Zaadtelers: nijvere werkers in ere houden Kwaliteit witlof wordt in hele keten bewaakt Boekje over ziekten en plagen in aardbeien Wimbledon drijft de aardbeienprijs aardig op Volop zomerkoninkjes SCHUINE KERSEN Energie-afspraak Landbouwschap neemt het op voor Hollandse tomatenteler Bloemen geen vaderdagcadeau Adviezen Stigas in champignonteelt veelvuldig opgevolgd VRIJDAG 16 JULI 1993 11 Wat hebben aardbeien nu met ten nis te maken zult u denken. Aard beientelers in WEST-BRABANT hebben dat wederom ondervonden. Opvallend is dat tijdens het Wimbledon-tennistournooi in Enge land de prijs van de aardbeien hoger is. Niet verwonderlijk, want een be zoek aan het Londense tennisheilig- dom gaat gepaard met het nuttigen van aardbeien met slagroom. Alleen al voor het veertien dagen durende Grand Slam tournooi moeten er bij na 400.000 kilo aardbeien extra de Noordzee over. Nederlandse veilin gen dragen in belangrijke mate bij aan deze lekkernij. De week nadat Steffi Graf en Pete Sampras met hun felbegeerde tro fee huiswaarts keerden daalde de aardbeiprijs in Nederland met f 2,50 per kilo. Voorlopig zal er aan deze jaarlijkse opleving geen eind komen. De bezoekersaantallen voor Wimbledon blijven groeien en tradi ties blijken in Engeland eeuwenlang stand te houden. Enige promotie om deze gewoonte ook te Rosmalen en op het Melkhuisje door te voeren is op zijn plaats. Voor de tuinbouw kan het een enorme verlichting beteke nen. Met een goede, gerichte PR is vaak meer te verdienen dan met hard werken. Wellicht dat deze sug gestie ook voor kersentelers perspectief kan bieden. In tegenstelling tot de glastuinbouw gaat het met verschillende akker- bouwmatige tuinbouwgewassen de goede kant op. Plantuien zijn voor het eerst sinds jaren weer met een positief saldo te verkopen. Jammer is dat er in verhouding weinig telers van profiteren. Veel vrije mensen zijn afgevallen of hebben op con tract geteeld. Sperziebonen blijven goed aan de prijs, dit ondanks dat er veel kilo's per ha gaan komen. De veilingprijs blijft gemiddeld rond de f 1,50 per kg hangen. Met een op brengst van 8000 kg per ha zit het goed. Vorig jaar zorgden overaanvoe- ren voor doordraaiprijzen. Wat de diverse soorten peen gaan doen is nog even afwachten. Naar B-peen begint wat vraag te komen. De dagprijzen schommelen rond de 20 cent, afhankelijk van sortering, kleur en kwaliteit. Belangrijk voor deel is dat de koelcellen leeg zijn en er met een schone lei begonnen kan worden. Kilo's zullen er genoeg ko men. Ook een late peensoort als Ka- rotan ligt al 14 dagen voor op het groeischema. Komt er wederom veel vraag uit het Oostblok dan is de oogst van peen hoopvol. Zomerkoninkjes: ze zijn er weer vol op in de BARONIE. Het weer is er misschien niet altijd naar, smaken doen ze wel. De aanvoer van aardbeien loopt als een trein. Evenzo de verkoop. Veel aardbeien werden in de afgelopen weken geëxporteerd naar m.n. En geland. De kwaliteit is zeer goed. Dit is misschien wel mede dankzij het iets minder warme weer. Im mers tegen extreme temperatuur kan een aardbei niet. Dan worden de vruchten te snel rijp en rotten weg aan de bos. Nu de temperatuur wat lager is, rijpen ze langzamer, kunnen beter uitgroeien, waardoor de kwaliteit beter blijft. De prijs van de aardbeien is goed. Vooral nu de gekoelde teelt is gestart blijven de prijzen stabiel. In het voorjaar zijn de kasaardbeien te goedkoop geweest. Zo ook de Een betere zorg voor de kwaliteit van witlof in de hele keten. Dat is het doel van een proef met Integrale Ketenzorg (IKZ) in de groenten- en fruitsector. Door IKZ moeten alle handelingen in de keten, van het zaaien tot de verkoop aan de consu ment, op elkaar afgestemd worden. Minutieus wordt op een rij gezet wat de meest ideale omstandighe den zijn waaronder witlof geteeld, geoogst, getrokken, verpakt en ver handeld wordt. Zo moet bijvoor beeld voorkomen worden dat de groente na verblijf in een koelcel van de veiling urenlang voor de deur van de supermarkt in de zon blijft staan. En zaad dat een goede pen geeft, maar waarvan de krop later bij de handelaar rood blijkt te kleuren, is taboe. Bij de afstemming binnen de keten zijn veel organisaties betrokken zo als initiatiefnemer Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT), Een rondrit door de polders van THOLEN is momenteel zeker de moeite waard, want een