Senioren Ork et P Izlm verzeterfngsn/eiïws Hoog niveau Een stukje geschiedenis Leeftijd staat gara Zo de ouden zongen, piepen de jongen. Als het spreekwoord nog steeds geldt, staat het er met de mu zikaliteit van de Zeeuwse jeugd goed voor, want de ou deren doen het nog opperbest. Wie een concert van het Senioren Orkest Zeeland heeft bijgewoond zal dit beamen. Vlotte melodieën van toen en nu worden met speels gemak ten gehore gebracht. Het publiek, meest ouderen, geniet. Tijdens zo'n optreden is het moeilijk voor te stellen dat er vele uren, soms moeizaam, repeteren aan vooraf zijn gegaan. Niet door de onkunde van de muzikanten, maar meer vanwege de hoge eisen die zij zichzelf opleggen. Want de leden van het Senioren Orkest Zeeland zijn niet bepaald de eersten de besten. Wie het voorrecht heeft om een repetitie van het seniorenorkest bij te wonen, kan zich moeilijk voorstellen dat het om een recre atieve bezigheid van ouderen gaat. De dirigent stelt hoge eisen en onder breekt een vrolijke operette-melodie re gelmatig, omdat het orkest niet zuiver klinkt, een instrument overheerst of een ander juist onvoldoende te horen is. Nu mag hij veeleisend zijn, want zijn "pupillen" hebben in de meeste gevallen tientallen jaren ervaring op het hoogste niveau achter de rug. Ze zijn gerecruteerd uit de meest vooraanstaande harmonieën en fanfares in Zeeland en kunnen bo gen op een prijzenkast waar me nig jong muzikant jaloers op is. En de muzikanten willen ook ste vig aangepakt worden, want ze weten uit ervaring dat dit de enige manier is om tot een goe de, collectieve prestatie te ko men. De kritische opmerkingen gaan dan ook zeker niet ten koste van de goede sfeer. De muzikanten willen nog steeds een goed stuk muziek maken. Het seniorenorkest is daarom een prima alternatief voor wie het spelen in een plaatselijke harmonie of fanfare vanwege de hogere leeftijd te inspan nend vindt. De prestatie, in de vorm van moeilijke composi ties en prijzen op concour sen, is naar het tweede plan geschoven, maar kwaliteit staat nog steeds hoog in het vaandel. En plezier, natuurlijk. De Nederlandse Bond van Harmonieën en Fanfares besteedt al geruime tijd speciale aandacht aan de oudere leden. Op veel plaatsen werden dan ook initiatieven genomen om tot oprichting van seniorenorkesten te komen. Zo ook in Zeeland. Het initiatief bleek echter tot misluk ken gedoemd. Tot in 1980 de heer Aalders uit Kapelle het opnieuVv probeerde. Niet gehinderd door enige muzikale kennis, maar enthousiast na het zien van een concert in Noord-Holland, toog de man op pad. Hij benaderde voorzitters, dirigenten, secretarissen en le den van plaatselijke orkesten en had al snel zeven mensen bij een die bereid waren de kar mede te trekken. Oud-burgemeester Everwijn van Burgh-Haamstede werd voorzitter en de heer D. Burger uit Kapelle nam de diri geerstok ter hand. Nog datzelf de jaar woonden de eerste 25 leden de repetities bij. Onder hen de heer E.A. de Looff uit Zierikzee. Hij speelt fluit en pic colo, hanteerde zelf langere tijd de dirigeerstok en is nog steeds enthousiast over het initiatief: "Het orkest telt nu zo'n 55 leden, waar onder één vrouw. Alle regio's zijn vertegenwoordigd met uitzondering van Tholen. We repeteren en spelen alleen op woensdagmiddag. Ons publiek bestaat voornamelijk uit ou deren: bewoners van bejaardenhui zen, en andere belangstellenden. Soms maken we een reisje, bijvoor beeld naar Eeklo, om te spelen en er varingen uit te wisselen met andere ou- 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 30