Vleesvee houdt Henegouwse akkerbouwers overeind 'Met geïntegreerde teelt inspelen op de toekomst' doorzicht Boeren in België Akkerbouwer Toon Koekkoek uit Aimkerk DOORZICHT OP INZICHT De heer en mevrouw Decoster voor hun monumentale boerderij I1 VRIJDAG 25 JUNI 1993 18 De provincie Henegouwen is samen met Namen het belangrijkste akker bouwgebied van België. Tuinbouw, varkens of kippen ligt de Walen niet zo. Akkerbouwers klagen wel, maar gezien de buffer die zij met vleesvee hebben, denken zij de hui dige malaise te kunnen overbrug gen. Onderlinge rivaliteit is er voldoende want ook binnen de landbouw klikt het niet tussen Wa len en Vlamingen. Akkerbouwer Le on Decoster runt samen met zoon Luc te Marcq een bedrijf van 70 ha met daarbij ongeveer 250 stuks zoogkoeien en vleesvee. Oorspronkelijk komt de familie De coster uit Vlaanderen. Veel Vlamin gen hebben tot de zeventiger jaren boerderijen in Wallonië gekocht. In Henegouwen zijn er de laatste 20 jaar geen Vlaamse "emigranten" meer bijgekomen. Ondanks dat een of meerdere generaties Neder- landstaligen er zich goed hebben in geburgerd, blijft er rivaliteit bestaan. Een mooi voorbeeld geeft Leon De coster. "Hebben twee Walen ruzie en daar komt een ex-Vlaming bij, dan spannen zij meteen samen. Een mechanisatiebedrijf of loonwer ker die zijn familieoorsprong in Vlaanderen heeft kent vrijwel geen klanten onder de Walen. Alleen als er beter werk wordt afgeleverd dat aanmerkelijk goedkoper is". De gemiddelde bedrijfsgrootte ligt in Henegouwen op 50 ha, in hoofd zaak akkerbouwgrond. Daar ieder bedrijf wel over grond beschikt dat teveel stenen bevat of te hellend ge legen is, is rundvee aanwezig. Ook bij Decoster. "Ik heb mij gespeciali seerd in zoogkoeien. Veelal van het Belgische-Blauweras. Om deze re den bestaat een aanzienlijk gedeelte van het bouwplanareaal uit voeder bieten en snijmaïs". Naast voedergewassen verbouwt Decoster wintertarwe en suikerbie ten. Aardappelland verhuurt hij. De bakwaardige tarwe bracht in 1992 39 cent per kilo op. Suikerbieten f 105,— (incl. een pulpvergoeding van f 5,— bij een suikergehalte van 15,60%. C-bieten worden in hoofd zaak vervoederd omdat die gratis zijn. De prijzen van de vruchtbare leemhoudende zand- en kleigronden zijn de laatste twee jaar gedaald van f 40.000,- naar f 21.000,-. Me de hierdoor is de seizoenpacht ver laagd naar f 1.400,— per ha. Kadastrale pacht ligt tussen de f 200,— en f 300,— per ha. Echt zoeken naar alternatieven voor hun grond doen de akkerbouwers niet. Het schijnt dat de conserventeelt is uitgebreid. Volgens Decoster zijn de Henegou wers niet warm te krijgen voor var kens, kippen of tuinbouw. "Rundvee spreekt ons meer aan. Vollegrondstuinbouw ligt ons niet omdat we niet graag laag bij de grond staan". Achteraf blijkt dat kip pen en varkens in hun ogen wat minderwaardig overkomt. Er schuilt trotsheid achter de Henegouwse akkerbouwer. Zij zijn immers in staat zelf de kapitaalsintensieve rundveetak, met hoogwaardige die ren, te kunnen financieren. Waterschapslasten betalen de ak kerbouwers in Henegouwen niet. Belangrijke afvoergrachten onder houdt de provincie. Regelmatig is er in de heuvelachtige streek water overlast maar nioemand zal maatrege len nemen. Een boer die zijn sloten niet opkuist is niet strafbaar. Een tri bunaal doet hierover geen uitspraak. Wel als een akkerbouwer, die wil draineren, noodgedwongen door een perceel van zijn buurman moet. Dit is verbetering zodat degene die verbetert altijd in het gelijk gesteld wordt. Rechterlijke dwang is overi gens nogal eens nodig omdat het juist de Vlaamse akkerbouwers zijn die aan ingrijpende grondverbete ring doen. De 28-jarige zoon Luc is de bedrijfs- opvolger in huize Decoster. Voor de toekomst ziet hij wel perspectief. Over de landbouw in België doen veel verhalen de ronde. Er kan en mag veel meer, zo meent men hier. Aan de hand van een aantal reportages over bedrijfsgenoten in België willen wij u een beeld schetsen van de land- en tuin bouw aldaar. Dit keer een Hene gouwse akkerbouwer met vleesvee als tweede tak. "Nu is de toekomst nog zwart voor mijn ogen. Rendement komt mo menteel uit de vrij intensieve zoog- koeienhouderij. Vrijwel ieder bedrijf in de regio heeft een opvolger". Over het al of niet gebruiken van groeistimulerende middelen in Wal lonië zwijgt Luc en neemt vader Le on het over. "Dat weet u beter dan ik, mijnheer. Nederland staat erom bekend dat zij dit spul maken". Geen siertuin Van alle akkerbouwgewassen ligt de prijs in Nederland hoger dan in Bel gië. Leon Decoster: "Nederland pre senteert zich veel beter dan België. Zij doen veel meer aan afzet en ana lyse Daar komt nog bij dat de be langenbehartiging in Nederland gesmeerder verloopt. Dat is juist nu, in deze slechte tijd, waar het milieu prioriteit krijgt, een handicap voor ons. Dat Nederlandse boeren