Knolselderij minder via contract De eerste zaden weer al geoogst Scholieren helpen met prei-oogst Eerste appels op CHZ f 2,40 per kg Praktijkonderzoek akkerbouw en vg groenteteelt samen Milieukeurmerk Nederlander onbekend met planten en bomen in potten Praktijkonderzoek boomteelt onder één bestuur De knolselderij is goed aangeslagen in WEST-BRABANT. Wel moest de regeninstallatie er op veel plaatsen tijdens het planten aan te pas ko men. Hier en daar is rattekeutelziek- te geconstateerd. Met de daarvoor bestemde middelen denken telers de schade in de hand te kunnen houden. Navraag bij plantekwekers leert dat het areaal dit jaar vrijwel gelijk ligt met 1992, zo'n 1450 ha. Het gewas is duidelijk vroeger dan vorig jaar. Bij goede weersomstan digheden kan de rooidatum een maand eerder komen te liggen. Vo-v rig jaar hebben verschillende telers de fout gemaakt te laat te rooien. Een te grof produkt is kwetsbaar. Dit voorjaar is dat wederom geble ken. Veel grove knollen hadden als eindbestemming veevoer voor de schapen. Financieel succesvol is het afgelopen seizoen niet geweest. De laatste knollen zijn voor gemiddeld 30 cent van de hand gegaan. Te weinig voor knollen die uit de me chanische koeling komen. Van de contractprijs is wederom een cent afgegaan. Telers die een overeenkomst getekend hebben moeten komend najaar voor 17 cent, geschoond, op auto leveren. Acht jaar geleden lag deze prijs nog op 24 cent. Binnen die jaren een ge leidelijke saldoverlaging van ruim f 3.000,— per ha. Niet iedere teler is met de eenzijdige contractprijs verlaging in zee gegaan. Hierdoor ligt het areaal vrije knollen hoger dan gebruikelijk. Sinds een paar weken is het sper- ziebonenseizoen in volle gang. Slechts een paar telers hebben van de hoge prijs van f 3,— tot f 5,— kunnen profiteren. Met gemiddeld f 2,— lag vorige week de prijs vrij stabiel, al is er een dag bij geweest dat de mindere kwaliteit maar even boven de doordraaiprijs lag. Erg gro te verschillen bestaan er in de kilo gramopbrengst, vijf tot zeven ton is het gemiddelde. Op een enkele per ceel is machinaal even in de tien ton geplukt. Schiet er dan, in deelteelt, een nettoprijs over van f 1,00 per kg dan is de teelt meer dan geslaagd. Verschillende telers die onder plastic geteeld hebben zijn niet tevreden. De prijs was te laag. Wederom is gebleken dat de on- kruidbestrijding bij de plasticteelt nogal eens te wensen overlaat. Gespannen wachten sperziebonen- telers de komende periode af. De bonen staan er veelbelovend bij. De prijs is echter bepalend voor een fi nancieel succes. Het wordt weer komkommertijd, ook in de BARONIE. De schoolkin deren komen weer om werk vragen en de vraag naar produkten lijkt wel elke dag te zakken. Als de telers scholieren willen inzet ten voor oogstwerkzaamheden, er zijn er weer volop. Elke dag komen ze langs de deur. Vooral degenen die eindexamen hebben gedaan wil len graag hun vakantie verdienen. Want daar komen ze uiteindelijk voor. Op ons eigen bedrijf werken we al jaren met scholieren voor het oogsten van zomerprei. En tot nu toe altijd tot grote tevredenheid. Ook van de kant van de scholieren. Tenminste elk jaar komen veel de zelfden weer terug. Er valt er eentje af en er komt er eentje bij, maar ve len komen een aantal jaren achter elkaar. Dat werkt voor ons wel pret tig, want de meesten kennen het werk al vanaf het begin. Elke scholier werkt als gelegen heidswerker. Dus ieder vult een for mulier in en wordt aangemeld bij het GUO. Dit is nooit een probleem, leder werkt in stukloon. Voor elke kist die wordt klaargemaakt krijgt men een bonnetje Deze bonnen moeten elke dag worden ingeleverd, leder kan komen en gaan wanneer hij/zij wil. Over prijzen van produkten zullen we het niet hebben, die blijven on veranderd laag. Maar we moeten niet te pessimistisch worden. Er zijn meerdere slechte jaren geweest. En de meeste telers hebben die ook overleefd. Dus, vol goede moed vooruit. Een slecht jaar is nog geen slecht leven. Donderdag 24 juni zijn