TL Natuurontwikkeling Biesbosch roept veel vragen op Landbouwonderwijs laat op zich wachten Natuur krijgt voorrang in Biesbosch Geschiedenis van de ZLM Prijs voor WBE Biesbosch VRIJDAG 25 JUNI 1993 Een der in dezen tijd nog steeds, maar nu nog met meer klem, aan de orde gestelde zaken is het landbouwonderwijs. Men zat maar te wachten op landbouw scholen, maar de regering maakte geen voortgang. De nieuwe wet op het M.O. die sprak van landbouw kunde aan de H.B.S. gaf ook niets. Een zekere heer Corten, iemand met non-chalante manieren en die bijna nooit antwoordde als men hem schreef, gaf hier en daar uitnemende voordrachten over den grond, de bemesting, etc. Hij deed dat in Limburg, maar wilde ook wel het in Zee land doen. De Secretaris vraagt of wij niet moeten wachten op de landbouwschool in spé in on ze provincie, die te Zierikzee, toch weldra een fait accompli zal zijn!! Wat zijn er al verwachtingen, wier verwezenlijking nabij wa ren, den bodem ingeslagen. Zie rikzee denkt thans aan geen landbouwschool. Men besluit toch Corten maar te laten komen en Kakebeeke, die voortvarend is, wil maar dadelijk voor iedere afdeeling de data vaststellen. Is hij eenmaal geweest, zei Kake beeke, dan wordt het Hoofd bestuur met aanvragen bestormd. Een Rijkslandbouw school is ook in uitzicht en de Maatschappij van Nijverheid vraagt adhaesie aan het denkbeeld. Het bekende wetsvoorstel Grata- ma en Van Kerkwijk om de bij zondere bescherming van de jacht en het jachtbedrijf in te trekken, brengt deze jacht- kwestie wederom op een verga dering der Z.L.M. Kakebeeke ontpopt zich ja, als een hartstochtelijk jager, maar die bovenal landbouwer is. Hij wil adhaesie betuigen. Hombach heeft zijn wild te lief. 10 stem men er voor, 9 er tegen. Tus- schen de bedrijven door kiest men een nieuwen Vice- Voorzitter, want Pické begint dat Vice-Voorzitterschap te vervelen. Hij was vroeger ook voorzitter geweest! Mr. Vis gekozen zijnde, heeft het er te druk voor, maar J.M. Kakebeeke neemt het aan en blijft het lang, n.l. van 5 No vember 1873 tot 6 November 1889. L.J.H. Snijders zanikt, dat het se cretariaat zoo veel tijd vordert, hij moet er een extra bediende voor nemen in zijn zaken en heeft schade, dat hij zich zoo aan zijn zaken onttrekken moet en waar eenJioogere bezoldiging niet kan lijden, bedankt hij. Hom bach - altijd royaal - stelt voor den nieuwen titularis f 100,te geven. Daartoe wordt besloten met de stem van Snijders tegen. Daarna wordt Snijders opnieuw gekozen met 18 stemmen en 1 tegen. Dat is 70er jarige hoffe lijkheid! Maar de benoemde be dankt toch totdat hij voor den drang der leden en des Voorzit ters bezwijkt. De winter gaat voorbij en Cor ten, de wandelleeraar, komt maar niet, en antwoordt zelfs niet. Er is behalve hierover toch veel leven in de brouwerij. Het Ned. Rundveestamboek is b.v. in wor ding en G.J. van den Bosch zal met B.G. vd. Have in de commis sie daartoe de Z.L.M. vertegen- In onze serie over de ge schiedenis van de ZLM zijn we aangekomen in het jaar 1873. Het land bouwonderwijs, de jacht, de meekrapteelt en het honorarium voor de secretaris houden de gemoederen van het bestuur bezig. Ook deze aflevering is ontleend aan de jubileumrede die de toenmalige voorzit ter bij het 80-jarig bestaan uitsprak. M. Volkrijk Liebert was van 1862 tot 1889 penning meester van de ZLM woordigen. Op kamers van landbouw dringt men aan. Schouwen wil Ministerie van Landbouw. Van Kamers van Landbouw verwacht men niet veel. Die van Handel en Fabrie ken beteekenen ook niets, maar mogelijk zijn zij nuttig. Later zal men er weer over spreken. Mi nisterie van Landbouw is toch noodiger. Mr. Vis pleit hiervoor en de Geldersche Maatschappij van Landbouw is van hetzelfde gevoelen, blijkens ingekomen schriftuur. Hulst is onder Hombach's leiding nog immer een sterke afdeeling. Vele leden uit die afdeeling heb ben een uitstapje gemaakt naar Gembloux. Zij zijn daar schitte rend ontvangen; hen is zelfs een dejeuner aangeboden. Vooral de heer 't Ser Stevens, volksverte genwoordiger te Brussel, maakte zich daarbij verdienstelijk. Hulst wil hem eerelid der Z.L.M. ma ken. Maar dat gaat maar zoo niet. Toen destijds Pické voor stelde de oude voorzitters v.d. Lek de Clercq en Fokker eerele den te maken, was dat voorstel verworpen. Het voorstel wordt verworpen. De afdeelingen moe ten maar eens zien of zij candi- daten hebben voor te