Voor de vrouw r r I I Driedaagse tuinreis naar Groningen C r Sfeervolle musea binnen handbereik Koeien kijken in Legoland Delta-jongeren onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge t Met NAJK-Reizen naar Denemarken 13 jj jr ar r~:~ De vakantietijd is aangebroken en iedereen heeft zo in de zomer wel eens zin in een dagje uit. Het is wellicht leuk om eens één van de vele musea in de omgeving te bezoeken. Op zich is het rondtoeren door het gebied al de moeite waard en een einddoel in de culturele sfeer geeft de dag meteen iets bijzonders. Verrassend is de veelzijdigheid van een streekmuseum zoals bijvoor beeld het streekmuseum 'de Meestoof' gevestigd in het voorma lig gemeentehuis te Sint-Annaland op het bloemrijke eiland Tholen. We vinden hier naast de mooie stijlka mers een eenvoudige hoerenkamer en een ouderwets winkeltje, waar de puntzakken al klaar hangen. Het enthousiasme waarmee nu reeds 20 jaar vrijwilligers het mu seum runnen, blijkt uit de veelzijdig heid van bezienswaardigheden: vitrines gevuld met oude sieraden, munten, glaswerk en speelgoed. Zelfs de inventaris van een oude dokterskamer, die ons even wat angstige momenten in herinnering brengt. Achter het museum staat een oude Zeeuwse landbouw- schuur waarin een uitgebreide col lectie grote en kleine landbouwwerktuigen is opgesteld, dit jaar aangevuld met oud lesmate riaal uit de Middelbare Landbouw school te Goes - voor oudleerlingen zeker leuk om terug te zien. In deze schuur is eveneens een schoollo- kaaltje uit het begin van deze eeuw ingericht: compleet met leesplank- jes, oude platen, handwerken en al lerlei voorwerpen die toen op school werden gebruikt. Een streekmuseum laat een beeld zien van de levensstijl in een bepaal de streek: kleding, beroepen, in de streek gevonden voorwerpen van opgravingen e.d. Wij vinden in de re gio meerdere streekmusea o.a. in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland zijn er enkele gevestigd. Schouwen en Duiveland kent naast zijn musea in Zierikzee en het Ir. Topshuis op Neeltje Jans, met een uitleg over de Deltawerken, een spe ciaal Landbouwmuseum in Drei- schor. Op visserijgebied kunnen we terecht in Bruinisse, Yerseke en Breskens. Middelburg en Vlissingen hebben ook diverse musea. Het Museummagazine van Noord- Brabant geeft ons een tal van moge lijkheden in deze provincie. Gaat uw belangstelling uit naar hedendaagse kunst of speelgoed, natuur of voer tuigen, u kunt dit allemaal vinden in West-Brabant. Hoeven is bekend om zijn volkssterrenwacht. Ouden bosch om zijn basiliek, Oosterhout heeft het speelgoedmuseum, terwijl er voor belangstellenden in Breda een Bierreklamemuseum is, waar men in een ouderwetse kroeg te vens zijn dorst kan lessen. Bij Noord-Brabant denken we na tuurlijk ook aan de mooie Bieschbos en het land van Heusen en Altena, waar schitterende tochten gemaakt kunnen worden. In Tilburg, in het midden van Brabant, vinden we het poppenmuseum waar wel 3000 poppen een thuis hebben gevonden en het zeker leuk vinden om bewon derd te worden door jonge of oude re poppenmoeders. Informatie over al deze mogelijkhe den: openingstijden, entree, prijzen, de juiste adressen kunt u allemaal vinden in de gidsen van de VVV. Neem even de moeite te zoeken en u zult ervaren, dat er heel wat te zien valt binnen het werkgebied van de ZLM, zodat u naast een rit door de mooie natuur een stukje cultuur kunt ontdekken, dat zeker de moei te waard is. Overtuig u, dat er heel veel sfeervolle musea werkelijk bin nen handbereik liggen. C.