op de CHZ Kapelle de eerste appels van het nieuwe seizoen aangevoerd door de telers P.M. van Leeuwen uit 's Heer Hendrikskinderen en J. Kole uit We- meldinge. De partijen Yellow Trans parant werden gekocht door de commissionaris C. Adriaanse en C. de Jonge, voor de firma's L. Dekker en H. Fluyt. De I 60-70 werden ver kocht tot f 2,40 per kilo. De eerste Yellow werd 4 dagen eer der aangevoerd op de veiling dan in 1992, dat ook een zeer vroeg jaar was. Peren en pruimen Dinsdag 29 juni zijn op de veiling CHZ in Kapelle de eerste Super Tré- voux van het nieuwe seizoen aan gevoerd door teler Van Overloop uit Yerseke. De aanvoer bestond uit 4 kratten. Deze peren werden gekocht door fa. A.M. Rijstenbil uit Bergen op Zoom. Hij betaalde f 1,20 per ki lo. Deze eerste aanvoer van peren is 11 dagen eerder dan vorig jaar. Ook zijn op 29 juni de eerste prui men geveild, te weten: Ontario en St. Hubertus. Deze zijn aangevoerd door teler D.J. Vette uit 's- Heerenhoek. De Ontario werd ge kocht door fa. C.A.M. Versijp uit Bergen op Zoom, voor de prijs van f 7,20 per kilo. De 1e koper van de St. Hubertus was J. v.d. Berge te Yerseke voor f 5,10 per kilo. Vandaag (vrijdag) krijgt staatssecre taris Gabor (landbouw en natuurbe heer) het rapport "Naar en agro-milieukeur - milieucriteria voor agrarische produkten" van het Cen trum voor Landbouw en Milieu aan geboden. Het CLM wil met dit rapport de aanzet geven voor een milieukeurmerk voor agrarische pro dukten. De voorsprong dit jaar is ook in de zaadteelt goed te zien en te merken. Veel percelen zomerbloemen hier op THOLEN zullen dan ook de komen de maanden de polders van het eiland op gaan sieren met hun kleu- renpatroon. De overjarige bloemen zijn veelal hieraan vooraf gegaan, zoals de schitterende witte velden met de vroege margrietensoort May Queen. Na een zeer uitbundige groei zijn de ze nu toch al weer gedorsen. Deze oogst is goed verlopen. Er zit nogal wat risico bij dit snel uitvallende ras om dit zonder al te grote verliezen geoogst te krijgen. Drie vier dagen drogend weer na het zwadmaaien kunnen echter al voldoende zijn om het door de combine te krijgen. Ver der nadrogen in kuubskisten in de drogerij is dan wel noodzakelijk. Dit verdient dan ook de nodige aan dacht en arbeid, want het groene spul is zó verbroeid. De gehele kist van begin af aan goed omzetten bespoedigt het drogen en voorkomt dat er in de hoeken een gedeelte blijft zitten dat niet snel genoeg in droogt. Dit zou een sterke kwaliteits achteruitgang betekenen en een behoorlijke daling van het percenta ge kiem. In ons klimaat moet het streven er op gericht zijn om, o.a. met behulp van goede drogerijen, de kwaliteit en kiemkracht hoog te houden. De ventilatorcapaciteit moet enorm groot zijn om goed te kunnen door dringen in de kuubskisten. De erva ring heeft ook hier geleerd dat als dit niet snel en zorgvuldig genoeg gebeurt, er in korte tijd een partij zaad verloren kan gaan, soms nog sneller dan op het veld. In een zaad- teeltgebied zoals hier moet dan ook veel droogcapaciteit aanwezig zijn om vooral in perioden met wak weer de oogst en vooral de pieken vlekkeloos tot een goed eind te brengen. Veiling St. Annaland ao. vervult hierin een belangrijke plaats. Door de behoorlijke droogcapaciteit kan hier een flink deel verwerkt worden, al moet dit ook niet overbe last worden als er veel tegelijk komt. Drogen is vanwege het energiever bruik van gas en electriciteit een du re aangelegenheid, die in de toekomst door o.a. milieuheffingen alleen maar duurder zal worden. Wellicht te duur door degenen die het moeten betalen: de telers. Het streven zal er ook hier op gericht moeten zijn om kostenbesparend bezig te zijn. In een drogerij gaat bij voorbeeld veel energie verloren. Wellicht zijn hier mogelijkheden om dit te beperken of om de energie eventueel terug te winnen. De wereldmarkt van vooral de z.g. buikzaden is dermate verzadigd en concurrerend dat men als teler zal moeten zoeken naar kostenbespa ring, om voor