Vorig jaar de fazanten, nu zijn het de hazen ■fiai Graszaden komen extreem vroeg in het zaad te liggen Werken aan Morgen! Wat is ons loon? De ZLM op zijn best Minicamping en kwaliteit Goede start nieuwe John Deere trekkers J lit Ho VRIJDAG 25 JUNI 1993 nraH uk 15 De huidige stand van alle gewassen in WEST BRABANT ZUID is met één woord te omschrijven: veelbelo vend. Een calamiteit als een wolk breuk moet zich echter niet aandienen. De 125 mm neerslag van nu ruim een jaar geleden is nog niemand vergeten. Dat het extreem vroeg is laten o.a. de graszaden zien. Zoals het er nu voorstaat zul len de eerste percelen Italiaans raai- gras de eerste week van juli in het zwad liggen. Drie weken vroeger dan gebruikelijk. Voor volgend jaar ziet het er voor de traditionele graszaadtelers niet best uit. Het areaal Engels en Italiaans moet verder terug. Daar komt nog bij dat de minimumprijs met zo'n twee dubbeltjes per kilo omlaag gaat. Per hectare omgerekend een saldovermindering van f 250,- tot f 400,-. Alleen voor melkveebedrij ven blijft het nog enigszins aantrek kelijk om Italiaans te zaaien. Verschillende vaste telers hebben inmiddels hun graszaadfirma laten weten dat zij voor lagere prijzen geen interesse meer tonen. Twee regendagen brachten vorige week een kleine 30 mm regen zodat een echte misoogst, door droogte, niet meer te verwachten is. Blijft er regelmatig wat nat vallen dan zullen er wat kilo's aangaat zeker records gebroken worden. Suikerbieten zijn inmiddels het stadium van "een bierflesje" ruim gepasseerd. Bij nor male weersomstandigheden voor spelt het IRS te Bergen op Zoom voor de zandgronden een opbrengst van 72 ton. Degenen die zich op de Manifesta tie te Kapelle niet hebben laten zien hebben veel gemist. Bij de vaste be zoekers staat één aspect onomsto telijk vast: "dit is de meest succesvolle Manifestatie die we De nieuwe 6000- en 7000-trekkerseries van John Deere blijken goed aan te slaan. Na de in troductie in najaar '92 zijn er in Ne derland al 350 trekkers van deze series verkocht. Ook elders in de wereld zijn de verkoopcijfers goed. Er is momenteel zelfs sprake van een zekere levertijd. Sinds de start van de 6000-serie lie pen in Mannheim al 10.000 trekkers van de band. Dat komt overeen met bijna eenvijfde van de jaarproduktie (1992) van alle Duitse trekkerfabri kanten. hebben meegemaakt. Overzichte lijk, gezellig ingericht en een pro gramma dat voor iedereen wat te bieden had". De veiling te Kapelle leent zich uitstekend voor zulke eve nementen. Ondanks dat het, vooral zaterdag, erg druk was hadden de bezoekers volop ruimte om alles te bekijken. De temperatuur in de hal bleef behaaglijk. Gelegenheid om de inwendige mens te versterken was er voldoende. De stand met saté's heeft goede zaken gedaan. Of het werkelijk de laatste Mani festatie is staat nog niet vast. Wel hebben de organisatoren vrijwel constant te horen gekregen dat dit vijfjaarlijkse gebeuren in stand moet blijven. Onder welke naam speelt geen rol. Alleen al als ontmoe tingsplaats van oude bekenden trek ken velen er een dag voor uit. Het is nat zat op SCHOUWEN- DUIVELAND, de regen van vorige week heeft alle gewassen meer dan genoeg verfrist. Vooral in de spuitsporen was er sprake van wa teroverlast. In gewassen zoals aard appelen en bloembollen die wekelijks gespoten moeten worden betekent dit diepe sporen, en de mooie egale percelen zijn veranderd in aparte blokjes begrensd door spuitsporen. Dat is jammer. Aller eerst financieel gezien, maar het oog wil ook wat, en het is nu juist de tijd voor het oog. Rondrijdend over het eiland en op het gemak de gewassen bekijkend met hun verschillende tinten groen, kun je toch wel stellen dat dit het mooiste jaargetijde voor het oog is. Deze periode duurt echter maar kort, de eerste percelen zijn alweer geoogst en liggen er weer kaal bij. Vorig jaar waren het vooral fazanten die op het bedrijf van akkerbouwer Van Dijke in Kloetinge veel schade hebben veroorzaakt, dit jaar zijn het de hazen. Plaatselijk hebben deze dieren hele plekken in de bietenak kers kaalgevreten. Ook nu doen de hazen zich nog steeds te goed aan het malse bietenblad, zegt Saar van Dijke. "Vanuit het keukenraam kij ken we er zo op, en zien we ze de bieten in gaan. We hebben al van al les geprobeerd, knalapparaten, met de brommer er doorheen rijden, maar het helpt allemaal maar even. De hazen zijn zo weer terug. Het zijn prachtige dieren hoor, daar niet van, maar als ze je gewas wegvreten ga je het toch anders bekijken". Ook degene die de jacht heeft op het land van