Zaai op zeker. MetLG. Zaai op zeker. MetLG. Zaai op zeker. MetLG. In laatste week juni al vezelvlas óp sprei Akkerbouwvakbond, helaas noodzakelijk Men heeft ons waar men ons hebben wil Groen bemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond put méér energie uit deze vroegst zaaibare bladrammenas van Nederland! Groenbemesting en aaltjes bestrijding. Uw grond gaat tot de bodem met deze meest gezaaide gele mosterd van Nederland! Medewerking aan NBP hangt af van wel of geen bloemdijken Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond is liet beste af met deze vroegst zaaibare gele mosterd van Nederland! Radical In het 'LAND VAN AXEL' regent het op dit moment. Een buitje voor het stof wellicht, wat even de gelegen heid geeft om enige regels op papier te zetten, als bijdrage aan deze ru briek. Voor veel bedrijfsgenoten zal een bui zeker welkom zijn, hoewel het voor de granen met name op de droogtegevoelige gronden wel te laat zal zijn. Collega's die juist in de graszaad- oogst zitten zullen overigens min der enthousiast een bui zien vallen, want dat betekent toch enigszins oponthoud met de werkzaamheden. Overigens is er al heel wat rook- zwenk graszaad gedorsen en ook veldbeemd ligt er hier en daar al af. De bruto opbrengst schijnt niet mee te vallen, vooral bij de eerste perce len niet. Alles hangt echter af van het percentage doorval dat nog moet worden vastgesteld. De oogst is dit jaar bijzonder vroeg maar ook de oogst van de granen en andere zomerprodukten lijkt inderdaad, bij normale weersomstandigheden, ab normaal vroeg te zullen vallen. Zo zagen we de laatste week van juni al vezelvlas op sprei liggen. Voorzo ver ik me kan herinneren is dat de laatste jaren niet meer het geval geweest. Maar ook de suikerbieten zijn al goed op weg. Bij het nog eens door lopen voor het onkruid en een enke le schieter zie je geregeld bieten die je in andere jaren pas op deze groot te ziet eind juli of augustus. Gaat dit al C-suiker worden en hoe lang gaat de campagne duren? Hopelijk houdt men hier rekening mee, en start men de verwerking ook enige we ken vroeger, zodat het vorstrisico niet helemaal voor de teler is. De prijzen van diverse produkten staan nog steeds op een laag pitje. Vooral granen schijnen nog lager uitbetaald te worden dan al te ver wachten was. Juist blauwmaan- zaad springt er uit. Er schijnt meer dan drie gulden voor de nieuwe oogst betaald te worden. Wie had dat verwacht met een uitbrei dingspercentage van zo'n 1500 pro cent in Nederland. Blijkbaar is de blauwmaanzaadmarkt een specifiek internationaal gebeuren. Intussen zijn ook de wijzigings voorstellen inzake het Natuurbe leidsplan voor Zeeuws-Vlaanderen bekend. Het lijkt erop dat er kleinere gebiedjes als beheersgebied of re- servaatsgebied zijn geschrapt. Ge plande andere gebieden zijn in de wijzigingsvoorstellen uitgebreid, on danks de reeds gemaakte bezwaren door belanghebbenden. Ook kleine verspreid liggende weitjes zijn nu op de kaart ingekleurd. Dat geldt ook voor sommige boerderijerven. Het lijkt onschuldig, maar wat gaat het betekenen wanneer er in de toe komst uitbreiding van bedrijfsge bouwen aan de orde is? Het is goed om eer men eventueel een beheersovereenkomst tekent zich er goed van te informeren wat de gevolgen voor later kunnen zijn. Wanneer de staten het plan moge lijk per oktober a.s. vaststellen, zul len grondgebruikers een kaartje ontvangen, waarop men kan aange ven of men wel of niet wil meewer ken aan een overeenkomst. Na inzending wordt men dan door een ambtenaar benaderd om de zaak door te spreken en mogelijk een overeenkomst te sluiten. Het is een open vraag in hoeverre men in de praktijk bereid is hieraan medewer king te verlenen. Het door instanties beoogde verrijken van de natuur waarden is vanuit agrarische ogen bekenen in wezen een verarming van het Zeeuws-Vlaamse boeren land. Wat overigens niet wil zeggen dat er in schrijvers ogen in het ge heel niet aan natuurbeheer gedaan moet worden, maar dan wel ook werkelijk aan de natuur en niet aan kunstmatig gecreëerde natuur. Hier in OOST-ZUID-BEVELAND is de oogst van de vroegste akkerbouw gewassen goed op gang gekomen. De