Gelegenheidswerk in 1993 Het wachten op de AMvB Begeleidende maatregelen MacSharry voor advies Voortgaande concentratie land- en tuinbouwcoöperaties Sociaal Voorlichting TOP neemt Provamo over f VRIJDAG 2 JULI 1993 I 4 I Op veel bedrijven zullen binnenkort de oogstwerkzaamheden weer van start gaan. Deze werkzaamheden veroorzaken in veel gevallen een grote piek in het werk die door de ondernemer en zijn gezin niet is op te vangen, zodat van tijdelijke ar beidskrachten (veelal huisvrouwen, scholieren en studenten) gebruik gemaakt moet worden. Als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, behoeft de werkgever ook dit jaar voor de beloning van deze tijdelijke krachten geen sociale lasten aan de bedrijfsvereniging (GUO) af te dra gen. De gelegenheidsarbeider is in deze gevallen ook niet verzekerd voor Ziektewet, WAO, enz. De werkgever kan, ingeval de gelegen heidsarbeiders niet verplicht zijn verzekerd, voor deze werknemers een particuliere ongevallenverzeke ring sluiten, zodat zijn financiële risi co's bij een bedrijfsongeval beperkt kunnen blijven. De voorwaarden waaraan, volgens de nu nog geldende regeling, moet worden voldaan, wil de arbeidsver houding als niet verzekeringsplichtig voor de sociale lasten worden aan gemerkt, zijn de volgende. 1. Er mag geen gezagsverhouding bestaan tussen de werkgever en de gelegenheidsarbeider. Dit kan onder meer tot uitdrukking ko men in een vrijheid van komen en gaan van de gelegenheidsar beider. De gelegenheidsarbeider mag dus zelf zijn werktijden bepalen. 2. De periode waarin arbeid wordt verricht moet korter zijn dan 30 aaneengesloten dagen (dus maximaal 29). Hierna moet de arbeidsverhouding minimaal 1 maand worden onderbroken. Iemand die op 1 september zijn werkzaamheden aanvangt, moet voor 30 september de arbeids verhouding beëindigen. Vanaf 1 november is een nieuwe arbeids verhouding mogelijk. Ook indien doorgaans op niet meer dan 1 dag per week wordt gewerkt, of als het loon niet meer dan 40% van het mini mumloon bedraagt, kan sprake zijn van niet verzekeringsplichti- ge gelegenheidsarbeid; deze si tuaties zullen zich bij pieken in het werk in de land- en tuinbouw niet vaak voordoen. 3. De bedrijfsvereniging erkent uit sluitend oogstwerkzaamheden als niet verzekeringsplichtige ar beid. Als er op een bedrijf buiten de oogstwerkzaamheden andere arbeidspieken zijn (b.v. fruit dun nen) moet de ondernemer over de voor deze werkzaamheden betaalde vergoedingen sociale lasten afdragen. 4. Alle gelegenheidsarbeid moet binnen acht dagen nadat een ge legenheidsarbeider zijn werk zaamheden heeft aangevangen op een door de bedrijfsvereni ging verstrekt formulier worden gemeld. Blijft de melding achter- Het aantal leden van zuivelcoöperaties is in een jaar tijd met 2000 gedaald. Op de foto een chauffeur van een RMO-auta In 10 jaar 20 procent hogere omzet De in de voorgaande jaren gesigna leerde daling van het aantal coöpe raties in Nederland, zet zich ook in 1992 voort. Vooral de aankoopsec tor laat een aanmerkelijke daling zien. Over het geheel genomen to nen de ontwikkelingen van de afge lopen tien jaar een sterke afname van het aantal coöperatieve organi saties, een grote daling van het aan tal leden, een kleine daling van het aantal werknemers en een forse groei van de omzet. Dit algemene beeld geldt echter niet voor alle sectoren. Tegenover flinke dalingen staat een sterke groei. Dit blijkt uit de statistiek van de Natio nale Coöperatieve Raad voor land en tuinbouw, gepubliceerd in Coö peratie Magazine van deze maand. In de aankoopsector daalt het aan tal coöperatieve organisaties van 66 in 1991, naar 59 in 1992. De afgelo pen tien jaar liep het aantal zuivel coöperaties met 64% terug, van 36 naar 13. Spectaculaire ontwikkelin gen waren er ook in Groente en Fruit (52% gedaald), Aankoop (- 50%), Werktuigen en Bloemen en Planten (beide - 42%). In 1992 is het aantal leden van zui velcoöperaties maar liefst 2.000 la ger dan het jaar daarvoor. Gerekend over tien jaar betekent dit een daling van 31% van het ledental in de zuivel. Het totaal aantal werknemers in de coöperaties blijft in 1992 nagenoeg gelijk. Tegenover een opvallend for se afname in de Zuivel staat een toename in Consumptieaardappe len, Compost, Bloembollen en