Zaai op zeker. Met LG. Zaai op zeker. Met LG lp Zaai op zeker. Met LG. Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond put méér energie uit deze vroegst zaaibare bladrammenas van Nederland! Koe met 100.000 kg melk van mts Dey uit Kloosterzande Meijer-ras Turbo op de Nederlandse rassenlijst Geslaagden AOC Zeeland e.o. Politiek niet enthousiast over "zoneringsgedachte" ameeken u de oek edekat/e zeeland Zuivel wil gesprek met minister Bukman Groenbemesting en aaltjes bestrijding. Uw grond gaat tot de bodem met deze meest gezaaide gele mosterd van Nederland! Areaal eerstejaars plantulen stabiel Groenbemesting en aaltjesbestrijding. Uw grond is het beste af met deze vroegst zaaibare gele mosterd van Nederland! VRIJDAG 2 JULI 1993 Vorige week donderdag kreeg Mar tha 2 van maatschap Dey uit Kloosterzande door burgemeester Steenkamp van Hontenisse de lau werkrans omgehangen. Gezien haar prestaties heeft ze dat meer dan verdiend: de koe heeft - als derde in Zeeuws-Vlaanderen - meer dan 100.000 kg melk gegeven. Martha 2 heeft deze topprestatie bereikt op een nog relatief jonge leeftijd. Pas in december wordt ze 13 jaar. Het dier is nog goed gezond en staat goed op de benen, dus ze gaat nog even door. "Het is een sterke koe met sterke klauwen, en ze is weer drachtig, dus we hebben we goede hoop op haar nog een flinke tijd te kunnen blijven melken. De afgelopen winter heeft ze even gesukkeld, maar daar is ze weer he lemaal overheen", aldus mevrouw Dey. Martha 2 heeft in haar laatste lijst (295 dagen) een produktie gehaald van 11.065 kg. De gemiddelde dag- produktie over alle lactaties be draagt 32,1 kg, bij gemiddelde gehaltes van 4,13 procent vet en 3,39 procent eiwit. Behalve een op timale verzorging is de topproduktie te danken aan de juiste stierkeuza De koe is een dochter van Vrienden hof 12, "en daar zit heel veel melk achter", zegt mevrouw Dey. Ook de andere koeien van Dey zijn zeer pro- duktief. Het bedrijf heeft al twee jaar de hoogste stalproduktie van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Boven dien heeft al 20 jaar achtereen lou ter eersteklas melk het bedrijf verlaten. Tijdens de huldiging op het bedrijf van de maatschap hebben diverse sprekers de prestaties van Martha 2 geloofd, onder wie voorzitter J. de Schepper van de rundveeverbete- ringsorganisatie Mid West en verte genwoordigers van de zuivelcoöpe- ratie (Campina/Melkunie) en voerle- verancier (UTD). Na het officiële ge deelte hielden de ca. 50 aanwezigen nog een gezellig samenzijn. De fa milie Dey had hiervoor de schuur in gericht als feestruimta Als u dit leest zit het voorseizoen er alweer bijna op en maken wij ons op om aart de veelbesproken zes weken te beginnen waarin we 15 eenheden mogen plaat sen. Het aantal reserveringen loopt nogal uiteen, sommigen zitten heel de periode al vol, ter wijl anderen nog wel wat plaat sen vrij hebben. Geef dit aan elkaar door, zodat degenen die vol zijn kunnen doorverwijzen naar collega's. De gemeente Westerschouwen heeft een notitie samengesteld over het kamperen bij de boer. Het komt neer op een zonering, zodat in het grootste deel van de gemeente geen nieuwe mini- campings meer kunnen komen. Deze week heeft de Commissie Ruimtelijke Ordening een eerste reactie gegeven, waarbij bleek dat de politiek niet enthousiast is over het zoneringsidee. Ook voor ons is het niet eenvoudig hier over uitspraken te doen, mede gezien de vele onzekerheden. Wanneer de WOR ongewijzigd door de Tweede Kamer komt, en bij elke aanhorigheid een mini- camping zou kunnen komen, is het waarschijnlijk dat gemeen ten in bestemmingsplannen zul len regelen dat uitbreiding van het aantal mini-campings wordt beperkt. Zelfs wanneer een agra rische binding in stand blijft zou in sommige gemeenten het aan tal zo groot kunnen worden dat men ingrijpen noodzakelijk acht. Uit enkele onderzoeken blijkt, dat kamperen in zijn totaliteit te rugloopt. Als dit juist is, zou ook voor ons de spoeling dun kun nen worden bij een grote uitbrei ding van het aantal mini-campings, en zou het ren dement hierdoor onder druk kun nen komen te staan. In dat geval zouden beperkende maatregelen voor ons gunstig kunnen zijn, als bescherming van ons produkt, zoals we dat ook in de landbouw kennen, denk bijvoorbeeld aan melk- en bietenquotering. Het laatste woord zal hierover voor lopig nog niet zijn gezegd. Als onze leden hierover een mening hebben, stelt het bestuur het op prijs deze te vernemen. Op 13 juli komen de Commissa ris van de Koningin de heer W. van Gelder en de gedeputeerde van recreatie de heer De Kok op bezoek, om kennis te