Van Dijke kan de scha de nauwelijks voorkomen. Hij doet wat hij kan, verjagen en afschieten, maar het zet geen zoden aan de dijk. "Hij heeft wel vergunning ge kregen voor afschot, maar er zijn er gewoon te veel. En je krijgt dan wel vergoeding uit het wildschade- fonds, maar daar kom je altijd aan tekort", oordeelt mevrouw Van Dijke. Leen van Dijke op een bietenakker waar de hazen plaatselijk alles weggevreten hebben (foto: Peter Huls) Zo vlak na de Manifestatie schrij vend voor deze rubriek, nog volzit- tend met indrukken, kun je ook vanuit WALCHEREN niet om een korte evaluatie van dit grootse ge beuren heen. Zowel inhoudelijk als organisatorisch is deze Manifestatie een groot succes geworden. Daar aan heeft ook zeker de uitstekende accommodatie, alsmede het grote bezoekersaantal en uiteindelijk ook het weer een forse bijdrage gele verd. Dit was echt de ZLM op zijn best. Veel bezoekers die uw schrijver heeft gesproken, verwachten met enige weemoed dat dit wel eens de laatste Manifestatie zou kunnen zijn. In ZLM-verband is dit zeer zeker het geval. Toch denk ik dat het goed is dat er in ZMO-verband bestuurlijk eens goed moet worden nagedacht of deze 5-jaarlijkse agrarische mani festatie geen vervolg dient te krij gen. Een evenement op deze wijze opgezet, geeft te veel positieve uit straling om dit, indien enigszins mo gelijk, geen vervolg te geven. Dit is public relations optima forma. Terug naar de praktijk van alle dag. Op onze bedrijven kunnen we vast stellen dat er momenteel een goede oogst staat te groeien. Regen en zonneschijn wisselen elkaar regel matig af, waardoor de ontwikkeling van de gewassen nog steeds voor ligt op andere jaren. Om' te hooien hebben de veehouders een prima periode achter de rug en ook de maïs groeit momenteel hard. Veel en goed ruwvoer is er dit jaar al ge wonnen. De onkruidbestrijding in de gewassen geeft weinig problemen. Wel dient preventieve ziektebestrij ding in aardappels, uien en luis- bestrijding in bieten onze voortdurende aandacht te hebben. Ondanks de te verwachten goede kilo-opbrengsten geven berichten dat er minder uien zijn uitgezaaid en de stand van de aardappels in Frankrijk door droogte matig is, weer wat hoop op een betere prijs vorming. Laten we momenteel maar genieten van de goede stand van de gewas sen, de groene weiden met het zwart-bonte vee, de diverse beplan tingen met daar tussen de bebou wing, wat met elkaar een landschap vormt, wat één van de aantrekke lijkste en daardoor één van de sterkste punten is van ons gebied. Veel toeristen komen er jaarlijks op af, wat voor de boer weer aanvul lende inkomensmogelijkheden schept. Op het congres over de toekomst van het Zeeuwse platteland is veel gepraat, maar weinig concreets ge zegd. Wel is nog eens bevestigd ge worden dat landbouw en platteland nauw met elkaar zijn verbonden. Wil men dus een leefbaar platteland en een aantrekkelijk landschap in stand houden dan zullen er mogelijkheden moeten worden gecreëerd om land bouw een blijvende bestaansmoge lijkheid te bieden. En daarmee is de cirkel rond, name lijk hoe los je de huidige malaise in land- en tuinbouw en vooral akker bouw op. Het betoog van professor Veerman, namelijk een bedrag per hectare sprak velen aan. De politie ke bereidheid in financiële zin is echter het hete hangijzer en de gro te onzekerheid in het hele verhaal. Ligt hier geen taak voor de totale georganiseerde landbouw? Vroege aardappelen worden - zo is mijn indruk - rustig aan geoogst. De prijsvorming is er de oorzaak van, dat de meesten liever wachten op een betere kilogram-opbrengst. Bij de tulpen ligt dit anders, het gewas is afgestorven, de bol is rijp en om ziektes te voorkomen moet er zo snel mogelijk geoogst worden. Alle andere gewassen moeten nog even en zo te zien doen ze allemaal hun best om een topopbrengst te geven. "Gewassen brullen de grond uit" stond er met vetgedrukte letters in "de Boerderij" en denk ik dan gelijk daarna, de kiloprijzen die brullen waarschijnlijk de grond in. Want hoewel we na de droge meimaand met z'n allen zeiden dat het ver schrikkelijk droog werd en dat regen best goed voor het gewas zou zijn, hoopten we toch stiekem op een droog vervolg, niet te veel kilo's en prijzen van een paar dubbeltjes voor bijv. aardappelen en uien. Nu, dat kunnen we dus vergeten, en als ik zie wat er de laatste 2 maanden in de veehouderij aan goed ruwvoer de kuil is ingegaan zal ook de prijs van het graszaadhooi wel niet te hoog zijn. Gelukkig is het groeisei zoen nog niet ten einde, en kan er nog veel gebeuren, anders