Verzekeringen ZLM kiest voor meer aktieve marktbenadering Aardappelvermeerderaar vol lof over selectiewagen nieuwe Landbouwschap vindt lozingsregels onder de maat Zeeland onderzoekt vestiging intensieve veehouderij DE LANDBOUW NATUURLIJK Landbouwschap: maximaal 15 kampeereenheden toestaan Complimenten voor kostenbeheersing Bestuur en direktie van Verzekerin gen ZLM mochten tijdens de alge mene ledenvergadering, die dinsdag j.l in Raamsdonkveer werd gehou den, een groot compliment in ont vangst nemen voor de goede resultaten over het boekjaar 1992 (een batig saldo van ruim f 4,8 mil joen). Vooral direkteur J. Visscher en zijn medewerk(st)ers kregen een pluim op de hoed. Voor het eerst sinds vele jaren bleven de bedrijfs kosten nominaal op het peil van het voorafgaande jaar gehandhaafd. Bestuursvoorzitter L.W. van Nieu- wenhuijzen gaf de aanwezigen een blik in de keuken van de Nederland se verzekeringswereld. Vooral de sterk oplopende claims van letsel schade geven de nodige zorgen. Verzekeringen ZLM is tijdig begon nen hiervoor te reserven en heeft dit ook in het afgelopen jaar weer op grote schaal gedaan. Omdat in de autoverzekeringen zo langzamerhand het verzadi gingspunt bereikt is, gaat Verzeke ringen ZLM door met het verbreden van haar verzekeringspakket. De produktsamenwerking met ZHV op het gebied van ziektekostenverzeke ring blijft bestaan en de samenwer king met Avéro zal verder worden geïntensiveerd. "We moeten over de volle breedte mee kunnen ko men. Dat vragen onze klanten", al dus Van Nieuwenhuijzen. Advertenties Verzekeringen ZLM heeft het met oog op de veranderende verzeke- ringsmarkt gekozen voor een meer L.W. van Nieuwenhuijzen aktieve marktbenadering. In Zee land is een advertentiecampagne van start gegaan. Mogelijk zal Bra bant hierin volgen. Verder bestaat het plan een direct-mail-campagne op te zetten met als voornaamste doel de "overige" produkten van Verzekeringen ZLM onder de aan dacht te brengen. Direkteur J. Visscher zei in de alge mene vergadering dat de nog maar pas begonnen advertentiecampag ne al vruchten lijkt af te werpen. De omzetgroei in de eerste maanden van dit jaar bedroeg 3,2% en dat is meer dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. OVM-voorzitter Van Nieuwenhuijze maakte voorts melding van het feit "Wie trekt de kar" staat er met grote letters op deze keet, die op een opzichtige plaats vooraan een aardappelperceel in de F/evopolder staat opgesteld. "De landbouw natuurlijk" luidt het antwoord. De PR-actie is een initiatief van de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond (NAV) en de Groep Emmeloord (foto Peter Mastenbroek). Kamperen op de boerderij moet ook in de toekomst tot maximaal vijftien tenten en caravans mogelijk blijven. Dat zegt het Landbouwschap in een reactie op het ontwerp voor de nieuwe Wet op de openluchtrecrea tie. De nieuwe wet moet in de plaats komen van de huidige Kam- peerwet die - althans in het hoog seizoen ook vijftien "kampeereenheden" op de boerde- rijcamping toelaat. Volgens het Landbouwschap is er geen enkele reden het kamperen op de boerderij tot tien plaatsen te be perken, zoals nu voorgesteld is in het wetsontwerp. Uit onderzoek dat de procedure voor de benoe ming van een nieuwe direkteur in gang is gezet. J. Visscher zal per 1 oktober 1994 uittreden. Er wordt naar gestreefd de nieuwe direkteur per 1 janauari a.s. aan te stellen. Besteding saldo De vergadering stemde unaniem in met de besteding van het batig sal do over 1992. Ruim f 4,9 miljoen gaat naar de algemene reserve en een klein bedrag (f 53.000,-) wordt onttrokken aan de egalisatiereserve. De