Voor de vrouw $D Reis naar Schotland NAJK solidair met boeren in Sahel Bedrijfsopvolgster in de picture Jongeren agenda Studiereis Polen/ex-DDR Stop gesubsidieerde rundvleesexport naar West-A fri'ka AGRARISCH Casino Breda Derby ALGEMEEN Een reis naar Schotland, wat een lol De wachtlijst was dan ook overvol 23 dames, groot verdriet Die zien dit keer Schotland niet. Maandagmiddag vertrok het hele spul voor de overtocht naar Huil Beladen met zoveel koffers en tassen Dat het moeilijk was, ze in de bus te passen Aangekomen op de boot 't Jonge wat was dat daar groot Zoekend op het groene dek Vonden we ons slaapvertrek De ruimte was wat krap bemeten Zeker toen we zo ontzettend veel hadden gegeten Na het winkelen in de taxfree shop waren bij velen de ponden bijna op De zee was kalm en lekker glad Zodat niemand last van zeeziekte had. Dinsdag heel vroeg opgestaan Om tijdig van boord te kunnen gaan Voor York, die eeuwenoude stad Hebben we drie kwartier gehad Kathedraal, koffie, koek en plas Dat daar allemaal nog tijd voor was Na 3 uur rijden een koffiestop in Gretna Green Maar van het plaatsje hebben we niets gezien We arriveerden in Hotel Rob Roy De kamers waren niet allemaal even mooi De commissie zat er erg mee in Maar maakte het toch ieder naar de zin Terwijl we smakelijk zaten te dineren Werden we muzikaal onderhouden door twee Schotse heren Waarvan er een in kilt met doedelzak Zo waren we gelijk op ons gemak. 's Woensdags was het programma heel erg vol We bezochten 's morgens eerst het centrum van Schotse wol Wie had gedacht dat je aan gewone schapen Je een uurlang kon vergapen Maar dat kwam natuurlijk door die Schotse man Want die maakte er echt theater van Na de show konden we in de winkel van alles passen En we gingen de shop uit met volle tassen Janny de Feijter vertrok in het blauw Als een echte Schotse vrouw 's Middags hebben we van de gids veel geleerd Over de natuur en hoe Schotland door de eeuwen werd beheerd Nadat we het Stirling kasteel hadden bezocht Ging het na een korte tocht Naar de village hall bij de lake Voor thee, gebak en home-made cake De gesprekken waren geanimeerd En met veel recepten zijn we teruggekeerd Wat hebben we genoten Van de hartelijke ontvangst door onze Schotse Bondsgenoten. onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2. 4424 CH Wemeldinge Doede/zakmuziek in de Highlands. Op donderdag genoten we voor tien We gingen naar Loch Ness om het monster te zien Het Schotse natuurschoon trok aan ons voorbij Wist je dat Nessie geen man is maar een zij Met nevelachtig weer in het Highland Dan is de schoonheid ongekend Een dag om nooit te vergeten En bij thuiskomst hebben we weer lekker gegeten Schotse Plattelandsvrouwen kwamen ons 's avonds gezellig bezoeken Coby deed in de late uren ons beleidsplan nog eens uit de doeken Tenminste het moest er op lijken want van vermoeidheid kon ze niet meer uit haar ogen kijken Ook de paardeliefhebbers kwamen aan hun trekken Want onder die Schotse dames zaten ook nog paardegekken. VRIJDAG 9 JULI 1993 Vrijdag in Edinburgh, we begonnen cultureel Want allereerst bezochten we het prachtige kasteel Mooie zalen Traditionele verhalen Het eindigde voor velen Bij de Schotse kroonjuwelen En met het panorama over de stad Hebben we het kasteel gehad Later gingen we winkel in en winkel uit Dat kostte ons een flinke duit Het aangeschafte assortiment Is werkelijk ongekend Wat wisten we niet allemaal te vergaren Een lijst van de aankopen zullen we u besparen. Zaterdag zullen we een tocht naar Oban gaan maken Met een whisky destilleerderij, mooi glas en wéér mooie zaken Toen we de zeelucht op konden snuiven