«Chire 1 Overleg over juridische procedure doorberekening waterschapslasten Ent-discipline NCD blijft noodzakelijk Meer spuitbare uren door stabiele spuitboom Heffingen runderziekte- bestrijding iets hoger HOEVE *W,EL-GELEGERD Hoger landbouwonderwijs gaat meer samenwerken M mi IXA/O ZLM laat het er niet bij zitten Landbouwschap laat milieulasten glastuinbouw inventariseren Schap: ook MacSharry premies bestaande bio-veehouderij Nieuwe grasrassen VRIJDAG 16 JULI 1993 Hoeve welgelegen is de naam van deze fraaie boerderij bij Goes. Zeer toepasselijk, want de A 58 ligt er enkele honderden meters vandaan, en vanaf de snelweg heeft men een prachtig zicht op de grote schuur. De herkomst van de naam zal overigens een andere achter grond hebben, want toen de hoeve gebouwd werd (1674) was er nog geen snelweg. Hoe dan ook, momenteel lijkt ook de naam "we/ge legerd" van toepassing, want de tarwe op de voorgrond is door de re gen aan de grond geslagen (foto Anton Dingemanse). De mogelijkheid van de verpachter om maximaal de helft van de water schapslasten door te berekenen aan de pachter blijkt in de praktijk tot veel vragen te leiden. Deskundigen verschillen van mening hoe artikel 2a van het in 1992 herziene pacht- normenbesluit, dat hierover gaat, moet worden uitgelegd. De minister van LNV beweert, dat er met ingang van dit herziene pachtnormen- besluit een nieuw systeem van de berekening van de pachtnormen wordt gehanteerd, waardoor de vraag of er nog waterschapslasten in de pachtnormen zitten, niet meer relevant is. Het Landbouwschap bestrijdt dit. Het Schap vindt, dat dat deel van de waterschapslasten, dat nu in de pachtnormen zit verdiskonteerd, er uit moet worden gehaald. Gebeurt dat niet, dan gaat de pachter dubbel betalen. De ZLM is het hiermee vol ledig eens. Het Landbouwschap heeft deze kwestie mondeling en schriftelijk bij de minister aan de or de gesteld. Daarnaast is de Tweede Kamer gevraagd om een motie in te De recente uitbraak van pseudovo- gelpest (NCD) op een opfokbedrijf in het Brabantse Handel on derstreept dat de inentingen tegen deze dierziekte met kracht moeten worden voortgezet. Dat zeggen de gezondheidsdiensten voor dieren, het Landbouwschap, de Nederland se Organisatie van Pluimveehouders en de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren. De organisaties doen een beroep op de pluimveesector om een strakke discipline in acht te blijven nemen ten aanzien van hy giënische maatregelen en vacci naties. dienen bij de minister. Dit heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. De minister blijft voet bij stuk hou den; hij heeft alleen toegezegd, dat een en ander nader zal worden be keken in het kader van de evaluatie van het pachtnormenbesluit. De re sultaten van deze evaluatie zullen pas op zijn vroegst begin volgend jaar bekend zijn. De politiek heeft hiermee echter toch genoegen ge nomen en dus geen motie in gediend. De ZLM en ook vele andere land bouworganisaties vinden dit een zeer onbevredigende gang van za ken. Veel verpachters maken van de mogelijkheid gebruik om de helft van de waterschapslasten door te berekenen aan de pachter. In Zee land zullen de waterschappen vol gend jaar rechtstreeks de pachters een rekening sturen. De Water schapswet staat dat namelijk toe; de pachters krijgen daar stemrecht voor terug. De ZLM vindt; dat nu we via de poli tieke lijn geen genoegdoening krij gen, er bekeken moet worden welke In de reproduktie- en legsector heeft deze aanpak enorm bijgedragen aan het voorkomen van nieuwe NCD- uitbraken. In deze sector is boven dien sprake van een doorlopende controle van de immuniteit tegen NCD door middel van bloed- en/of ei-onderzoek. Binnenkort zullen daarom ook in de