lit Hpj n ral/tiik i 14 Niet nog meer organisatiekosten Geen boeren, geen toeristen Goede landbouwmanifestatie en hopelijk niet de laatste! Snel ervaring opdoen met mineralenboekhouding Boeren en toeristen VRIJDAG 25 JUNI 1993 Het is zondagavond 20 juni de op één na langste dag van dit jaar, als ik met dit praktijkstukje voor het LAND VAN ALTENA BIESBOSCH begin. De eerste helft van het jaar is bijna weer voorbij. We kunnen vast stellen dat we in elk geval gemid deld genomen goed "boerenweer" gehad hebben. Van het prijzenfront kunnen we vaststellen dat de rund- veesektor goed in de benen is ge bleven in tegenstelling met de varkenshouderij bijvoorbeeld. De akkerbouw tobt nog steeds met veel te lage prijzen, terwijl er hier in het gebied een prachtige oogst staat te groeien. Daar hoor je eigen lijk als boer blij en vrolijk van te wor den, terwijl nu de stemming onder collega's somber is als gevolg va de gedachtengang: grote oogs t, veel overschot, lage prijzen. We hebben een aanmeldingsfornu lier ontvangen waarmee je je kunt opgeven om lid te worden van de nieuwe vakbond voor akkerbou wers. Bij ons thuis hebben we besloten om geen lid te worden: 1. omdat we een gemengd bedrijf heb ben en we dus gebaat zijn bij lage voer- prijzen; 2. omdat we niet zitten te wachten op meer organisatiekosten; 3. omdat we lid zijn van de ZLM en Praktijkstukjes uit WEST ZEEUWS VLAANDEREN beschrijven meestal de stand van de grote tuin, iets over beleidsplannen, kortom het reilen en zeilen om de boerderij, het grote burengebeuren. Een stukje land schap ingevuld in het o zo belangrij ke platteland. Er is weer veel nagedacht over de toekomst van het platteland. In Middelburg op een congres is er even gesproken over "de vrouw op weg te sturen" een inkomen elders te halen of op het ei gen bedrijf iets te creëren. Vele vrouwen zijn al bezig, vandaar dat de partner zo handig wordt in en om het huisgebeuren. Het is vele malen gezegd en ge schreven: vrouwen hebben maar een recht: dat is hun aanrecht. Dit gezegde wordt vlug achterhaald want vele agrariërs weten net zo goed de weg in en om het aanrecht als op hun werkbank in de schuur, alles heeft een vaste plaats zodat ieder de suikerpot of sleutel nr. 11 vlug kan vinden. Er is in Middelburg op die zonnige vrijdagmiddag door vele belangrijke personen hardop gedacht. Benauwd gevoel dat zoveel verschillende mensen afgelopen winter bezig wa ren oplossingen aan te dragen onze boerderijen levensvatbaarder te ma ken en ons platteland te behouden. Deze winter is er gezegd: geen boe ren.... geen toeristen. Ook is er in die discussiegroep over de mogelijkheid nagedacht bij iedere boerderij een windmolen te plaatsen: dan wordt ie daar geplaatst waar hij het minste overlast geeft i.pv. molenparken. Vele belangrijke topmensen hebben hun jeugd op een boerderij doorge bracht, en beseffen dat zij hun kin deren dat zo speciale leven niet mee kunnen geven. Kunnen we met wei nig jonge mensen de ouderen een helpende hand bieden? Kunnen we nu het bejaardentehuis gaat veran deren in een verzorgingstehuis de wat oudere mens opvangen in onze boerenwoning? Ligt er hier een uit daging en scheppen we tevens een stuk werkgelegenheid? Deze maand zullen weer vele gevels en vlaggemasten opgesierd worden door lege boekentassen en vlaggen, we leven mee met diegenen die het niet gehaald hebben en praten hun moed in om het nog eens te probe ren.... Hier en daar wordt het een zoeken naar kamers en geschikte hospita's, onze informatie leert ons dat onze Zeeuwse