Driemaal is scheepsrecht hippisch nieuws Bijna 200 geiten en bokken op een Zeeuwse keuring Keuringen melkschapen op ZLM Manifestatie ZEEUWS HET Ruim honderd melkschapen ziet men niet vaak bij elkaar, behalve op één bedrijf in Zeeland. Op de keu ring op 19 juni j.l. tijdens de ZLM Manifestatie werd dit aantal echter wel bereikt, ingezonden door 14 fokkers waarvan 12 uit Zeeland. Nog nooit zijn zoveel ooien aange voerd op onze jaarlijkse keuringen. Zelfs in Friesland zijn dat er meestal minder. Melkschapenhouderij is nu eenmaal kleinschalig. In heel West Europa is dat zo. Kortom, na negen jaar fokkerij in verenigingsverband is het dan toch gelukt een volwaardi ge keuring te houden met veel goed materiaal. In alle rubrieken, behalve bij de oudere rammen, was er een brede bovenlaag te bewonderen waaruit goede dieren gefokt kunnen worden. Dieren met gemiddeld 500 liter melk waarvan de meeste inzen ders dan 60 tot 70 kg schapekaas maken. Vanwege het meer en meer over schakelen van hand- naar machine- melken, werd streng gelet op de speenplaatsing. Recht naar bene den en zoveel mogelijk naar achte ren. Als daaraan werd voldaan en het uier voldoende breed was, viel men hoog in de prijzen. De beide ju ryleden de heren ing. M. Westhuis en T. de Groot uit Friesland waren dan ook uitermate tevreden over het aangevoerde materiaal. Jammer na tuurlijk dat er van de vele duizenden bezoekers maar een tweehonderd de keuringen van de Texelaars en de melkschapen hebben gezien. Gezien de vele rubrieken behaalde iedere inzender wel enkele prijzen. De eerste prijs in iedere rubriek ont ving een beker van de ZLM, uit han den van de voorzitter van de veehouderijcommissie van de ZLM de heer W. van Veldhuizen. De be kers kwamen terecht bij: P. Veld hoen te Oud-Beijerland, G.L. Knol te Heinenoord, W. de Buck te Middel burg, J. Koster te Zaamslag, M. Ver- hage te Meliskerke en I. Kostense te Biervliet. Wij hopen dat de dan gefu seerde ZLM over vijf jaar weer kans ziet een dergelijke Manifestatie te organiseren, en de schapen horen er dan echt weer bij. Overigens is dat in Zeeland al zo sinds de 14e eeuw. Ing. W. Koster RAADtf öfWWS* Ml» WJU-CMfiRtN De stand van de vereniging "Het Zeeuwse Melkschaap" op de ZLM Manifestatie In het Hippisch Nieuws van mei heb ik u beloofd nog even terug te zullen komen op die zwarte trekpaardhengst als ik het artikel van Henk ter Agter uit de Paar- denkrant gevonden zou hebben en als hij daarin andere zwarte hengsten noemde dan de heer J. de Bruyna Beide voorwaarden zijn in vervulling gegaan. Ter Agter begint heel diplomatiek naar aanleiding van de verkoop van de 3-jarige zwarte hengst van Overijsel -met erop te wijzen dat er de laatste 25 jaar geen en kel zwarte trekpaardhengst is goedgekeurd. Toch waren in de jaren 50 en 60 op sommige dekstations zwarte hengsten erg in trek. Ver voor 1950 waren er in ons land meerdere zwarte hengsten beschikbaar. En hij noemt naast Jan van Rondeput- ten de hengsten Napoleon van Zaam, Nico van Groenendaal, Satan en Lucifer. De laatste heeft een heel bijzondere naam voor een trekpaardhengst. Van deze hengsten kan ik geen ver dere gegevens noemen. Ze zijn waarschijnlijk van voor 1939. Zelf ben ik ook nog een paar zwarte hengsten tegengekomen en wel Clairon van Roodevaart (K 1993) geboren in 1938 en de in 1939 geboren Clairon van Hei ningen (K 2000). Beide zijn zo nen van de indertijd bekende hengstenleverancier Clairon de la Lijs. Deze stonden in de oorlogs jaren ter dekking in Overijssel en Noord-Holland. Het zou