"Men schuift de rekening voor ganzenschade door naar boer" Meer concentratie van natuur bij uitwerking NPB Zeeuwsch-Vlaanderen Boeren in Biesbosch van alle kanten belaagd PCBL verwerkt inspraakreacties Mees Burgers op zijn boot aan de loswal, waarmee hij naar zijn land op Zuiderklip vaart Mees Burgers is bepaald geen doorsnee-akkerbouwer. Hij boert al 25 jaar midden in de Biesbosch. In een kwart eeuw heeft hij veel zien veranderen in de Biesbosch. Spaar bekkens en natuurontwikkeling dre ven de landbouw terug in enclaves en zullen in de komende jaren nog meer vruchtbare cultuurgrond opslokken. De vraag hoe lang hij nog boer in de Biesbosch kan blij ven, spookt hem dagelijks door het hoofd. Burgers is verantwoordelijk voor het uitstekend gemechaniseerde land bouwbedrijf van de drinkwater maatschappij Biesbosch. Dit bedrijf heeft 70 ha grond in polder Maltha en nog eens 185 ha, in de Zuider klip, verdeeld over de polders Turf- zakken (110 ha), De Lepelaar en de Plomp (samen 75 ha). Hij teelt er graan, bieten, graszaad, aardappels, conservenerwten en dit jaar ook spinazie. Samen met een medewer ker runt hij het bedrijf en 's avonds en op zaterdag steekt ook zoon Bur gers de helpende hand toe. Burgers is een boer, die nogal wat reisuren maakt. Niet per trekker of in de auto, maar op de boot. De pol ders op Zuiderklip kunnen namelijk alleen over water bereikt worden. Met de kleine boot doet Burgers er 15 tot 20 minuten over om daar te komen. Als er machines naar het land moeten, duurt de tocht met de grote boot wel een uur. Burgers en zijn medewerker zijn dan ook de he le dag van huis. Mevrouw Burgers houdt thuis aan Lijnoorden de wacht. Natuur en water Zowel de polder Maltha als de pol ders op Zuiderklip staan op de no minatie om vroeg of laat hun agrarische bestemming te verliezen. Zuiderklip is aangewezen als lokatie voor het vierde Biesbosch- spaarbekken voor de drinkwater voorziening. Maar als natuurbe schermers hun zin krijgen gaat het spaarbekken op die lokatie niet door en wordt het gebied voor natuuront wikkeling aangewezen. Voor het spaarbekken moet dan een andere lokatie worden gezocht. Ook de polder Maltha dreigt voor de landbouw verloren te gaan. In het kader van het Natuurbeleidsplan en aanwijzing van de Biesbosch tot Na tionaal Park, liggen er plannen klaar om een groot deel van de Noord- waard, waarvan Maltha deel uit maakt, als natuurgebied in te rich ten. Het westelijk deel van de Noordwaard moet een open verbin Eind 1992 heeft de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgron den van Zeeland (PCBL) het voorontwerp-beheersplan Zeeuwsch-Vlaanderen '93 en het begrenzingenplan Zeeuwsch- Vlaanderen opgesteld. De plannen zijn opgesteld op basis van de "Zeeuwse uitwerking Natuurbe leidsplan". Het voorontwerp beheersplan beslaat een oppervlak te van 2507 ha, waarvan 876 ha is aangeduid als beheersgebied en 1631 ha als reservaatsgebied. In het voorontwerp-begrenzingenplan is de begrenzing aangegeven van 568 ha natuurontwikkelingsproject. Het gaat hier met name om kreek- resten, inlagen en oudland. Na de vaststelling van de plannen wordt aan de grondgebruikers de mogelijkheid geboden op vrijwillige basis een beheersovereenkomst te sluiten met het Bureau Beheer Land bouwgronden (BBL). Voorlichting Eind januari en begin februari van dit jaar zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen door de PCBL acht voorlichtingsbij eenkomsten gehouden over de plannen. In totaal zijn deze bezocht door ca. 1000 belangstellenden. Tij dens de voorlichtingsbijeenkomsten zijn vele aandachtspunten naar vo ren gebracht. Veel terugkerende on derwerpen waren: Invulling goed nabuurschap Vanuit de landbouw werd de vrees ding krijgen met de Merwede en wordt daarmee onderhevig aan het zoet watergetijde Dwars door de Noordwaard komt een nieuwe dijk op deltahoogte te liggen. Burgers wordt van al deze plannen niet vrolijk. "Het is toch eeuwig zonde Eerst wordt er ten koste van veel geld en inspanning land inge polderd om er gewassen te kunnen telen, daarna wordt er nog eens fors geïnvesteerd in verkaveling en nu moet het weer natuur worden. Re ken maar uit wat dat allemaal kost. Ik ben 55 jaar, ik zing het nog wel uit. Maar