jeugd welkom is buiten de provincie De Zeeuwse ouders doen het toch nog niet zo daarmee dachten we en dat geldt vooral voor het oudste lid van deze maatschappij, gekozen te hebben voor een club die ieders belangen be hoort te behartigen want daar krij gen die mensen toch hun forse salarissen voor. Tenslotte nog dit hierover in het ver leden dachten de veehouders onder onze leden dat de ZLM dé akker- bouworganisatie was. En echt het allerlaatste ik hoop dat we stoppen met dat negatieve geklets over het Landbouwschap want dit orgaan hebben we wel zelf in het leven ge roepen of hebben onze vaders er helemaal voor nop eindeloos over vergaderd? Uitgebromd zijnde wil ik nog even vertellen dat uit deze kring een groep jonge boeren met hun koeien naar de Manifestatie geweest zijn. We hadden best een plezierige dag met z'n allen. Je ontmoet veel men sen die in 't zelfde bootje zitten en dat doet je goed. Gelukkig veel jon ge mensen, de boeren sterven echt nog niet uit. Ik vond het wel jammer dat het ringsteken samenviel met het keuren van het vee. Overigens eindigden de groep koeien van kring Altena op de tweede plaats achter de groep van Walcheren, die iets uniformer was. Onze collega scribent uit THOLEN EN ST. PHILIPS LAND begon vorige week zijn overzicht in zijn rubriek dat de vroege aardappels uit Tholen het goed doen. Naast de conclusie dat de groei erg goed was, meldde hij ook dat de prijsontwikkeling tot tevredenheid stemde. Wij zijn het daar hartgrondig mee eens en wat de groei betreft kunnen wij deze lijn doortrekken naar alle gewassen die op het veld staan. Er lijken topopbrengsten aan te ko men. Alhoewel wij niet weten wat de natuur voor ons in de komende tijd nog in petto heeft. Iedere boer en tuinder is blij dat zijn vruchten te velde het goed doen. Er wordt dan met plezier naar de akkers gegaan, ook al omdat er door de bank geno men weinig onkruid is. Gemiddeld heeft de onkruidbestrijding goed ge werkt dus allemaal factoren om te vreden over te zijn. Alle boeren op Tholen telen vroege aardappels dus de start voor vele agrarische bedrijven is hoopvol en toch zijn er zorgen en is er spanning over de prijsontwikkeling dankzij de goede opbrengstverwachtingen. De markt neemt een te veel aan pro- dukt niet voldoende op en wat dat betekent ligt nog vers in ons geheu gen. Maar een goed begin is het hal ve werk luidt het spreekwoord. Of deze spreuk voor de akkerbouw in ons gebied met een relatief kleine oppervlakte vroege aardappels en daarnaast nog een groot aantal zon der vroege piepers op zal gaan, zal de toekomst leren. Met spanning blijven we kijken naar ons werken aan en voor morgen. Dat hebben we met vele collega's en tevens vele anderen ook gedaan op onze ZLM Manifestatie. Daar hebben we van spanning geen last gehad. Voor ons was dat bezoek ze ker ontspannend. Het waren fijne dagen in een schitterende accom modatie. Er was goede zorg besteed aan alle stands die in deze veiling hallen prachtig uitkwamen. Ook het buitengebeuren was goed verzorgd. Als je dan op zo'n Manifestatie rondloopt en je spreekt weer eens vele bekenden uit andere gebieden van Zeeland dan gaan je gedachten toch weer eens terug naar vroegere manifestaties en tentoonstellingen en dan borrelt de naam Carel Briels toch weer op. Op de Noordbeve- landse stranden dichtbij de Veerse slecht of hoopt men op een maaltje goeie piepers en stevige uien? Ge zinnen met jongere kinderen hebben een keuze gemaakt voor een ge schikte opleiding. Opvallend is dat veel kinderen in de