Stonden we a/s echte Zeeuwen te gnuiven De hele dag was het zonnig weer Dat gebeurt daar maar een enkele keer Vandaag vielen we zeker in de prijzen Maar de zon schijnt altijd a/s engeltjes reizen De sfeer was geweldig, wat een genot De week kan nu toch echt niet meer kapot. Zondagmorgen, de bus staat nu helemaal bol Keren we huiswaarts via Beningbrough Hall Een huis met een tuin om nog wat te verpozen Oh dames, niet nog meer pakketten en dozen Maar ja, in een shop van de Nationaal Trust Je klein geld uitgeven, dat is toch een must Dan stappen we in voor het laatste traject Het was weer geweldig, het was weer perfect. Ten slotte willen wij nu uw aandacht nog vragen Voor de leden van de Internationale commissie, die de verant woording dragen Vrijwilligerswerk, zoals u weet Wat je tijdens zo'n reis soms wel eens vergeet Alles met zorg uitgezocht Zo maakten wij een leerzame tocht Ook de kontakten die zijn gelegd Zijn waardevol, dat moet gezegd Het lekkere eten, de gezellige sfeer En 's avonds steeds een andere muzikale heer Onze complimenten voor Janny, Janny, Adrie, Ria en Bep, Voor alles wat ze hebben gedaan Ook in Schotland hebben ze steeds voor ons klaar gestaan Hiep, hiep, hoera en holadieeé Volgend jaar gaan we allemaal weer mee. J.J. Baard-Lobbezoo C.G. van Arenthals-Haasdonk Redaktie Luc Mangnus Voor meisjes/vrouwen die het land bouwbedrijf over willen nemen wordt momenteel niet veel georga niseerd. Daar komt verandering in. Komend seizoen bestaat de moge lijkheid om deel te nemen aan een cursus en/of thema-avonden om trent bedrijfsovername. Cursus Het keuzeproces, de afweging om al dan niet het bedrijf over te nemen staat centraal in de cursus "be drijfsovername, jouw keuze?". In de ze cursus komen onderwerpen aan bod als: - Het ondernemerschap. - Kiezen voor een toekomst. Een rondreis voor agrarische jonge ren per bus door Oost-Duitsland en Polen van 6 tot 12 september. De eerste dagen bezoeken we diverse agrarische bedrijven in de voormali ge DDR, waaronder een Nederlan der die zich daar heeft gevestigd. Hij zal vertellen over schaalvergroting, medewerking van de autoriteiten en vroeger personeel. Verder zullen we uiteraard Berlijn verkennen. Na Duitsland gaat de reis richting Warschau in Polen. Hier bezoeken we het proefstation voor groenten, bloemen en fruit. Verder gaan we naar tuinbouw-, melkvee- en var- - Bedrijf en gezin. - Bedrijfsovername in vogelvlucht. - Trouwen en samenwonen. - Voorbeelden van vrouwen die overgenomen hebben. Thema-avond Tijdens een thema-avond zullen en kele bedrijfsopvolgsters hun ervarin gen vertellen. Daarnaast zal er ruim de gelegenheid zijn om vragen te stellen en te praten over eigen erva ringen en problemen. Heb je interesse in de cursus of thema-avond of wil je meer informa tie? Neem dan kontakt op met het provinciaal sekretariaat tel. 01100 - 47729. Luc Mangnus kensbedrijven. Daarna richting Koz- min, een 12e eeuwse stad. In een voormalig kasteel gaan we een melkfabriek, een coöperatie en een bosbouwgebied bezoeken. Ook ligt er een grote brouwerij en een voe dingsmiddelenindustrie in de buurt. Tot slot zullen we met jonge Poolse jon geren van gedachten wisselen over de toekomst van de landbouw in Nederland en Polen. Uiteraard is er in deze studiereis tijd voor ontspan ning en rekreatieve uitstapjes. Reissom: NAJK-leden: f 860,-, niet- leden: f 900,-. Opgave en inlichtin gen: NAJK-reizen, Postbus 816, 3500 AV Utrecht (030-730 830). Het is ontoewlaatbaar dat de EG for se exportsubsidies wil blijven verle nen voor export naar landen als Ivoorkust en Ghana, dé markt voor Sahel-boeren die produceren onder zeer