Y I OLV i Kunstmeststrooier! volgens boekje Wie doet er mee met 1KB? Het mestakkoord stinkt /nnr ir hti nn Voor een nauwkeurige bemesting moeten meststoffen op het goede tijdstip, in de juiste hoeveelheid en gelijkmatig worden verdeeld. Een ongelijkmatige verdeling leidt tot hogere kosten en lagere opbrengsten. Nauwkeurig strooien van kunstmest is echter niet zo eenvoudig a/s het lijkt. VRIJDAG 25 JUNI 1993 Aandacht voor kunstmeststrooien loont Een gelijkmatige verdeling bespaart Door een gelijkmatige verdeling van kunstmest heeft u minder kunst mest nodig. Maar gelijkmatig verde len is niet eenvoudig en ook niet direct zichtbaar. Een ongelijk strooi- beeld is vaak pas zichtbaar bij afwij kingen van meer dan 200%. Het strooibeeld hangt sterk samen met het type strooier, de afstelling, de strooibreedte, de eigenschappen van de kunstmest, het weer, en het onderhoud van de strooier. Type kunstmeststrooiers Voor de rundveehouderij zijn drie gangbare typen kunstmeststrooiers op de markt: éénschijfs-, tweeschijfs- en pendelstrooiers. Eénschijfsstrooiers geven vaak een a-symmetrisch strooibeeld, dus een grotere kans op een onregelmatige verdeling. Tweeschijfs- en pen delstrooiers zijn eenvoudiger af te stellen en geven meestal een gelijk matiger strooibeeld. Staat u voor de aanschaf van een nieuwe strooier, koop dan één van de laatstgenoem de types. Afstelling strooier Een goede strooier die niet juist is afgesteld, geeft nog steeds een slechte verdeling van de kunstmest. Daarom is de afstelling zo belang rijk. Doe dit volgens de tabellen in V het instructieboekje Het goed af stellen van de strooier is niet een voudig, want u moet rekening houden met: bevestiging strooier aan de trekker, hoogte, strooibreed te, gewenste gift, aftakas toerental, vlakstelling, soort meststof, overlap en rijsnelheid. De afstelling dient bij elke keer strooien te gebeuren. Eigenschappen van de kunstmest De hoedanigheid van de kunstmest speelt ook een rol in het strooibeeld. Voor een goede verdeling moeten de korrels rond, glad en hard zijn. Er mogen geen brokken en geen stof- delen in de kunstmest voorkomen. Daarnaast moeten de korrels een gelijkmatige grootte hebben met een diameter tussen 2.00 en 4.75 mm. U kunt dit zelf controleren met een zeefrangemeter (informeer bij uw kunstmestleverancier). Als de korrelgrootte veel afwijkt dan heeft dit direct invloed op de strooi breedte Heen en weer De rijmethode is belangrijk vanwege 9 de verdeling van de kunstmest. Bij éénschijfstrooier geeft rondrijden vaak de beste resultaten. Met de andere types kunt u heen en weer rijden. Op die manier voorkomt u dat er strooibanen ontstaan, die een duidelijke invloed hebben op de grasgroei. Om te laten bepalen wat de juiste werkbreedte en overlap is, moet u de strooier laten testen. Weet u eenmaal de juiste rijafstand, dan zijn markeringen op de kopak- ker een handig hulpmiddel. Kantstrooien Als u de perceelsranden minder be mest kunt u kunstmest besparen. Bovendien komt de kunstmest niet in de slootkant of in de sloot, waar door u het milieu ontlast. U kunt de strooier voorzien van een kantstrooimechanisme. Houd rekening met weer Als de bovenstaande tips worden opgevolgd dan moet u nog rekening houden met de weersomstandighe den. Harde wind ontregelt het totale strooibeeld. Ga bij voorkeur niet strooien bij een windkracht hoger dan drie. Vochtige kunstmest plakt en laat zich slecht verdelen. Als u toch gaat strooien bij regenachtig weer, gebruik dan een afdekzeil. Onderhoud uw strooier goed Een kunstmeststrooier die niet goed wordt onderhouden, zal al snel af wijkingen gaan vertonen. Zorg daar om goed voor de kunstmeststrooier. Voorkom roestvorming, schade en aankoeken van kunstmest. Dit bete kent dat de strooier na ieder gebruik schoon gemaakt moet worden. Aan het eind van het groeiseizoen, als de strooier opgeborgen wordt, de blan ke delen invetten. U kunt op dat moment ook zien of er onderdelen versleten en dus aan vervanging toe zijn. Laat uw strooier testen om te controleren of het strooibeeld nog in orde is. Dit kan onder andere door de Strooi Afstel Service (STAS) en de Kant- en Breedstrooitester (KBT). Aandacht voor kunstmeststrooien loont Goed kunstmest strooien is dus wel mogelijk, maar niet eenvoudig! Het resultaat is niet alleen afhankelijk van een goede strooier, maar dus ook van de afstelling, het vullen en strooien. Schenk hier dan ook vol doende aandacht aan. Gert Idserda Bedrijfsdeskundige Team Rundveehouderij Breda Illustratie rijmethoden, links rondrijdend, rechts heen-en-weer rijdend In 1992 zijn een achttal slachterijen van start gegaan met een IKB- keten. Bij deze slachterijen wordt nu 15% van de varkens onder de IKB- vlag verwerkt. De afzet van IKB- vlees groeit gestaag. Hierdoor komt u mogelijk voor de vraag te staan of u als varkenshouder aan 1KB wilt deelnemen. In dit artikel gaan we in wat het