slachtsector, met name vleeskuikens, dergelijke controle-activiteiten worden gestart, waardoor nog beter de vin ger aan de pols van de totale Neder landse pluimveehouderij kan worden gehouden. De resultaten van de immuniteitscontrole in mogelijkheden een juridische proce dure biedt. De ZLM vindt, dat niet gewacht moet worden op de evalu atie. Een eerste overleg hierover met vertegenwoordigers van andere landbouworganisaties en de Bond van Landpachters en Eigen- Grondgebruikers heeft inmiddels plaats gevonden. Wel of niet betalen Veel verpachters zullen de helft van de waterschapslasten doorbereke nen aan de pachter. De ZLM geeft het advies om niet met de doorbere kening akkoord te gaan. Eerst zal een rechterlijke uitspraak hierover duidelijkheid moeten bieden. Het is verstandig, dat de pachter dit schrif telijk aan zijn verpachter laat weten. Iedere pachter zal echter voor zich zelf de beslissing moeten nemen. De consequenties kunnen voor een ieder verschillen. Als u als pachter twijfelt, dan lijkt het ons verstandig om eerst met uw SEV-er kontakt op te nemen, voordat u een beslissing neemt over het wel of niet betalen. Sekretariaat ZLM reproduktie-, leg- en slachtsector maken het mogelijk om gerichte ac ties te ondernemen op die bedrijven waar dat noodzakelijk mocht zijn. Naar de mening van de gezond heidsdiensten en organisaties moet de pluimveesector er zelf zoveel mo gelijk aan moeten doen om NCD de finitief uit te bannen. Een cruciale voorwaarde om de hiervoor noodza kelijke strakke entdiscipline blijvend te waarborgen is een hechte sa menwerking tussen de primaire pluimvee-producenten, hun voor lichters en dierenartsen. De agrarische hogescholen en de landbouwuniversiteit streven naar verregaande samenwerking. De col leges van bestuur van het Hoger Agrarische Onderwijs en de LUW hebben 7 juli een intentieverklaring ondertekend waarin dit is vast gelegd. Op korte termijn komt dit streven tot uitdrukking in de volgende activitei ten en afspraken: Er zal met voortvarendheid worden verdergewerkt aan de totstandko ming van professional master oplei dingen. De proeftuinwerkgroepen spelen daarin op korte termijn een cruciale rol. Ten aanzien van de sa- menwerkingsconstructie wordt gestreefd naar een wettelijk experi ment, waarin de betrokkenheid van zowel HAO als LU voluit gestalte kan worden gegeven. HAO en LU zullen elkaar meer be trekken bij veranderingen en ver nieuwingen die van belang zijn voor de verdere ontwikkeling van het HLO. Concreet betekent dit dat het HAO zal gaan participeren in de Commissie Integratie Opleidingen (Commissie Bouma) van de LU, die tot taak heeft de huidige doorstroom- opleidingen, de MSc-opleiding, de re guliere lr-opleidingen en de toekomsti ge professional master opleidingen in één opleidingssysteem te integreren. Boven het gewas laat Paauwe de spuitboom zakken tot 25 cm. "We zitten in een windrijke omgeving. Daarom moet ik wel laag gaan zit ten. Anders ontstaat er teveel drift" (foto: Rob ter Haar) Het Landbouwschap heeft minister Bukman geadviseerd om bestaande biologische veehouderijbedrijven in aanmerking te laten komen voor premies in het kader van de Mac Sharry regeling. Onderdeel van het gewijzigde EG- beleid is de nieuwe premieregeling voor natuur- en milieuvriendelijke landbouw. Minister Bukman wil de ze vormen van landbouw stimuleren met bedragen die kunnen oplopen tot f 1.850,- per ha en maximaal f 100.000,- per bedrijf. De regeling voor omschakelende bedrijven is nog niet uitgewerkt, maar van de bestaande bedrijven zouden in het oorspronkelijke voorstel van de mi nister alleen biologische bedrijven in de plantaardige setor voor premie in aanmerking kunnen komen. Het uitsluiten van de