moeilijke omstandigheden. Dat zegt het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt in een reaktie op het recente besluit van de Europese Commissie tot vermindering van de exportsubsidies met 15%. De jongerenorganisatie pleit voor volledige stopzetting van gesubsi dieerde rundvleesexport naar West- Afrika door de EG. De geringe nade len van exportvermindering naar West-Afrika voor de boeren in de EG staan in geen verhouding tot de de- sastreuse gevolgen van de gesubsi dieerde export voor de veehouders in de Sahel. De export naar West- Afrika beslaat maar een klein deel van de totale EG-export. Dumpen Met de invoering van de superhef fing in 1984 stapte een deel van de melkveehouders in de EG over op het houden van vleesvee. Hiermee nam de vleesproduktie in de EG toe Zomerexcursie AJK Walcheren Op dinsdag 13 juli houdt het AJK Walcheren een excursie naar het nieuwe veehouderijbedrijf van de firma Kodde aan de Blikkendijk 1 te Arnemuiden. De excursie begint 's avonds om kwart voor acht, op het bedrijf. met 10 tot 20 procent. Om van de gigantische vleesvoorraden in koel huizen af te komen dumpt de EG het vlees met miljarden subsidie buiten haar grenzen. Voor iedere kilo vlees naar West-Afrika (Ivoorkust en Ghana) betaald dé EG f 4,38 subsi die. Een lucratieve handel voor de vleeshandel waar veehouders niet wijzer van worden, meent het NAJK. De prijs van EG-vlees in deze Westafrikaanse kustlanden is een derde tot tweederde lager dan de prijs van het lokaal geproduceerde vlees. Hier valt onmogelijk tegen te concurreren voor veehouders uit Burkino Faso en Mali. Alternatieven om jn hun levensonderhoud te voor zien zijn er niet. Invoerbeperkingen door de landen zelf zetten weinig zoden aan de dijk. Europese en Op de terreinen van Manege Hip pisch Centrum te Breda vindt van 13 tot en met 15 augustus a.s. de derde editie van de Holland Casino Breda Derby plaats. In 1992 trok het evenement al zo'n 4000 bezoekers, terwijl ook de animo onder de deel nemers groot was. Ook dit jaar is de belangstelling. Vooral onder de Z- en ZZ-ruiters zeer groot. Hoewel de Derby uiteraard een centrale plaats inneemt, presenteert de organisatie daarnaast ook een afwisselend om lijstend programma. Dit bevat on dermeer een dressuurwedstrijd in de klasse Z2, opengesteld voor le den van zowel NKB, KNF als NBVR en een aangespannen avond op vrijdag. Manege Hippisch Centrum bevindt zich in de Overakkerstraat in Breda. Westafrikaanse handelaren hebben de heffingen handig weten te om zeilen. De oplossing van het pro bleem moet dichter bij de bron worden gezocht. Noodplan rundvlees Het NAJK gaat met het pleidooi voor het stopzetten van de gesubsi dieerde rundvleesexport niet voorbij aan de moeilijke positie van de stie- renhouderij in Nederland. In augus tus 1992 heeft de organisatie bij de Nederlandse minister van landbouw gepleit voor een noodplan om een koude sanering in de stierenmesterij te voorkomen. Een ander rundvlees beleid zou volgens het NAJK moe ten inhouden dat de produktie effektief beheerst wordt. Tegelijker tijd zou dan de gesubsidieerde ex port naar West-Afrika gereduceerd moeten worden. Op deze wijze kun nen aanpassingen in het rundvlees beleid tevens meer kansen betekenen voor veehouders in de Sahel. PJO-Oost Zeeuws-Vlaanderen: Zondag 11 juli: Grandioze Zeskamp op het voetbalterrein te Lamswaar- de. Aanvang: 12.30 uur. Kosten: f 35,- per team. Opgave bij: Paul Mangnus tel. 01143-5377 (na 18.00 uur). Voor nadere informatie kun je ook bij hem terecht. Landelijk 9,10 en 11 juli: APJW Muziek week end in het Flevohof.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13