Explosieve groei speelt ijsbergslatelers parten Nieuw boekje over bemesting in fruitteelt Energieheffing bedreiging glastuinbouw Teleurstellend half jaar groente- en fruitsector Bloemisterij doet het iets beter Bemiddelingsbureaus groente moeten samenwerken Markt is oververzadigd Landbouwschap: nkm ix a VRIJDAG 25 JUNI 1993 Ll9 Niet de areaalsuitbreiding zit mo menteel de ijsbergslatelers dwars. Het is de explosieve groei die een soepele afzet parten speelt. In plaats van 80% wordt nu 95 tot 100% gesneden. Meer dan 20 tot 25 cent per krop kunnen de telers niet maken terwijl 38 cent de kost prijs is. Veilingen hebben te maken met dagelijkse doordraai. Vollegrondsgroenteteler L. Jansen uit Ossendrecht klaagt. Voor het zesde seizoen teelt hij ijsbergsla. Dit jaar heeft hij in combinatie met vier akkerbouwers 60 ha. Dit om een in vestering in plantmachine, zaaibed- combinatie, wiedbalk en rijenbemester rendabel te maken. "In combinatie ben je niet afhanke lijk van een bepaalde markt", zegt hij. "Wij kunnen nu constant leve ren. Gemiddeld genomen moet je door ziekten als rand e.d. 25 tot 40% onderploegen. Bij temperatu ren boven de 30 graden C ligt de uitval nog hoger. Ben je alleen bezig dan is uitval een hoge risicofaktor". Jansen teelt voor Holland Crob. Ge deeltelijk op contract en participa tiebasis. De kostprijs van 38 cent is nog niet gehaald. Alleen het snijden komt al op 17 cent per krop. "Zo kunnen wij niet blijven draaien". De Ossendrechtse slateier bezint zich met zijn groep op afhaken. "Er moet zo'n f 6.000,per ha bij. Dan liever akkerbouw dat niets opbrengt. Je hoeft dan in ieder geval niet zo hard te werken". Uitval miniem Een groot gedeelte van de huidige malaise is toe te schrijven aan het uitzonderlijke groeiseizoen. Be drijfsleider Venne van Holland Crob te Ossendrecht heeft nog niet eer der zo'n jaar meegemaakt. "Uitval is miniem. Er valt vrijwel geen enkel perceel af. Iedere krop is geschikt voor de verkoop. Alleen al om deze reden komt er 25% meer op de markt". Holland Crob werkt dit jaar in hoofdzaak met contracten op participatiebasis om het risico te verdelen. Zij laten de boer meegok- ken. "Als de markt niet wil kunnen wij ook niets verdienen", merkt Ven ne op. "Dat akkerbouwers door ge heel Nederland met ijsbergsla beginnen doet de gehele tuinbouw sector geen goed. Het areaal zit aan zijn plafond terwijl nieuwe afzetge bieden zich niet aandienen. In de consumptie van ijsbergsla zit overi gens nog een lichte groei". Voor het verdere afzetseizoen is Venne niet echt somber gestemd. "Spanje gaat nu afvallen wegens het warme weer en wordt nu een belangrijk exportland". Een gedeelte van de areaalsuitbrei ding is toe te schrijven aan akker bouwers in de Flevopolder. Zij hebben het vrij groot aangepakt. In samenwerking met veiling KZIJ te Kampen, coöperatie ALCO te Le lystad en Nederland Oogst B.V. is 150 ha ondergebracht. PBK- Groenten B.V. zorgt voor begeleiding en afzet. Een akkerbouwer uit Le lystad die voor het eerst 5 ha teelt is vrij enthousiast. "De afzet is goed geregeld zodat wij niet met onze sla blijven zitten. Voorwaarde om in de samenwerking te komen is dat be drijven over een regeninstallatie en vrieskoeling beschikken. Het snijden en verpakken moeten wij zeff rege len. Technische begeleiding en plan ning doet de B.V.". Voorschot De groep akkerbouwers teelt in poolverband. Het eerste voorschot is binnen. "Over de prijs maken wij ons wel enige zorgen", vertelt