Bloe men en Planten. Het beeld over de afgelopen tien jaar is zeer divers. Te genover grote afnames (Wol, Sui ker) staan forse toenames (Krediet, Compost). In de periode 1982-1992 behaalde de coöperaties bijna 20% meer om zet ondanks een forse omzetdaling in de zuivel van 2 miljard gulden. De toename komt voornamelijk voor re kening van Bloemen en Planten, en Poot- en Consumptieaardappelen. wege dan wordt door de be drijfsvereniging verzekeringsplichtige arbeid aan genomen. Een aantal ondernemers heeft vorig jaar een brief van de bedrijfsvereni ging ontvangen waarin is meege deeld dat de arbeid op hun bedrijf vanaf 1993 volledig als verzeke ringsplichtig wordt aangemerkt. De ze ondernemers adviseren wij toch, net als vorige jaren, de werkzaam heden te melden als gelegenheids arbeid, zodat de mogelijkheid open blijft hierover het oordeel van de rechter te vragen. Vermoedelijk zal binnen niet al te lange tijd de regeling voor gelegen heidsarbeid ingrijpend worden ge wijzigd. De wijziging zal waarschijnlijk geen gevolgen heb ben voor de regeling zoals deze nu voor 1993 geldt. Behalve met de bedrijfsvereniging hebt u voor uw loonadministratie ook met de fiscus te maken. Deze eist een volledige loonadministratie en ieder kwartaal dient aangifte van de uitbetaalde lonen te worden ge daan. Aan een aantal wensen voor het bedrijfsleven m.b.t. seizoenar beid is de fiscus tegemoet geko men. Dat betreft met name het tijdstip van aangifte en afdracht van loonbelasting en de toepassing van de loonbelastingtabellen. Door goed in te spelen op de eisen van de bedrijfsvereniging en de fis cus kunnen de kosten van gelegen heidsarbeid aanmerkelijk lager uitvallen dan wanneer men de "spelregels" in deze niet kent. De afdelingen loonbelasting/sociale verzekeringswetgeving van onze kantoren zullen u zonodig graag na der informeren. J. Spijk Minister Bukman stuurt binnenkort een aantal begeleidende maatrege len in het kader van de uitvoering van het plan MacSharry voor advies naar het bedrijfsleven. Na beoorde ling en eventuele verwerking van de adviezen zullen de regelingen ter toetsing naar de Europese Commis sie worden gestuurd. De maatrege len zullen in werking treden zodra de Europese Commissie er haar goedkeuring aan heeft gehecht. In het plan MacSharry waren drie begeleidende maatregelen opgeno men. Deze maatregelen hadden be trekking op de bevordering van natuur/milieuvriendelijke landbouw, bebossing van landbouwgronden en vervroegde uittreding uit de land bouw. De lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn verplicht de twee eerste maatregelen in te voeren. De regeling met betrekking tot ver vroegde uittreding is facultatief. Biologische landbouw Boeren (hoofdberoepers) die willen omschakelen naar de biologische landbouw dienen binnen vijf jaar om te schakelen. Hierbij dient het te gaan om plantaardige produktie (ak kerbouw, vollegrondstuinbouw, glastuinbouw en fruitteelt). De premies per hectare per jaar (ge durende genoemde periode van vijf jaar) bedragen f 500,— bij akker bouw, f 1.200,— bij volle grondstuinbouw en f 1.850,— bij glastuinbouw en fruitteelt. De maxi- mumsteun per bedrijf is f 100.000,-. Boeren met bestaande biologische bedrijven komen ook in aanmerking voor een premie, mits ze als zodanig staan geregistreerd. Deze premies zijn overigens lager dan de bovenge noemde. Scholing De steunregeling met betrekking tot scholing en demonstratieprojecten heeft tot doel meer inzicht te geven in de toepassing van met milieube scherming en natuurbehoud vere nigbare produktiemethoden. Hiertoe verleent de overheid steun aan het volgen van cursussen. Voor de steun komen ondernemers, mede werkende gezinsleden en werkne mers in de landbouw in aanmerking. De cursussen dienen betrekking te hebben op één van de "landbouw- milieu" thema's (bijv. milieuverant woord gebruik van mest en bestrij dingsmiddelen, energiebesparing, beperking ammoniakemissie). De hoogte van de steun is onder ande re afhankelijk van de cursusomvang. Verder komen demonstratieprojec ten in aanmerking. Het gaat hier niet alleen om demonstratieprojec ten van de overheden maar ook om projecten van particuliere instellin gen met een collectieve doelstelling zonder winstoogmerk. De medefi nanciering bedraagt 