Demonstratie vroege tarwerassen Nieuwe namen op de Rassenlijst ZLM maakt furore in Den Hoogte mestheffing vastgesteld Topman Suikerunie koninklijk onderscheiden Nieuwe groenbemester Geschiedenis van de ZLM Goede belangstelling was er vorige week donderdag voor de de monstratie van nieuwe, vroege tar werassen op proefvelden bij L.J. Goense in 's-Gravenpolder. Drie nieuwe rassen zijn ontwikkeld door Ceres Nederland BV, het vierde ras staat op naam van Barenbrug. Wat betreft opbrengst zijn de nieuwe rassen te vergelijken met Vivant en Ritmo. Ze zijn echter enkele weken eerder rijp en dat biedt in een laat oogstjaar (wat 1993 niet zal wor den) voordelen: minder droogkosten en een betere werkspreiding. Ook uit een oogpunt van rassenspreiding is een nieuw ras vaak een welkome aanvulling. Op het demonstratieveld waren te vens proeven met onkruidbestrij- ding te zien. De resistentieverschillen kwamen dui delijk aan het licht. Enkele tientallen akkerbouwers kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie, die ge organiseerd werd door Ceres Neder land in samenwerking met zaadhandel J.B. de Jonge uit Goes. Op de foto: Leen Struik (links) van Ceres geeft uitleg op het de monstratieveld tarwerassen (foto: Anton Dingemanse). Een aantal nieuwe rassen is opge nomen op de Rassenlijst voor Land bouwgewassen. De Commissie voor de Samenstelling van de Ras senlijst heeft de volgende rassen voor het eerst opgenomen. Grasland Engels raaigras weidetype (diploïde rassen): Zambesi (kweker: Zeider b.v., Ottersum), Veritas (kweker: D.J. van der Have b.v., Kapelle). Engels raaigras - laat hooitype (di ploïde rassen): Aragon (kweker: Ce- beco Zaden b.v.. Vlijmen), Magyar (kweker: Zeider b.v., Ottersum), Glo be (kweker: Limagrain Genetics b.v., Scheemda). Engels raaigras - laat hooitype (te- traploïde rassen): Montando en El- gon (kweker: Mommersteeg International b.v., Vlijmen). Engels raaigras - vroeg hooitype (te- traploïde rassen): Anaconda (kwe ker: Mommersteeg International b.v., Vlijmen). Timothee: Stafford (kweker: Cebe- co Zaden b.v., Vlijmen). Grootbladige witte klaver: Aran (kweker: Gerrftinal Holdings Ltd., Banbridge, Noord-lerland; vertegen woordiger: Zeider b.v., Ottersum). Grasvelden Engels raaigras - grasveldtype, voor sportvelden: Gerona (kweker: Mom mersteeg International b.v., Vlijmen). Veldbeemdgras - grasveldtype: Bar- titia (kweker: Barenbrug Holland b.v., Oosterhout). Roodzwenkgras - gewoon rood- zwenkgras: Rainbow (kweker: Mommersteeg International b.v., Vlijmen), Olivia (kweker: Zeider b.v., Ottersum), Trophy (kweker: Cebeco Zaden b.v., Vlijmen). Roodzwenkgras met fijne uitlopers: Marker (kweker: Cebeco Zaden txv., Vlijmen), Samanta (kweker: Cebeco Zaden b.v., Vlijmen), Smirna (kwe ker: Limagrain Genetics b.v., Scheemda), Symphony (kweker: Li magrain Genetics b.v., Scheemda). Wit struisgras: Cobra (kweker: Ce beco Zaden b.v., Vlijmen). Aardappelen Aardappelen - voor de verwerkende industrie Rassen voor de late verwerking tot frites: Aziza (kweker: RH. Smeenge, vertegenwoordiger: Wolf en Wolf b.v., Lelystad), Turbo (kweker: P.H. Smeenge, vertegenwoordiger: C. Meijer b.v., Kruiningen). Zetmeelaardappelen - met een laag gehalte aan glycoalkaloïden: Vebebe (kweker: Stichting VBB - Fonds, ver tegenwoordiger: Wolf en Wolf b.v., Lelystad). Ir. H. Vlam, hoofddirecteur Suiker- groep van Coöperatie Suiker Unie U.A. heeft woensdag j.l. een ko ninklijke onderscheiding ontvangen. Hij is benoemd tot Officier in de or de van Oranje Nassau. Burgemees ter Nijpels van Breda speldde hem de bijbehorende versierselen op. De heer Vlam is per 1 juli met pensioen gegaan. Hij is opgevolgd door de heer Drs. W. Oosterhuis. Per diezelfde datum is de heer Ir. A.P.A. Calon benoemd tot directeur Agrarische Zaken. Vezelvlas Evelin (kweker: B.V. Landbouwbu reau Wiersum, Groningen). Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft de bestemmings heffing voor een verantwoorde afzet van het mestoverschot voor het jaar 1993 vastgesteld op 9 cent per kilo fosfaat in de regio Oost en 66 cent in de regio Zuid. Met dit geld wordt de doelmatige afvoer van mest op overschotbedrijven gestimuleerd. Dit gebeurt door dis tributie naar akkerbouwgebieden, grootschalige mestverwerking en Force Limagrain brengt dit jaar de groenbemester Emergo op de markt, vermeerderd volgens de richtlijnen van de SKAL. Emergo is de meest gezaaide gele mosterd van ons land. Emergo combineert een vlotte start met een uitstekende produktie. De ds-opbrengst ligt 5% boven het gemiddelda Emergo is re sistent tegen het bietecysteaaltja EKO-Emergo is verkrijgbaar bij de reguliere zaaizaadhandel. Meer informatie: Force Limagrain, tel. 038-550625. stimulering van export van droge pluimveemest. De regio Oost beslaat de overschot- gebieden in de provincies Gelder land, Overijssel en Utrecht, de regio Zuid de overschotgebieden in Noord-Brabant en Limburg. De heffing bij ongeveer 34.000 vee houderijbedrijven die meer mest produceren dan 125 kilogram fos faat per hectare brengt over 1993 circa 29 miljoen gulden op. Het ver schil in de heffingsbedragen is aan gebracht om rekening te houden met de feitelijke stand van zaken rond de initiatieven voor mestver werking. Dit jaar worden naast varkens-, rundvee- en pluimveebedrijven ook de bedrijven aangeslagen die scha pen, geiten, eenden, konijnen of pelsdieren houden in de overschot regio's. De hoogte van de aanslag wordt per sector gedifferentieerd naar gelang de kwaliteit van de mest. Zo betalen varkenshouderijen meer dan bijvoorbeeld pluimveehou derijen die droge hoogwaardige kip- pemest afzetten. Mr. Pické Mr. C.J. Pické is dan voor de 2e maal Voorzitter, van 1 Januari 1875 tot 23 April 1885 toe. Ver meldenswaardig is zeker, dat de Z.L.M. niet meedoet aan het rundveestamboek, omdat men er gekruist vee in opneemt. De opnieuw aan de orde zijnde ka mers van landbouw, vinden ook geen genade in haar oogen en de vergadering verklaart, onder den invloed van de woorden des Voorzitters, geen specifiek nut te zien in de oprichting van hetzij één, hetzij meer officieele instel lingen ten behoeve van den land bouw. De maatschappijen kun nen het best af, inzonderheid als zij in een landbouwcomité veree- nigd zijn om voeling met elkaar te houden. Dat is nog het stand punt der Z.L.M. Er is iets moois in uitzicht! Een groote internationale tentoon stelling te Philadelphia in 1876. Een Nederlandsche commissie zou er over spreken wat Neder land zal doen. J.M. Kakebeeke en E. v.d. Bosch vertegenwoordi gen de Z.L.M. Zij willen f 300,— voor de Zeeuwsche inzending, maar de Penningmeester en de Secretaris zien er geen heil in. Wij moeten landbouw in Zeeland bevorderen. Kakebeeke verbaast zich hierover. Hij had juist ge dacht, dat de Zeeuwsche land bouw zich eens in Philadelphia te luchten zou laten hangen! Maar de Voorzitter oordeelt dan ook anders, als maar Nederland als groep uitkomt en niet iedere maatschappij apart. Men kent ons in 't buitenland als Holland en wanneer dan de Holl. Mij. van Landbouw apart uitkomt, be- In onze vervolgserie over de geschiedenis van de ZLM zien we mr. C.J. Pické in 1875 terugkeren als voorzitter. Onder zijn leiding gaat de ZLM meedoen aan internatio nale tentoonstellingen, tot in Amerika toe. Ook deze bijdrage is ontleend aan de jubileumrede, die de toenmalige voorzitter