vroegste graszaadsoorten kon den vorige week onder de meest ideale omstandigheden gedorsen worden. Ook de oogst van de vroe ge plantuien is in volle gang en deze kunnen tegen goede prijzen ver kocht worden. De stemming wat betreft de zaaiuien is redelijk po sitief. Afgelopen week is de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Oost-Zuid- Beveland voor een meerdaagse ex cursie naar het voormalige Oost- Duitsland geweest. En wel naar één Het is maandag 5 juli als we ons in het LAND VAN HULST aan het schrijven zetten. Het heeft 15 mm geregend. We hadden het hard no dig, vooral voor uien, wat een op pervlakkig wortelend gewas is. Als we zo door de polder rijden en de oogst zien groeien, stemt ons dat tot tevredenheid. Maar daarmee houdt het wel op als men aan de fi nanciële kant denkt. Maar we zullen niet te veel doordenken. De ZLM Manifestatie was een groot succes dat steekt toch weer een hart onder de riem. Vanaf deze kant van de Schelde veel dank aan de or ganisatoren en medewerkers en me dewerksters. Ze hebben mede onze ZLM weer glans gegeven. En dat is een felicitatie waard. Tegen het NBP Z. VI. zijn 170 be zwaarschriften ingediend. Of het voldoende is weten we niet. Het ge bied "De Puttin" wordt in ieder ge val een stuk kleiner. De bereidheid medewerking te verlenen zal ook af hangen van de vraag of men de bloemdijken wil schrappen. Want daar kunnen we als landbouw niet mee uit de voeten. De medewerking aan het NBP zal hier voor een groot deel van afhangen. Wat de hinderwetgeving in ons ge bied betreft, die is volgens de be richten die ik hier over hoor, weinig professioneel en niet al te boer- vriendelijk en soms getuigend van weinig deskundigheid. En dit voor namelijk in de gemeente Hontenis- sa Voor de bestuurders in deze gemeente is er nog heel wat te doen om alles in goede banen te helpen leiden, zodat er minder frustraties komen. Dit werkt over en weer wel zo gezellig in ons dorp. De Waterschapsverkiezingen zullen volgend jaar gehouden worden, ge lijk met de gemeenteraadsverkiezin gen; dit is de nieuwe stijl. Wat jammer voor veel waterschap bestuurders is dat er maar de helft terug mee komen. We hopen dat de verkleining niet leidt tot een verar ming in het bestuur. Als het inge vuld kan worden met de beste mensen met goede kennis en reali teitszin dan zal het wel lukken. Als boeren zullen wij er aan moeten werken om die mensen naar voren te schuiven. Zo dit alles schrijvende is er nog heel wat te doen in ons mooie land van Hulst. Ik wens jullie allen een goede oogst en goed oogstweer de komende weken, want dat zullen we nodig hebben. van de beste streken (landbouw kundig gezien) aldaar, in de nabij heid van Magdeburg. Dit gebied is zeker voor de akkerbouw een ge duchte concurrent in de E.G. De ge middelde produktie van granen en suikerbieten bleven nu nog onge veer 20% achter bij Zuid- Bevelandse begrippen, maar daar entegen liggen de totale grond lasten van plm/ f 475,- duidelijk onder die in Zeeland. Ook de me chanisatie en arbeidskosten per ha. liggen flink lager door de grote ge middelde oppervlakte van de bedrij ven (300 tot 7000 ha.). Verder was het zeer interessant te zien hoe de boeren (bedrijfsleiders) hun bedrijven aanpassen, om onder de voor hen ontzettend veranderde omstandigheden te kunnen overle ven. Al met al voor het hele gezel schap een erg leuke en leerzame excursie, die je als je daarna weer thuis op je eigen perceeltjes bezig bent nog wel vaak zal doen terug denken aan de produktieomstandig- heden aldaar. Wat de concurrentie met die streek in Duitsland betreft nog even het volgende: Op braakland mag men het groenvoer (gras, lucerne) wat na 1 juli bijgroeit gebruiken als veevoer. Dus in de praktijk: maaien op 1 juli, welk maaisel niet gebruikt mag worden, daarna voederwinning. Hieruit blijkt toch weer dat de Ne derlandse overheid de EG-regels weer het minst boervriendelijk toepast. Al met al een reden te meer om massaal lid te worden van de Akker bouwvakbond om af te dwingen dat we als EG-boeren een kosten dekkend, faire prijs voor onze pro dukten zullen krijgen onder gelijke regelgeving in de hele EG. Afgelopen maandag was