interessant zijn als de zwarte kleur in Overijssel aan zou slaan. Ter Agter heeft ook nog even in de afstamming van Nico van de Lindehoef de kleur nagetrokken. In de eerste zes ge neraties is hij daarin geen enkele zwarte tegengekomen, maar wel bruinschimmels, zwartschim- mels, bruinen en vossen. Voor de kleurvererving is dit dus wel een zeldzaamheid. En zo levert de fokkerij dus altijd weer verras singen op. Uit de oude doos Bladerend in ons Trekpaard no. 2 van juli 1931 viel mijn oog op een artikel over actuele kwesties dat ondertekend was door de toenmalige voorzitter van het trekpaard-stamboek de heer Jonkheer J. van Vredenburgh. In dit artikel wordt eerst ingegaan op de lage prijzen in het alge meen en in de paardenhandel in het bijzonder. Internationaal zijn tekenen van verbetering. Uit Duitsland bericht men iets hoge re dekcijfers en in België schat men de vermeerdering van het aantal dekkingen op 30%. Dit najaar is het wel al voorgekomen dat aan de vraag naar een vol doende aantal jonge paarden voor export niet voldaan kon worden. Om ook in slechte tijden veulens te registreren kostte de inschrijving in het veulenboek toen niets, en toch wordt opge merkt dat de moeite om even het dekbewijs op te zenden aan het Stamboeksecretariaat nog door veel leden nagelaten werd. Daarnaast bestaan er op het ogenblik in de trekpaardfokkerij een paar kwesties die geregeld een onderwerp van gedachten- wisseling uitmaken tussen de fokkers, nu er daarover van tijd tot tijd in de pers mededelingen gedaan worden. De stamboekle den zullen van mij verwachten dat ik hierover het een en ander zal meedelen in aansluiting aan hetgeen hier in de landbouwpers in de laatste maanden geschre ven werd. En hoezeer ik begrijp dat vele leden wellicht enig on geduld uitzien naar mededelin gen die dezerzijds gedaan zouden kunnen worden meen ik toch de oplossing der hangende vraagstukken het best te dienen door hierbij een zekere terughou dendheid in acht te nemen. Laat ik daarom mij er toe bepalen hier aan te stippen dat met ons mi nisterie van Binnenlandse Zaken en Landbouw er herhaaldelijk besprekingen gehouden werden hoe te geraken tot een vereen voudiging in de uitvoering der Paardenwet, meer in het bijzon der betreffende de hengstenkeu- ring. Tot zover de heer J. van Vredenburgh. Ik zou mij kunnen voorstellen dat vele leden niet bevredigd waren met deze uitleg maar dat zij nu wel moeten zeggen dat meer openheid niet te geven was, want de Paardenwet heeft het nog tot heden uitgehouden, en gaat nu pas verdwijnen (60 jaar later) in verband met de Europe se eenwording. Terwijl ook de overheid de bemoeienis met de hengstenkeuring kwijtraakt, een situatie die op den duur mis schien niet zo ideaal is als die lijkt; wij kunnen nog wel eens te rugverlangen naar de huidige si tuatie. En dan was er nog een actuele kwestie waardoor de positie van het stamboek tegenover de over heid wat verzwakt was, nl. een afsplitsing van een groot aantal fokkers in Zeeuws-Vlaanderen. Tot zijn voldoening kan de voor zitter hier mededelen dat her nieuwd overleg de terugkeer van deze afgescheiden leden weer mogelijk heeft gemaakt, waar over hij zijn vreugde niet onder stoelen of banken steekt. Morgen Centrale premiekeuring afd. Zeeland K.W.P. Terug naar het heden. 