streek blijven. Grensoverschrijdend onderwijs is niet zo aantrekkelijk. Een paar dagen geleden een opval lende sticker gezien. Met wat ge- puzzel mijnerzijds kon ik er dit van maken: Zeeuws-Vlaanderen hart van Europa. Deze sticker gaf ineens meerdere mogelijkheden aan voor ons platteland. Natuurlijk Brugge, Brussel, Parijs Toch de jeugd grensoverschrijdend onderwijs laten volgen? Keuze maken is moeilijk: worden we lid van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond? Hebben we al nagedacht over het nieuwe afdelings-/kring- bestuur? Zijn we voor of tegen één gemeente W.Zw.A/l.? Kunnen we het graszaad deze week al maaien? Laten we eerst een paar dagen met vakantie gaan. Premières rooien bij fam. Van Leysen te Poortvliet. De prijzen van de vroege aardappelen wa ren redelijk, maar zijn deze week weer gedaald (foto Anton Din- gemanse). In de LANGSTRAAT groeien en bloeien de gewassen uitstekend. Op de kalender is de zomer net begon nen, maar met zo'n voorjaar hebben we al een halve zomer gehad. De meeste boeren zijn blij met de regen van afgelopen week, ja als je nou net een perceel moest hooien.... De prijzen van de slachtkoeien houden aardig stand en ook de prijzen van het gebruiksvee zijn op redelijk ni veau. Naar goede kalfvaarzen voor export is een blijvende vraag. Wat de vleesprijzen betreft hoor je allerlei geluiden. Over stierenstallen die leeg staan en vooral in het bui tenland minder vee in de wei. Over vlees dat opgeslagen ligt in de koel huizen, maar moeilijk terug te bren gen is naar de consument en dus grotendeels echt uit de markt is. Je vraagt je dan af, zal de wal het schip gaan keren? Het mestbeleid geeft veel stof tot discussie. Alle sectoren hebben of krijgen ermee te maken. Het enig positieve dat ik er in kom ontdekken was, dat van het algemene mestbe leid wordt overgestapt naar een be leid toegespitst op het eigen individuele bedrijf. Hierdoor zullen wat dat betreft de "goeden" minder onder de "kwaden" hoeven te lij den. Er zal nog veel 'goed uitge voerd' praktijkonderzoek moeten komen over de haalbaarheid van alle overheidsplannen. Waar het op aan komt is dat we op onze dure grond optimale gewassen (veehouderij of akkerbouw) kunnen blijven telen. Voor de demonstratie mestaanwen- ding op 4 juni te Wijk en Alburg was grote belangstelling, temeer omdat volgend jaar ook op de kleigraslan- den emissie-arm moet worden uit gereden. Zoals meestal zijn er voor- en nadelen aan de verschillende ma chines maar in de zwaardere gron den kan zodebemesting flinke scheuren maken als het daarna fel gaat drogen. De sleepvoetenmetho- de heeft dit nadeel niet maar daar zijn wel eens problemen door opstropende grasresten. De mineralenboekhouding komt na derbij en ik denk dat het goed is daar snel mee te leren leven. Inzicht krijgen hoe voor je eigen bedrijf de situatie is, lijkt heel gewenst. Dan kun je tijdig wat bijsturen in je be drijf voordat het verplicht is en extra geld kan gaan kosten. In de Langstraat is de klankbord groep Westelijke Maasvallei van start gegaan, bestaande uit enkele afdelingsbestuurders van NCB, ZLM en een vertegenwoordiger van na- tuurbelangen. Het doel iis om in een zeer vroegtijdig stadium te bekijken of er bij de precieze begrenzing van de natuurgebieden geen al te gekke dingen gebeuren voor boer en tuin der. Het gaat in ons gebied over gronden onder Oud-Heusden en Els- hout en de uiterwaarden onder Capelle. Als deelnemer aan zo'n club steek je als land- en tuinbouw wel je nek uit, wetend dat het over een, wel