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Op dinsdag 8 juni vertrokken 54 da mes van de tuincommissie met de bus in stralend weer naar Gronin gen. In Ermelo werden 2 privé- tuinen van elk ongeveer 1.000 m2 bezocht. In de tuin van mevr. Kamp horst stonden 45 soorten sempervi- vums: rotsplanten op zand, die heel smaakvol gerangschikt waren. De schaduwtuin achter het huis was prachtig. Bij mevr. Tom ontdekten we dezelf de planten in schalen. Daarna gin gen we richting Paterswolde naar "De Egelantier" een gezellige kwe kerij, die gespecialiseerd is in kuip en orangerieplanten. 's Avonds maakten we een rondleiding met 2 dames van een tuinclub aldaar door het Prinsenhof en langs de hofjes: een oase van rust in een rumoerige stad. De volgende morgen waren we al om 9 uur bij de boerderijtuin van de familie Torringa, die 1 ha groot is en afloopt naar een vijver. Langs de oe ver hiervan vormde de vrouwen mantel een mooi contrast met het bruin van de liguaria. In Leens be zochten we het kasteel "Verhilder- sum", waar een mooie kruidentuin en een bijzonder tuinhuis is. We wandelden nog even langs de mu seumboerderij "Welgelegen" met een volledig ingericht karnhuis en een expositie over de bewerking van vlas. Daarna werd de tuin van ont werpster Els de Boer met een be zoek vereerd. Deze tuin heeft een niveauverschil van wel 4 meter. Met als uitgangspunt de vijver op grond waterpeil met daaromheen paden en terrassen met keermuurtjes van los gestapelde bakstenen. Heel apart. De heer en mevrouw Bolhuis zijn zeer enthousiaste tuinmensen. Het erf voor hun schuur stond vol planten in potten. Zij hadden een mooie zalmkleurige rons: de Abra ham Derby. Op de terugweg werd spontaan een bezoek ingelast aan "de plantage" te Eenrum, die eigenlijk die dag gesloten was. Deze is gespeciali seerd in bijzondere variëteiten van planten (vergelijkbaar met die van Eleonore de Koning in Zeeland). Veel dames kochten in Groningen een bijzondere variëteit van de Astrantia of het Zeeuws Knoopje. De laatste dag bracht de bus ons naar het Noorder Dierenpark in Em- men, waar de tropische vlindertuin speciale aandacht kreeg. Na 3 dagen stralend zomerweer werden we bij Goes op een flinke onweersbui getrakteerd: wat een ti ming! Het was een schitterende reis: alle lof voor de leden van de tuincommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Zee land voor de perfecte organisatie. J.C. de Jager-Klompe Een van de bezochte tuinen was een boerderijtuin van 7 ha, die af loopt in een vijver Redaktie Luc Mangnus "Ik wil eens verder kijken dan mijn eigen erf. Ik ben op zoek naar toe komstmogelijkheden voor mijn be drijf. Misschien liggen die in Denemarken. NAJK-Reizen organi seerde een studiereis naar Dene marken. Ik dacht dit is mijn kans. Nu kan ik het met eigen ogen zien." Zo klinken de woorden van één van de deelnemers. Op 10 juni 1993 vertrekken 30 agrarische jongeren voor een vier daagse studiereis naar Denemar ken. Denemarken het land van eilan den, fjorden, zeestraten, ruimte, en Hollandse emigranten (180). Dene marken telt ruim 400 eilanden en ei landjes en één langgerekt schiereiland Jutland. Ondanks dat Denemarken "tussen water" ligt worden de agrariërs gekweld door droogte. Op het laatst genoemde schiereiland verblijft de groep agrari sche jongeren tijdens de studiereis. Kennen de deelnemers elkaar? Nee. De deelnemers afkomstig uit het noorden van Friesland tot het zuide lijkste puntje van Limburg ontmoe ten elkaar voor het eerst in Utrecht. £en van de deelnemers, Jacco: "Ik ben niet echt een prater, maar het kontakt leggen met de andere deel nemers ging ontzettend makkelijk." Vanaf Utrecht vertrekt de groep per touringcar naar Denemarken. In de bus vindt de verdere kennismaking plaats. De deelnemers vertellen waarom