onver wachts een regendag boven WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Een lekke re opfrisser konden we best gebrui ken maar de hoeveelheid water die is gevallen liep nogal uiteen. De grond was zo kurkdroog dat ook vijftien millimeter nauwelijks zicht baar is. Gezien de enorme tempera- tuursdaling is het een wonder dat de weersomslag zo rustig is verlo pen. Voor hetzelfde geld krijg je zwaar onweer en slagregens. Dat heeft grote schade tot gevolg in de gewassen en granen in dit stadium. De oogst van het gras is vlot op gang gekomen het enorme drogend weer vorige week zorgde voor een zeer snelle afrijping van het gewas in het zwad. Het zwadmaaien ge beurt steeds meer met de schijven- maaier, een aantal jaren geleden met scepsis ontvangen maar nu wel ingeburgerd. Een vrij dure machine in aanschaf maar nieuwe messen kosten bijna niks en het slijpen is ook een fluitje van een cent. Helaas is de machine in zeer lichte gewas sen niet inzetbaar. De resultaten van graszaad zijn altijd moeilijk te beoor delen. Het uiteindelijke percentage afval kan heel veel uiteenlopen. Als we nog een dag of tien vast weer krijgen is de massa van het zaad ze ker binnen, en dan kunnen de eerste gerstpercelen al gedorsen worden. Het harde weer heeft de granen op de onderdrogende gronden in één keer de genadeklap gegeven, dat zal de kilo's niet ten goede komen. Op de betere gronden houdt het gewas nog wel even vast, zeker de laat ge zaaide percelen. De ziektedruk is dit jaar nogal meegevallen, daar heb ben we gelukkig wel op kunnen besparen. We zijn benieuwd wat er van de prijs komt als we straks aan de put staan, de handel heeft alle voorraden geruimd wegens de te verwachten prijsdaling. Incde aardappels levert de ziekte- druk meer problemen op, althans plaatselijk zijn de planten bijna niet schoon te houden. De oorzaken van die infecties zijn te zoeken in afval hopen (die overigens afgedekt moe ten zijn) en op plaatsen waar wordt Ultra getracht met minder chemie te wer ken. Als dit niet op een professione le manier gebeurt zijn de gevolgen averechts; de buurman moet twee keer in de week spuiten en draait ook nog voor de kosten op. Deze week leeft ook de prijs van de oude oogst wat op, daar zal een en keling nog wat aan hebben en dan nog levert 15 cent op dit moment verlies op. De markt voor de nieuwe zit ook weer al op zijn gat. Het schijnt dat de Belgen ruimen tegen elke prijs omdat er nog een volgteelt op moet, je vraagt je toch werkelijk af of die mensen van de wind leven. Voor de plantuien is dit jaar gelukkig weer eens positieve belangstelling. Er worden goede prijzen genoemd maar of ze ook daadwerkelijk be taald worden is wat onduidelijk. De braakgronden onkruidvrij hou den komt dikwijls terug, de hoeveel heid werk valt tegen. Vooral als je weet dat je van de vergoeding maar nauwelijks de pacht kan betalen. Dat die pacht niet alleen voordelig is maar ook altijd veel onzekerheid geeft blijkt weer wel met de nieuwe maatregelen om de pachtprijs vast te stellen en het goede met de ver rekening van de waterschapslasten. Nu al zoveel maanden bekend is dat de pachter een deel van de water- schapslaten gaat betalen kan nog niemand uitsluitsel geven hoeveel er van de pacht af kan. Die pachtwet die volgens velen uit de tijd was en te veel remmend op de bedrijvigheid zou werken, biedt dus lang niet zo'n zekerheid als men doet voorkomen. De waterschappen gaan binnenkort ook op de schop. Veel minder men sen in de Algemene Vergadering, op zich kan dat, maar door al de extra categorieën zal het moeilijk worden nog een landbouwvertegenwoordi- ger in de benen te kijgen die een vuist kan maken. Ook binnen onze eigen organisatie zijn tekenen van grote bloedarmoede zichtbaar. Nu we vanwege de opschaling met de billen bloot moeten blijken zeer wei nigen bereid nog tijd in de vertegen woordiging van de streek te stoppen. De malaise en de niet meer herken bare resultaten van de top zijn daar debet aan. Men heeft ons aardig waar men ons wil hebben: Verdeeld, teneergeslagen voortmodderend en door allen nagewezen over wat we allemaal wel fout doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10