bonte schakering van de vele kleuren bloe men doet het landschap sieren. De stand van de meeste gewassen, zo ook de bloemzaden, is hier bijzon der goed. Met voldoende regen op zijn tijd ziet men vrijwel geen misge wassen. Ook het onkruid staat er soms weelderig op. De meeste bloemzaden zijn nu op zijn mooist en staan vroeger dan normaal vrijwel allemaal in de volle bloei. Dit is op zich een uitnodiging om ze te bekijken. Van meer belang voor de zaadteler is, dat dit talloze bestuivende insekten aantrekt wat dan weer een waarborg is voor een optimale zaadzetting. Er staan mo menteel vele bijenvolken bij de grote percelen teunisbloemen gereed om honing te verzamelen, wat overi gens bij dit gewas vrijwel alleen 's avonds of met warme zomerdagen zelfs 's nachts plaatsvindt. Gelukkig dat er nog steeds hobbyisten bereid zijn om te imkeren. Voor de teunis bloem op zich is de bevlieging welis waar niet noodzakelijk, omdat deze zo evengoed bestoven wordt. Maar een gunstig neveneffekt is zeker dat een deel van deze vele bijenvolken overdag andere percelen met bloe men bezoeken waar ze dikwijls wel een bijdrage leveren aan de hoeveel heid zaad. Deze nijvere beestjes moet men in ere houden, echter niet alleen van deze maar ook van andere in de vrije natuur voorkomende bestuivers moet de noodzakelijkheid niet on derschat worden. Omdat sommige bloemen alleen hierdoor bestoven worden moet hiermee met deinsek- tenbestrijding terdege rekening ge houden worden. Ook op bloemen die ogenschijnlijk niet of weinig be vlogen worden zoals violen kan niet zomaar raak gespoten worden. De insektendruk is de laatste jaren alleen maar toegenomen o.a. de thrips is ook in de zaadteelt zeer be rucht geworden. Dit maakt het al leen maar moeilijker om de nuttige insekten te ontzien. Selektieve mid dels zijn duurder en niet altijd effek- tief, daarom is het van belang dat er reeds voor de bloei intensieve waar nemingen plaatsvinden (van excur sies wordt soms veel geleerd, bijvoorbeeld hoe men die insekten kan vinden) en dan eventueel al in een vroeg stadium een bespuiting uit te voeren zodat een latere lichte aantasting tijdens de bloei geen bespuiting meer behoeft. Een goede zaadteler is als geen ander bewust dat men dit stukje natuur niet te veel moet verstoren. tunnel- en de normale teelt. Het ras Elsanta wordt, zoals gewoonlijk, het best betaald. Dit ras geeft grote, zware, goed houdbare aardbeien. Dit is voor de handel alleen maar voordelig. Het uitstalleven van dit ras is beduidend langer dan van an dere rassen. Er wordt wel veel onderzoek ver richt naar nieuwe rassen, met de zelfde kwaliteiten als Elsanta. Dit is ook hard nodig. Een goed ras is nl. een te smalle basis voor de toe komst. Men moet niet afhankelijk worden van één ras. Er moeten tij dig alternatieven zijn. De teelt van aardbeien is zeer inten sief. De kostprijs is ook vrij hoog. Het is geen teelt om er maar even bij te doen. Vandaar dat je ook uit breidingen ziet op bestaande aard- beibedrijven, maar weinig echte nieuwe telers. Slechts vijf procent van de Neder landers die voor Vaderdag een ca deau hebben gekocht, koos voor bloemen. Op Moederdag ging het om ruim 30 procent. Het Produkt- schap voor Siergewassen heeft uit gezocht dat de Nederlanders die voor Vaderdag bloemen hebben ge kocht, een voorkeur hebben voor een gemengd boeket met een ge middelde prijs van elf gulden. Overigens doet slechts 35 procent van de bevolking aan Vaderdag. Voor Moederdag tast meer dan de Om meer groei en draagruimte te creëren heeft fruitteler Saar/oos uit Dronten zijn kersebomen schuin ingeplant. De bomen zijn vorig jaar gezet, en dragen nu voor het eerst vrucht. De experi menterende te/er kan echter maar weinig kersen plukken, want de spreeuwen zijn hem voor. De vruchten blijven alleen gespaard daar waar netten over de boomgaard zijn gespannen of waar de bomen met plastic zijn ingepakt (foto Peter Mastenbroek). Ruim tweederde van de bedrijven die hebben meegedaan aan een praktijkproef bedrijfsgezondheids zorg in de champignonteelt, hebben adviezen van Stigas opgevolgd. De adviezen hadden o.a. betrekking op de werkhouding van pluk(st)ers, omgang met chemische middelen en de machineveiligheid. Binnen de praktijkproef werden de deelnemende bedrijven drie maal bezocht door arbo-adviseurs van Stigas. In totaal zijn 36 adviezen om arbeidsomstandigheden te verbete ren door de champignonbedrijven opgevolgd. De verbeteringen waren snel te realiseren en niet kostbaar. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaat zijn handtekening zetten onder een meerjarenafspraak ener giebesparing voor de groenten- en fruitverwerkende industrie. Daar mee belooft de industrie zich in te spannen het gebruik van energie per hoeveelheid produkt in het jaar 2000 met 20 procent te hebben te ruggebracht. helft van beurs. de Nederlanders in de het Produktschap voor Groenten en Fruit (PGF), de Nederlandse Tuin- bouwstudieclubs (NTSO en het Centraal Bureau Levensmiddelen handel. Een van hun eerste aktiviteiten is de consument Je vragen welke eisen deze aan witlof stelt. Vervolgens worden in de keten barrières opge ruimd die dit ideaal in de weg staan. Daarbij is ook aandacht voor de ma nier van produceren: de milieube lasting moet tot een minimum worden teruggebracht. De inspan ningen van de groentensector moe ten uitmonden in een witlofcode voor de hele keten. Als de proef slaagt, dan wordt de ketenzorg ook voor andere groente- en fruitsoorten opgezet. De driejarige proef wordt betaald door het Ministerie van Landbouw, het PGF, het CBT en het Landbouw schap. De totale kosten bedragen circa zes ton. Het Bemiddelingsbureau van Bloemveiling Holland, veilcentrum Naaldwijk, heeft onlangs de eerste elektronische order ontvangen. De order werd geplaatst door Bog Mad- sen, die gevestigd is in Aalsmeer. Bij deze exporteur is een geautomati seerd aanbods- en orderverwer- kirfgssysteem geplaatst, waarmee ook elektronische kleurenfoto's van produkten kunnen worden opge vraagd. Dit voor een proefperiode van een half jaar. Onlangs is verschenen het boekje "Herkennen van ziekten en plagen in aardbeien". Het boekje is samen gesteld door ir. G. van Santen van het Informatie en Kennis Centrum Akker- en Tuinbouw (IKC-AT) en W. Alofs van de Dienst Landbouwvoor lichting (DLV). In het boekje staan de 33 meest be langrijke ziekten en plagen van aard- Het Landbouwschap heeft zich ach ter de Nederlandse en Belgische vei lingorganisaties geschaard in hun opvatting dat de acties om Neder landse tomaten van de Franse markt te weren in strijd zijn met alle EG-regelingen. Het schap heeft mi nister Bukman daarom gevraagd in Brussel scherp tegen deze gang van zaken te protesteren. Het Land bouwschap ondersteunt hiermee het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en de Nederlandse Bond van Exporteurs van Groenten en Fruit die deze zaak al eerder aan hangig hebben gemaakt bij de mi nister. Franse telers proberen al enige we ken de invoer van Nederlandse en Belgische tomaten te blokkeren in verband met de aanhoudende lage prijzen. De Franse groentetelers wil len dat Nederland en België een mi nimum veilingprijs invoeren van een gulden per kilo. De Nederlandse en Belgische veilingorganisaties willen echter geen verandering in hun hui dige minimumprijs aanbrengen. In Nederland is dat 51 cent. Tevens vinden de organisaties dat niet mag worden getornd aan het volledig vrije handelsverkeer tussen de lidstaten, ook in tijden van lage prijzen. beien beschreven, zowel voor de teelt in de vollegrond als voor die onder glas. Aangegeven is hoe te lers de aantasters kunnen herken nen en wanneer ze een bestrijding moeten uitvoeren. Met behulp van een waarnemingskalender kan de gebruiker voor elk groeistadium van de plant gemakkelijk bepalen welke ziekten en plagen kunnen voorko men. Het laatste hoofdstuk van dit boekje is gewijd aan natuurlijke vij anden. Het is belangrijk dat ook de ze nuttige insekten herkend worden, zodat ze niet gedood wor den bij een bespuiting. Per ziekte of plaag worden deze teksten geïl lustreerd met een aantal kleu renfoto's. De schrijvers hopen dat telers van aardbeien aan de hand van dit boek je hun gewasbescherming kunnen verbeteren en het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen weten te beperken. Dit alles voor een goe de kwaliteit aardbeien en een schoon milieu. De uitgave is gesponsord door een aardbeienver meerderaar (Plantko). Geïnteresseerden kunnen het boek je bestellen bij de afdeling Fruitteelt van het IKC-AT te Wilhelminadorp door f 10,— over te maken op post bankrekening 354677 onder ver melding van "Publikatie 11, Ziekten Aardbei".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11