Een dag met een gouden rand mee over je streek en je eigen toekomst onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge "De keuze is aan ons, niet morgen maar nu" Jongerenactiviteiten in seizoen 1993/'94 ALGEMEEN AGRARISCH Brabantse Jongeren kritisch over mest-akkoord VRIJDAG 25 JUNI 1993 De algemene jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen werd op 26 mei in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht gehouden. Een tjokvolle zaal met 1000 vrouwen gaf hieraan een extra dimensie. De landelijk pre sidente mevrouw Marry Visser-van Doorn sprak haar laatste jaarrede uit. In haar inleiding zei ze het volgende: "Wat kan nog de betekenis zijn van een vrouwenorganisatie anno 1993 en in de 21e eeuw? Een vraag waar uit de volgende visie voortkwam: "Een vrouwenorganisatie als de on ze kan in deze tijd en in de toekomst van betekenis zijn, mits zij zich dui delijk profileert en alert veranderin gen aanbrengt die geënt zijn op processen in de samenleving. Dat de Bond in staat is haar visie om te zetten in maatregelen, die resultaten opleveren is te danken aan de soli dariteit van de leden. De goedge keurde contributieverhoging geeft daartoe de mogelijkheid. In 1990 werd voor Aktif gekozen. In het beleidsplan werd het thema "Vrouw en Leefomgeving" opgeno men. De aandacht werd gericht op het Platteland. Al eerder werd dui delijk hoe de relatie tussen onze ma nier van leven en de problemen in de ontwikkelingslanden zijn. Het project "Plattelandsvrouwen en de Derde Wereld" kwam tot stand. In korte tijd is er veel veranderd in de wereld om ons heen: Europa bevindt zich in een iden titeitscrisis. Een grote stroom vluchtelingen is op gang gekomen. De milieuvraagstukken blijken groter en bedreigender. Problemen kunnen echter een aan zet zijn tot iets nieuws. De samenle ving als geheel heeft de draagkracht van de aarde overbelast en gemeen schappelijke oplossingen zijn nodig. Juist de Bond is de plek om deze za ken helder te formuleren, standpun ten te publiceren en in aktie te komen. 21 Het tweejarig project: "Kritisch con sumeren, duurzaam produceren" gaat vandaag van start. In 1930 stond de Bond open voor vernieu wing en verandering op het gebied van produceren en consumeren (matrassen en beter voedsel). Anno 1993 zullen plattelandsvrouwen eveneens opstaan om hun blik te verruimen naar de wereld. Bewuste keuzes maken t.a.v. duurzame ont wikkeling en een evenwichtige sa menleving. Mevrouw Visser eindigt met de woorden: "De keuze is aan ons, niet morgen maar nu". Tijdens het huishoudelijk gedeelte werd een intermezzo ingelast. Met zang werd dit op ludieke wijze ge presenteerd. De zaal kreeg onder grote hilariteit slingers aangereikt, die vervaardigd waren van afval en verpakkingsmateriaal. Afscheidnemen als ridder Aan het eind van deze morgen werd Marry Visser door burgemeester T. den Breejen van de gemeente Zede- rik de versierselen van de orde van Oranje Nassau opgespeld met de woorden: "In de onderscheiding aan u wordt de hele organisatie on derscheiden. In een tuighuis werden paarden mooi opgetuigd om er -op uit te gaan: In de Bond krijgen vrou wen de kans zich te ontwikkelen voor een taak in de maatschappij", aldus de burgemeester. Marry Visser was kerkeraadslid van de hervormde kerk te Sleeuwijk, en Mary Visser werd onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau. Zij zei niet zonder trots dat de Bond van Plattelandsvrouwen door de maatschappij gezien wordt a/s een krachtige organi satie die middenin de samenle ving staat. En met 75.000 leden zegt dat toch wel wat, aldus de zojuist geridderde. presidente van de NBvP afd. Biesbosch-Werkendam. Daarnaast functioneerde zij o.a. als cur susleidster van de Politieke scholing van de Provinciale raad en Provin ciale cursusleidster Emancipatieza ken. Op dit moment is Marry bestuurslid van de stichting Max Havelaar en van het Platvorm Duur zame Ontwikkeling. Aan het slot zegt zijzelf trots: "We worden door de maatschappij gezien als een krachtige organisatie, die midden in de samenleving staat. En met 75.000 leden zegt dat toch wel wat!!" Rust zal er voor haar nog niet zijn. Volgend jaar zijn er Tweede Kamer verkiezingen en misschien zit er voor haar een zetel in. Bekend zijn haar eigen woorden: "De toekomst is niet wat er gaat gebeuren, maar wat wij gaan doen!" Een zaak van alle dag Prof. H.J. Tieleman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, noemde