voor u betekent om aan een IKB-keten deel te nemen. Doel 1KB De doelstelling van het (I Integraal (K)eten Beheersingssysteem is om ons varkensvlees van een beter kwaliteits-imago te voorzien. De be tere naam van ons varkensvlees zal er voor moeten zorgen dat we onze afzet zowel in binnen- als buitenland op peil kunnen houden c.q'. kunnen verbeteren. Om de kwaliteit van ons vlees naar onze afnemers toe te kunnen garanderen moeten de var kenshouders en de slachterijen in het produktieproces aan een aantal voorwaarden voldoen. Deze worden hieronder in het kort beschreven. Hoe werkt een IKB-keten Een IKB-keten bestaat uit een vaste relatie tussen vermeerderaar, vlees varkenshouder en slachterij. De slachterij heeft de eindverantwoor ding in een keten. Deze sluit de con tracten met de varkenshouders en controleert of de varkens geprodu ceerd worden conform de IKB- eisen. Er worden contracten aange gaan, waarvoor een opzegtermijn geldt van een half jaar. Deze binding is noodzakelijk, omdat de slachterij vraag en aanbod van IKB-vlees in evenwicht wil houden. IKB-voorwaarden Hieronder volgen een aantal voor waarden waaraan u moet voldoen bij deelname aan 1KB. U moet voer betrekken van een mengvoederfabrikant die het le vert. Dit is voer waarvoor extra kwaliteitseisen gelden. De meeste voerfabrikanten zijn GMP-waardig. Uw dierenarts moet zich houden aan de GVP-coda Dit is een draaiboek waarin staat waaraan de dierenarts moet voldoen. U dient gebruik te maken van medicijnen, vermeld op de zgn. positieve lijst. Dit is een lijst met medicijnen die extra getest zijn op veiligheid voor mens en dier. Niet IKB-waardige varkens moe ten apart geregistreerd en gela den worden. Bij een koppel biggen of vlees varkens geeft u de garantie dat de dieren IKB-waardig zijn. Dit gebeurt op de koppelkaart d.m.v. een handtekening. Er moet een logboek bijgehou den worden van de voersoorten die gevoerd worden, het medi cijngebruik en alle aan- en afvoer van de varkens. Voordelen 1KB Na het lezen van bovenstaande eisen vraagt u zich misschien af wat de voordelen zijn voor uw bedrijf. Er komen vanuit de slachterij ex tra gegevens beschikbaar. Denk hierbij aan long/lever/huidonder- zoek. Bij een goede interpretatie kan deze informatie gebruikt worden om de bedrijfsvoering bij te sturen. In MIDDEN EN OOST-BRABANT is de afgelopen tijd veel gesproken over wat nu werkelijk de gevolgen zullen zijn van het mestakkoord. Het ligt weliswaar nog altijd in Den Haag te wachten op behandeling. Helaas weet het merendeel van de agrariërs nog altijd niet wat er in staat. Wat ze echter wel weten is dat het geld en bedrijven gaat kosten. Hoe zeer sommigen ook het hele plan in de kast wijzen, is er nog niemand geweest die gezegd heeft dat het akkoord technisch niet uitvoerbaar is. Wat dat betreft is er geen steek tussen te krijgen. Moet je het dan puur en alleen gooien op het sociaal economisch effect van het ak koord? Succes ermee! Voor ons hier is het nog altijd onbe grijpelijk dat men in het Noorden Bij deelname aan een 1KB komt er een vaste koppeling tussen vermeerderaar en mester. Voor een aantal bedrijven betekent dit een verbetering van de biggen- aanvoer. Bij de slachterijen wordt een ex tra toeslag betaald, variërend van f 1,- tot f 2,- voor de big gen en f 3,- tot f 5,- per afge leverd varken. niet beseft wat men zichzelf aan doet. Denkt men op deze manier het Zuiden een hak te kunnen zet ten in hun voorsprong op het gebied van produktiemethode en als ver oorzaker van het mestprobleem? Met de voorgestelde eindnormen en de komende heffing op de stikstof komen ze muurvast te zitten en hun ontwikkeling. Dit geldt trouwens ook voor de proefboerderijen. Voor het vroegtijdig optimisme over hun resultaten zitten ze zelf binnen een aantal jaren financieel aan de grond omdat ze als onrendabel geken merkt zullen worden, wat inhoudt dat de noodzakelijke financiële steun afgebouwd zal worden. Hoe is de situatie eigenlijk buiten onze landsgrenzen? We horen wei nig dezelfde geluiden als hier. Luisteren we dan naar het resultaat Tot slot U moet zelf een keuze ma ken in welk marktsegment u wilt produceren. Blijft u op de "buik- markt" of gaat u in een keten pro duceren. Naarmate de tijd vordert zal het aantal varkens, geprodu ceerd in een keten toenemen en de "bulkproduktie" afnemen. Op dit moment wordt voor de IKB- produktie nog een toeslag betaald, in de toekomst moet u er op reke nen dat het IKB-varken de basis wordt en dat u gekort wordt voor het "bulkprodukt". van de topconferentie in Kopenha gen dan hoor je dat de EG miljoenen gaat besteden aan het verbeteren van de concurrentiepositie en de werkgelegenheid, terwijl ze het hier net andersom doen, of zie ik dat verkeerd. Één ding kan ik er wel van zeggen: het voorgenomen mestak koord stinkt behoorlijk, en waarnaar is aan u.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 17