glo baal begrensd, maar vastgesteld na tuurbeleidsplan gaat. Anderzijds is voor de provincie als eindverant woordelijke, voldoende draagvlak in de streek belangrijk. We zullen ook hier er het beste van zien te maken. Meerdam naar Walcheren was dat een onvergetelijk spektakel. Iets der gelijks zou bij het 150-jarig bestaan van de ZLM best een prachtige af sluiting geweest zijn van het tijdperk ZLM. Maar anderzijds kun je je ook indenken dat een dergelijke afslui ting van het ZLM-tijdperk wat te uit bundig zou zijn geweest, want een beetje (veel) weemoed komt bij ons toch wel boven! Natuurlijk moet de ZLM zijn tijd verstaan en staat zij er voor met steeds meer doorgaande schaalvergrotende ontwikkelingen de vinger aan de pols te houden. Nieuwe tijden en nieuwe kansen vragen om nieuwe structuren constateert onze voorzitter Huib van der Maas terecht. Dus gaan we nu samen verder met GMvL en ULG en hopelijk straks nog meer boerenor- ganisaties. Want alleen in eendrach tige samenwerking met een zo goedkoop mogelijk kostenplaatje ligt de kracht van de agrarische sec tor in zijn totaliteit om onze belan gen goed en verantwoord te verdedigen. Alleen akkerbouwaan- gelegenheden verdedigen in een ak- kerbouwvakbond en de overige collega's vergeten zien wij niet zit ten. Overigens kan er best een goe de signaalfunctie vanuit gaan! Nu de langste dag van het jaar ge passeerd is, wordt met de eerste oogstactiviteiten begonnen in het HULSTER LAND. Na enkele feeste lijke weken met 150-jarig bestaan, ZLM Manifestatie en rondrit door het Bevelandse moet er weer gepro beerd worden een opbrengst van het land te halen. In deze tijd van het jaar als veel mensen zich verheugen op hun na derende vakantie worden er door de in landbouw werkende mensen lan ge weken gemaakt. Dit geeft soms scheve gezichten. Toeristen die zich ergeren aan die milieuvervuilende tractoren ed. en de landbouwer die zich opwindt over de toeristen die overal hun voertuig neerzetten waar het hun uitkomt. Soms om, zo lijkt het, de betreffende boer zo veel mo gelijk dwars te zitten. Nu is het zo dat dit waarschijnlijk niet met opzet gebeurt maar eerder uit onwe tendheid. Een doorsnee toerist weet niet meer wat er in de landbouw omgaat. De ze toerist, in het dagelijkse leven burger, is het hier uiteraard niet mee eens. Hij denkt er veel vanaf te we ten. Deze toerist kijkt immers elke dag televisie en leest de krant. Wat echter in de media komt, is geen beeld van wat er werkelijk omgaat. Favoriete onderwerpen van het oog van de camera zijn: mest en milieu, politieke blunders van politici en veemishandeling bij slachthuizen. Na zo'n avondje landbouw is het beeld van de burger weer compleet: milieuvervuilers, oplichters en die- renmishandelaars. Als deze burger nu volgende maand al dan niet verdiend op vakantie gaat en hij komt toevallig op een boerderij-camping terecht met zijn caravan dan doet hij er goed aan zijn ogen open te houden. Wanneer hij de activiteiten van de kampeerboer zal zien, zal de toerist misschien een mening krijgen die iets dichter bij de waarheid ligt. Het is echter onmo gelijk om van de vakantievierder een vakbekwame landbouwer te maken. Dit is waarschijnlijk ook niet ver standig. Maar als we de Zeeland bezoekende toeristen uit binnen- en buitenland zover kunnen krijgen dat ze ons niet meer hinderen bij onze drukke oogstwerkzaamheden dan kunnen we nog een mooie zomer verwach ten ondanks het al passeren van de langste dag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 14