50% van de kosten. Bebossing In de regeling ten behoeve van de bebossing van landbouwgronden komen boeren, andere natuurlijke en privaatrechtelijke personen en over heden in aanmerking voor steun in de bebossingskosten. Afhankelijk van de boomsoort be draagt de steun f 2.800,— tot f 5.000,— per hectare. Daarnaast komen boeren en andere natuurlijke privaatrechtelijke personen in aan merking voor compensatie van in komensverlies als gevolg van het onttrekken van de grond aan de landbouw. Boeren, die blijvend bos aanleggen ontvangen gedurende twintig jaar een vergoeding van f 1.500,— per jaar. Deze vergoeding is f 1.600,— per jaar wanneer het gaat om percelen van meer dan 100 hectare. Bij de aanleg van tijdelijk bos bedraagt de steun f 1.200,— per hectare gedurende een periode van 15 jaar. Overige rechtspersonen die landbouwgrond bebossen ont vangen gedurende 15 jaar een ver goeding van f 500,— per jaar. Vervroegde uittreding Minister Bukman heeft besloten geen invulling te geven aan de rege ling voor vervroegde uittreding aan gezien de meerwaarde ten opzichte van de bestaande sociale voorzie ningen in Nederland (met name de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte ge wezen zelfstandigen, IOAZ) gering is. Akkerbouw- en fruitteeltbedrijven moeten vrijwel altijd over een Hin derwetvergunning beschikken. Voor een grote groep van deze bedrijven zal echter geen vergunning meer nodig zijn als de zogenoemde AMvB, welke afkorting staat voor Algemene Maatregel van Bestuur, van kracht zal worden. Ondanks het feit dat hierover al lang gesproken wordt, is deze maatregel nog niet van kracht. Indien er geen vergunning is of de vergunning voldoet niet meer, kan een (gewijzigde) Hinderwetvergun ning, of beter een milieuvergunning (de Hinderwet is opgegaan in de nieuwe Wet Milieubeheer) vereist worden. Als het echter bij voorbaat duidelijk is dat aan de bepalingen van toekomstige AMvB kan worden voldaan, verdient het aanbeveling om in overleg met de gemeente, die verantwoordelijk is voor de vergun ningen, na te gaan of vooruitlopen op de AMvB mogelijk is. Wie vallen onder de AMvB? Voor bestaande bedrijven geldt on der andere dat zij op een afstand van 25 meter of meer van een wo ning van derden of een gevoelig ob ject moeten zijn gelegen. Deze afstand is 10 meter indien er geen dieren bedrijfsmatig worden gehou den en er geen bewaring van dunne mest plaatsvindt in een bassin dat gebouwd is voor 1 juni 1987. Op bedrijven met meer dan 15 stuks melkrundvee of meer dan 25 mest- varkenseenheden is de AMvB niet van toepassing. Maximaal 50 scha- pen die gedurende de aflamperiode op het bedrijf worden gehouden, hoeven daarbij niet meegerekend te worden. Ook zijn er grenzen gesteld aan opslaghoeveelheden van dunne en vaste mest, aan opslaghoeveelhe den van bestrijdingsmiddelen, aan de oppervlakte glasopstand, aan opslaghoeveelheden van dieselolie en dergelijke om de AMvB van toe passing te laten zijn. Neemt U, indien U met een vergun ning of een wijziging hiervan te ma ken krijgt, contact op met uw SEV(st)-er. Er kan dan nagegaan worden of de aangekondigde AMvB van toepassing is en zo ja, of hier reeds op ingespeeld kan worden. P.J.E. Mangnus Het uienverwerkingsbedrijf TOP te 's-G raven polder neemt het in die zelfde plaats gevestigde aardappel en wortelverwerkende bedrijf Prova mo van C. Meijer Kruiningen over. In verband met de hoge verontreini gingsheffingen had CMK voor Pro vamo faillissement aangevraagd. TOP verwacht echter weinig proble men als gevolg van deze heffingen, omdat de activiteiten van Provamo verplaatst worden naar die van TOP, en daar is een goede zuiverings installatie aanwezig. TOP (Triumfus Onion Products) neemt alle activi teiten inclusief gebouwen en machi nes over. Vijf van de 18 personeelsleden gaan mee. De acquisitie van Provamo ver breedt de basis van TOP, nadat de uienverwerker recent al had geïn vesteerd in Coldstore-activiteiten voor opslag van winterwortels. Tot nu toe heeft TOP zich succesvol toegelegd op de teelt en verwerking van zilveruien en plantuitjes, de sor tering van consumptie-uien. Het be drijf is daarnaast internationaal toonaangevend in de produktie van uienolie en uienconcentraat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4