een duurzame economie "een zaak van alle dag". Juist de vrouwen zijn in het voordeel bij mannen. Zij hebben een dieper ge worteld gevoel voor de verbonden heid van alle leven. Vrouwen zijn minder ingekapseld in de eenzijdige logica van de economie. Koopt u een produkt dat op een duurzaam en rechtvaardige wijze geprodu ceerd is, dan geeft u een signaal: zo is het goed, ook al lijkt het duurder. De campagne start vandaag met het doel om te bereiken dat de eco nomie er weer wat meer zal zijn ten dienste van het leven". Siamese tweeling Mevrouw Jeanne Bettenhausen, be- Ben je het zat dat je als agrarische jongeren keer op keer weer met de rug tegen de muur staat? Het lijkt erop dat anderen beslissen over jouw toekomst. Dat laat je toch niet zo maar gebeuren? Beslis mee over je streek en je eigen toekomst. Het NAJK-jaarthema 1993/'94 gaat over allerlei plannen die van invloed zijn op de positie van agrarische jon geren in je eigen streek. Bijvoor beeld: Hinderwet, Wet Verontreiniging Oppervlaktewater, bestemmingsplan, streekplan, grondwaterpeil, beregeningsverbod, beheergebieden, wegenaanleg of stadsuitbreiding, natuurgebieden of bufferzones. Aan plannen geen ge brek. Kijk in je eigen streek maar eens goed rond. Welke plannen hebben positieve of negatieve in vloeden op jouw toekomst, op de toekomst van agrarische jongeren? AJK's kunnen een spraakmakende en bijzonder interessante avond orga niseren over al het goeds en kwaads wat jongeren in hun eigen streek Redaktie Luc Mangnus PJZ-afd. Schouwen-Duiveland 26 juni: Schuurfeest. Plaats: Zuiddijk 4 te Dreischor. Aan vang: 20.30 uur. Kosten: f 7,50 (in- cl. 1 consumptie). PJO-Oost Zeeuws-Vlaanderen Zondag 11 juli Grandioze Zeskamp op het voetbal terrein te Lamswaarde. Aanvang: 12.30 uur. Kosten: f 35,- per team. Opgave bij: Paul Mangnus, tel. 01143-5377 (na 18.00 uur). Voor nadere informatie kun je ook bij hem terecht. boven het hoofd hangt. Op zo'n in formatieve bijeenkomst kun je met elkaar inzicht krijgen in wat er zoal speelt in je streek, je kunt samen een oordeel vellen over de plannen, je kunt met elkaar afspreken of je met elkaar ten strijde moet trekken om betere toekomstmogelijkheden af te dwingen voor agrarische jon geren. Het thema 'Regionale plan nen' biedt prachtige mogelijkheden voor AJK's om zich te profileren als belangenvereniging van agrarische jongeren in de streek. Beslis mee over je streek en je eigen toekomst! Prettig geregeld Naast het 'gewone' NAJK- jaarthema is er speciaal een NAJK- vrouwenjaarthema in 1993/'94. 'Je financiële positie, prettig geregeld?! Het thema laat zien dat je de zaken tussen man en vrouw op allerlei ma nieren kunt regelen. Zaak is dat je op de hoogte bent van jouw finan ciële situatie en dat je weet wat de mogelijkheden zijn zodat je afspra ken kunt maken met je partner en de bank. Financiële afspraken waar jij je prettig bij voelt en waarbij je in de toekomst niet voor verrassingen komt te staan. Denk bijvoorbeeld aan afspraken over het aanhouden van je baan, je eigen bankrekening, een gezamenlijke bankrekening, je eigen vermogen, huwelijkse voor waarden. Handjeklap Het NAJK-projekt Landbouw We reldwijd heeft voor het komende seizoen het thema 'Handjeklap op wereldniveau' in petto. Het rommelt flink in de handelsbetrekkingen over de hele wereld. De hervormingen van het Europese landbouwbeleid, het uiteen vallen van Oost-Europa, een GATT-akkoord... Daar heb je meer mee te maken dan je mis schien denkt. De toekomst van de Nederlandse landbouw wordt op wereldnivo uitgestippeld. Nederland exporteert veel agrarische produk- ten: zuivel, vlees, poters en tuin- bouwprodukten. Maar we importeren ook veel. Denk maar eens aan veevoergrondstoffen uit Derde Wereldlanden. Welke veran deringen zijn op til? De EG wil de grenzen openen voor Oosteuropese produkten. Minder marktbescher- ming als de GATT ingevoerd wordt. Stof voldoende voor een boeiende afdelingsavond over 'Handjeklap op wereldniveau'. Avondje bedrijfsadministratie Dit winterseizoen start het NAJK met het projekt bedrijfsadministratie voor de afdelingen. Waarom bedrijfs administratie? Als agrarische on dernemer (m/v) moet je steeds meer zaken administreren of re gistreren. Niet alleen voor de over heid, maar ook om een goed management te kunnen voeren op je bedrijf. Met een goede bedrijfsad ministratie valt een leuke cent te verdienen. Ondernemers