ze met deze studiereis meegaan. Dit varieert van: ervaring opdoen, emigratie mogelijkheden bekijken, iets anders zien dan eigen erf tot nieuwsgierigheid, vakantie én Denmarken komt niet bij mij! Voor enkelen is het de eerste keer dat ze over de grens gaan. Brand Bij aankomst in Logumkloster vindt de eerste ontmoeting plaats. De heer Posch houdt een inleiding over de Deense landbouw en vertelt over wat emigratie met zich meebrengt en geeft tips wat men bij aankoop van een bedrijf in het buitenland het beste kan doen. Ga bijvoorbeeld eerst eens bij Nederlandse geëmi greerde boeren rondkijken. Schakel een Nederlandse makelaar in en bespreek alles goed. Vervolgens vindt een bezoek plaats aan een veebedrijf dat twee maan den geleden is afgebrand. Op dit moment wordt er hard aan de bouw van de nieuwe schuur gewerkt. Een schuur met een ligboxenstal voor 240 koeien en de nieuwste melkstal waar 2 x 16 zij aan zij gemolken kan worden. Verwacht wordt dat de 240 koeien in 1,5 uur tijd gemolken kunnen worden. Jan: "Het ziet er allemaal geweldig uit, toch zou ik niet voor zo'n melkstal kiezen, je hebt totaal geen overzicht als de koeien de melkstal uitkomen. Je kunt er niet makkelijk een tussen uithalen." 's Middags wordt er een bezoek aan een Nederlands veebedrijf gebracht. Het gezin woont sinds vier jaar in Denemarken. En alle gezinsleden spreken vloeiend Deens. De familie heeft vanaf het begin dat zij in De nemarken kwamen kontakt gezocht met de Deense bevolking. Hierdoor waren zij binnen een paar maanden geïntegreerd bij de Deense bevol king en kunnen zij zich prima redden met de Deense taal. Machinepark De reizigers brengen vervolgens nog bezoeken aan een Deense land bouwschool en een groot Deens ge mengd familiebedrijf. Wanneer de groep over het bedrijf wordt rondge leid komen ze in een schuur waar de monden van verbazing openvallen. In de schuur bevindt zich een heus machinepark. Het bedrijf beschikt over alle benodigde machines en verricht alle werkzaamheden zelf. Een loonbedrijf komt er niet aan te pas. Het bedrijf bestaat uit vier boerderijen met totaal 200 ha land, 2700 mestvarkens en 80 koeien met jongvee. Het bedrijf verbouwt gerst, suikerbieten, voederbieten, haver, tarwe, winter koolzaad en voedererwten. Naast vader en twee zoons werken nog drie mannen mee op het bedrijf. Eén verzorgt de koei en, één de varkens en het spuitwerk en één voor de overige werk zaamheden. Als laatste wordt een kort bezoek gebracht aan een Nederlands echt paar. Zij zijn sinds enkele maanden naar Denemarken geëmigreerd en moeten het melkveebedrijf van de grond af opbouwen. De reizigers krijgen hier een realistisch beeld van emigratie. Het blijkt niet alleen roze- geur en maneschijn te zijn. Bij aan komst bleek de veestapel behoorlijk versloft te zijn en de vorige eigenaar was al verdwenen. Legoland Ook een rekreatieve uitstap ont breekt niet tijdens de reis. De deel nemers besluiten de studiereis met een kort bezoek aan Legoland. Ne derland is hier goed vertegenwoor digd. Opgebouwd uit 4,2 miljoen legosteentjes ziet men daar de Amsterdamse grachten, Alkmaar kaasstad, een NS trein, molens en zelfs in Legoland kunnen de reizi gers nog koeien bekijken. Met dit bezoek komt het einde van de stu diereis in zicht, leder heeft een ei gen oordeel kunnen vormen over de toekomstmogelijkheden voor agra riërs in Denemarken. Jacco: "Ik heb geen moment spijt gehad dat ik mij voor deze studiereis heb opgege ven, ik heb het gevoel dat ik sommi ge deelnemers al veel langer ken dan vier dagen. De sfeer in de groep vond ik ontzettend leuk." Jeanet de Lange

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13