bestaande biologi sche veehouderijbedrijven is naar de mening van het schap in strijd met eerder gemaakte afspraken. Drie door Force Limagrain op de markt gebrachte grasrassen zijn op de Rassenlijst geplaatst. Het zijn de rassen Globe, Engels raai laat hooi- type diploid, en de twee rood- zwenkgrassen met fijne uitlopers Smirna en Symphony. Deze laatste twee zullen worden opgenomen in de Top Green recreatiemengsels. De belangrijkste motivatie voor ak kerbouwer Jan Paauwe in Zeewolde óm een getrokken spuitmachine te kiezen met een minimale werk- breedte van 33 meter, is de grote capaciteit. Om bovendien het aantal spuitbare uren te vergroten laat hij de spuitboom liefst zo laag mogelijk boven het gewas of de grond hangen. Bij de lage positie van de spuitboom maakt Paauwe gebruik van de Lech- ner 120.06 spuitdop. Deze dop heeft een tophoek van 120 graden. Paauwe kan de spuitboom hiermee in open veld laten zakken tot een hoogte van 40 cm. Boven het ge was zakt hij tot 25 cm. Het ABS balanceersysteem op de getrokken Vicon-spuitmachine be wijst volgens Paauwe dat het in de praktijk moeilijk is om de spuitboom zover te laten zakken. De horizonta le en verticale balancering van het ABS-systeem zijn zeer goed. Rubber stootblokken beperken het zwiepen tot een minimum terwijl de dubbele trapezium-constructie de schomme lingen van de spuitmachine feilloos opvangt. Alle schommelingen van de spuitmachine worden door de trapezium-constructie geneutrali seerd. De spuitboom blijft daardoor, ook op een ongelijke ondergrond, volkomen vlak hangen. Ook bij hoge rijsnelheden. Het Landbouwschap heeft het Landbouw Economisch Instituut (LEI) opgedragen een onderzoek uit te voeren naar de economische in vloed van alle milieumaatregelen op het bedrijfsresultaat in de glastuin bouw. Door het onderzoek moet duidelijk worden wat het economi sche effect is van het totale pakket aan milieumaatregelen. Naast het LEI wordt de komende maanden voor het onderzoek ook het informatie en Kennis Centrum (IKC) voor de glastuinbouw inge schakeld. De uitkomsten worden vergeleken met een soortgelijk on- Het Landbouwschap heeft de hef fingsbedragen voor runderziekten- bestrijding voor 1993 vastgesteld. In twee van de vier werkgebieden van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren (SGD) gaan de heffin gen per dier iets omhoog. Het nieu we heffingsbedrag wordt vastgesteld op grond van de Hef fingsverordening Runderziekten- bestrijding van het Landbouwschap. De heffing is bedoeld om de begro ting van de SGD sluitend te maken voor wat betreft het onderdeel Run dergezondheid. Dat de bedragen per regio verschillen hangt samen met derzoek dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat door de Vrije Universiteit laat uitvoeren. Dit pro ject heeft betrekking op de gevol gen van het zogenoemde Lozingenbesluit voor de glastuinbouw. Per 1 oktober worden de eerste re sultaten verwacht. De kosten wor den gedragen door het Landbouwschap en de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en Verkeer en Waterstaat samen. Het aandeel van het Land bouwschap hierin bedraagt ruim 80.000 gulden. het takenpakket en de exploitatie van de verschillende gezondheids diensten. Veehouders die betalen aan de betrokken gezondheids dienst blijven van de heffing vrij gesteld. De regio Noord-Nederland zal net als in 1992 een bedrag betalen van 4,70 gulden. Ondernemers in het werkgebied Oost-Nederland blijven hun gezondheidsdienst 4,75 gulden verschuldigd. West- en Midden- Nederland betaalden sinds 1990 5 gulden. Dat wordt 5,50 gulden. Veehouders in Zuid-Nederland beta len dit jaar 5,95 gulden in plaats van 5,75 gulden per rund.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3