die dit reeds uitvoeren kunnen dit beamen. Naast de hiervoor genoemde the ma's zijn er dat van andere activitei ten voor agrarische jongeren in het komende winterseizoen. Bijvoor beeld bijeenkomsten over bedrijfs overname waar de nieuwe videofilms van het NAJK worden vertoond, agrarische studiereizen, kookcursussen voor mannen, infor matieve brochures over bedrijfsover name en nog veel meer. Wil je meer weten? Neem dan contact op met het NAJK, Postbus 816, 3500 AV Utrecht (tel. 030 - 730830). AJK-Schouwen Duiveland 29 juni: Zomeravondexcursie naar het bedrijf van dhr. Zandee, Noordstraat 42 te Kamperland. Vertrek om 19.30 uur vanaf het restaurant bij de Zeelandbrug. Meer informatie bij Peter Hanse, tel. 01119-2319 of Piet- Jan van Langeraad, tel. 01112-1388. AJK-West Zeeuws-Vlaanderen 29 juni: Excursie naar het Europees Parlement. Van 9.00 tot 15.00 uur zullen er een aantal sprekers te ho ren zijn. Tussendoor is er tijd voor een lunch. Om 15.00 uur is er nog een bezoek aan een vergadering van de Europese Landbouwcommissie. Voor meer informatie Jaap Dhont, tel. 01171-1606 of Pieter Kools, tel. 01170-52436. leidsmedewerkster van de NBvP legt uit wat de campagne Kritisch consumeren, duurzaam produceren betekent. Als je binnen de Bond het woord producent laat vallen staan alle agrarische leden op. Niet- agrarische leden hebben een ander beeld van producent. Zij denken aan de bakker, Philips, Verkade, enz. Achter ieder produkt of het nu gaat om een aardappel of een tube tand pasta staat een producent. Bij duur zame ontwikkeling zijn zowel consument als producent betrok ken. Vanuit dit oogpunt vormen ze een Siamese tweeling. Voor elk wat wils Door te kiezen uit 5 verschillende campagnethema's: voedsel, ener gie, verpakking, textiel, Noord/Zuid relatie is bewust geprobeerd in te spelen op de behoefte van de leden. De campagne loopt tot eind 1995 en dat zal met de nodige tamtam gebeuren. Mevrouw Bettenhausen eindigt met de volgende woorden: "Laten we de schouders er onder zetten om de campagne samen tot een succes te maken!" Deze dag - met de gouden rand - werd besloten met het optreden van cabaret door Servaes Custers met muzikale begeleiding van Michel Mulder. Een dag met een bijzonder cachet en waardevol om mee te maken. N. den Engelse-Graveland Elke maand komen de vertegen woordigers van kringen van het Bra bants Agrarisch Jongeren Kontakt bijeen om te praten over actuele za ken te bespreken. In mei stond het mestakkoord op de agenda. De jongeren waren positief over het feit dat het ministerie niet langer met algemeen beleid werkt. Onder nemers kunnen in de nieuwe situa tie zelf bekijken hoe ze de verliesnormen halen. Dat schept ruimte voor de creativiteit van de in dividuele boer en tuinder. De be- drijfsspecifieke aanpak van het mestbeleid is een stap voorwaarts. Er was ook veel negatieve kritiek op het gesloten akkoord. De norm van 5 kg. fosfaatverlies per hectare is volgens de jongeren te laag. Met de huidige kennis en bij handhaving van de produktie per hectare, is de ze norme niet te halen. Het ministe rie heeft toegezegd dat er nog een studie zal komen naar de haalbaar heid van de norm. Veel vertrouwen in deze studie hebben de jongeren niet. De afschaffing van de produktie- rechten zal, zolang er een mestover schot bestaat, ernstige gevolgen hebben voor veehouders. Wanneer veel veehouders een overschot heb ben en op zoek moeten naar een af zetcontract, is het voor boeren en tuinders die nog mest kunnen plaat sen, verleidelijk om veehouders te dwingen flink in hun buidel te tasten. Vooral voor bedrijven die minder in het kapitaal zitten, kan dit dramatische gevolgen hebben. Geen prettig vooruitzicht voor be- drijfsopvolgers! Naast de inhoudelijke kritiek van de agrarische jongeren op het mest akkoord waren ook kritische gelui den te horen over het functioneren van de belangenbehartiging. Voor mannen zetten hun handtekening onder een akkoord zonder met hun achterban te overleggen. Deze wijze van handelen geeft het ondemocra tische gehalte van het Landbouw schap en de standsorganisaties heel duidelijk aan. Na de zomer wordt de derde fase mestbeleid in de Tweede Kamer besproken. Misschien dat de Ka merleden begrip opbrengen voor de kritiek van de boeren. Zij kunnen nog zorgen voor een goede regeling. Jacqueline Kuppens agrarisch secretaris BAJK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 21