nemen van onze kampeervorm. Er zullen en kele mini-campings op Walche ren worden bezocht, en wij hopen bij die gelegenheid de mo gelijkheden en problemen te kunnen bespreken. Op Burgh-Haamstede wordt op 21 juli een Boerenmarkt gehou den. Het initiatief hiertoe plus de nodige financiën komen van de Rabobank "Schouwen". De landbouworganisaties organise ren de markt. Ook wij hopen daar aanwezig te zijn, om ons produkt "recreëren op het plat teland" aan het publiek te pre senteren. We zullen hard aan het werk moeten om voor 1994 een Veka- bo Nederland gids van de grond te krijgen, en door het werven van adverteerders de kosten hiervan zoveel mogelijk beper ken. De animo om een Vekabo- bord aan te schaffen valt nogal tegen. Wanneer men zo ^eens rondrijdt ziet men ze nog maar sporadisch. Kom op mensen, la ten we ons duidelijk presenteren. De kosten kunnen toch nauwe lijks een bezwaar zijn. Bestel nu. Enkele weken geleden waren we bij het congres over de toekomst van het Zeeuwse platteland. Kij kend naar een verdere toekomst werden interessante stellingen geponeerd. Maar waar het gaat om concrete oplossingen voor hier en nu kon ook dit congres geen oplossingen bieden. Hopelijk zijn de weergoden ons de komende weken gunstig ge zind. Voor een goede oogst, en een goed kampeerseizoen. De Nederlandse zuivelbond FNZ wil op korte termijn gesprekken met mi nister Bukman (landbouw) en staatssecretaris Van Rooy (buiten landse handel). De bond maakt zich grote zorgen over de houding van de Europese Commissie en de Raad van Ministers, die de zuivelexport steeds meer als sluitstuk van het beleid zien. Dit blijkt onder meer uit de budget- voorstellen van de Commissie voor het volgende begrotingsjaar. Hierin worden de financiële middelen voor de exportrestituties terugge schroefd. Tegelijkertijd wil Brussel voorstellen om de budgetten in an dere sectoren, zoals de granen, sterk op te voeren. Martin Dey laat de gekransde Martha 2 op het erf een ererondje ma ken (foto Camile Sche/straete) In Nederland bedraagt het areaal 1e jaars plantuien dit jaar, evenals in 1992, zo'n 970 hectare Gerekend vanaf 1990 schommelt de opper vlakte zo tussen de 900 en 1.000 hectare De belangrijkste rassen in Nederland zijn al jarenlang de Stutt- garter (platronde) en de Sturon (bol ronde). Van het ras Centurion, wat de voorgaande jaren in opkomst was, is dit jaar weer iets minder ge zaaid. Een nieuw uienras is Jetset. Hiervan bedroeg het areaal in 1993 ruim 12 hectare. In Flevoland worden de meeste 1e jaars plantuien geteeld, gevolgd door Zeeland en Zuid-Holland. De Nederlandse export van 1e jaars plantuien liep vorig jaar met 10 pro cent terug t.o.v. 1991. Met name naar Spanje kon weinig geëxpor teerd worden. Het aardappelras Turbo is op de Ne derlandse rassenlijst opgenomen. Turbo is door Meijer Kruiningen B.V. ontwikkeld en op de markt ge bracht. Het gaat om een consumptie-aardappel, die tevens geschikt is voor de fritesindustrie. Turbo is al eerder op de Griekse ras senlijst geplaatst. Kweker van deze milieuvriendelijke aardappel is de heer Smeenge in samenwerking met C. Meijer Kweekbedrijf. Turbo is een ras met goede resisten ties tegen phytophthora en nema- thoden (ABC en weinig vatbaar voor D en E). Bovendien is Turbo zeer geschikt voor lange bewaring met een beperkt gebruik van kiem- remmingsmiddelen, wat de aardap pel aantrekkelijk maakt voor de fritesverwerking. In de komende jaren verwacht Meijer een sterk stijgende vraag naar Turbo-aardappelen. Ter stimule ring van de afzet op de consumptie- markt zal een grote promotiecampagne worden opgezet. Ultra Leerlingstelsel akkerbouw J. Boonman, Heinkenszand; M. Bos, Ouwerkerk; J. Claessens, Kwaden- damme; H. Gaakeer, Stavenisse; M. Geelhoed, 's-Heer Arendskerke; J. Heinsdijk, Waterlandkerkje; G. Roos, Arnemuiden; J. Schot, St. Maar tensdijk; J. Stouten, Oosterland; S. de Looff, Meliskerke; K. van Loon, Nieuwe Tonge; A. van Peperstraten, Oude Tonge. Leerlingstelsel fruitteelt F. Mossu, St. Gillis; F. Nelis, Goes; C. Steijn-Vermue, Kwadendamme; M. Tazelaar, Wilhelminadorp; A. Wa genaar, Kloetinge; J. Westerbeke, Middelburg; P. de Vos, Wemeldinge; E. van der Hage, Nissa Leerlingstelsel groenverzorging-b N. Coppejans, Oudelande; P. Feijtel, Wemeldinge; P. Graafmans, Halste ren; A. Hoogerland, Goes; J. Smit, Kattendijke; R. Walhout, 's-Graven- polder; A. de Bruine, Bruinisse; F. de Poorter, Hoek; J. den Hollander, Ar nemuiden; D. van Nieuwkerk, Krui ningen; J. van Tilburg, Halsteren. Driejarige MBO akkerbouw Jimmy van de Zande te Colijnsplaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6