dragen, dan zullen zoowel Nederlanders als buitenlanders tot hun recht komen. De meekrapteelt is nog altijd een steunpilaar van den Zeeuwschen landbouwer. Geen boekweit siert der Zeeu wen erf, Schoon ze elders de oogen vleit, Door 't levend wit, met rozenverf Bekoorlijk overspreid. Maar Zee/ands kleigrond voedt een plant, Wier schoon, wier heilzaam rood Voor eeuwen reeds aan 't Va derland Een tak van Welvaart bood. Zij moet echter verbeterd wor den. Daartoe is beter zaad noo- dig. Van d. Have wil het uit Avignon halen. Maar Hombach houdt nog meer van het zonnig Italië en wil naar Napels. Neen, zegt Kakebeeke, dan uit Smyrna. Eindelijk komt het uit Texel, de z.g. "brokkelige meekrap, die lijkt op de oude groene". De Z.L.M. hield met de H.B.S. leeraren in schei- en natuurkun de correspondent Dr. Henne- keler was al eens keurmeester geweest voor werktuigen. Dr. Seelheim gaf zijn oordeel over draineeren en komt tot de ver bijsterende meening, dat het draineren voedende stoffen voor plantengroei wegvoert en dus de vruchtbaarheid ondermijnt. Wol- fert, Kakebeeke, Liebert en Snij ders gelooven er niet veel van en bestrijden het rapport of ver langen aanvulling. Wolfert zal eens water opvangen en meten naar de oppervlakte waarvan en het laten onderzoeken. Mr. van Citters treedt met 1 Ja nuari 1875 af. Hij bleek te zijn een goedmoedig en mild Voorzit ter, die er niet op zag ook zelf in den zak te tasten en die, bij gestaan door flinke bestuursle den en een zorgvuldig bureau, de Z.L.M. in dezen opgaanden tijd stuur en richting geven kon. De Z.L.M. verlangt Pické terug. Zijn vriend Mr. Vis, haalt hem jui chend in. In het kader van het Natuurbe leidsplan heeft de provincie Noord- Brabant samen met de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgron den, een voorlichtingsavond gehou den op dinsdag 22 juli jl. om de plannen voor de realisatie van na tuurgebieden in De Biesbosch toe te lichten. De avond stond onder voor zitterschap van de gedeputeerde, de heer L. Verheijen. De toelichting van de heer Verheijen en van de zij de van het Buro Beheer Landbouw gronden, dat met de uitvoering belast is, riep vele vragen op. Uit de vragen bleek, dat men zeer grote vraagtekens zet bij de voor gestelde ganzenfourageergebieden. In de gebieden, waar op dit moment veel ganzen fourageren zou het wa terpeil omhoog moeten (Moord- plaat, Lepelaar) en deze dus ongeschikt worden als fourageerge- bied. Gebieden waar nu niet of nau welijks ganzen zitten (Jantjesplaat, Cathatinapolder) zouden een funk- tie ganzenfourageergebieden krij gen. Vanuit de vergadering werd indringend gevraagd hier nog eens goed naar te kijken en daarbij de streek duidelijk te betrekken. Er moet voldoende oppervlakte voor ganzen worden gereserveerd, maar ook moeten deze gebieden geschikt worden gehouden voor de ganzen. Dit vergt beheersmaatregelen om het gewas voor hen aantrekkelijk te houden. De landbouwers in de zaal hadden grote twijfels of dit met de voorliggende voorstellen wel gerea liseerd zou kunnen worden. De direkteur LNO, de heer Duffhues, haakte hierop in. Hij zei dat in de plannen centraal staat waar de scheiding komt te liggen tussen per manent Landbouwgebied en te creëren natuurgebied. In het land bouwgebied zal van extra beperkin gen geen sprake zijn. Over de verdere invulling van de natuurge bieden, zoals ganzenopvang, valt volgens hem te praten. Daarbij moet zijns inziens de kennis, die er in de streek is, gebruikt worden. De over heid heeft uitgesproken, dat er na tuurgebieden moeten komen, die een funktie als ganzenfourageerge- bied krijgen. Deze gebieden zullen zodanig gesitueerd moeten zijn en beheerd moeten worden, dat ze de ze funktie ook kunnen vervullen. "Anders voldoet de overheid niet aan zijn doelstellingen. Mocht blij ken, dat de plannen niet funktione- ren zoals gedacht, dan zullen ze moeten worden bijgesteld", aldus de heer Duffhues. De provincie Noord-Brabant heeft in samenwerking met de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgron den (PCBL) plannen opgesteld voor de uitwerking van de Ecologische Hoofdstructuur. Deze plannen bestaan uit een voorontwerp beheersplan voor het reservaatsge- bied De Biesbosch en een voorontwerp-begrenzingenplan voor het natuurontwikkelingspro ject De Biesbosch. Het natuurontwikkelingsgebied bestaat uit de Noord waard (425 ha.) en de Turfzakken eo (140 ha.). De Noordwaard