uitsprak bij het 80-jarig bestaan van de ZLM. schouwt men dat als Holland en ons misschien wel als Nieuw- Zeeland. Men zal het er dan op wagen en f 300,— verstrekken. Spijt heeft men hierover niet ge had. Het succes is buitenge woon geweest, dank zij de onvermoeide zorgen der heeren Kakebeeke en vd. Bosch. Een pracht étalage, die eerst te Goes te zien was, is er heen ge zonden. De Z.L.M. werd er be kroond. Te gedenkwaardiger, zegt de Voorzitter later op een vergadering, omdat de Z.L.M. zelden buiten Zeeland genoemd, daardoor, al is het wellicht ook maar eens in een eeuw, in de gansche wereld met eere wordt vermeld. De étalage is later aan Wagenin- gen cadeau gedaan. Het reizen zit in de lucht. Hombach en Ris- seeuw hebben den Nederland- schen landbouw te Gent verte genwoordigd en zijn daar ook zoo schitterend ontvangen. Aan de tentoonstelling te Parijs in 1878 zal ook al worden deelge nomen. Daar had men eveneens veel succes. De gedachtenkring wordt steeds ruimer. Men wendt het spiedend oog naar Engeland. De stoom bootverbinding tusschen Vlissin- gen en Londen is prachtig. Wal cheren moet worden als het Westland, ook ons vee moet naar Londen. Engelschen en Amerikanen komen reeds hier en doen met hun machines mede aan onze wedstrijden. Maar als schaduwzijde op het bloeiend landbouwleven blijft de kanker der onkunde, die hier nog altijd woedt. Zorg althans - zegt Pické -, dat deze bij Uw kinderen niet voortwoekert; bestrijdt bo venal de onverschilligheid. Practische onderwerpen blijven in behandeling, bv.: Waardoor ontstaan kwade koppen in het vlas? De Kroo zegt, dat het een groot kwaad is, waar veel over geredeneerd wordt, maar dat men zoo min weet wat er tegen te doen is, alsdat er een middel is tegen aardappelziekte Toch wil hij wel opmerken, dat paar- deboonen een kwaadaardige stoppel is voor vlas en dat men, hoe weliger groei, hoe minder kwade koppen heeft, doch wat de schrale winden betreft, de koppen zijn er dit jaar in Walche ren mee gekomen, maar zij zijn er ook weer mee heengegaan! 't Is met het vlas als met de menschen. Hoe weliger en meer welvaart, hoe minder kwade koppen, maar als de schrale wind komt!? Bolle J.M. Kakebeeke was vice- voorzitter van de ZLM van 1873 tot 1889 zegt: zet er meekrap tusschen. Lemson zegt: dat helpt zeker niet. Het is een spraakverwar ring. De Voorzitter zegt: empirie is niet voldoende, wetenschap pelijk onderzoek dus noodig. Onderwijs en kennis blijven noo dig. Vooral nu meer aaneenslui ting noodig is; de belastingen zijn niet lichter, dé prijzen wor den lager, pachten hooger, con currenten meer. De landbouw voordrachten voldeden. De Beu- ckere, Marlet en Corten hebben gesproken. Opkomst was goed in Colijnsplaat b.v. bij slecht weer wel 100 man. Marlet wordt zeer geprezen. In Walcheren was Van Oyen opgetreden. De heer De Kroo zegt, dat de op komst hoe langer hoe minder werd. Van Oyen heeft de boeren b.v. te Serooskerke nog al leelijke dingen gezegd en of het nu aan domheid of aan stijfhoofdigheid ligt, dat weet hij niet, maar hij weet wel dat zij niet van Van Oy en gediend zijn en de Kroo geeft hen gelijk ook. J.M. Kakebeeke heeft daarentegen op Zuid- Beveland Van Oyen met groot genoegen gehoord, maar de op komst was gering. Besproken wordt ook wat als zomer- of cultuurpeil moet aan genomen worden? Marlet heeft het hierover meermalen. Welke nadeelen zijn er verbonden aan onbeperkte vervolging der vo gels? vraagt de secretaris Snij ders en hij wijst op Frankrijk, dat ons in vogelbescherming voor gaat. De Z.L.M. dringt er bij de regeering op aan een wet hier omtrent in 't leven te roepen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3