bestuursleden K. Dees uit Bieze- linge en F.R Maas uit Kortgene wer den met algemene stemmen herkozen. Voorzitter Van Nieuwen huijze was al eerder door het hoofd bestuur van de ZLM herbenoemd. In de financiële commissie werd C. Branderhorst uit Eethen benoemd in de plaats van J. Hartgers, die als kringvoorzitter van de ZLM in de Langstraat als gastheer optrad. Zoals gebruikelijk werd na afloop van de vergadering een rondrit ge maakt door het gebied van kring De Langstraat, waarbij oud- kringvoorzitter Knaap het gezel schap op een deskundige en onder houdende manier door dit fraaie stukje Brabant leidde. De provincie Zeeland bekijkt of er bij de herziening van de bestem mingsplannen buitengebied specia le aandacht moet worden besteed aan de vestiging van intensieve vee houderijen. Er zijn momenteel richt lijnen in de maak voor de nieuwe bestemmingsplannen buitengebied. Dit blijkt uit antwoorden van Gede puteerde Staten van Zeeland op vragen van het Statenlid Van Kollem (Groen Links). G.S. wijzen er op dat bij de vestiging van intensieve veehouderijen in de eerste plaats een Milieuvergunning nodig is. Deze wordt verleend door de gemeenta Daarnaast vindt er een planologische toetsing plaats op basis van het bestemmingsplan buitengebied. G.S. zijn het met Groen Links eens dat de bemestingsnormen moeten worden teruggebracht. Het college steunt het rijksbeleid dat gericht is op evenwichtsbemesting. "Wij vin den verliezen acceptabel, als deze het behalen van (de Zeeuwse va riant) van de algemene milieukwali teit niet in de weg staan", aldus het provinciebestuur. Volgens G.S. is de politie voldoende capabel om toe te zien op de naleving van de mestre- gels. Inzet van provinciale inspec teurs acht het college niet nodig. PMÜÜ Tonny Testers op zijn selectiewagen. "Welk type of merk ik koop weet ik nog niet, maar dat er op mijn bedrijf een selectiewagen komt is zeker". Aardappelvermeerderaar Tonny Testers uit Kruisland is vol lof over de selectiewagen. Vorige week heeft hij op proef met zo'n wagentje zijn 12 ha pootgoed geselecteerd. Een driewielige selectiewagen biedt plaats aan twee personen die ieder drie of vier rijen kunnen bekijken. Snelheid is door middel van een hy- dromotor traploos te regelen. Bij constatering van een besmetting stap je vlot af om de plant te verwij deren en in de bak te deponeren die tussen de twee zitplaatsen is ge monteerd. Groot voordeel voor de selecteur is dat hij een veel beter zicht heeft op het gewas en minder snel vermoeid raakt. Testers moet bij de traditionele selectie regelma tig de benen laten rusten. "Doordat je niet met zakken hoeft te sjouwen blijft je veel beter geconcentreerd. Kwalitatief beter werk is het resul taat en je selecteert op een dag ze ker 25% meer", aldus Testers. Testers gooit geen besmette aard appelen los in de bak. "Ik doe alles eerst in een plastic zak omdat an ders luizen op de bodem van de bak terecht komen en verderop waar ge zonde planten kunnen besmetten. Pootgoedtelers raad ik aan om plan ten niet klakkeloos in de bak te gooien. Scherm Op de vooreinden is een vrije strook van minimaal 1.80 meter nodig om met de selectiewagen ongestoord te kunnen draaien. Als Testers een eigen wagen koopt voorziet hij hem van een groot scherm. "Het profijt wordt sterk vergroot door het plaat sen van een parasol. Je zit dan zelf in de schaduw. Het scherm moet van voldoende afmeting zijn om ook de te selecteren planten uit de zon te zetten". "Ik verwacht veel van deze machine en ben er van overtuigd dat over een paar jaren niemand meer lopend door de percelen gaat. Een klein minpuntje is het geluid van