deze al jaren dezelfde en soms dalende prijzen rendabel zaden te kunnen blijven telen. En dat is zeker niet makkelijk in een tijd waarin alles duurder wordt. Maar het is wel noodzakelijk als men deze teelten wil behouden. Op weg naar één sectororganisatie Op 15 juni j.l. hebben de voorzitters van de regionale onderzoek centra (ROC's) in de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond en het dagelijks bestuur van het PAGV in meerderheid de intentie uitgespro ken om te komen tot één organisa tie van praktijkonderzoek. Gestart zal worden met de instelling van een voorlopig sectorbestuur voor het praktijkonderzoek in de akker bouw en de groenteteelt in de vol legrond. Ruim een jaar na het uikomen van het rapport "Krachtenbundeling in het praktijkonderzoek voor de ak kerbouw en de groenteteelt in de vollegrond" bleek het mogelijk na een intensieve discussie tot deze conclusie te komen. Helaas kon de conclusie niet unaniem onderschre ven worden, maar was het draag vlak wel dermate groot dat de financiers (ministerie van LNV en Landbouwschap) geadviseerd zal worden vervolgstappen te zetten. Het advies aan de financiers bestaat uit: - Een verzoek tot instelling van een sectorbestuur in oprichting voor het praktijkonderzoek in de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond. Stappen te zetten om aan dit sectorbestuur in oprichting een aantal taken op te dragen, te weten: a. Het voeren van overleg met de financiers van het praktijk onderzoek en het afstem men van de financiering over de verschillende uitvoerende locaties. b. Het besturen van de pro grammering van het totale praktijkonderzoek dat door de ROC's en het PAGV uitge voerd zal worden. c. Het opstellen van een toe komstvisie (lange termijn) op het praktijkonderzoek. d. Het nemen van initiatieven en het voeren van overleg met PAGV en ROC's om te komen tot één volledig geïntegreerde sectoraal opgestelde onder zoekorganisatie Dit betekent niet dat er meteen sprake zal zijn van één organisatie voor het praktijkonderzoek in beide sectoren. In meerderheid is wel de intentie uitgesproken om dit eind doel via een gefaseerde besluitvor ming uiterlijk op 1 januari 1998 te bereiken. Tuinplanten en boomkwekerijprodukten in potten kunt u ook in de zo mer (bloeiend!) aanschaffen Dat meerjarige tuinplanten en boomkwekerijprodukten tegen woordig ook in potten te koop zijn waardoor ze het hele jaar de grond in kunnen, is veel Nederlanders tot nog toe ontgaan. Men koopt daar om de planten meestal in het vroe ge voorjaar. Een goede voorlichting zou de afzet flink kunnen sti muleren. Dit staat in het rapport "Afzetmoge lijkheden van boomkwekerijproduk ten onder Nederlandse consumenten" van het Produkt- schap voor Siergewassen. Volgens het PVS zou in de maanden na het voorjaar, als de boomkwekerijpro dukten in bloei staan, de animo om te kopen wel eens groter kunnen zijn. Dan ziet de klant namelijk veel beter wèt hij koopt. Verder hebben veel Nederlandse tuinbezitters een negatief beeld over het onderhoud van bomen en strui ken. Door promotie van makkelijke planten zoals Hosta, Forsythia en Sering zou de afzet hiervan kunnen stijgen. De tuineigenaren is gevraagd waar zij informatie over tuinplanten op doen. De meesten noemen als bron familie en kennissen, eigen ervaring, tuinboeken, personeel op de plaats van verkoop, brochures en tijdschrif ten. De tijdschriften waar de meeste tips uitkomen, zijn de damesbladen Libelle en Margriet. Toch vindt nog 40 procent dat hij of zij te weinig van tuinplanten afweet. Eenzelfde percentage is juist tevreden over de eigen kennis. Het landelijk bestuur van het praktijk onderzoek voor de boomteelt is op 28 juni geïnstalleerd door ir. K.J. van Ast, directeur Akker- en tuinbouw van het ministerie van Landbouw. De nieuwe bestuurders krijgen het Proefstation voor de Boomkwekerij in Boskoop en de Regionale Onder zoekcentra (ROC's) in Horst, Lien- den en Noordbroek onder hun hoede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9