mijn zoon had hier graag boer willen worden. Jammer dat hij dat vooruitzicht kwijt is". Uniek Burgers geniet nog dagelijks van zijn werk in dit waterrijke gebied. Het varen met of zonder materiaal, de aan- en afvoer van de produkten over het water, het werken in pol ders waar nauwelijks mensen ko men. Het zijn zaken, die het boeren in de Biesbosch uniek maken. Wat de bedrijfseconomische kant betreft krijgt Burgers de vrije hand om het landbouwbedrijf naar eigen geuit voor overlast vanuit de natuur gebieden, met name in de vorm van wildschade en veronkruiding. Door de PCBL is aangegeven dat het stre ven er op gericht is om overlast zo veel mogelijk te voorkomen door middel van het kiezen van een logi sche begrenzing. Daarnaast is de commissie Nabuurschap ingesteld die als taak heeft eventuele knel punten te signaleren en door te ge ven aan de betrokken instanties, het opstellen en toezicht houden op "spelregels" omtrent de invulling van goed nabuurschap en het advi seren en stimuleren van voorlich tingsactiviteiten over natuurbeheer. Vrijwilligheid Bij een aantal ondernemers bestaat de vrees dat de vrijwilligheid van de uitvoering van de plannen zal wor den ondermijnd vanuit de planologie en de waterhuishouding. In de PCBL zijn echter duidelijke afspraken ge maakt dat een wijziging van de be stemming en het peilbesluit ten behoeve van de natuur pas plaats inzicht te runnen. In de schuur bij zijn bedrijfswoning aan Lijnoorden en op Zuiderklip staat een indruk wekkend machinepark. Het water- winbedrijf bemoeit zich alleen op afstand met de gang van zaken. Burgers bepaalt het bouwplan en maakt de afspraken met leveran ciers en afnemers. Over investerin gen doet het waterwinbedrijf niet moeilijk. Burgers zou het mooi vinden als hij het bedrijf over een paar jaar over zou kunnen dragen aan zijn zoon. Maar hij is realist genoeg om te we ten dat het niet zal blijven zoals het nu is. De oprukkende natuurontwik keling en de inmiddels vaststaande aanleg van het vierde spaarbekken maken het voortbestaan van het landbouwbedrijf hoogst onzeker. Ganzen Die onzekerheid lijkt hem en zijn echtgenote meer bezig te houden dan de dagelijkse zorgen voor het bedrijf. Ondanks het feit dat die zor gen niet gering zijn. Vooral de gan zen maken hem het leven voortdurend zuur. "Steeds meer vindt na realisering van de grond verwerving. Dit heeft als consequentie dat optimale inrich ting en beheer van de natuurgebie den pas zal kunnen plaatsvinden nadat een voldoende grote eenheid is verworven. Begrenzing als relatie- of natuurontwikkelingsgebied legt geen beperkingen op aan de agrari sche bedrijfsvoering. Zowel het slui ten van een beheersovereenkomst als het eventueel verkopen van landbouwgrond aan BBL geschiedt op geheel vrijwillige basis. Rol omliggende landbouwbedrij ven in natuurbeheer Veel belanghebbenden hebben de wens geuit om betrokken te worden bij het natuurbeheer. De betreffende ondernemers zijn van mening dat op deze manier tevens beter invulling kan worden gegeven aan het goede nabuurschap. Door het sluiten van een beheersovereenkomst kunnen de belanghebbenden invulling geven aan deze wens. Daarnaast zijn er binnen de PCBL afspraken gemaakt ganzen en steeds minder vergoe ding", stelt Burgers kernachtig vast. De Biesbosch is een ideaal foura- geergebied voor de moeilijk te beja gen ganzen, waarvan een deel overzomert. Jaar in jaar uit veroor zaken ze voor tienduizenden gul dens schade aan gewassen, vooral in de wintertarwe. Burgers: "Tot voor kort had ik eigen lijk weinig klagen over de afwikke ling van de ganzenschada Mede aan de hand van de opbrengsten van de polder Maltha, waar weinig wild zit, werden de vergoedingen door de wildschadecommissie vast gesteld. Maar de laatste jaren zijn de normen verscherpt. Men gaat uit van regiogemiddeldes. Verder be roept de wico zich nu ook op droog te en ziekta Alles bij elkaar moet er nu geld bij". Zelf valt Burgers weinig te verwij ten. Hij heeft alles al geprobeerd om de ganzen van zijn land te houden. Maar niets helpt. Bij wijze van pre ventieve maatregel gebruikt hij extra zaaizaad en extra stikstof om een dichter gewas te krijgen en op die manier de gevolgen van de ganzen- schade te