propa ganda maken voor hun bedrijf is al te zien aan de aankleding van hun bedrijf. Wij geven geen geld uit voor siertuinen. Hoe zuidelijker je komt hoe slordiger de bedrijven". Een houtsingel is er niet te vinden rond de hofstede van Decoster. Wel spendeert hij geld om het monu mentale woonhuis in de oorspron kelijke staat te houden. Decoster is geen lid van een land bouworganisatie: "Het levert geen zichtbare resultaten op". Hij merkt nog op dat hij begin jaren zestig be- recht is voor het kladden van leuzen op de Brusselse kasseien". Toen heb ik mijn lidmaatschap opgezegd". J.v.T. Akkerbouwer Toon Koekkoek uit Aimkerk verbouwt op twee manie ren aardappelen: gangbaar en geïn tegreerd. Op de eerste wijze verspuit hij drie maal zoveel aan ge wasbeschermingsmiddelen als op de tweede. Hij wil zo inspelen op de toekomst. Koekkoek beheert een akkerbouw bedrijf van 55 ha in het Land van Heusden en Altena, samen met twee zoons. Eigenlijk is het sinds de komst van z'n zoons veranderd in een gemengd bedrijf. Want in 1991 verrezen op het erf twee stallen waarin kalkoenen worden gemest en sinds vorig jaar vormen groenten een onderdeel van het bouwplan, leder is verantwoordelijk voor zijn ei gen "tak". Beide zoons elk voor één van de nieuwe takken en Koekkoek zelf voor de akkerbouw. Aardappels vervullen een hoofdrol in de akkerbouwtak. Voor het derde jaar wordt daarvan een deel geïnte greerd geteeld. Dit jaar 4 van de 15 ha. Wat houdt geïntegreerde teelt in? Koekkoek legt uit dat geïntegreerd telen begint voordat de aardappels de grond ingaan. In februari wordt een grondmonster genomen, op grond waarvan een aangepast be mestingsadvies wordt gegeven. Vervolgens wordt een ras gepoot. Santé, dat weinig vatbaar is voor Phythophthora. Tijdens het poten mag geen behandeling tegen Rhi- zoctonia plaatsvinden. Onkruid- bestrijding mag alleen mechanisch plaatsvinden. Dat betekent dat de ruggen nog laat worden aangeaard. Voor het spuiten en kunst- meststrooien mag alleen recent ge keurde apparatuur worden gebruikt. De basis voor eventuele nabe- mesting vormt het bladsteeltjeson- derzoek. Phytophthora De bestrijding van Phytophthora vormt een centraal punt bij het te rugdringen van de hoeveelheid ge bruikte stof. Daarom is Santé een geschikt gewas voor de geïnte greerde teelt. Vorig jaar vroegen de Bintjes van Koekkoek 14 Phytophthora-bespuitingen en de Santé's slechts 6. Bovendien was in de Santé's slechts 3/4 van de dose ring nodig. Tot slot mag het loof in de geïnte greerde teelt alleen mechanisch worden verwijderd, middels loof- klappen of -trekken. Al met al ge bruikte Koekkoek vorig jaar bij de geïntegreerde teelt slechts 1/3 deel van de hoeveelheid actieve stof die hij bij de gangbare teelt gebruikte, namelijk 2,9 kg/ha. Controle Koekkoek benadrukt dat de hele teelt grondig wordt gevolgd en ge controleerd door een gerenom Koekkoek: 'Je kunt de consument niet voor de gek houden" meerd internationaal instituut. Dat begint bij de gegevens uit het grond onderzoek en loopt via regelmatige gewascontroles, controle van de apparatuur, via bladsteeltjesonder- zoek, onderzoek van blad op residu en van bespuitingen tot knolonderzoek op nitraat. Deze con troles worden verricht voor het be drijf Quick uit Hedel voor wie hij de. aardappels teelt. Quick verkoopt de aardappels onder de merknaam Na- tubalans in supermarkten. Alle con troles zijn wel eens lastig, erkent Koekkoek, maar alleen goede con troles leveren harde gegevens, stelt hij: "Alleen zo kan worden aange toond dat er geen kunstgrepen zijn toegepast. Je moet zoiets zuiver spelen en niet gaan sjoemelen, want je kunt de consument niet voor de gek houden". Wat is de motivatie van Koekkoek om op deze wijze te telen? "Inspe len op de toekomst", antwoordt hij. "We gaan toe naar strengere nor men. Door ervaring op te doen spe len we in op de toekomst". Maar, wat levert het nu op? Koekkoek legt uit dat Quick een vast bedrag per ha uitbetaalt. Dat was vorig jaar f 6.000,—. Dit jaar geldt eenzelfde bedrag, maar opbrengt, kwaliteit en sortering spelen een rol mee. Telers ontvangen maximaal f 7.500,— en minimaal f 4.000,—. "Zo heb ik voor 4 van de 13 ha aardappels een zekerheidsstelling", erkent Koekkoek. Tot slot benadrukt hij dat deze teelt harde gegevens levert over op- brengstverschillen met de gangbare teelt en dus welk prijsverschil er moet gelden. Peter van Houweling In een artikelenreeks, die door samenwerking van NOB, ZLM, CBTB en het Consuientschap Landbouw in Noord-Brabant tot stand komt, wordt de stra tegie van de landbouwontwik- kelingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitgedragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een po sitieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. M. Commandeur, tel. (013)645511.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 18