de aspirant-ijsbergslateler. Op de vcije markt is nu niet veel te halen. Onze kracht moet straks komen uit kwali teit gekoppeld aan vaste afnemers. Wie de afzet heeft, heeft de macht". Op de vraag of het, we gens verdringingseffecten, wel ver standig is om op grote schaal met ijsbergsla te beginnen antwoordt de akkerbouwer uit Lelystad: "Wij le ven in een vrij land". Kassen in St. Anna/and. Gemiddeld komen er 60.000 krop pen ijsbergsla van een hectare. Op één perceel is het mogelijk twee rondes per jaar te doen. Buiten de kosten voor verpleging komt de post planten en plantmateriaal op Pas uitgeplante ijsbergsla f 5.000,per ha. Snijden en ver pakken is de grootste kostenpost. J.v.T. De Nederlandse groenten- en fruit sector heeft een teleurstellend half jaar achter de rug. De omzet op de veilingen ligt naar schatting 10 pro cent lager dan het eerste halfjaar van 1992. Oorzaken zijn de hoge produktie, de koersschommelingen bij sommige munten en de versnel de toetreding van Spanje en Portugal. De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, J. van der Veen, zei dit op 17 juni op een bestuursvergadering in Den Haag. Van terugklimmen uit het dal waarin de sector vorig jaar beland de, is nog geen sprake, zei hij. Ook al treedt er later in het jaar verbete ring op, het zal niet meevallen de achterstand ten opzichte van vorig jaar .in te lopen. Japan Pogingen om meer groente en fruit Het gaat in het eerste halfjaar van 1993 iets beter met de bloemisterij sector dan vorig jaar. De aanvoer op de veilingen daalde met 1 procent, maar door de hogere prijzen steeg de omzet met 3 procent. De export van snijbloemen groeide in de eerste vijf maanden van het jaar met 2 pro cent. De bloembollensector en de bomensector komen iets boven het niveau van vorig seizoen uit. De prij zen van tulpen, narcissen en kro kussen lagen duidelijk hoger dan in het vorige seizoen, maar de lelies deden het minder goed. op de Japanse markt af te zetten, verlopen na het succes van vorig jaar stroef. De Japanners hebben een Nederlands verzoek afgewezen om meer produkten te importeren. Nu kunnen alleen tomaten en papri ka's over de grens. Inmiddels zijn in Japan honderd ton Nederlandse pa prika's afgezet. Van der Veen zei zich niet neer te leggen bij de Japanse weigering om ook Nederlandse aardbeien, cour gettes, komkommers en aubergines toe te laten. Deze groenten mogen zelfs niet afkomstig zijn uit een ge bied dat al streng wordt bewaakt te gen in Japan gevreesde insekten. "Wij zullen onze wensen zo snel mogelijk weer in Japan op tafel leg gen. Minister Bukman van land bouw heeft onze opstelling ondersteund". Bemiddelingsbureaus voor groente en fruit moeten meer samenwer ken. Nu doen zij elkaar én de veiling- klok concurrentie aan. Dit zei voorzitter J. van der Veen van het Produktschap voor Groenten en Fruit op de jaarvergadering van het Bemiddelingsbureau Zuid in Breda. Volgens Van der Veen is de onder linge concurrentie in het nadeel van de hele sector. De prijsvorming wordt hierdoor verzwakt. Er moet orde op zaken gesteld worden, vindt hij. Een landelijke coördinatie van de afzet is dringend nodig. De prijzen bij afzet via bemiddelingsbureaus moeten afgeleid worden van de prijs op de veilingklok. Als de afzet wordt gebundeld, is de teelt van vollegrondsgroente voor akkerbouwers beslist een alternatief gewas. Die omschakeling mag ech ter niet gesubsidieerd worden, be nadrukte Van der Veen. "Dat zou