de hy drometer. Benieuwd ben ik naar het resultaat bij erg natte weersomstan digheden. Als het vettig is op de klei moet de selectiewagen ook zijn dienst bewijzen", aldus Testers die in West-Brabant bekendheid geniet als Bintje-stammenteler. Al naargelang de uitvoering ligt de prijs van diverse merken selectiewa gens tussen de f 10.000,— en f 15.000,-. J.v.T. blijkt dat de boerderijcamping nau welijks concurreert met de echte camping, omdat er een heel andere publieksgroep wordt aangetrokken. Voor de boer zijn vijftien plaatsen economisch gezien aanzienlijk ren dabeler dan de tien die nu genoemd worden in de nieuwe Wet op de openluchtrecreatie. In de nieuwe wet wordt de moge lijkheid tot kleinschalig kamperen overigens niet meer beperkt tot het boerenerf. Volgens het schap is er geen garantie dat een aantal kleine terreinen na verloop van tijd toch weer uitgroeit tot een grote cam ping. Het Landbouwschap is daar niet gelukkig mee. Het Landbouwschap is ernstig ver ontrust over de manier waarop mi nister May-Weggen de Wet verontreiniging oppervlaktewater wil vertalen in algemene lozingsre gels voor de glastuinbouw. Terwijl de sector dringend behoefte heeft aan zekerheid en duidelijkheid wemelt het in het ontwerp- Lozingenbesluit van uitzonderingen en mogelijkheden tot het stellen van aanvullende eisen. Van sommige technische voorzieningen die wor den gevraagd zijn de kosten zo hoog en is het milieurendement zo laag dat daarvoor binnen de sector geen enkel draagvlak valt te verwachten. De kern van het ontwerp- Lozingenbesluit is dat alle glastuin bouwbedrijven in de toekomst hun afvalwater via het riool moeten lo zen. De hoeveelheid afvalwater moet zoveel mogelijk worden be perkt door besparing en hergebruik. Alle tuinders moeten vanaf 1995 een boekhouding bijhouden van de hoeveelheden kunstmest en bestrij dingsmiddel die ze gebruiken. Het drain- en drainagewater moet regel matig op reststoffen worden be monsterd. Aparte vergunning Het Landbouwschap is het ermee eens dat er algemene, duidelijke en betaalbare regels en voorschriften komen waaraan de glastuinbouw bedrijven moeten voldoen. Deze moeten dan in de plaats komen van de uiteenlopende, individuele 'ver gunningen, voorschriften en aanvul lende eisen waarmee de tuinders nu te maken hebben. Maar uit het ontwerp-Lozingenbesluit blijkt dat nieuwe, uitbreidende en aan de grond gebonden bedrijven ook in de toekomst nog een aparte vergun ning nodig hebben. Daarnaast kun nen de waterschappen op tal van punten aanvullende eisen blijven stellen, die bovendien van tijd tot tijd eenzijdig kunnen worden her zien. De conclusie van het.Land bouwschap is dat het Lozingenbesluit in zijn huidige vorm de glastuinbouw niet de duidelijk heid verschaft waar dringend be hoefte aan is. Om die te verschaffen moet het ontwerp zodanig worden aangepast dat er slechts bij hoge uitzondering aanvullende eisen of afzonderlijke vergunningen nodig zijn. Wat de technische voorschrif ten betreft moet het Lozingenbesluit zo nauw mogelijk aansluiten bij de afspraken die de afgelopen jaren zijn gemaakt in de commissie die zich bezig houdt met de uitvoering van de Wet verontreiniging oppervlakte water, de CUWVO. Ook met de uit voering van het Meerjarenlan Gewasbescherming zijn er raak punten. Het Landbouwschap eist ook dat er bij het invoeren van algemene regels terdege rekening wordt gehouden met de financiële consequenties. Na de glastuinbouw zullen, zo ver wacht het Landbouwschap, ook an dere agrarische sectoren met algemene regels voor het lozen van afvalwater te maken krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3