verkocht. Telers ont vangen na aflevering een garantieprijs die 70% van de bena- deringsprijs bedraagt. In het najaar volgt de eindafrekening. De totale, doorgerekende, kosten liggen rond f 20.000,— per ha. De heer J. Schoofs te Sirjansland, verantwoordelijk voor het afleve- ringsklaarmaken van Radicchio ros so, heeft goede hoop op de toekomst. "Amerika en Japan zijn al vaste afnemers. Meer Europese lan den gaan belangstelling tonen." Ondanks een stijgende vraag zal de prijs iets dalen maar dat wordt vol gens Schoofs volledig gecompen seerd door een hogere produktie. "Betere rassen zorgen voor een aanzienlijke opbrengst- en kwali teitsverbetering. De gemiddelde op brengsten kunnen stijgen van 8.000 naar 12.000 kg per ha. Wij zullen wel het areaal af moeten blijven stemmen op de vraag wil Radicchio rosso voor de teler lonend blijven." Ten opzichte van 1992 is het areaal met 50% uitgebreid tot 100 ha. Voor 1994 denkt Grobeka wederom 50% meer onder te kunnen brengen. J.v.T. De Bond voor Bedrijfshulp heeft besloten in Noord-Brabant een reor ganisatie door te voeren. In enkele jaren moet het aantal verenigingen van bedrijfshulp teruggebracht wor den van 24 naar vier. De taak van de bedrijfsverzorging is al sterk veranderd en zal nog verder veranderen. Deze veranderende taak maakt opschalen noodzakelijk. Ook komt in groter verband het "hulp bieden bij ziekte en arbeids ongeschiktheid" beter tot zijn recht. Akkerbouwer W. de Weert uit Steenbergen verwacht met het werk voor de teelt van Radicchio f 20,- per uur te verdienen De NCB heeft in samenwerking met VROM een video gemaakt met als titel "milieu op het erf". De film toont op welke manier de boer en de tuinder in de praktijk bezig zijn milieuproblemen op te lossen. Be kende Nederlander Hans Böhm figu reert als geïnteresseerde burger die de boer kritische vragen voorlegt. De Stichting PR zal de video aan ba sisscholen aanbieden, in combinatie met een special van het Kleine Loo. Tegelijk met de video is ook een fol der uitgegeven. De NTV, hét vakevenement in de in ternationale tuinbouwwereld, wordt volgend jaar nog groter. De ver plaatsing van de NTV van Bleiswijk naar de RAI heeft goed uitgepakt. Drie van de vier bezoekers vond de NTV in de Amsterdamse RAI beter dan de voorgaande edities. Een grote groei in buitenlands be zoek en buitenlandse deelname, meer ruimte en overzicht, betere voorzieningen en optimale bereik baarheid: de verhuizing van Bleis wijk naar de Amsterdamse RAI heeft veel positieve reacties opgele verd. Van de ruim 500 deelnemers kwam 15% uit het buitenland, 92% Met grotere eenheden kan beter en flexibeler op het brede wensenpak ket van alle agrarische ondernemers worden ingespeeld. Het ledenbestand kan nog sterk groeien, doordat meer agrarische vrouwen lid worden, maar ook in sectoren als nertsen, roodvlees, ko nijnen en schapen en vooral in de tuinbouw. Uit een enquête onder al le tuinbouwsectoren blijkt dat er bij een grote groep van deze onderne mers belangstelling is om zich bij de bedrijfsverzorging aan te sluiten. Ultra van alle exposanten vond de nieuwe locatie een duidelijke verbetering. Het aantal buitenlandse bezoekers kwam op een record van 24%, af komstig uit maar liefst 48 landen. Niet alleen uit Europa, maar ook uit Noord-Amerika, Afrika en het Mid den en Verre Oosten. De groei van de beurs krijgt in de NTV 94 een vervolg. De hele RAI, inclusief de nieuwe Parkhal die dit voorjaar is geopend, staat ter be schikking van het tuinbouwevene- ment. Om een goed overzicht te garanderen, wordt de beurs inge deeld in zeven segmenten. Alle nieuwe ontwikkelingen en produk- ten op het gebied van kassenbouw en klimaatbeheersing, planten en zaden, automatisering en techniek, meststoffen en substraten, machi nes en apparatuur, gewasbescher ming en voorlichting worden geïntroduceerd. Verder tekent zich nu al af dat expo santen meer standruimte reserveren, en dat zich nieuwe deelnemers uit binnen- en buitenland aanmelden. Ook de sector sierteelt wordt uitge breid. Zo is er tijdens NTV 94 ruim 1000 vierkante meter beschikbaar voor de sierteeltkeuring door de Vaste Keurings Commissie (VKC).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6