60 Jaar geleden waren er nog amper warmbloedpaarden in Zeeland en nu beschikken wij over een behoorlijk aantal paarden, waar van er zo'n 200 op de Centrale keuring 's morgens zullen ver schijnen. Gekeurd zal worden in twee ringen zonder voorselectie. Het gebeuren vindt plaats op de terreinen van de manege De Eendracht te Vrouwenpolder- Serooskerke. Het begint om 9.30 uur, 's middags wordt het pro gramma afgewerkt in de hoofd- ring vanaf 13.30 uur. Als gebruikelijk zijn de rubrieken veulens zeer interessant. Naast keuringen aan de hand hebben wij weer aangespannen tuig- paarden en rijpaarden onder het zadel. Het belooft een mooie dag te worden. Een zwarte hengst uit de jaren 30 (Clairon van Roodevaart). Bijna tweehonderd geiten/bokken op een Zeeuwse geitekeuring: dat was al heel wat jaren geleden, zo het in het verleden wel eens is voor gekomen, dat er in Zeeland zoveel bij elkaar waren. Op 19 juni j.l. was het toch zover. Naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de ZLM mocht de Zeeuwse Geitebond haar jaarlijkse geitekeuring tijdens de ZLM Manifestatie organiseren, met de mogelijkheid Noord-Brabant en Zuid-Holland uit te nodigen. Dit heeft erin geresulteerd dat we met zo'n 34 deelnemers/bedrijven en ongeveer 185 geiten/bokken een fantastische keuring hebben kun nen houden, overgoten met een prachtig lentezonnetje onder ideale omstandigheden: een juweel van een terrein, een ruime tent om de geiten onder te brengen, veel en thousiasme onder de deelnemers, kortom een prima ambiance voor een geslaagde keuring. En dat is het ook geworden. geit, zowel van het manlijk als het vrouwelijk geslacht. Uit Noord- Brabant kwamen 14 geitehouders naar Kapelle, uit Zuid-Holland 15 en uit het Zeeuwse 5. Uitslagen kampioensrubrieken Witte geiten: jeugdkampioen Marloes van P. van Haperen, Gilze; kampioen An- nemiek van P. van Haperen vnd; reserve kampioen Ricella 17 van P. van Haperen vnd; kampioen beste uier Amalthea 2 van Pauwenburg van J. Vette, Vrouwen polder; bedrijfsklasse P. van Haperen vnd; kampioen bok Co van B.M. Ippel, Werkendam; kampioen lam Carla 10 van T. vxJ. Meyden, Koudekerk a/d Rijn. Toggenburger geiten: kampioen Miranda 4 van E. van Heumen, Engelen, reserve kampioen Annemieke van C. Hoorweg, Piershil; beste uier Annemieke van C. Hoorweg vnd; bedrijfsklasse E. van Heu men vnd; kampioen bok Evert E.H. van E. van Heumen vnd; kampioen lam Anne-Daisy van C. Hoorweg vnd. Bonte geiten: jeugdkampioen Bertha Fokko 2 van R. Nolde, Oostvoorne; kam pioen Linda 22 van J. van Zanten, Schoonrewoerd; reserve-kampioen Patty van J. Mattheeuwse, Oirschot; beste ui er Marja van H. van Marion, Oostvoorne; bedrijfsklasse geen; kampioen bok geen; kampioen lam Linda 9 van J. van Zanden vnd. Nubische geiten: kampioen Kyriakie van Pauwenburg van J. Vette, Vrouwenpol der; kampioen lam Cestlavie van Pau wenburg van J. Vette vnd. Zeeuwse kampioenen Witte geiten: kampioen Kozie Kapje van I. van Lente, Tholen; reserve kampioen Lotje van I. van Lente vnd. Toggenburger geiten: kampioen Corrie van M. Klaasse, Kamperland. Bonte geiten: kampioen Clio van de Chezee van L. Rijks, Wemeldinge; reserve-kampioen Klaartje van Datus van J. Vette, Vrouwenpolder. Nubische geiten: Kyriakie van Pauwen burg van J. Vette, Vrouwenpolder. Kampioen beste uier Amalthea 2 van Pauwenburg van J. Vette, Vrouwen polder. Kampioen lam Cestlavie van Pauwen burg van J. Vette, Vrouwenpolder. In twee ringen hebben 4 doorge winterde keurmeesters in een rap tempo ongeveer 54 rubrieken ge keurd, bestaande uit de 4 hoofdras sen die in Nederland voorkomen, t.w. de Nederlandse witte geit, de Nederlandse bonte geit, de Toggen burger geit en de (Anglo-)Nubische Beoordeling van een rubriek Toggenburger geiten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8