zou je er nog somber van worden, s Positief vorige week - dit in tegen stelling tot de opmerking van een collega die zei: "Werken aan Mor gen, dan heb je alleen een stand van het arbeidsbureau nodig" - was in ieder geval de ZLM Manifestatie Er zijn veel bezoekers geweest, vooral op zaterdag was het erg druk, en velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt weer eens bij te praten met collega's en kennissen. De standhouders hadden over be zoek niet te klagen en waren daar om ook zeer tevreden over deze gezellige happening. Op het Heidemij-symposium over de toekomst van het Zeeuwse platteland werd onder meer gesproken over de beteke nis van recreatie «/oor het Zeeuwse platteland. Er werd specifiek ingegaan op de twee vormen van recreatie die Zee land kent, namelijk het massa toerisme op grote campings met vele voorzieningen en het klein schalige kamperen bij de boer. Eén van de panelleden was van mening dat de minicamping nooit die kwaliteit kan bieden die de grootschalige campings heb ben. Het is natuurlijk maar wat je onder kwaliteit verstaat. Als je als je toerist graag onderdeel van de massa uit wilt maken en graag een winkel, bar, restaurant en disco dichtbij je tent of cara van wil hebben, dan zul je een camping met deze faciliteiten ongetwijfeld als kwaliteitscam ping beoordelen. Stel je als toe rist meer prijs op kleinschaligheid, rust en lande lijkheid en is een schoon sanitair de enige faciliteit waar je be hoefte aan hebt, dan zal het kleinschalige kamperen bij de boer voor jou meer kwaliteit her bergen dan het grootschalige kamperen. Dus wat als kwaliteits camping beschouwd wordt, hangt in eerste instantie in ster ke mate af van de wensen van de kampeerders zelf. Er is echter een bijkomend punt waardoor de minicamping wel degelijk als kwaliteitscamping gezien moet worden en dat is de hoeveelheid aandacht die er aan de individuele toerist besteed wordt. Een jonge boer, die ik op de ZLM Manifestatie sprak, leg de dat als volgt uit: "Op een gro te camping ben je nummer; je bent een van de velen aan wie men zoveel mogelijk geld wil ver dienen. Maar een boer met een minicamping kent zijn gasten. Die loopt 's avonds nog eens een rondje over zijn camping en maakt een praatje met de kam peerders". Een boerin bevestigt dit verhaal: "Het is niet alleen een kwestie van vriendelijk zijn a/s de mensen komen voor een plaats, maar je moet ook gedul dig al hun verhalen aanhoren. En het is werkelijk ongelooflijk wat die mensen je allemaal vertellen. Het hele privé-leven komt aan bod". Het luisteren naar de ver halen van de mensen geven de toeristen het gevoel dat ze niet als nummer worden behandeld. En dat is een stukje kwaliteit dat zeer specifiek is voor de mini camping. Naast de diverse kwaliteits aspecten van de minicamping is er nog een, voor de minicam ping specifiek punt wat niet on derschat moet worden: het kan ertoe bijdragen dat toeristen meer begrip krijgen voor de land bouw. Sommige toeristen vin den het leuk om een paar uur op het landbouwbedrijf, waar ze kamperen, mee te werken. Tij dens het werk wordt er tussen boer en boerin en de meewer kende toeristen uitvoerig gedis- cussiëerd over de landbouw. Er zijn zelfs boeren die er echt werk van maken om hun kampeer- gasten iets over de landbouw bij te brengen: "Ik geef ook wel eens rondleidingen over het be drijf. Sommige mensen vinden zo'n boerenbedrijf best wel leuk en interessant. Door zo'n rondlei ding krijgen ze meer inzicht in de hoeveelheid werk die je op een boerenbedrijf moet verrichten". Kortom, de minicamping kan wel degelijk als een kwaliteitscam ping worden beschouwd. De kampeerders worden op de mini camping over het algemeen niet als nummer beschouwd en kun nen, als ze daar prijs opstellen, hun kennis op landbouwgebied bijspijkeren. Of de specifieke kenmerken van de minicamping ook als kwaliteitskenmerken be oordeeld worden, hangt echter voor een groot deel af van de wensen van de toeristen. Gezien het grote succes van de mini- campings kan voorzichtig gesteld worden dat velen deze specifieke kenmerken inderdaad als kwaliteitskenmerken onder kennen. Het is echter te hopen dat de Zeeuwse gemeentes bij het verstrekken van vergunnin gen voor vestiging of uitbreiding van de minicamping eenduidig en duidelijk zullen opereren en wel op een zodanige wijze dat de minicamping een aantrekkelij ke neveninkomstenbron kan vor men voor die boeren die op die wijze de economische basis on der hun bedrijf willen verbreden. Han Wiskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 15