ligt tussen de westelijke natuurgebieden van de Biesbosch en de Nieuwe Merwede, en bestaat voornamelijk uit akker land. Zeven agrarische bedrijven zijn er gevestigd, waarvan zes akker bouw en één fruitteelt. De bedrijven zijn goed verkaveld en ontwaterd. De Turfzakken bestaat uit drie pol ders die voorheen bestemd waren voor het vierde spaarbekken en vol ledig omsloten wordt door natuur- Pacht Op vragen uit de zaal over de pacht, antwoordde de heer Duffhues, dat er geen algemene verplaatsingsre geling is voor pachters. "Hier ligt dus het accent op een individuele benadering. Dit legt op de overheid een duidelijke verplichting om voor de pachters met een reëel aanbod te komen, Anders zal de pachter er niet op ingaan en zal de overheid gebieden van de Biesbosch. Er is één akkerbouwbedrijf gevestigd, eigendom van de drinkwatermaat schappij. De doelstelling van de natuuront wikkeling is om van de Biesbosch een "niet-verontreinigd zoetwater- getijdengebied met open water, riet en biezenvelden moerasbossen en open terreinen" te maken. Hiervoor zal o.m. de dijk in de Noordwaard worden verlegd en zullen kreken worden gegraven. Het aankoopgebied is aanzienlijk groter dan het natuurontwikke lingsproject. Ook het westelijk van het Steurgat gelegen agrarisch ge bied in de Brabantse Biesbosch be hoort hiertoe. In dit (ruimere) aankoopgebied kunnen gronden worden aangekocht ten behoeve van uitruil van het natuurontwikke lingsproject. Relatienotagebied Het relatienotagebied waarop het voorontwerp-beheersplan betrek king heeft bestaat uit drie gedeel- haar natuurdoelstellingen niet kun nen realiseren". Hij wees er in dit verband op, dat er afspraken met Domeinen zijn gemaakt om het ver plaatsen van pachtbedrijven te ver gemakkelijken. Dijkverzwaring Niet geheel duidelijk werd hoe de re latie moet worden gezien tussen de begrenzing van het natuurontwikke lingsgebied in de Noordwaard en ten: Moordplaat eo, Jantjesplaat/Catharinapolder, en Hooge Hof. De bedoeling is hiervan reservaatgebied te maken, in totaal 344 ha. Dit betekent dus aankoop. In het relatienotagebied zijn nu vier moderne agrarische (akkerbouw-) bedrijven gevestigd. De polders die zijn bestemd om re servaatgebied te worden liggen in het nationaal park in oprichting De Biesbosch en zijn geheel omgeven door water en natuurgebieden. Het toekomstig beheer wordt gericht op de verdere ontwikkeling van deze polders als fourageergebied voor ganzen. Één van de voorgenomen maatregelen is het in de winterperi ode uitschakelen van de bemaling in de polders Moordhof en Hooge Hof, zodat er een rustgebied voor ganzen ontstaat. In de Jantjesplaat/Cathari napolder zal het peil na verwerving tot een minder hoog niveau stijgen, teneinde fourageermogelijkheden voor de ganzen en andere overwin terende vogels te handhaven. het vast te stellen dijktracé. De ge deputeerde gaf het advies aan de vergadering om opmerkingen en suggesties op dit punt niet op te zouten, maar in de bezwaarschriften nu mee te nemen. Dit zal dan zeker serieus worden bekeken. De plannen voor De Biesbosch lig gen momenteel ter inzage. Er kun nen tot 28 juli a.s. bezwaren op worden ingediend. De SEV van de ZLM zal in verband hiermee op 13 juli a.s. een zitdag houden (zie pag. 2). De Wildbeheereenheid De Bies bosch heeft dit jaar de wisselprijs van de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu gekregen. De WBE Bies bosch heeft deze KEBO Wisselprijs te danken aan het feit dat zij grond legger is geweest van de "natuur- opruimdagen". Dit initiatief is later overgenomen door een groot aantal wbe's in het hele land. De jury kende de prijs ook aan WBE De Biesbosch toe als hommage aan alle wildbeheereenheden in Neder land wegens hun inzet en werk zaamheden voor het beheer en behoud van natuur en landschap. Een derde argument om de prijs aan deze WBE toe te kennen, vond de jury in het feit dat WBE De Bies bosch een bijzondere verantwoor delijkheid op zich heeft genomen bij de invulling en uitwerking op plano logisch gebied in Nationaal Park De Biesbosch, dat voor een deel het werkgebied van deze WBE vormt. De KEBO Wisselprijs bestaat uit een bronsplastiek van de landelijk be kende kunstenaar en museumcon servator Kees Bos uit het Overijsselse Holten. De prijs werd eerder toegekend aan de Stichting Centrum voor Landbouw en Milieu in Utrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7