elimineren. Tot voor enke met de terreinbeherende instanties dat, waar mogelijk, de plaatselijke ondernemers zullen worden betrok ken bij het eindbeheer. Inspraakprocedure In de periode van 1 februari tot en met 15 maart is de mogelijkheid ge boden schriftelijk te reageren op de voorontwerp-plannen. Van deze mogelijkheid hebben in totaal 167 belanghebbenden en instanties ge bruik gemaakt. De inhoud van de schriftelijke reacties komt in grote lijnen overeen met de punten die tij dens de voorlichting naar voren zijn gekomen. Daarnaast is er vanuit verschillende instanties voor gepleit om te komen tot meer concentratie van de natuurgebieden. Een voor deel hiervan is dat grotere aanéén gesloten natuurgebieden beter beheersbaar zijn en minder rand- lengte met landbouwgronden hebben. Een tweede in het oog springend aspect bij de inspraakreacties bestaat uit een groot aantal aanvul le jaren kreeg hij deze extra kosten vergoed. Maar ook dat is afgelopen. Burgers: "Het is elk jaar weer vech ten voor weinig centen. Van een vergoeding van 80 gulden per ha kun je geen sigaren roken". Bot gevangen Burgers is vorig jaar twee keer bij de bezwaarschriftencommissie van het Jachtfonds geweest om hogere ver goedingen los te krijgen over de ja ren 91 en 92. Beide keren ving hij bot. Dit jaar pakt hij het anders aan. Hij laat Gropatax een tegentaxatie doen en heeft daarmee materiaal in handen om zijn verweer bij de com missie te ondersteunen. Vraagte kens zet Burgers bij de wijze van taxatie Voorheen taxeerde men tij dens of na de oogst, nu taxeert men al in mei af. Burgers wil best meewerken aan een gedoogbeleid voor ganzen, zo als dat bijvoorbeeld op Tholen en St. Philipsland wordt uitgeprobeerd. De boer krijgt dan een vaste vergoe ding voor die percelen waar ze niet verjaagd worden, zodat de ganzen naar men hoopt op andere percelen wegblijven. Tot nu toe was de ani mo voor zo'n regeling in de Bies bosch niet bijster groot, maar daar lijkt nu enige verandering in te ko men. Burgers twijfelt: "Ze willen wel veel ganzen, maar het mag niets kosten. Men schuift de reke ning door naar de boer". Spuiten Boer zijn midden in een waterrijk na tuurgebied legt beperkingen op. On danks het feit dat het onkruid (distels, kleefkruid) gemakkelijk overwaait naar de akkers kan en mag Burgers bij de gewasbescher ming niet het onderste uit de kan halen. Hij is gebonden aan de nor men die gelden voor een waterwin gebied. Vliegtuigspuiten is uit den boze, hoewel dat gelet op de grootte van de percelen praktisch zou zijn. Sommige middelen mogen niet worden gebruikt. Het waterwinbe drijf wil dus mondjesmaat gebruik van bestrijdingsmiddelen en heeft daar ook wat voor over. Tot het ma chinepark behoort bijvoorbeeld een kostbare injectiespuitmachine met tec-air. Kortom, aan de machines ligt het niet en aan werk- en ondernemings lust evenmin. Ook over de mede werking van zijn "baas", het waterwinbedrijf, heeft Burgers niet te klagen. De enige vraag die hem dwars zit, is: "Hoe lang kan ik hier in de Biesbosch nog boer blijven?" Wie het weet mag het zeggen. lende begrenzingsvoorstellen voor beheersgebied. Deze voorstellen hebben met name betrekking op verspreide graslanden, dijken en kreekranden. Wijzigingsvoorstellen De PCBL hecht veel belang aan een goede terugkoppeling van de wijzi gingsvoorstellen naar de streek. Daarom wordt de mogelijkheid ge boden om van 5 tot en met 23 juli 1993 de kaarten waarop de wijzi gingsvoorstellen zijn aangegeven in te zien op de secretarieën van de betrokken gemeenten en water schappen en op het provinciehuis te Middelburg. De direct betrokken on dernemers krijgen de kaarten met de wijzigingsvoorstellen zoveel mo gelijk thuisgestuurd. Tevens is de mogelijkheid geboden zitdagen te bezoeken. Degenen die verhinderd zijn om deel te nemen aan één van de zitdagen of de behoefte hebben om na de zitdagen hun mening schriftelijk kenbaar te maken kun nen schrijven naar het secretariaat van de PCBL, postbus 6, 4460 AA Goes. Verdere procedure De verwachting is dat het be heersplan Zeeuwsch-Vlaanderen '93 en het begrenzingenplan Zeeuwsch-Vlaanderen per 1 okto ber 1993 in werking zullen treden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7