levensgevaarlijk en niet aanvaard baar zijn". Hij verwacht niet dat de druk op de akkerbouw snel zal afnemen. Het handelsverkeer wordt vrijer, met of zonder GATT-akkoord. Maar het blokkeren van vrijhandel heeft geen zin, aldus Van der Veen. Gezien de grote exportbelangen zou dat nade lig zijn voor Nederland. Wel moet de vrijmaking van de handel geleidelijk verlopen, ook voor de tuinbouw. Het Landbouwschap beschouwt de regulerende energieheffing als een grote bedreiging voor de concurren tiepositie en de continuïteit van de Nederlandse glastuinbouw. De hef fing moet er daarom óf helemaal niet komen óf de glastuinbouw moet er van worden vrijgesteld, zo schrijft het schap aan de Tweede Kamer. In de brief rekent het Landbouw schap de Kamer voor dat de glastuinbouw direct en indirect werkgelegenheid verschaft aan 100.000 mensen. De produkten van de glastuinbouw gaan voor drie kwart de grens over met een totale exportwaarde van 8,5 miljard gul den. Op deze buitenlandse afzet markten moet de glastuinbouw concurreren met produkten uit Zuid- Amerika en de landen rond de Mid dellandse Zee. Geen van deze con currenten zal voorlopig te maken krijgen met regulerende energiehef fingen, zo benadrukt het Land bouwschap. Ondanks zijn verzet tegen een regu lerende heffing wil de glastuinbouw zich overigens wel inzetten voor vermindering van het energiever bruik en de uitstoot van broeikas gassen. Begin dit jaar sloot men een zogenaamde meerjarenafspraak af met de Nederlandse regering over het geleidelijke halveren van het energieverbruik per eenheid produkt en het verminderen van de C02-uitstoot met 3 tot 5 procent. Als uitvloeisel hiervan moet iedere tuinder de komende jaren fors in vesteren in energiebesparende voor zieningen en is er een heffing ingesteld die 27 miljoen gulden per jaar oplevert. Onder de titel "Bewust omgaan met mineralen. Fruitteelt" is een boekje uitgegeven over de be mesting in de fruitteelt. De publika- tie is samengesteld onder verantwoordelijkheid van de pro- jektgroep Voorlichting Bemesting en verzorgd door Ing. J. Kodde, vak- deskundige Bodem, Water en Be mesting bij de afdeling Fruitteelt van het IKC-AT te Wilhelminadorp. Het boekje heeft een omvang van 40 pagina's en geeft een overzich telijke beschrijving van de belang rijkste aspekten van dit onderwerp. Naast informatie over de voe dingstoestand van de Nederlandse fruitteeltgronden wordt ingegaan op begrippen als evenwichtsbe- mesting, toelaatbare uitspoeling en mineralenbehoefte. De advisering op basis van grond- en bladonder- zoek wordt toegelicht, evenals de opname van voedingsstoffen, de opnameverhoudingen en de verde ling van de mineralen over hout, blad en vrucht. Van de diverse hoofdelementen worden de invloeden weergegeven op produktie en kwaliteit. Boven dien geeft het boekje een beschrij ving van de fertigatieadviezen, de gangbare meststofsoorten en de mogelijkheden (en onmogelijkhe den) van bladbemesting. Tevens wordt kort ingegaan op het gebruik van dierlijke mest in de fruitteelt en de regelgeving op dit gebied. Voor belangstellende telers, voor lichters en ook het onderwijs bevat dit goed leesbare boekje veel waar devolle informatie. De uitgave is te bestellen door f 12,50 over te maken op postbank rekening 354677 van de afdeling Fruitteelt van het IKC te Wilhelmina dorp onder vermelding van publika- tie nr. 10 "Bewust omgaan met mineralen, Fruitteelt".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19